Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra ZGZ-20/4-H5-Prośba o radę,opis historii kolumn.

KUndro 15 Maj 2016 22:40 1893 33
  • #1 15 Maj 2016 22:40
    KUndro
    Poziom 5  

Cześć.

To mój pierwszy temat na forum więc starajcie się być wyrozumiali i dla mojego zasobu wiedzy dotyczącego kolumn czy elektryki i dla mojego sposobu pisania tematów czy odpowiedzi.

Dostałem w prezencie stare kolumny Unitra ZGZ20/4-H5

Historia tych kolumn jest dość obszerna ale postaram się ją skrócić:
    Dziadek który niestety już nie żyje za PRLu pracował jako górnik,w zamian za nadgodziny wyrobione w kopalni miał do wyboru te kolumny razem z zestawem innego sprzętu(Unitra M532 SD,radio również od Unitry którego niestety nie mam,było ogromne i miało napis "Zodiak" i gramofon.) lub wycieczkę narciarską dla całej rodziny. Wybrał kolumny,były używane kilka lat za czasów młodości mojej mamy i mojego brata(Teraz moja mama ma 46 lat) i zostały zbieraczem kurzu w pokoju mojej babci,bardzo długi czas nieużywane,aż moja babcia stwierdziła,że w mieszkaniu jest o wiele wiele za dużo rzeczy i trzeba zrobić porządek,kolumny przygarnąłem bardzo chętnie bo przymierzałem się do takiego sprzętu ale nie spodziewałem się,że dostanę coś takiego! Zawinąłem je i zawiozłem z dolnego śląska na górny,do mojego domu.

Niestety ani zasilacza ani sprzętu który pozwoliłby mi sprawdzić czy działają nie mam-jednak mój znajomy polecił mi sprawdzić ich działanie w taki sposób,że wziąłem paluszka,przyłożyłem minus do minusa i miałem delikatnie "smyrnąć" plusem tak aby prąd z baterii poleciał do kolumn i głośnik niskotonowy "odskoczył" i rzeczywiście-w obu kolumnach odskoczył,zatem obie nadal są sprawne. Jednak kilka rzeczy mnie martwi.

Nie mogę za cholerę znaleźć ich zdjęć na google,ich zdjęcia zdecydowanie różnią się od tego co ja mam pomimo nalepki z tyłu:

Sama kolumna po zdjęciu tej "siateczki"(Wiem,że pójdę za te określenia do piekła,wybaczcie) wygląda tak:

Myślę,że nadruki na głośniku niskotonowym są równie ważne więc również podsyłam ich zdjęcie:

Znajomy zaproponował mi również zakup wzmacniacza stereo do nich,polecił Pioneer A-302 R którego bezzwłocznie zamówiłem i czekam na jego wysyłkę.

Moglibyście coś napisać mi o ich stanie obecnym,ile są warte i wypisać ewentualny plan remontu w stylu "dla ułomnych"?

Ogromnie dziękuje za wszelką pomoc czy próbę jej udzielenia!

• #2 15 Maj 2016 23:35
    D214d3k
    Poziom 38  

W stylu dla ułomnych to pierwsza rada nie sprawdzaj kolumn zasilaczem.
    Za czasów komuny robiło się z tego co było a było bardzo mało więc odstępstwa w konstrukcji i wyglądzie są na porządku dziennym.

• #3 16 Maj 2016 07:38
    KUndro
    Poziom 5  

A jak wygląda wymiana głośników w tych kolumnach? Chodzi mi o wylutowanie głośników i wstawionych nowych,gotowych. I jakie byście polecali,dość tanie.
    I w jaki sposób mam sprawdzić kolumny.

• #4 16 Maj 2016 10:10
    D214d3k
    Poziom 38  

Jeszcze nie wiesz jak grają te które masz a już chcesz je wymieniać na chińszczyznę? Ze zdjęcia widać że są całe, z testu baterią wiadomo, że elektrycznie sprawne więc może wystarczy odświeżyć obudowy?

• #5 16 Maj 2016 15:21
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Niestety, ale nie są to na pewno ZGZ 20/4/H5. Prawdopodobnie nalepka została użyta bo innej nie było akurat.
    Z tego co widzę to jakieś ZG20 - nie pomnę jaki konkretnie model. W sumie szkoda, bo gdyby to były (jak głosi napis na nalepce) ZGZ20/4/H5 to miałbyś jedne z najlepszych kolumn Tonsila; a tak masz jedne z najgorszych...
    Czy opłaca się je remontować ... Zależy. Jeżeli są w jakiś sposób pamiątką - tak. Jeśli zaś mają służyć po prostu jako kolumny - nie za bardzo; dźwięk niezbyt przyjemny - zwłaszcza ten głośnik niskotonowy nie cieszył się jakimiś "wybitnymi" osiągnięciami - zupełnie inaczej niż GDW, które moim zdaniem były jednymi z lepiej brzmiących głośników wysokotonowych.
    Co do posiadanych przez Ciebie kolumn - Ja ich osobiście nie miałem, jednak miał je mój Kolega i miałem okazję posłuchać jak grają. Dołu praktycznie żadnego, środek wycofany, i niezła góra. Jednak mimo tej dobrze brzmiącej góry cała reszta pasma - nie do przyjęcia. Zresztą - do dziś pamiętam minę Kolegi, gdy je po raz pierwszy podłączył do PA2801 i Jego wyraz twarzy gdy je usłyszał... A miało być tak pięknie (zawierzył reklamom; sugerując się nimi nabył te kolumny "w ciemno" w sklepie firmowym we Wrześni).
    Gdybyś jednak chciał je pozostawić w stanie jak najbardziej oryginalnym - nie ruszaj ani głośników (nie ma najmniejszego sensu ich wymiana na "lepsze" - inna pojemność obudowy), ani zwrotnicy (z tego co pamiętam był tam tylko kondensator dla GDW) - nie uzyskasz nic lepszego. Jedyne co można polecić, to odnowienie samej obudowy (o ile czyszczenie okleiny nie pomoże).

• #6 16 Maj 2016 15:22
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Zacznijmy od tego że to nie są ZGZ-20/4-H5. Jak zwykle nie mieli naklejki i nakleili byle jaką.

KUndro napisał:
    A jak wygląda wymiana głośników w tych kolumnach? Chodzi mi o wylutowanie głośników i wstawionych nowych,gotowych.
    A po co? Tam masz głośniki na sztywnym zawieszeniu. Nie do zajechania.
    KUndro napisał:
    I w jaki sposób mam sprawdzić kolumny.
    Kup wzmacniacz, podłącz i zobacz czy działa.

• #7 16 Maj 2016 16:35
    KUndro
    Poziom 5  

Okej,jestem pewny jakie to kolumny.
    Na 100% są to te: Tonsil ZgP-20-8-019
    Zależy mi na tych kolumnach... Zasilacz już idzie a głośniki myślę,że jestem w stanie wymienić sam. Nie stać mnie na nowe kolumny,chciałbym wykorzystać to co zostało z tych. :)

• #8 16 Maj 2016 16:44
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

KUndro napisał:
    Zasilacz już idzie
    Chyba wzmacniacz?
    KUndro napisał:
    głośniki myślę,że jestem w stanie wymienić sam.
    Po co , skoro sprawne?

• #9 16 Maj 2016 16:50
    KUndro
    Poziom 5  

398216 Usunięty napisał:
    KUndro napisał:
    Zasilacz już idzie
    Chyba wzmacniacz?
    KUndro napisał:
    głośniki myślę,że jestem w stanie wymienić sam.
    Po co , skoro sprawne?

Bo panowie z góry nastraszyli mnie,że to będzie syf więc jeżeli rzeczywiscie tak będzie to chcę być przygotowany na wymianę.

• #10 16 Maj 2016 17:23
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

KUndro napisał:
    chcę być przygotowany na wymianę.
    Pisałem:
    398216 Usunięty napisał:
    Gdybyś jednak chciał je pozostawić w stanie jak najbardziej oryginalnym - nie ruszaj ani głośników (nie ma najmniejszego sensu ich wymiana na "lepsze" - inna pojemność obudowy), ani zwrotnicy (z tego co pamiętam był tam tylko kondensator dla GDW) - nie uzyskasz nic lepszego.

Wymiana głośników niskotonowych "na pałę" jest bez sensu. Każdy głośnik musi pracować w obudowie do niego wyliczonej. Pomijam już kwestię, że wymiana na inny spowoduje konieczność przeprojektowania zwrotnicy, a może i dołożenie kolejnego głośnika średniotonowego (chociaż to ostatnie akurat dla 16 cm głośnika najmniej prawdopodobne).

• #11 16 Maj 2016 18:13
    KUndro
    Poziom 5  

398216 Usunięty napisał:
    KUndro napisał:
    chcę być przygotowany na wymianę.
    Pisałem:
    398216 Usunięty napisał:
    Gdybyś jednak chciał je pozostawić w stanie jak najbardziej oryginalnym - nie ruszaj ani głośników (nie ma najmniejszego sensu ich wymiana na "lepsze" - inna pojemność obudowy), ani zwrotnicy (z tego co pamiętam był tam tylko kondensator dla GDW) - nie uzyskasz nic lepszego.

Wymiana głośników niskotonowych "na pałę" jest bez sensu. Każdy głośnik musi pracować w obudowie do niego wyliczonej. Pomijam już kwestię, że wymiana na inny spowoduje konieczność przeprojektowania zwrotnicy, a może i dołożenie kolejnego głośnika średniotonowego (chociaż to ostatnie akurat dla 16 cm głośnika najmniej prawdopodobne).

Czyli kompletnie nic się z nimi nie da zrobić sensownego? :/

Poleciłby ktoś przy okazji jakieś tanie kolumny które dobrze będą współgrały z wzmacniaczem którego model podałem na początku tematu? :/

• #13 16 Maj 2016 18:41
    Sanjose
    Poziom 25  

KUndro napisał:
    Poleciłby ktoś przy okazji jakieś tanie kolumny które dobrze będą współgrały z wzmacniaczem którego model podałem na początku tematu? :/

Czytam, czytam i nie widzę.

Chyba, że chodzi Ci o Zodiaka. Czy jest ogromny? Merkury jest chyba większy i ładniejszy.
    Mam to cudo, standardowy amplituner o mocy 2x15W (DSS 402) lub 2x10W (DSS 401) / 8Ω. Brzmienie jak na taki sprzęt całkiem ok.
    Na dobrych kolumnach potrafi pokazać co potrafi. Dość silny kontur którego nie da się wyłączyć.

• #14 16 Maj 2016 18:43
    KUndro
    Poziom 5  

"Znajomy zaproponował mi również zakup wzmacniacza stereo do nich,polecił Pioneer A-302 R którego bezzwłocznie zamówiłem i czekam na jego wysyłkę."

Ten Pioneer już do mnie idzie więc musi być do tego :)

• #15 16 Maj 2016 18:47
    Sanjose
    Poziom 25  

Pioneer A-302.
    Klasyczny plastik z początku lat 90. 2x20 - 30 W / 8Ω

Te Tonsile troszkę za słabe będą, czyli musisz uważać z gałką głośności :).

• #16 16 Maj 2016 19:00
    KUndro
    Poziom 5  

Ale jak myślicie panowie? Szczerze-jak będzie to grało w skali od 0 do 10,wolę być przygotowany na szajs niż na to,że będą grały 10/10. :/

Dodano po 50 [sekundy]:

jdubowski napisał:
    KUndro napisał:
    Czyli kompletnie nic się z nimi nie da zrobić sensownego? :/

No używać można?
    Co się tak uparłeś na naprawę sprzętu, który jest wielce prawdopodobnie sprawny?

Nie chodzi mi o naprawę lecz o podbiciu jakości dźwięku :)

• #17 16 Maj 2016 19:06
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

KUndro napisał:

Ale nie poprawisz jakości odtwarzanego dźwięku na gotowych zestawach. Przynajmniej bez gruntownej wiedzy i sprzętu. Zobacz najpierw jak grają. Potem kupisz sobie lepsze, jeśli te Ci nie będą pasowały.

• #19 16 Maj 2016 20:14
    KUndro
    Poziom 5  

jdubowski napisał:
    KUndro napisał:

Ale chyba nawet nie słyszałeś tych kolumn...

Ale wasze opinie są dość niskie i tego się boje...

• #20 16 Maj 2016 20:35
    Brivido

Poziom 27  

Poczekaj i sam sprawdź.

• #21 16 Maj 2016 20:51
    vodiczka
    Poziom 42  

Opinie są niskie a raczej ostrożne bo nikt nie chce abyś niepotrzebnie się rozczarował. a tak możesz być mile zaskoczony po odsłuchaniu. Chyba bardzo brak ci pewności siebie skoro sugerujesz się negatywnymi opiniami (właściwie jedną opinią ) sprzętu, który już posiadasz ale jeszcze go nie słuchałeś.
    Co innego gdybyś zbierał opinie przed zakupem. :)

398216 Usunięty napisał:
    W sumie szkoda, bo gdyby to były (jak głosi napis na nalepce) ZGZ20/4/H5 to miałbyś jedne z najlepszych kolumn Tonsila;
    Miałem te kolumny, służyły mi wiele lat i naprawdę były dobre ale określenie "jedne z najlepszych" to chyba przesada. :)

• #22 16 Maj 2016 21:18
    Sanjose
    Poziom 25  

vodiczka napisał:
    Miałem te kolumny, służyły mi wiele lat i naprawdę były dobre ale określenie "jedne z najlepszych" to chyba przesada. :)

Niekoniecznie, ja osobiście uważam że z tej serii najlepsze były z 2x GDN16/10 plus Audax TW8B, czyli ZGZ 20/4-H2 :).

• #23 16 Maj 2016 21:27
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Zarówno te jakie ma Autor, jak i te jaka naklejka na nich jest - słyszałem osobiście. To co napisalem na temat obu zestawów to moja (chociaż nie tylko moja) opinia. A to, że "nie to dobre co dobre, ale to co się komu podoba" to faktycznie argument. Niech Autor weźmie na wstrzymanie i sam oceni (jak już będzie mieć okazję posłuchać i na spokojnie ocenić).

• #24 17 Maj 2016 16:45
    KUndro
    Poziom 5  

Dobra:
    Prawy głosnik wysokotonowy nie działa.
    Lewy głośnik niskotonowy jest uszkodzony-pierdzi.

Oryginałów juz nie ma albo w dużych cenach,podeślijcie jakieś zamienniki.

Jak mam to wymienić?

• #25 17 Maj 2016 23:16
    Sanjose
    Poziom 25  

Żaden zamiennik nie zagra lepiej. A GDW 9/15 jest do dostania, tak samo jak GD 16/20.

A jak wymienić? Tylna ścianka jest demontowana, trzyma ją 8 śrubek.

• #26 18 Maj 2016 01:14
    Brivido

Poziom 27  

No to już sprawa nieopłacalna. Poszukaj czegoś fajniejszego za parę złotych.

• #27 18 Maj 2016 17:05
    KUndro
    Poziom 5  

Wymiana głośników-100 zł,za 100 zł nie znajde zadnych kolumn wiec git.

• #29 19 Maj 2016 18:57
    KUndro
    Poziom 5  

Podeślij zdjęcie tych za 150,chętnie je obczaje :) I oczywiście-co tam jest do poprawy?

• #30 19 Maj 2016 20:20
    Brivido

Poziom 27  

Zdjęcia co prawda nie mam bo są w częściach, ale ogólnie to przewody fabryczne są obcięte, maskownice przetargane i jakieś rysy, otarcia, chyba było nawet jedno wgniecenie, jak to w takich, 40 letnich obudowach może być :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME