Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja multimedialna

sundayman 21 Lip 2016 02:26 10743 17
  • Instalacja multimedialna

Oto instalacja multimedialna, wykonana przeze mnie już kilkanaście lat temu.

W jej skład wchodził projektor DLP, TV, instalacja audio.

Najciekawszy będzie zapewne nietypowy montaż projektora, który został zainstalowany na...ozdobnej lampie, która została w tym celu specjalnie przerobiona.

Dlaczego tak ? Ponieważ obrazu z projektora mocowanego na suficie nie dało się skorygować z uwagi na jego wysokość, a montaż "zwisającego na wysięgniku sufitowym" projektora popsułby estetykę wnętrza.

Lampa miała w oryginale nogi, na których stała. Zostały one zastąpione podstawą do osadzenia zamiast płytki podłogowej, została przemalowana, dorobiono do niej uchwyt na projektor stylizowany tak, aby pasował wizualnie do reszty. Kable poprowadzono wewnątrz rury lampy, a potem w podłodze, do "centrum multimedialnego".

Efekt?

Instalacja multimedialna Instalacja multimedialna Instalacja multimedialna Instalacja multimedialna

Jedyny problem, który się pojawił polegał na tym, że projektor był stosunkowo głośny - były to początki projektorów DLP.
    Ale przy odsłuchu filmu szum i tak nie przeszkadzał nadmiernie.

Jak widać ekran został wykonany w postaci zabudowy z GK, na której też zainstalowano TV LCD, głośnik centralny i przyłącza AV.

Gdyby ktoś chciał zobaczyć jak można wykonać montaż uchwytu TV:

Instalacja multimedialna Instalacja multimedialna Instalacja multimedialna Instalacja multimedialna Instalacja multimedialna

A oto głośniki "sufitowe" - tak naprawdę są to głośniki w zwykłej drewnianej obudowie, odpowiednio przemalowane, z zainstalowanym odpowiednimi uchwytami i zamocowane na suficie podwieszanym:

Początkowo miały to być także głośniki KEF, sufitowe zmotoryzowane (coś jak Ci200.3QT) ale pamiętam, że nie można ich było w rozsądnym czasie ściągnąć od producenta. Dlatego zastosowałem rozwiązanie zastępcze :)

Instalacja multimedialna Instalacja multimedialna

W zabudowie pod "ekranem" umieszczono część przyłączy do różnych urządzeń.
    W tym celu wykonano specjalne zestawy złącz w aluminium.
    Jak widać złącz jest sporo, ale po pierwsze część urządzeń znajdowało się w innej części domu (np. doprowadzono sygnał z studia nagraniowego znajdującego się "poniżej" salonu), a ponadto chodziło i umożliwienie dość swobodnego "krosowania" sygnałów na poszczególne urządzenia.

Instalacja multimedialna Instalacja multimedialna Instalacja multimedialna Instalacja multimedialna Instalacja multimedialna

Część urządzeń umieszczono w specjalnym meblu:

Widoczne głośniki przednie to KEF, zainstalowane na specjalnie wykonanych podstawach ze stali, wypełnionych betonem. I nie chodziło o kosmiczne brzmienie a o efekt wizualny. :)

Do tego subwoofer, również KEF:

Instalacja multimedialna

I efekt końcowy:

Fajne!
  • #2 21 Lip 2016 08:42
    2780543
    Usunięty  
  • #3 21 Lip 2016 09:07
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Bardzo ładna aranżacja wnętrza.
    Można to i owo podpatrzyć i nauczyć się.
    Co zawsze jest korzystne.
    Pozdrawiam.

• #4 21 Lip 2016 18:06
    Mje3sław
    Poziom 14  

Projektor jest nieprawidłowo zamontowany. Jeżeli ma być na wysokości górnej krawędzi ekranu - powinien być odwrócony do góry nogami (obraz odwraca się w menu).

• #5 22 Lip 2016 00:12
    sundayman
    Poziom 24  

Cytat:
    Mam wrażenie że z ostrością i nadmiarem jasności jest problem

To wina niezbyt udanych zdjęć - obraz był OK.
    Natomiast - przypominam, że instalacja była robiona jakoś koło roku 2000.
    Projektor widoczny na zdjęciach to PLUS U2-X2000 o ile dobrze pamiętam. W tamtym czasie jego rozdzielczość (XGA) to były szczyty możliwość - o HD nikt jeszcze nie słyszał :)

Cytat:
    Projektor jest nieprawidłowo zamontowany.

Projektor był mniej więcej na połowie wysokości ekranu. Nie było zatem potrzeby odwracania go. Wystarczyła normalna korekcja.

Zwracam uwagę, że opis jest poniekąd archiwalny - prezentuję go głównie z uwagi na zaprezentowanie nietypowego sposobu montażu projektora.
    Dziś projektora już nie ma, a w miejscu ekranu wisi niewiele mniejszy TV 4K :)

W tego typu zastosowaniach rozpowszechnienie się wielkogabarytowych telewizorów o dużych rozdzielczościach chyba wyparł już projektory...

• #6 22 Lip 2016 00:28
    Mje3sław
    Poziom 14  

Cytat:
    Projektor był mniej więcej na połowie wysokości ekranu.

Czyli w najgorszym z możliwych położeniu.
    Nie traktuj tego jak złośliwość - mam nadzieję, że ktoś, kto ma zamiar montować projektor to przeczyta i się zastanowi zamiast montować na pałę i korygować na siłę trapezem.

• #7 22 Lip 2016 00:52
    sundayman
    Poziom 24  

Cytat:
    zamiast montować na pałę i korygować na siłę trapezem

Jak napisałem tamten projektor nie dałby rady przy montażu na suficie - za wysoko.
    Z kolei montaż nisko nie miałby żadnego sensu. Wynoszenie go na dodatkowe pół metra do góry nic nie zmieniłoby w jakości obrazu a wymagałoby także powiększenia tej lampy - jedynym efektem byłoby popsucie estetyki wnętrza.

Jeżeli można coś zarzucić temu rozwiązaniu to raczej to, że osoba przechodząca w wyprostowanej pozycji przed kanapą rzucała cień na ekran. Ale - nie da się zjeść ciasteczka i mieć ciasteczka.

Dziś zapewne udałoby się znaleźć projektor który z sufitu dałby dobry obraz.
    Ale z kolei dziś - jak już wspomniałem - stosowanie projektora przy tak małej w sumie przekątnej ekranu niespecjalnie ma już sens...

*** sprostowanie ***

Pamięć ludzka jest zawodna, od wykonania tej instalacji upłynęło już jednak sporo lat, zadzwoniłem więc do kolegi, u którego w domu było to wykonane - i sytuacja miała się nieco inaczej.

Otóż nie chodziło o to, że nie dałoby się zainstalować projektora na suficie a po prostu o to, żeby go nie było widać - żeby wchodząc do salonu nie trafić wzrokiem na zwisający projektor. Czyli kwestia estetyczna wyłącznie.

Instalacja multimedialna

Nad "ekranem" zainstalowane było oświetlenie, które w sytuacji , kiedy projektor nie był używany robiło za "dekorację", a na zabudowie "pod" ekranem stawiało się kwiaty - więc niezorientowana osoba nie wiedziała, że to kino aż do momentu włączenia projektora :)

Większość osób zresztą nie zauważała go za szybko na tej lampie...

Natomiast oczywiście robiłem także i takie "standardowe" instalacje, z projektorem na suficie, czy to w normalnych salach jak tu ;

Instalacja multimedialna

Czy innej instalacji domowej, jak tu :

Instalacja multimedialna

Instalacja multimedialna

Instalacja multimedialna

• #8 22 Lip 2016 17:01
    HuanDiegho
    Poziom 9  

Jedno ze zdjęć doskonale pokazuje co się dzieje, jak zbyt wysoko zainstalowany ekran i biały sufit,
    powodują "świecenie" sufitu, w następstwie spadek kontrastu (światło odbite od sufitu rozświetla ciemne partie obrazu) i pogorszenie komfortu oglądania.
    Jeżeli projektor służy do oglądania filmów, to przydały by się czarne bordery w dolnej i górnej części ekranu,
    zmieniające proporcje do formatu CinemaScope.

• #9 22 Lip 2016 19:42
    sundayman
    Poziom 24  

Cytat:
    Jedno ze zdjęć doskonale pokazuje co się dzieje, jak zbyt wysoko zainstalowany ekran i biały sufit,
    powodują "świecenie" sufitu, w następstwie spadek kontrastu (światło odbite od sufitu rozświetla ciemne partie obrazu) i pogorszenie komfortu oglądania.

Widoczny nad projektorem poblask na zdjęciu to efekt dłuższej ekspozycji zapewne.Ale oczywiście część światła odbitego od ekranu pada też na sufit - w końcu nie jest to ekran kierunkowy :)
    Czy to wpływa na jakość obrazu ? Być może gdyby to była dedykowana sala kinowa - tak. Ale proszę zwrócić uwagę, że oba przedstawione przykłady to salony ogólnego użytku w domu. I chodziło o umożliwienie oglądania obrazu z projektora bez nadmiernego naruszania funkcjonalności i estetyki wnętrza.

Co do formatu - można było dodać pasy albo od razu zrobić wnękę "ekranową" na określony format, jednak chodziło o to, żeby dało się oglądać zarówno filmy w formacie kinowym jak i programy telewizyjne (np. mecz).

• #10 22 Lip 2016 20:17
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Jak dla mnie - zrobione jak ma być.
    Co do formatu - to jak mam na TV 4 :3 a oglądam 16 :9 to mam maskować ?
    Przecież ekran ma być na każdy ( sensowny ) format.
    Czasami jak ktoś sobie zażyczy na konkretne przedsięwzięcie to tak.
    Robiliśmy instalację na 5 projektorów . 2 kamery Ir . kinect oraz kamerę USB .
    Jak by się chciało walczyć z wszystkimi maskowaniami to byśmy zwariowali ( do końca ).
    Przepraszam za taki wtręt.
    Pozdrawiam.

• #11 23 Lip 2016 15:33
    HuanDiegho
    Poziom 9  

pukury napisał:
    Co do formatu - to jak mam na TV 4 :3 a oglądam 16 :9 to mam maskować ?

Piszemy o oglądaniu na odbiorniku TV, czy o ekranie i projektorze, bo ja już się pogubiłem? :P
    Domyślam się, że Twoje pytanie wynika zwyczajnie z braku doświadczenia,
    polecam więc porównanie - sprawdź na własne oczy, jak wygląda obraz rozciągnięty między czarnymi borderami, a następnie na ekranie bez borderów,
    jeżeli nie masz dostępu do projektora, są porównania ze zdjęciami w sieci, na których zjawisko spadku kontrastu dobrze widać..

Widziałem ekran z przewijanymi pasami, działającymi na zasadzie rolety,
    jak i wersję z ekranem rozwijanym,
    wysuwającym się z czarnej kasety stanowiącej górny border (dolny jest na ekranie).
    Można również zrobić ekran 2,39:1 i przy projekcji w formacie 16:9 dodawać bordery boczne,
    np. w formie kotary sterowanej ręcznie, czy elektrycznie,
    lub listew zakładanych ręcznie, możliwości jest wiele,
    ja ktoś chce, to da się to zrobić dobrze.

pukury napisał:
    Przecież ekran ma być na każdy ( sensowny ) format.

Najczęściej wystarcza 16:9 i 2,39:1

sundayman napisał:
    proszę zwrócić uwagę, że oba przedstawione przykłady to salony ogólnego użytku w domu. I chodziło o umożliwienie oglądania obrazu z projektora bez nadmiernego naruszania funkcjonalności i estetyki wnętrza.

Niestety w przypadku ekranu i przygotowania pomieszczenia do projekcji, wszystkie kompromisy wpływają mocno negatywnie na efekt finalny.. czasem lepiej powiesić duży telewizor ;)

• #12 23 Lip 2016 18:25
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Może nie tyle z braku doświadczenia - ile z innych doświadczeń.
    Powiedzmy - sceniczno - teatralnych.
    Jak już o ekranach - to przecież są ekrany i ekrany.
    Oczywiście że jak ma być elegancko to można ( trzeba ) przysłaniać to co poza projekcją.
    Ale to już sprawa wykonawcy i zamawiającego.
    To tyle .
    Pozdrawiam.

• #13 23 Lip 2016 21:44
    sundayman
    Poziom 24  

Cytat:
    wszystkie kompromisy wpływają mocno negatywnie na efekt finalny.. czasem lepiej powiesić duży telewizor

Ciekawe, gdzie w roku 2000 kupiłbyś TV o rozmiarze 60"...

W obu pokazanych przypadkach nie było problemem kupienie czegoś dodatkowego - budżet spory był. I oczywiście można by było np. dodatkowo zainstalować opuszczany ekran z pasami.
    Ale - po co, skoro w praktyce okazało się, że jest wystarczająco dobrze na potrzeby kinomana-amatora, co to raz na dwa tygodnie sobie obejrzy film z DVD albo puści na dużym ekranie mecz ?

Jak już pisałem - priorytetem była dyskretność i uniwersalność instalacji.
    Oczywiście - gdyby chodziło o stworzenie salki kinowej dla kinomaniaka - możnaby to zrobić inaczej.

• #14 24 Lip 2016 07:20
    2780543
    Usunięty  
  • #15 24 Lip 2016 08:33
    HuanDiegho
    Poziom 9  

sundayman napisał:
    Ciekawe, gdzie w roku 2000 kupiłbyś TV o rozmiarze 60"

Mamy rok 2016 i przepraszam, ale piszę na podstawie doświadczeń jakie mam teraz,
    a nie jakie miałem 16 lat temu :P

• #16 27 Lip 2016 14:53
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Cytat:
    I oczywiście można by było np. dodatkowo zainstalować opuszczany ekran z pasami.
    Ale - po co, skoro w praktyce okazało się, że jest wystarczająco dobrze na potrzeby kinomana-amatora

No może zaliczam się bardziej do kinomaniaka (ale bardzo amatora - mój projektor jest bardzo wiekowym LCD XGA max 1280 x760 tylko tyle że jasnym - 2500 lm ale kontrast...) więc postanowiłem poprawić istniejący obraz jak się dało przez montaż ekranu nie dość że z borderami na formacie 16x9 ale dodatkowo na czarnym podkładzie i z szarą (a nie białą) warstwą odbijającą o dopasowanym współczynniku odbicia. Ekran jest oprócz możliwości zwijania podciągany w spoczynku do sufitu, więc przy czarno- białej tonacji całego pokoju czarna belka wisząca pod samym sufitem nie kłóci się z eststyką wnętrza.
    W odpowiedzi na to "wystarczająco dobrze" - trzeba samemu zobaczyć - jaka jest różnica między białą ścianą a dobranym ekranem.
    Całość opisanej tu instalacji (nacisk na stronę estetyczną wnętrza oraz nagłośnienie) sprawia wrażenie, że autor w 80% jest audio- a nie video- maniakiem

• #17 27 Lip 2016 17:56
    sundayman
    Poziom 24  

Cytat:
    jest różnica między białą ścianą a dobranym ekranem

Oczywiście, porównanie wypada zdecydowanie na korzyść ekranu.
    Na początku mieliśmy pomysł, żeby pomalować ścianę specjalną farbą (są takie !),
    ale ostatecznie efekt był na tyle zadowalający, że pozostała biała ściana.

Tak naprawdę użytkownik to ani kino- ani audio-maniak.
    Ot, po prostu człowiek chciał mieć możliwość oglądania na dużym ekranie :)

• #18 27 Lip 2016 23:25
    HuanDiegho
    Poziom 9  

sundayman napisał:
    Na początku mieliśmy pomysł, żeby pomalować ścianę specjalną farbą (są takie !),
    ale ostatecznie efekt był na tyle zadowalający, że pozostała biała ściana.

Nie musi być od razu specjalna farba..
    Wystarczy popularna Tikkurila H499 lub G499,
    ewentualnie coś tańszego w zbliżonym odcieniu,
    różnica w cieniach i czerniach jest na tyle duża,
    że nie warto obstawać, przy"zadowalającym"efekcie,
    tylko postarać się zrobić to dobrze..
    Biały ekran zostawmy do prezentacji, do oglądania filmów w domu rzadko kiedy się sprawdza..

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme