Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki GMS 950 jaką zwrotnicę zastosować?

feniks-1994 20 Cze 2016 20:56 1179 4
  • #1 20 Cze 2016 20:56
    feniks-1994
    Poziom 8  

Witam,
    mam głośniki samochodowe GMS 950 z tweeterami, jednak bez zwrotnic. Myślałem nad zrobieniem zwrotnic do nich albo kupieniem jakiś tylko nie bardzo się orientuje w tym temacie. Czy mógłby mi ktoś poradzić jak dobrać zwrotnice do tych głośników?
    Z góry dzięki za pomoc

Pozdrawiam.

• #2 23 Cze 2016 16:45
    feniks-1994
    Poziom 8  

Poszukałem, pogmerałem i znalazłem takie zwrotnice: Link

Proszę powiedzcie mi czy te zwrotnice będą dobre, sugerowałem sie tym, że mają częstotliwość podziału 3,5kHz i dużo większą moc , czy na coś jeszcze powinienem zwrócić uwagę?

• #3 24 Cze 2016 09:28
    Arkadyo
    Poziom 29  

Powinieneś kupić dedykowane zwrotnice do tych głośników. Albo skopiować dedykowane. Zwrotnice projektuje się pod konkretne zestawienie przetworników gdzie najważniejszym parametrem jest przebieg impedancji. Niestety każdy przetwornik ma inną charakterystykę impedancji i wymaga indywidualnego dobierania filtra dla niej ponieważ na tym samym filtrze różne głośniki będą inaczej filtrowane. Przy zwrotnicy która łączy przynajmniej dwa pasma problem się podwaja bo nawet jak trafisz z jednym filtrem (co jest mało prawdopodobne) to liczenie, że złożą się obydwa graniczy z cudem.
    Dobieranie zwrotnicy na zasadzie - wezmę tą bo też jest dwudrożna jest najgorszym z pomysłów. I nie ma znaczenia, że pasuje moc i podział - to jedne z najmniej istotnych parametrów zwrotnic. Już lepiej dobierz typowy filtr górnoprzepustowy II rzędu dla impedancji nominalnej 4 Ohm dla przetwornika wysokotonowego z cieciem około 4,5 khz i na tym zapnij. Przynajmniej będzie taniej.

• #4 24 Cze 2016 19:59
    feniks-1994
    Poziom 8  

Prześledziłem ścieżki ze zdjęć oryginalnej zwrotnicy GMS i wyszedł mi taki schemat:

Głośniki GMS 950 jaką zwrotnicę zastosować?

Jaki można by było wlutować kondensator ceramiczny i cewki, bo nie da się odczytać tego ze zdjęcia?

• #5 24 Cze 2016 20:39
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

feniks-1994 napisał:
    kondensator ceramiczny
    Foliowy. Podejrzewam, że ceramicznych nawet nikt nie produkuje o takich pojemnościach.
    Może to Ci pomoże:
    http://www.apicsllc.com/apics/Misc/filter2.html
    Co prawda to tylko "głupi kalkulator", ale do Twoich głośników i zastosowań może być.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME