Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można ukręcic bicz z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 200 PLN :)

Bucefal76 19 Cze 2016 10:33 16755 22
  • Czy można ukręcic bicz z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 200 PLN :)

Cześć,

Nie są to moje pierwsze DYI, po zabawach z (oczywiście :) ) STX ze średniej półki (które sobie chwalę) dla kaprysu sięgnąłem po chińskie przetworniki oferowane na popularnym serwisie aukcyjnym w cenie 20PLN od sztuki :).

Generalnie wielkich oczekiwań nie miałem, a oto co wyszło (pierwszy raz oklejam folią więc trochę jeszcze muszę popracować nad techniką).

Czy można ukręcic bicz z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 200 PLN :) Czy można ukręcic bicz z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 200 PLN :) Czy można ukręcic bicz z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 200 PLN :) Czy można ukręcic bicz z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 200 PLN :) Czy można ukręcic bicz z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 200 PLN :) Czy można ukręcic bicz z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 200 PLN :)

Jeśli chodzi o dźwięk, to po włożeniu nieco większego niż zazwyczaj wysiłku w zwrotnicę, otrzymałem zaskakująco dobre rezultaty. Bazując na niskotonowym głośniku 5cali, sygnowanym przez JVC i "tytanowej" kopułce, którą znałem już poprzednio od strony wysokiej skuteczności powyżej 10kHz, postanowiłem zrobić coś, co dźwiękiem przypominać będzie Dali Icon I Mk2 (akuratnie dysponuję, więc miałem referencję do pomiarów i odsłuchów na bieżąco).

Począwszy od niskich tonów, duża dobroć bass reflexu dała zdecydowany, choć nieschodzący zbyt nisko bas z max amplitudy przy 90Hz i spadkiem poniżej 6dB przy 70Hz. Bas jest obfity mimo to całkiem punktualny (Qts pomogło). Wysokie cięcie głośnika niskotonowego dało wyraźną otwartą średnicę (pik rezonansowy przy 6KHz nie jest zupełnie zlikwidowany ale nie przeszkadza), wysokie są całkiem detaliczne i mocno metaliczne (nieco zbyt "chropowate"), oczywiście brakuje im finezji Dali czy nawet lepszych STX.

Efekty stereo są zadowalające, scena wszerz rozbudowuje dobrze do przodu również, choć nie tak dobrze jak w Dali, ale te są bardzo, bardzo dobre w tym temacie, więc wstydu nie ma. :)

Generalnie wrażenia słuchowe są całkiem pozytywne, oczywiście wszyscy słuchacze w testach porównawczych wskazują przewagę Dali mimo to po zapoznaniu się z ceną Dali i DIY (3k PLN i 200PLN za parę) podkreślają, że różnica jest zaskakująco mała w stosunku do różnicy w cenie.

Wnioskuję więc, że eksperyment / zabawa się udał / udała. :)

Głośniki
    - wysokotonowy Alda 506,
    - niskotonowy znajdziecie na popularnym serwisie aukcyjnym wpisując "glosnik-jvc-80w-6om-13cm-13-niskotonowy-skompens".

Obudowa:

Płyta wiórowa 18mm tworząca bryłę o wymiarach: 165 x 280 x 250 mm, krawędzie proste, bez frezowań pod głośniki.
    Rysunek poglądowy, jak można złożyć sobie taką obudowę:

Para kolumn głośnikowych:
    • 4 x element A wymiary: 280x165 mm
    • 4 x element B wymiary: 280x214 mm
    • 4 x element C wymiary: 129x214 mm

Pojemność netto: ~8l

Dokładny rysunek ścianki przedniej:

Bass reflex strojony na 90Hz (mogłem dać niżej, stwierdzam po odsłuchach).
    Kupiony w Nowym Elektroniku tzw 2/3 cale sklejony z dwóch, jeden cały plus 4.5cm z drugiego.

Wykończenie

Oklejona folią samoprzylepną. Wygłuszenie z gąbki, ścianka dolna i tylna.

Aktualizacja 08-07-2017

Patrząc krytycznie z perspektywy czasu postanowiłem usunąć informacje dotyczące zwrotnicy by nie zachęcać szanownych forumowiczów do kopiowania tego projektu, który posiada pewne istotne wady. Użycie GDWK o tak grubym froncie, przy stosunkowo wąskiej obudowie powoduje znaczne efekty dyfrakcyjne. Efekty te powoduję znaczne nierównomierności charakterystyki przenoszenia pomiędzy 5 - 8 kHz.
    W najbliższym czasie wrzucę poprawione projekty, bazujące na praktycznie tej samej odbudowie (z frezami pod GDWK), tym samym GDN i poprawionych zwrotnicach.

Fajne!
  • #2 19 Cze 2016 12:24
    bobo
    Poziom 28  

O dźwięku nie będę pisał, nie słyszałem nie widziałem, daję wiarę autorowi. Podoba mnie się wygląd tych kolumienek. Kto powiedział że kolumny muszą mieć wygląd trumny? Mogą być "wesołe", kolorowe i bardziej przyjazne dla oka. Gratuluję pomysłu.
    Pozdrówka

• #3 19 Cze 2016 12:57
    mati_323
    Poziom 10  

Czerwony kolor... wow serio fajnie się to komponuje, wyglądają bardzo nowocześnie.
    Gdzie kupiłeś folię bo szukam w necie folli która wygląda jak drewno, ale nigdzie nie mogę znaleźć w rozsądnej cenie :)

• #5 19 Cze 2016 14:03
    morozaw
    Poziom 14  

Czy wrzucisz pomiary głośników i ich parametry? :)
    W jakim środowisku robiłeś pomiar przetworników?

• #6 19 Cze 2016 14:18
    Bucefal76
    Poziom 8  

Niestety nie zachowałem pomiarów pojedynczych głośników ale nie wiem czy pomogło by to komukolwiek bo wszak pomiary choć były bez zwrotnic ale już w docelowej obudowie.
    Załączyłem tylko charakterystykę wypadkową przenoszenia dla 0 stopni w odległości 1m, w osi woofera.
    Pomiary na poddaszu o spadzistych powierzchniach z wygłoszeniem na najbliższej powierzchni odbicia, 80m2. Mikrofon elektretowy do kalibracji zestawów AV na statywie, kolumna na podstawce.
    Program HolmeImpulse, laptop, karta wbudowana.
    Nie mam pomiaru impedancji, woofer ma 6ohm zwrotnica Bessela więc więcej indukcyjności niż pojemności ale bass-reflex może swoje zrobić ?. Niemniej współczesna integra czy ampili nie powinna mieć żadnego problemu z tym obciążeniem.

Niskotonowy:

Średnica zewnętrzna 135mm
    Rozstaw otworów mocujących 140mm
    Średnica otworu montażowego 122mm
    Głębokość montażowa 75mm
    Moc znamionowa 40W
    Moc maksymalna 80W
    Pasmo 50-5500Hz
    Skuteczność 89dB/W/m
    Impedancja 6om
    Xmax 11mm
    Fs 57Hz
    Qts 0,32
    Vas 24l

Wysokotonowy:

Impedancja: 8 Ohm
    Częstotliwość: 2,5 - 20 kHz
    Rekomendowane minimalna częstotliwość podziału 3kHz 12db/oktawę

• #7 22 Cze 2016 09:23
    Bucefal76
    Poziom 8  

W związku z pytaniami odnośnie nakładania foli. Moje doświadczenia w oklejaniu płyty wiórowej folią PCV samoprzylepną:

1. Szlifujemy nierówności obudowy (nierówności na złożeniach itp).
    2. Szpachlujemy wszelkie nierówności na złożeniach płyt i powierzchniach (np pod wkręty, jeśli taka technikę montażu wybraliśmy) szpachlówką akrylową i wracamy do punktu 1, tak około dwa lub nawet trzy razy.
    Uwaga przynajmniej raz na koniec pokrywamy bardzo cienką warstwą szpachlówki akrylowej całą (!) obudowę tak by zatkać wszelkie pory w płycie wiórowej.
    Dokonujemy dokładnej wizualnej inspekcji całej obudowy w poszukiwaniu nierówności na nie całkiem zeszlifowanej szpachli. Zwłaszcza zwracamy uwagę na rogi i krawędzie.
    Do szlifowania używam szlifierki oscylacyjnej i papieru 100 (najtańsze szlifierki już od 50PLN) lub pacy ręcznej).
    Uwaga będzie dużo pyłu więc pamiętamy o BHP, maseczka na drogi oddechowe i okulary ochronne szczelne - gogle.
    4. Zwracamy szczególną uwagę na wyprowadzenie krawędzi i rogów. Ostatnie prace właściwe ograniczają się tylko i wyłącznie do szpachlowanie ubytków i nierówności na krawędziach i rogach. Zakładam że powierzchnie są już wyprowadzone znakomicie.
    5. Grunt, porządnie gruntujemy obudowę co najmniej dwa razy.
    6. Po wyschnięciu gruntu, papierem ściernym na klocku przecieramy (nie szlifujemy ale przecieramy) pojedyncze powierzchnie obudowy tak by się pozbyć wszelkich grudek, pyłków i innych paprochów, które się w międzyczasie przykleiły do lepkiego gruntu. Przecieramy po jednej powierzchni tuz przed klejeniem folii.
    7. Foli kupujemy więcej niż jest nam potrzebne. Jeśli pójdzie nam źle to już nie da się wykorzystać raz naklejonego fragmentu (nie będzie to dobrze wyglądać) i trzeba nowy.
    8. Otwory wycinam przed klejeniem foli.
    9. Wycinamy fragmenty większe niż powierzchnia klejenia.
    10. Odwijamy kawałek papieru zabezpieczającego folię wzdłuż jednej krawędzi, przymierzamy, przyklejamy na rogach, przyciskamy wzdłuż klejonej krawędzi.
    11. Jedną ręką przyciskamy folię drugą odklejamy z pod spodu foli papier ochronny.
    12. Wygładzamy, pozbywamy się wszystkich bąbli.
    13. Kładziemy obudowę oklejoną stroną do dołu na płaskiej idealnie płaskiej powierzchni (np. inna płyta ze sklejki najlepiej).
    14. Nożem do tapet (porządnym, sztywnym w dobrej obudowie, nie takim za 5PLN) tniemy naddatki jednym spokojnym ruchem (nie korygujemy w trakcie bo zrobimy wcięcia nie do zamaskowania) dość pionowo prowadząc ostrze (jakieś 15 stopni kąt pomiędzy pionową krawędzią obudowy a ostrzem noża).

Potencjalne problemy które muszę rozpracować:
    - niekiedy zdarza się że w wyniku przenoszenia, dotykania itp brzegi lub rogi lekko się rozklejają odsłaniając białą szpachlę. Pomysł na załatwienie tego problemu mam taki, że następnym razem posmaruje brzegi i rogi cienką warstwą vicolu lub innego kleju o podobnej konsystencji. Dodatkowo sprajem w kolorze okleiny trysnę lekko by nawet w wypadku odklejania się jakiegoś milimetrowego kawałka nie było tego widać.

Jeśli zdarzy się wam zaciąć mały fragment foli na krawędzi bardziej niż trzeba, nie ma sensu zrywać całości. Należy wkleić małą łatkę na krawędź dociąć z drugiej strony ją jak punkcie 13 i 14 i po sprawie,

• #8 23 Cze 2016 10:08
    mati_323
    Poziom 10  

Czyli każdą ściankę kleiłeś z osobna ?

• #9 23 Cze 2016 21:35
    Bucefal76
    Poziom 8  

Tak takie podejście wydało mi się mniej ryzykowne bo cięć jest więcej ale zawsze w jednej płaszczyźnie.
    Następnym razem kupię więcej okleiny i spróbuję boki i przód okleic jednym kawałkiem.
    Kto nie eksperymentuje ten się nie uczy :)

• #10 23 Cze 2016 23:21
    mati_323
    Poziom 10  

Pytam bo oklejałem fornirem , a nigdy folią :P

• #11 25 Cze 2016 12:59
    Twu
    Poziom 11  

Oryginalna, ładna prosta konstrukcja. Na pewno świetna alternatywa dla gotowych kolumn z niższej półki.
    Szkoda że daleko od siebie mieszkamy bo chętnie bym je odsłuchał.
    Ciekawe jakby grały na niższym strojeniu/w zamknięciu. 90hz trochę wysoko jeśli mają grać solo, choć z drugiej strony niższe strojenie--->większe "mulenie" i mogłobybyć gorzej.
    Plus minus ile cenowo wychodzą takie zwrotnice?

• #12 25 Cze 2016 14:53
    Bucefal76
    Poziom 8  

Kupując gotowe elementyty w sklepie stx (gdzie pospolite ele!enty jak R,C (bipolarne) sa dość drogie) wychodzi 35Pln od kompletnej sztuki. Mozna spróbować taniej w TME ale tam mogą być minima zakupowe. Do tego jakaś np.plyta HDF do przyklejenia elementów plus drut elektryczny 2.5mm2 do zrobienia punktów lutowniczych.
    Myślę, że jednorazowo nie opłaca się samemu nawijać cewek jeśli już znane są ich parametry, to lepiej kupić niż szukać karkasow, które nie są tanie i uczyć się nawijać cewki. Wymaga to pewnej wyprawy. I miernika RLC w celu sprawdzenia L i R.

• #13 27 Cze 2016 22:40
    mati_323
    Poziom 10  

pytanko jeszcze skąd te wkręty bez stożków ? :P

• #15 03 Lip 2016 18:15
    Euzebiusz23091998
    Poziom 15  

Mógłbym prosić o dodanie do schematu wspomnianych rezystorów? Bo nie jestem pewien czy dobrze myślę..

• #16 03 Lip 2016 19:12
    Bucefal76
    Poziom 8  

Lpad (tłumik) instalujemy pomiędzy zaciskam cewki L1 a głośnikiem wysokotonowym.
    Zasada jest taka że zwrotnica w tym przypadku filtr górnoprzepustowy widzi impedancję od strony głośnika około 8 ohm taką dla jakiej został filtr obliczony. Mimo, że przyłączony jest układ rezysgorow i głośnika o impedancji R1 + ( (Z*R2)/(Z+R2) ).
    R1 szeregowo i równolegle głośnik oraz R2.
    Proszę wrzuć w Google "obliczanie tłumika głośnika wysokotonowym".
    Aktualne nie mam jak rysować, jestem poza domem :)

• #17 03 Lip 2016 19:37
    Euzebiusz23091998
    Poziom 15  

Czy chodzi o R1 jako szeregowy i R2 jako równolegly?

(Schemat jakiś przypadkowy z internetu)

• #20 03 Lis 2016 21:39
    dzemi99
    Poziom 7  

Zawsze chciałem zbudować własnoręcznie małe kolumny, ale jakoś nigdy się nie mogłem do tego zabrać. W końcu kupiłem płytę na dniach zamawiam głośniki i będę próbował coś zdziałać na wzór tego projektu.

• #21 03 Lis 2016 22:57
    Bieda z nędzą
    Poziom 24  

bobo napisał:
    i. Podoba mnie się wygląd tych kolumienek.

Zawsze Cię podziwiałem za totalne oderwanie od rzeczywistości. Nie ważne jak gra, zawsze może stanąć za firankami, ale to różowe paskudztwo?
    Pasują mi tylko w dwa miejsca-pokój jakiejś szalonej nastolatki albo pokój jakiegoś pedzia.
    No,może jeszcze do łazienki urządzanej w stylu art deco.

• #22 04 Lis 2016 18:16
    mati_323
    Poziom 10  

W kuchni też można postawić, widziałem takiego koloru regały, wyglądały by bardzo ciekawie :)

• #23 06 Lis 2016 07:25
    Bynak
    Poziom 12  

Bieda z nędzą napisał:
    Nie ważne jak gra, zawsze może stanąć za firankami, ale to różowe paskudztwo?

Daltonizm jest nieuleczalny...

Bieda z nędzą napisał:
    Pasują mi tylko w dwa miejsca-pokój jakiejś szalonej nastolatki albo pokój jakiegoś pedzia.

Skoro Ci pasują to nie ważne gdzie będą się znajdować bo najwyraźniej jesteś szaloną nastolatką albo pedziem. Wybór pozostawiam Tobie :P

Piszę tu rzadko, wręcz wcale bo nie podoba mi się styl tych "mISTRZÓW" elektroniki którzy najwięcej się tu udzielają ale takie "uwagi" jak w/w potrafią nawet świętego zirytować. Szacunek dla autora tematu bo mu się chciało. Chciało mu się coś więcej niż tylko kłapać wirtualnym "ryjem" na łamach forum.

Pozdrawiam.

P.s. Proponuję Ci dla ścisłości zmienić podpis pod avatarem z "Misztrza..." na "ZWYKŁY SPAMER" będzie bardziej czytelny dla ogółu użytkowników forum :wink:

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME