Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytłumienie subwofera, jak to zrobić?

matiufo 06 Cze 2016 12:10 1257 15
  • #1 06 Cze 2016 12:10
    matiufo
    Poziom 11  

Witam wszystkich.
    Chciałbym wytłumić suba, konstrukcja bassreflex. Chcę pozbyć się częstotliwości powyżej 100Hz. Jaki materiał użyć?

• #2 06 Cze 2016 14:17
    IrekKo
    Poziom 32  

Najlepszym rozwiązaniem jest aktywna zwrotnica z regulowanym pasmem odcięcia.
    Żadne wytłumienia ci nie pomogą jedynie wykonanie obudowy z jak najgrubszych i najcięższych materiałów (jeżeli chodzi o rezonanse obudowy).

• #3 06 Cze 2016 17:56
    marian133
    Poziom 37  

matiufo napisał:
    Chce pozbyc sie czestotliwosci powyzej 100Hz. Jaki material uzyc?
    Materiałem wytłumiającym chcesz tego dokonać? Nie ma szans.
    Subwoofer musi mieć swój własny wzmacniacz z aktywnym filtrem który takie częstotliwości odcina 24db/oktawę, wtedy takie urządzenie można nazwać subwooferem.
    Subów w basreflexie nie trzeba wytłumiać jeśli z założenia będą odcięte nisko, np. na 50Hz, ale sztywna i ciężka obudowa musi być, bo to podstawa.

• #4 07 Cze 2016 11:26
    matiufo
    Poziom 11  

Tylko że to subwoofer pasywny (skrzynia z przetwornikiem) napędzany z amplitunera 5.1 bez możliwości regulacji odcięcia itp. schodzi do 30hz ale gra też wysokim basem co strasznie denerwuje mnie.W equalizerze na komputerze gdy słupek 125hz dam na -12db to gra pięknie miękkim i głębokim basem ale po wyłączeniu eq już buczy.Także gdy słucham radia albo płyt poza komputerem to kino gra już po swojemu z tym buczeniem.I tu jest mój problem.Pisałem już o tym podpinając się pod inny temat na elektrodzie.Radzili mi koledzy żebym spróbował wygłuszyć suba lub zrobić skrzynie samemu dużo solidniejszą.Są różnego rodzaju piramidki itp może pochłoną ten wyższy bas.

Dodano po 10 [minuty]:

W oglądaniu filmów petarda !!! ale słuchanie muzyki jednak na kinie to nie jest dobry pomysł.... chyba trzeba zakupić dobre stereo.Dane mojego suba 225W 3Ohm 30hz THD 10%
    nominalna moc wejściowa 225W
    maksymalna moc wejściowa 450W
    wymiary 216x405x360mm
    wymiary basreflex 70x150mm

• #5 07 Cze 2016 12:04
    IrekKo
    Poziom 32  

Widzę że ciężko będzie cię przekonać, że TYLKO AKTYWNY FILTR może ci pomóc. Żadne piramidki, wytłumienia i inne tego typu wynalazki ci nie pomogą.
    Jeżeli tego nie możesz pojąć to poczytaj sobie trochę o budowie zespołów głośnikowych, szczególnie rozdziały o długości fali i rezonansach.

• #6 07 Cze 2016 12:25
    matiufo
    Poziom 11  

Czyli ten buczący bas to nie wina subwoofera tylko taki sygnał w takim zakresie częstotliwości jest podawany do głośnika tak? Czyli rozchodzi się tylko o sygnał podawany i to on wymaga interwencji.Tylko że amplituner podaje go na sztywno z wyjścia subwoofera i nie ma tam możliwości regulacji itp a jakieś zewnętrzne filtry mogą coś nawyrabiać ? zaszkodzić wzmacniaczowi? taki filtr musiałby spełniać dane techniczne głośnika przy czym odfiltrować np częstotliwość powyżej 100Hz ?

• #7 07 Cze 2016 14:23
    IrekKo
    Poziom 32  

No w ostateczności możesz dać taki filtr pasywny, choć lepszy byłby z nachyleniem 12dB/okt. (choć wygląda właśnie na 12dB/okt. a nie 6) powinien trochę pomóc.
    Jeżeli nie chcesz przerabiać tego suba na aktywny to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dodatkowego wzmacniacza, najlepiej samej końcówki mocy (wystarczy ci nawet 40-60W) i włączenie na jej wejście aktywnej zwrotnicy/filtra, np.:

Wytłumienie subwofera, jak to zrobić?

i teraz możesz się cieszyć dźwiękiem z każdego rodzaju źródła :)

• #8 07 Cze 2016 18:06
    marian133
    Poziom 37  

matiufo napisał:
    to subwoofer pasywny

matiufo napisał:
    schodzi do 30hz

A mój schodzi do 1Hz ;)
    Podaj model głośnika, zobaczymy czy w ogóle jest sens budowania z tego czegoś normalnego.

IrekKo napisał:
    No w ostateczności możesz dać taki filtr pasywny, choć lepszy byłby z nachyleniem 12dB/okt. (choć wygląda właśnie na 12dB/okt. a nie 6) powinien trochę pomóc.

Trochę tak, jeśli faktycznie ma odcięcie przy 90Hz-12db/okt.
    Nie ma jednak porównania z filtrami 24db/okt i częstotliwościami odcięcia rzędu 50Hz, jakie można uzyskać mając wzmacniacz/panel do subwoofera.

matiufo napisał:
    napędzany z amplitunera 5.1

A tak w ogóle to jak ten głośnik zasilasz?
    Piszesz że sygnałem subwoofera z amplitunera, a przecież to tylko sygnał a nie wyjście z końcówki mocy...

• #9 07 Cze 2016 19:13
    matiufo
    Poziom 11  

Przepraszam za wprowadzenie w blad,sub jest napedzany normalnie z koncowki mocy.Ma swoj port.Zle nazwalem to sygnalem.To kino z fabrycznymi glosnikami za 2000tys wiec nie smiejcie sie to niskobudzetowy sprzdet ale gra naprawde dobrze.Mam kolege co chwile zmienia kable,wzmacniacze itp to powiedzial ze da sie tego sluchac no i naprawde jest mocne.Producent chwali sie ze dostrajaniem tego modelu zajmowal sie Mark Levinson.Ale chyba basu nie slyszal hehe;p

Dodano po 11 [minuty]:

To prosta konstrukcja ale chetnie zrobilbym nowa obudowe pod ten przetwornik.Mam obycie z drewnem itp takze z tym nie bylo by problemu.Bynajmniej pozbylbym sie plastiku i calosc z plyty wykonal.Ale teraz jakie wymiary pudla? Takie jak producent czy inne?

• #10 07 Cze 2016 19:16
    matiufo
    Poziom 11  

Czy te dane wystarcza do zrobienia nowego pudla? Dane mojego suba 225W 3Ohm 30hz THD 10%
    nominalna moc wejściowa 225W
    maksymalna moc wejściowa 450W
    wymiary obudowy 216x405x360mm
    waga ok 8kg
    Jeszcze zmierze srednice glosnika jak wroce z pracy

• #12 07 Cze 2016 19:50
    matiufo
    Poziom 11  

Ok,dzieki za wszelkie informacje i zainteresowanie tematem.

• #13 07 Cze 2016 22:05
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

matiufo napisał:
    To kino z fabrycznymi glosnikami za 2000tys
    Ło, chłopie... ale sprzęcior... :)
    Kolega marian133 ma rację - nic z tym nie zrobisz, bo głośnik jest jaki jest, a dodatkowo w obudowie (co widać po wielkości otworu) robionej tak, żeby maksymalnie ... dudnił.
    Poczytaj o doborze powierzchni otworu BR w stosunku do powierzchni membrany głośnika - będziesz wiedział o czym mówię.
    Żeby Twoje kino w niskich zakresach zagrało poprawniej - musiałbyś wymienić (!) cały subwoofer; a i to mógłby być kłopot z doborem efektywności w stosunku do reszty głośników.
    Niestety - tak to jest w tanich, budżetowych sprzętach tego typu ; Mają być maksymalnie uproszczone i tanie w produkcji, a to niesie za sobą niezbyt wysoką (mimo reklam...) jakość.

• #14 08 Cze 2016 09:15
    matiufo
    Poziom 11  

Dobrze dzieki.Poczytam troche na ten temat.Ogolnie bas pewnie spodobalby sie wiekszosci,bo wali az podloga sie trzesie.Ale dla mnie to nie to co lubie.Podobnie łomotały stare wieze sony.Chyba zainwestuje w stereo bo w filmach jest petarda nic nie buczy.

• #15 26 Wrz 2016 21:07
    Tygrysek94
    Poziom 4  

Wydaje mi się, że da się go wygłuszyć filtrem. Ale sam nie próbowałem, to się nie odzywam.

• #16 26 Wrz 2016 21:12
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Tygrysek94 napisał:
    Ale sam nie próbowałem, to się nie odzywam.

To po co w ogóle zabierasz głos? Przyszła pora na uzupełnienie licznika postów? Dziś w przeciągu godziny chyba nadrobiłeś zaległości za miesiąc - dopisując równie odkrywcze posty w dość starych tematach...
    Tygrysek94 napisał:
    Wydaje mi się, że da się go wygłuszyć filtrem.

Wydaje Ci się. Masz rację. Wydaje Ci się. Nie da się żadnym filtrem zniwelować efektów jakie daje zbyt duży BR nie zmniejszając drastycznie efektywności całego suba.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme