Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny sceniczne - czym zastąpić wysokotonowe głośniki?

marcinadamczewski 22 Cze 2016 15:28 1347 10
  • #1 22 Cze 2016 15:28
    marcinadamczewski
    Poziom 15  

Jak w temacie. Wpadły mi w ręce takie kolumny, kłopot w tym że nie "gadają" tak samo.
    Okazało sie że jeden głośnik wysokotonowy jest oryginalny, a drugi jest - hym - poprzerabianych, i do tej tuby dodany jest jakiś inny driver.

Chciałbym pozbyć sie tych głośników, i wsadzić cos współczesnego, ale nie mam doświadczenia w takim stopniu żeby siedząc przed kompem zamówić cos sensownego.

Końcówka PMH880s, rezystancja 8 Ω, a wiec w tym zestawie będzie około 200W / stronę. Głośnik basowy 38cm. Dołączam zdjęcia zwrotnic.

Prosze kolegów o wsparcie i pomoc przy rozwiązaniu tego tematu.Kolumny sceniczne - czym zastąpić wysokotonowe głośniki?image.jpeg Download (1.49 MB)Kolumny sceniczne - czym zastąpić wysokotonowe głośniki?image.jpeg Download (2.26 MB)Kolumny sceniczne - czym zastąpić wysokotonowe głośniki?image.jpeg Download (1.17 MB)Kolumny sceniczne - czym zastąpić wysokotonowe głośniki?image.jpeg Download (1.4 MB)Kolumny sceniczne - czym zastąpić wysokotonowe głośniki?image.jpeg Download (1.48 MB)

• #2 22 Cze 2016 16:21
    DjMapet
    Poziom 42  

marcinadamczewski napisał:
    Głośnik basowy 38cm

Jaki?
    D-500 STX-a będzie aż zanadto. W zależności od SPL midbasa, trza go będzie w jakimś stopniu stłumić.

Pozdrawiam.

• #3 22 Cze 2016 17:02
    marcinadamczewski
    Poziom 15  

Jaki? Trudno mi powiedzieć. Na pewno 8 ohm. Made in "the USA" - co kolwiek to znaczy. Lejba wyglada tak:

Kolumny sceniczne - czym zastąpić wysokotonowe głośniki?

• #4 22 Cze 2016 17:39
    DjMapet
    Poziom 42  

:-)
    Widać,nie bardzo orientujesz się w temacie głośników.
    Myślałem iż siedzi tam coś znacznie gorszego.
    Eminence Delta 15, to niezły głośnik.
    Jak midbasy i w ogóle całe paczki są w niezłym stanie, to warto by się pokusić o dobre drivery i odpowiednie zwrotnice, ale trochę będzie to kosztowało.
    Sporo tez zależy, do czego będziesz ich używał.

Pozdrawiam.

• #5 22 Cze 2016 18:25
    marcinadamczewski
    Poziom 15  

Co proponujesz?

Generalnie chce tym grać na gitararze i przenosić kilka wokali.

Potrzebuje obstawiać kościołowe imprezki, i plenerowe rownież.

Dofinansować to trzeba będzie, ponieważ brzmi brzydko.

Jeśli mówisz że dół jest ok, to warto dołożyć i niech jeszcze pochodzą.

Martwi mnie tylko zmiana tego wysokotonowego, ponieważ ten co jest jest olbrzymi (18x39cm)

A chcąc wstawić cos mniejszego będę musiał zrobić jakaś nadstawkę.

Czy możesz coś zaproponowac?

• #6 22 Cze 2016 19:20
    DjMapet
    Poziom 42  

Generalnie chce tym grać na gitararze i przenosić kilka wokali.

Tu może być problem, bo 15" głośniki nie bardzo się nadają do takiego zastosowania, no chyba że w parze z dobrym, nisko ciętym driverem a te tanie nie są. Najtańszy to chyba D-800 STX-a, ale problemem będzie zwrotnica, bo praktycznie trza by zaprojektować nową a to nie jest takie proste, jak się wydaje.
    Podział ok. 4000 Hz (taki jest obecnie a zasadniczo, 15"głośniki "grają do ok. 900 Hz), to zbyt duża dziura w paśmie, akurat w tej jego części, w której operuje gitara i wokal.

Dofinansować to trzeba będzie, ponieważ brzmi brzydko.

Proponuję to sprzedać i kupić coś, co zagra sensowniej (12"+ driver). Nie bardzo jestem przekonany do tego, by pakować większą kasę w takie paczki. Ale wybór należy do Ciebie. :-)

eśli mówisz że dół jest ok, to warto dołożyć i niech jeszcze pochodzą.

Delta15, to niezły przetwornik, tyle że - jak wcześniej wspomniałem - nie koniecznie do wymienionego przez Ciebie zastosowania. To bardziej głośnik, do paczki pod git. basową, ew. do niskobudżetowych pełnopasmówek na niewielkie diskopolowe potupajki. :-)

Martwi mnie tylko zmiana tego wysokotonowego, ponieważ ten co jest jest olbrzymi (18x39cm

Podałeś wymiary horna (tuby) a nie drivera. Driver, to ten walec z magnesem do niej przykręcony. Te niby-drivery powinno się dać odkręcić od tub, by w ich miejsce przykręcić nowe.

Czy możesz coś zaproponowac?

Czytaj wyżej. :-)

Tak w ogóle, to te kolumny mają jakąś nazwę, bo z tego co widzę, to wyglądają na garażowy wytwór.

Pozdrawiam.

• #7 22 Cze 2016 23:01
    marcinadamczewski
    Poziom 15  

Dzięki za informacje.
    Ja widzę ze można by było nawet zastosować stx'a d-1000, wraz z ichniejszą zwrotnica,
    Kłopot tylko z tym ze mój horn jest przykręcany na śrobki 6mm, a tu jest gwint na tworniku.
    W tej sytuacji trzeba by było - jak rozumie dobrać też nowy horn. Było by to chyba jeszcze lepsze rozwiazanie.

Póki co na dzisiaj tyle działań. Temat odłożę, żeby ostygnąć.
    Dziękuje serdecznie za pomoc.

Tu znalazłem chyba w miarę urzyteczne informacje na temat tej 15":

http://www.eminence.com/pdf/Delta_15A.pdf

• #8 23 Cze 2016 22:16
    DjMapet
    Poziom 42  

Do D-1000 nie widzę dedykowanej zwrotnicy. Po taniości, od biedy do D-800 i Delty by pasowała ta: http://stx.pl/zwrotnica-w-38-500-8-mc-d-12-800-8-ti.html
    Jak dobrze pamiętam, to D-800 występował też kiedyś bez gwintu, z mocowaniem na kołnierz drivera. Zapytaj w STX, może i D-1000 będzie z mocowaniem na kołnierz.
    Co prawda, można gdzieniegdzie kupić redukcje/adaptery, ale ja wiem, czy gra warta świeczki i nie lepiej kupić dedykowany horn?

Tu znalazłem chyba w miarę urzyteczne informacje na temat tej 15"

Tak nie do końca. Głośniki niby takie same, ale Delta 15A z linku, to już sporo nowszy wyrób. Nalepki się z czasem zmieniały, ale czy konstrukcja i parametry też? Trudno wyrokować. Materiały do produkcji z czasem na pewno się zmieniały. Delty jeszcze były z inną nalepką :-) : https://www.talkbass.com/threads/help-identifying-two-eminence-delta-15-speakers.956935/
    Z dawnych czasów pamiętam, że Delty 15, miały 300W a Delt 15A nie było. A doszło po jakimś czasie.

Pozdrawiam.

• #9 25 Cze 2016 10:03
    marcinadamczewski
    Poziom 15  

O tak, kilka dni temu dzwoniłem do stx.
    Poprawa tego zestawu tak żeby grało to jak należy powinna wynieść jakieś 610zł.
    Dla mnie jest to jeszcze osiągalne.

Pan który proponował, polecił właśnie drivery D-800+ PA-1000, i horn. Wszystko razy 2.

To co zauwazyłem, to to że ta wzrotnica dedykowana jest do 2 12" głośników.
    a ja mam 1 15". Pan powiedział że nie powinno być problemów.

• #10 03 Lip 2016 19:38
    marcinadamczewski
    Poziom 15  

Witam. Tak się rozpatrzyłem po sieci, i chciałem dobrać do tego zestawu głośniczki
    eminence PSD2002, z cięciem około 2400hz. Zauważyłem "na ucho" ze ta zwrotnica która mam w tych paczkach jest tak zaprojektowana.
    Pisałem wyżej o zwrotnicach stx'a, ale po lekturze na elektrodzie i innych audiofilskich portalach, nie jest to takie proste, i może nie zagrać.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME