Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VU-TIE czyli krawat z wskaźnikiem poziomu głośności [arduino + WS2812B]

Frog_Qmak 28 Maj 2016 20:58 8559 20
  • VU-TIE czyli krawat z wskaźnikiem poziomu głośności [arduino + WS2812B]
    Witam,
    chciałem zaprezentować swoją konstrukcję: VU-krawat, czyli krawat z wizualizacją głośności/dynamiki dźwięków otoczenia :)

Całość składa się z:

-12 diod WS2812B (koszt ok 20zł razem z przesyłką)
    -chińskiego Arduino Nano (ok 10zł, darmowa wysyłka)
    -modułu mikrofonu do Arduino (ok 10 zł z przesyłką)
    -zasilania (moduł chińskiej "ładowarki USB" + akumulator NiMh 2450mAh + koszyk)

Kod wzięty z tej strony: https://learn.adafruit.com/led-ampli-tie/overview , skalibrowany przeze mnie dla osiągnięcia jak najlepszego efektu (reverse engineering popełniłem kiedyś przy zegarze na diodach WS2812B, pisząc kod na podstawie filmików z działania, tym razem nie miałem czasu). Same połączenia są bardzo proste: przetwornica z dodatkowym kondensatorem LOW ESR (220uF dla redukcji zakłóceń) zasila bezpośrednio Arduino napięciem ok. 5V - wlutowałem się w diodę zasilania ze złącza USB, aby nie tracić mocy na stabilizatorze. Napięcie to jest również podawane na diody. Moduł mikrofonu zasilany 3,3V z płytki Arduino; napięcie to jest również podane jako napięcie odniesienia ADC. Trochę problemu było z wyregulowaniem czułości mikrofonu (potencjometr na płytce) tak, żeby dobrze reagował, ale by również nie przesadzić, bo po przekroczeniu pewnego poziomu wzmocnienia mikrofon szaleje. Po wyregulowaniu, potencjometr zakleiłem, aby się samoczynnie nie przestawił. Ledy są ustawione na niezbyt wysoki poziom jasności (50/255) - są one naprawdę mocne, a krawat został przygotowany na imprezę i po ciemku mógłby oślepiać ;) Dodatkowa zaleta: niski pobór prądu. Około 30mA@5V przy wysterowanej większości diod. Na chwilę obecną zasilanie planuję pociągnąć kablem do kieszeni (pod szyją, za koszulą), ponieważ powieszenie ciężkiej baterii byłoby lekko mówiąc nie wygodne. Próbowałem zasilić przetwornicę jedną a nawet dwiema bateriami CR2032 równolegle, ale nie dały rady. Na upartego można by kupić jakieś ogniwo Li-Ion, ale nie jestem DJ-em, więc nie ma potrzeby maksymalizować wygody. Kod jest ustawiony na uśrednianie 250 próbek (większa ilość nie pracuje poprawnie), dzięki temu zapalanie się diod postępuje dość płynnie, a program ma pewien "zapas" dźwięków do porównania z chwilową głośnością. W załączniku daję kod.
    VU-TIE czyli krawat z wskaźnikiem poziomu głośności [arduino + WS2812B]
    Poniżej również film z działania. Jedna uwaga: w nagraniu basy są o wiele mocniejsze, niż w rzeczywistości, krawat nie potrzebuje niskich tonów do poprawnego działania - wyraźnie reaguje np na słowa.

Link

Fajne!
  • #2 28 Maj 2016 22:00
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

Wszystko jasne, ok, ok, teraz Arduino zajęlo miejsce ATmegi, ale ja mam pytanie natury praktycznej ? Ten Krawat jest wiązany, czy na gumce ? Drugie pytanie, gdzie nosisz elektronikę, ubierajac ten Krawat ? W kieszonce ,,kondoniarce" się chyba nie zmieści ?

• #3 28 Maj 2016 22:03
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

Krawat jest wiązany, a elektronika "upakowana" w środku - na zdjęciu wydać wystający fragment modułu mikrofonu, a płytka mikrokontrolera "siedzi" w środku, pomiędzy warstwami. Chciałem to zrobić na czymś jeszcze mniejszym (digispark USB), ale Nano też nie jest duże. Jedynie z baterią problem - upchnięta w fiolce razem z przetwornicą step-up pójdzie do kieszeni.

• #4 28 Maj 2016 22:12
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

Czyli kłopot z praniem.....Proponował bym tylko jakąś ultracienką baterię od tableta lub czytnika e-bookow, bo ta zastosowana i umieszczona w pojemniku do próbek moczu..źle mi się kojarzy... :cry:

• #5 28 Maj 2016 22:15
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

Haha dobre skojarzenie :) To jest fiolka do nawadniania ciętych kwiatów :) Arduino jest tak umieszczone, że da się go wyjąć spoza krawatu (więc można ręcznie uprać), samym diodom nic nie powinno się stać (w teorii). Co do baterii to dobry pomysł, na upartego nawet jakaś od telefonu... ale trzeba by specjalnie kupić, albo kombinować, a tak jest prosto i skutecznie :)

• #6 29 Maj 2016 00:25
    Defozo
    Poziom 17  

Jak są mocowane te diody? W jaki sposób były robione otwory na nie? Jak rozumiem, łączysz te diody normalnymi przewodami wewnątrz krawata? Czy nić przewodząca mogłaby tu mieć jakieś zastosowanie?

• #7 29 Maj 2016 00:36
    borowikk
    Poziom 7  

Ostatnio z małego zdalnie sterowanego helikoptera wyciągnąłem ogniwo litowo-polimerowe 250mAh, idealnie nadawało by się do tego krawatu, jest małe(3cmx2cmx0,4cm), a jeśli max. pobór prądu to jakieś 30mA to to ogniwo wystarczy na niecałe 10 godzin. Tak myślałem że można by było tez zastosować arduino pro mini na 3,3V, jeszcze trochę mniejsze od arduino nano, a nie trzeba by było zastosować przetwornicy. Nie wiem czy twoje diody mogą być zasilane niższym napięciem, ale wiem, że są takie które tolerują 3,5v, a nawet mniej. Po takich modyfikacjach całość zmniejszyła by się, nie było by przetwornicy, mniejsze arduino, mniejsze ogniwo.

• #8 29 Maj 2016 00:52
    tplewa
    Poziom 35  

Nad funkcjonalnoscia takiego gadzetu nie bede sie zastanawial... ale mam pytanie dlaczego takich projektow nie mozna zrobic bez arduino i modulow ktore niestety maja dosc spore rozmiary.

Maly procesor + mikrofon mems + uklad ladowania mozna spokojnie w warunkach domowych upchac na malutkiej plytce w dodatku elastycznego laminatu - koszt byl by zapewne podobny choc roboty niestety wiecej...

• #9 29 Maj 2016 11:03
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

Dziękuję za zainteresowanie tematem :)
    Dziury pod diody wycięte skalpelem, diody (wersja z maleńkim PCB z polami lutowniczymi+kondensatorem) wsadzone w otwory i przyklejone na krawędziach niewielkimi ilościami kleju typu "kropelka". Przewody przylutowane + zabezpieczone klejem na gorąco, bo przy poruszaniu prędzej czy później by się coś poluzowało.

Nić przewodząca - pewnie tak, pytanie tylko, czy byłaby w stanie zasilić diody - kwestia oporu i spadku napięcia. Myślę, że jeżeli nie będzie się szaleć z jasnością, powinno dać rady.

Na upartego Arduino Nano też chyba można uruchomić na 3,3V (nie sprawdzałem), diody niestety potrzebują napięcia ok 5V - mają wbudowany układ sterujący, który kompensuje niewielki rozrzut, czyli jak są połączone w szereg, to świecą tak samo jasno, jednak na 3,3V nie pójdą.

Co do akumulatora to świetny pomysł :)

@tplewa owszem, można, pytanie po co. Jak już pisałem wcześniej, chciałem to to uruchomić na Digispark USB - płytka niewiele większa od samego procesora, niestety są jakieś problemy ze sterownikami i nie potrafię jej uruchomić :( Owszem, można samemu, ale czasami nie warto - zbyt duży wkład pracy a funkcjonalność ta sama, zresztą na pewno by wyszło drożej kolekcjonować pojedyncze elementy, niż kupić gotowy moduł za grosze :)

• #10 29 Maj 2016 16:28
    arecoag
    Poziom 19  

Projekt pozytywnie zakręcony. Pomysłowość nie zna granic. Pozdrawiam

• #11 29 Maj 2016 19:07
    borowikk
    Poziom 7  

Co do digispark to próbowałeś najpierw kliknąć upload, a dopiero później je podłączyć? Ja tak robię ze swoim i normalnie działa.

• #12 29 Maj 2016 19:46
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

W ogóle mi go [digisparka] nie wykrywa :( Przy instalacji sterowników pokazuje się błąd w jednej z kilu instalowanych rzeczy i co prawda jest dźwięk przy wkładaniu go do USB, jednak nie pokazuje się jako port COM.

• #13 30 Maj 2016 00:25
    Spid88
    Poziom 11  

Hehe, zrobiłem podobny z 2 lata temu jak na kanale mirkka36 pojawiły się WS2812, z pomocą MSGEQ7 sprawa jest dość banalna :) Najśmieszniejsze jest to, że na jednej z imprez nawalony gościu tak się na niego napalił, że dawał mi za niego 300zł :!: i tak został sprzedany :D Uwaga gawiedzi gwarantowana. Co chwile ktoś pytał gdzie taki można kupić :)

• #14 30 Maj 2016 15:35
    tplewa
    Poziom 35  

Frog_Qmak napisał:

@tplewa owszem, można, pytanie po co.

Na tym polega hobby zwane elektronika ;) Pytajac "po co" najczesciej wychodzi ze najtaniej i najszybciej kupic cos gotowego niz samemu skladac...

• #16 01 Cze 2016 22:10
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

Update: zmiana zasilania na akumulatory Li-Ion typu komórkowego/urządzenie przenośne. Akumulator z Nokii typu BL-5C powinien wystarczyć na długo - pobór prądu rządu 60-80mA

• #17 02 Cze 2016 02:57
    kassans
    Poziom 31  

Ja bym tu widział akumulator Li-ion/Li-Poly sa dostępne takie o wymiarach baterii AA ma ona oznaczenie 14505 + układ ładowania na TP z zabezpieczeniem ogniwa :D ogólnie fajna konstrukcja !

• #19 02 Cze 2016 17:28
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

Dzięki za komentarze!
    Posiadam nawet taki akumulator, świetna sprawa (LG, pojemność chyba 3200mAh), problem w tym, że jest on dość ciężki i wywijając takim krawatem mógłbym kogoś zabić :( A bateria z telefonu niewiele waży i jest płaska, więc łatwo się zmieści do środka.
    Nie ma żadnego schemaciku, po prostu łączy się moduły ze sobą - opisane w tekście:)

• #21 02 Cze 2016 19:10
    kassans
    Poziom 31  

Przy wielkości Zwykłego paluszka to ona zbyt dużo nie waży podobne można znaleźć w tanich e-papierosach :D lekkie cylindryczne li-pol.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME