Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini wzmacniacz na bazie ICEPower 50ASX2

max-bit 09 Lip 2016 08:25 4494 12
  • Mini wzmacniacz na bazie ICEPower 50ASX2

Oto zrobiłem taki wzmacniacz na bazie ICEPower 50ASX2.
    Sam wzmacniacz to gotowa płytka zawierająca układ zasilania oraz wzmacniacz.
    Ja, dla dodatkowego uproszczenia nie dobudowywałem żadnego przedwzmacniacza.
    Choć można, bo na płytce mamy dodatkowy zasilacz +- 24V (25V).
    Jest taka opcja, wtedy preamp wpinany byłby w płytkę potencjometru.
    Do pełnego wysterowania wzmacniacza potrzebujemy około 1,5V, nie jest to mało ale powinno wystarczyć.
    Jako regulator zastosowałem niebieskiego ALPS-a 100kOm.
    Obudowa to chyba najmniejsza jaką udało mi się znaleźć dla tego wzmacniacza, a jest to Hammond 1455N2201, jest fajna mała i ładna :).
    Na razie kilka pierwszych fotek.
    Postaram się zrobić pomiary i zobaczymy co prezentuje sobą ten sławetny duński AMP Bang Olufsena.

Mini wzmacniacz na bazie ICEPower 50ASX2 Mini wzmacniacz na bazie ICEPower 50ASX2 Mini wzmacniacz na bazie ICEPower 50ASX2 Mini wzmacniacz na bazie ICEPower 50ASX2 Mini wzmacniacz na bazie ICEPower 50ASX2 Mini wzmacniacz na bazie ICEPower 50ASX2 Mini wzmacniacz na bazie ICEPower 50ASX2

Pierwsze pomiary:
    Moc na 4 omach - 45 W
    Moc na 8 omach - 22,5 W
    Napięcie wejściowe do pełnego wysterowania wzmacniacza 1,26 V (RMS)

Reszta pomiarów
    Na pierwszy rzut - obwiednia z pracy Przetwornicy (pamiętajmy ze to wzmacniacz klasy D)

Widać sygnał 525 kHz o wartości ok. 180 mV RMS

To dalej 1 kHz sinus

1 kHz prostokąt

10 kHz prostokąt

i 20 Hz prostokąt

Fajne!
  • #2 09 Lip 2016 10:26
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Czyli całe Twoje DIY to wsadzenie płytki do obudowy?
    To ja się pochwalę Raspberry Pi DIY, jak tylko obudowę kupię...

• #3 10 Lip 2016 08:17
    Lukasr29
    Poziom 20  

Zamiast się czepiać to zaproponujcie w takim razie gdzie ten post powinien wylądować, tylko bez kosza mi tu...
    Autor nie napisał że to wzmacniacz DIY tylko na bazie kitu więc w czym problem? Zrobił tylko obudowę? No i co z tego, przynajmniej wygląda ładnie a nie plastik z termoglutem.
    Tak, wiem że nie ma tu nic "odkrywczego" ale zamiast szydzić może chociaż warto zapytać czy warto taki moduł kupić, jak to brzmi w porównaniu do innego wzmacniacza, na czym jest słuchane?

Pozdrawiam i życzę wszystkim mniej jadu :)

• #4 10 Lip 2016 13:58
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Kupił gotowy wzmacniacz, wsadził do gotowej obudowy, zaś cała jego robota to wywiercenie paru dziur i zlutowanie paru kabelków. Przykro mi, ale to nie jest DIY. DIY oznacza Do It Yourself - zrób to sam, w domyśle zawiera więcej samodzielnej pracy, niż zabawa z wiertarką. Więcej DIY jest w lutowaniu kitów, a jednak jak ktoś pokazuje układ zlutowany z kitu, to też nikt się tym nie zachwyca i nie głaszcze twórcy po główce. Są w dziale DIY układy zrobione z modułów, ale w prawie każdym przypadku autor wnosi od siebie albo oprogramowanie, albo obudowę zrobioną od zera, albo obie te rzeczy na raz.
    Tutaj nie ma ani odrobiny pracy twórczej. To nie jest DIY, a jak ktoś ma z tym problem, to niech sobie idzie na forum o pakowaniu elektroniki w pudełka - tam go docenią...

• #5 10 Lip 2016 16:48
    max-bit
    Poziom 21  

Chyba DIY jest wszystkim czym z półproduktu otrzymujemy w miarę finalny funkcjonalny produkt. A rozumując jak MR Urgon to gdzie jest DIY ? Czy sam mam opracować projekt od zera ? Czy IC też mam sobie wykonać (razem z fabryką IC-ów) czy tylko wystarczy jak se płytkę zrobię sam (ale już nie wolno w zakładzie).

Reasumując bardziej tu chciałem pokazać sam ICEPower niż samą obudowę, choć pokazywanie samego wzmacniacza (pomijając dział) było by ot takie trochę nie pełne.

Myślałem o jakieś dyskusji na temat rozwiązań stosowanych w ICE Power firmy Bang & Olufsen a się dowiedziałem czym jest DIY....

• #6 10 Lip 2016 18:01
    katakrowa
    Poziom 15  

Mylisz się bo w swoim poście tym ponad Twoim jak najbardziej bronię kolegi max-bit :-)
    I nawiązując do niej proszę napisz mi gdzie jest granica DYI ?
    Czy polega ona na ilości posiadanej wiedzy, ilości poświęconego czasu, ilości wykonanych samodzielnie elementów ?
    Nie ma takiej granicy - nawet jak kupisz oprawkę żarówki przebijesz przykleisz do niej taśmą klejącą piórko z tyłka gołębia to też będzie lampa DIY. Owszem zapewne brzydka i to DIY też na niskim poziomie ale jednak DIY.

• #7 10 Lip 2016 18:35
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Zawsze mi się wydawało, że jeśli już ktoś zdecydował się na zamieszczenie TU swojego dzieła (celowo nie piszę "projektu"), jednocześnie godzi się na krytykę, wytknięcie popełnionych błędów czy nawet oceny estetyki wykonania. Najwidoczniej jestem w błędzie (jestem, bo zdania na ten temat na razie zmieniać nie mam zamiaru), najwidoczniej chodzi bowiem o to, żeby zachwycać się umiejętnością wiercenia dziurek i używania drukarki do robienia opisów.
    A jednak moim zdaniem nie o to chodzi....
    Może nie aż tak drastycznie bym nie podchodził (jak Kolega max-bit) i nie wymagałbym od zabierających tu miejsce swoimi dziełami tworzenia od podstaw całych układów scalonych, ale chociaż odrobinę inicjatywy związanej z elektroniką byłoby miło zobaczyć.
    A tu - zero.
    Kupiłem obudowę, kupiłem gotowy moduł, wsadziłem jedno w drugie i się chwalę... Mało - Wymagam poklasku i wieńca laurowego; Przecież przy tej okazji zrobiłem kilka otworków i przykręciłem kilka elementów do obudowy! Moim zdaniem nie dość, ze to nie jest DiY to jeszcze na dodatek narusza zasady zamieszczania w TYM dziale tematów......
    No, ale to oczywiście wyłącznie moje zdanie i moje postrzeganie zasad z DiY związanych.

• #8 10 Lip 2016 19:34
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Bardzo proszę Kolegów o powstrzymanie się ironizującej krytyki.
    Wątek oczyściłem ze zbędnych treści i proszę o nie szydzenie z czyjejś konstrukcji.

• #9 10 Lip 2016 19:36
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Kolego Urogon taka krytyka jest nieco nie na miejscu bo zapodając swoje wypociny bez obudowy a stosując się do twojej krytyki oraz nomenklatury nie nazwał bym projektem DIY. I cóż kolega na to ? Jakaś płytka, procek, kilka elementów, lakoniczny opis i nie wiadomo czy to działa zgodnie z założeniami.
    Ale dajmy temu spokój. Nie wszyscy mają takie szczególne zdolności by poprawnie i ergonomicznie ułożyć przewody, płytki, gniazda czy potencjometry itd. Tu głownie działa fantazja. Nie raz widzę projekt z chaosem w środku. Brrrr okropieństwo i totalna porażka. Tu chodzi głownie o opinie, komentarz, trochę krytyki i na tym głownie to polega. Po za tym dla zainteresowanych tez się odpowiedzi znajdą. Jak to działa, jak się sprawuje czy opłaca się taki moduł zakupić itd. Kolega Usuniety słusznie zauważył że jeśli ktoś coś tu prezentuje to godzi się na krytykę. Ale żeby od razu zaprzeczać że to nie DIY bo wstawił gotowy moduł to już przegięcie. A ilu z was pomyślało że w setkach projektów są gotowe układy scalone, rezystory, kondensatory itp elementy. Więc co ? T to też nie DIY ? Może by sklasyfikować projekty do poziomu DIY trzeba będzie samemu zaprojektować układy scalone oraz inne podzespoły ? Nie wydaje mi się bo to nie wykonalne. Więc proszę nie zaniżać forum bezsensownymi i nie przemyślanymi wpisami. Podoba mi się projekcik kolegi max bit pod kontem dobrze dobranej obudowy oraz brakiem chaosu wewnątrz obudowy. Pozdrawiam

• #10 10 Lip 2016 19:36
    katakrowa
    Poziom 15  

Mimo odmiennego zdania nie mogę powiedzieć, że przedmówcy nie mają racji, jednak skoro już nie pierwszy raz spotykamy się z taką sytuacją należy zrobić kategorie DIY ( o czym pisałem wcześniej ). Powyższy projekt oceniam jako DIY - początkujący ale poprawny i estetyczny. Czy taka kategoryzacja nie oszczędziła by autorowi tych "szyderczych" komentarzy z początku tematu ?

Nie da się ukryć, że na elektrodzie mamy projekty wiele bardziej złożone ale co jak znajdzie się kolejny malkontent, który jednak będzie uważał, że kondesatory muszą być robione samodzielnie z własnoręcznie wykopanej rudy żelaza bo inaczej to nie DIY ? :-)

• #11 10 Lip 2016 20:38
    max-bit
    Poziom 21  

To się nam trafiło niebywałe szczęście i dowiedzieliśmy się dzięki Panu URGON-owi czym jest DIY a czym nie jest.
    A Pan Usunięty mówi nam że on ocenia projekt i że to co sobie piszą to tylko "krytyka".
    Acha to czym jest DIY a czym nie jest to krytyka projektu :)
    Nie ważny jest wygląd nie ważne parametry nie odsłuch nie. Ale ocena czy to jest DIY a nie to już jest krytyka.

Niestety albo stety wzmacniaczy firmy B&O w formie kitu z elementów kupić nie można, schematów ani IC też nie publikują więc wg logiki obu geniuszy logiki żadnego wzmacniacza z użyciem niego jako konstrukcję DIY publikować nie można.
    I tylko super zaawansowana logika pozwala nam określić czym jest
    cyt>:
    1. Samodzielnie wykonany projekt układu.
    Czy IC czy co ?
    A Patrząc na pozostałe punkty wymogów, to jakieś 90 % a może więcej projektów nie nadawało by się na DIY a projektant musiał by dysponować fabryką IC, PCB obudów o wiedzy już nie wspomnę.

A PS
    Urgon jeden punkt ci odpada bo jak byś nie wiedział są tam 2 PCB :)
    I Obie widać :)

• #12 10 Lip 2016 20:59
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

max-bit napisał:
    A Pan Usunięty mówi nam że on ocenia projekt i że to co sobie piszą to tylko "krytyka".
    Oceniam to co widzę. A widzę gotowy moduł wsadzony w fabryczną obudowę. Twoim dziełem jest tylko wywiercenie kilku otworków i wsadzenie gratów do środka (owszem, dość starannie, przyznaję). Więc o czym miałem napisać? Zachwycać się nad modułem - nie będę, by nie być posądzony o kryptoreklamę. Obudową? Też kupiona. A otworów nawet nie widać, więc albo krzywe i się wstydzisz pokazać, albo... nie ma się czym chwalić - I to właśnie jest sens Twojego DiY... NIE MA SIĘ CZYM CHWALIĆ.
    Nie odpowiada Ci mój komentarz? Nie czytaj.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME