Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pleksa wylewana - czym skleić aby nie było widać nalotu

masterpascaler 05 Lip 2016 16:18 1491 12
  • #1 05 Lip 2016 16:18
    masterpascaler
    Poziom 9  

Przeszukałem forum, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Proszę kolegów o pomoc więc. Chcę zrobić obudowę małego wzmacniacza audio wykonaną z pleksi wylewanej o grubości 5 mm. Jest to pleksa w kolorze czarne lustro, i wszystkie "ścianki" obudowy (6 sztuk) są cięte laserem na wymiar, dzięki czemu wszystkie krawędzie mam gładkie. Zamysł obudowy w załączeniu (plus oczywiście górna ścianka).
    Zamówiłem pierwsze formatki, ale źle obliczyłem wymiary, więc posłużyły mi na testy. Złączenie przy pomocy śrub - nieestetyczne i trudne do wykonania (pleksi wylewana jest bardzo twarda), próby klejenia - cyjanopanem do połączeń sztywnych, cyjanopanem do połączeń miękkich, kropelką, i klejem przemysłowym SH3 - wszystkie zostawiają biały nalot wokół miejsc klejenia. Jaki gotowy klej można zastosować w takim przypadku?

• #2 05 Lip 2016 16:46
    piotrek22101
    Poziom 39  

Tego próbowałeś? Znajomy kleił i nic nie widać:
    Link

• #3 06 Lip 2016 00:48
    Doominus
    Poziom 34  

One nie mają foli ochronnej?
    Nalot jest spowodowany parowaniem kleju i osadzaniem sie go tam gdzie nie powinno go być.
    Plus łączenie się z wilgocią.

• #4 06 Lip 2016 02:08
    masterpascaler
    Poziom 9  

piotrek22101 napisał:
    Link

Nie próbowałem, zamówię, sprawdzę, podzielę się wrażeniami

Doominus napisał:
    One nie mają foli ochronnej?

Mają, ale przecież nie na krawędziach ;)

• #5 06 Lip 2016 07:51
    kortyleski
    Poziom 40  

Eter.nawet przy łączeniu przezroczystej nie widać śladu

• #7 10 Lip 2016 01:31
    sk700
    Poziom 27  

Chloroform.

• #8 10 Lip 2016 15:10
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Na pewno to jest PMMA? Wiele osób nazywa "pleką" każdą przezroczystą płytę polimerową. Dokładnie podaj jaki to polimer.

sk700 napisał:
    Chloroform.
    Zbyt szybkie parowanie. Nie da ładnej spoiny. To samo eter. Poza tym, trudno jest osiągnąć spoinę na tyle silną, aby utrzymała ciężar obudowy.
    Szczególnie jeśli mówimy o amatorze.
    Poza tym, to PMMA. Tworzywo trudne do klejenia. Nie mylcie go z polistyrenem, który klei się w zasadzie każdym klejem.
    Pytasz czym kleić? Klejem do PMMA. Często nazywa się go klejem do akrylu.

• #9 10 Lip 2016 15:26
    elbud
    Poziom 13  

Kiedyś była moda na ozdóbki z grubej pleksi. Ponieważ mieliśmy tylko cienką to ją sklejaliśmy klejem własnej produkcji.
    "Trociny" z pleksi np. po cięciu piłką rozpuszczaliśmy chyba w acetonie. Po sklejeniu tym klejem kilku warstw i ściśnięciu w imadle, nie było widać żadnych śladów, bryła była przezroczysta i można ją było obrabiać.

• #10 10 Lip 2016 15:37
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

elbud napisał:
    "Trociny" z pleksi np. po cięciu piłką rozpuszczaliśmy chyba w acetonie. Po sklejeniu tym klejem kilku warstw i ściśnięciu w imadle, nie było widać żadnych śladów, bryła była przezroczysta i można ją było obrabiać.
    Tak się robi właśnie kleje do PMMA. Częściej używa się ksylenu niż acetonu, ale to szczegół.

• #11 10 Lip 2016 15:42
    elbud
    Poziom 13  

Ksylen to rozpuści? To przecież główny składnik rozpuszczalników do farb olejnych.

• #12 10 Lip 2016 16:24
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Rozpuści. Znacznie lepiej rozpuszczają chlorowane, ale są dużo bardziej szkodliwe. PMMA w ksylenie rozpuszcza się praktycznie tak samo jak w acetonie.

• #13 18 Lip 2016 08:40
    masterpascaler
    Poziom 9  

telecaster1951 napisał:
    Na pewno to jest PMMA? Wiele osób nazywa "pleką" każdą przezroczystą płytę polimerową. Dokładnie podaj jaki to polimer.

Na pewno. Dokładnie PMMA XT CZ o grubości 5 mm. Jak już pisałem - bardzo twarda. Próba wiercenia otworów na śruby stożkowe 3x15 mm wiertłem 2.5 mm - urwane 2 gwintowniki. Próba wiercenia otworów na te same śruby wiertłem 2.8 mm - skuteczne, ale śruby wkręcane "na chama" wielkim śrubokrętem czemu towarzyszy charakterystyczny dźwięk (zgrzyt) rozprężania tworzywa wokół gwintu śruby. Po kilku objechaniach śrubokręta wygląd główki śruby jest nieestetyczny, stąd ostateczna decyzja o sklejeniu obudowy.

piotrek22101 napisał:
    Link

Kupiłem, przyszło, przetestowałem. Nie zostawia żadnego nalotu, trzyma bardzo mocno - wzmacniacz o masie własnej około 1.5 kg rzucony z wysokości 1 metra na łóżko testowo - brak jakichkolwiek pęknięć. Dla potomnych amatorów obudów z tego rodzaju pleksy zdjęcia:

Klejenie Cyjanopanem, Kropelką oraz klejem przemysłowym SH3 - każdy z nich zostawia taki nalot:

Klejenie poleconym przez kolegę piotrek22101 klejem Artcofix - brak nalotu, bardzo ładna i wytrzymała spoina:

Dziękuję wszystkim za pomoc i zainteresowanie tematem.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme