Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Palnik na propan butan czy przetnie metal.?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Palnik na propan butan czy przetnie metal.?
Autor
Wiadomość
kolbi
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Częstochowa

Post#1 Post autora tematu 04 Lip 2005 11:26   

Witam jak w temacię czy taki palnik jest w stanie przeciąść cienki metal do 3mm tylko samym propanem czy butanem bez tlenu.
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=55656323
bo są takie z tlenem to wiadomo żę tną ale ja niemam butli tlenowej.
Powrót do góry

_PREDATOR_
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Olesno Śląskie

Post#2 04 Lip 2005 11:34   

Re: Palnik na propan butan czy przetnie metal.?

Absolutnie nie, sprawdziłem to na swoim (tu są takie same dysze i rozwiązanie konstrukcyjne) :

Załączniki:
Powrót do góry

kolbi
Poziom 14
Poziom 14

Post#3 Post autora tematu 04 Lip 2005 14:54   

Pytałem sprzedawce mailem takie samo pytanie mu zadałem on odpowiedział tak da się i teraz niewiem czy mnie robi w balona czy jak.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lip 2005 14:54   

Powrót do góry

Orochimaru
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Warszawa

Post#4 04 Lip 2005 15:00   

potwierdzam w życiu nie przetniesz nim metalu, w ogóle bez tlenu to żadnym palnikiem nie przetniesz, a tym bardziej 3mm najwyżej wypalisz dziurę. Tym palnikiem to możesz najwyżej opalać farbę, spawać twożywa sztuczne, albo przypalać papierosa
Powrót do góry

Andrzej Maciejewski
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Szczecin

Post#5 04 Lip 2005 15:13   

Nie jestem znawcą tematu , ale tak na zdrowy rozsądek to nie temperatura tnie , tylko tlen pod ciśnieniem.
Możesz palnikiem na propan butan czy w dowolny inny sposób rozgrzać blache do czerwoności (być może że propan butan da za niską temperaturę i obowiazkowo trzeba użyć acetylenu), a potem cieńka strugą tlenu pod ciśnieniem ciąć (dopuki blacha jest goraca).
Wyobrażam sobie, że to własnie ta cienka struga tlenu jest "nożem" który wypala wąską ścieżkę.
Powrót do góry

Orochimaru
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Warszawa

Post#6 04 Lip 2005 15:40   

po nagrzaniu stali (zwykłej) do temp ok 1400 stopni żelazo się zapala i wydziela przy tym ciepło (reakcja egzotermiczna) tlen podtrzymuje to palenie i wydmuchuje stopiony metal.
Przy metalach kolorowych tego nie ma, a Kolbi nie sprecyzował co chce ciąć, gdyby ta blacha miała 0.5mm to może coś by z tego wyszło ale i tak krawędzie pozostawiały by wiele do życzenia lepiej zastosować piłę do metalu, a przy cienkich blachach ciąć po uprzednim włożeniu blachy między np dwie deski (krawędzie się wtedy nie strzępią)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lip 2005 15:40   

Powrót do góry

_PREDATOR_
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Olesno Śląskie

Post#7 04 Lip 2005 16:15   

Jak to nie przetnie 8O i to 3mm bez problemu !!!
ołów to nie metal :sm23:
Powrót do góry

kolbi
Poziom 14
Poziom 14

Post#8 Post autora tematu 04 Lip 2005 16:21   

Miałem na myśli zwykły metal ale prawde mówiąc to na cięciu mi tak nie zależy chciałem wygiąść rure 50mm średnica grubość 2 mm poprostu na gorąco ją przegiąść czy to możliwe za pomocą takiego palnika bo rozumie że temperatura jest ok tylko teraz problem by tkwił w tym żeby w miarę rozgrzać do czerwoności całą powierzchnię wyginaną i czy on ma że tak powiem odpowiednią moc żeby mi w jednym miejscu nie stygło zanim zagrzeję drugie.
Powrót do góry

manta
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Elbląg.

Post#9 04 Lip 2005 20:34   

Nie nie możliwe , instalatorzy co używają palników z dodatkowym zasysaniem powietrza i nimi taż niestety nie wygniesz tej rury powierzchnia odprowadzania ciepła zbyt duża w stosunku do wydajności źródła ,2-3 jednocześnie zdały by egzamin ale to już koszty.
Powrót do góry

jacur
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Tarnów

Post#10 04 Lip 2005 22:54   

Do rozgrzania rury o średnicy 50mm potrzeba palnik acetylenowo tlenowy lub propan butan + tlen spręzony wygląd palników jest pdobny ale chwile to bedziesz musiał podgrzewać. Ewentualnie jezeli masz taką mozliwosc to troche koksu i rospalic ognisko kładziesz rure do paleniska jak dobrze napalisz to wyciagasz rozgrzaną do czerwonosci.
Powrót do góry

dragon2004
Poziom 13
Poziom 13

Post#11 06 Lip 2005 23:35   

Jest dokładnie tak, jak napisał jacur, a te palniki mogą co najwyżej służyc do lutowania (np instalacji hydrauliczneju z rur miedzianych) i podgrzewania, ale tylko małych elementów.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Lip 2005 23:35   

Powrót do góry

hur
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: dolny śląsk

Post#12 10 Lip 2005 00:19   

Posiadam różne i różniaste palniki na gaz propan -butan ,posiadam rownież odpowiedni sprzęt do pomiaru temperatury płomienia i robiłem pomiary temperatury pgrzania tych palników .
Stwierdzam że najwyższą temperaturę jaką udało mi się uzyskać w pewnym punkcie płomienia jednego rodzaju palnika to 920 stop.Celsiusza .
Podawane na opakowaniach niektórych palnikach możliwe do uzyskania temp 1200 stop.Celsiusza uważam za przereklamowane i nie do osiągnięcia .
Powrót do góry

dzikamysz
Poziom 14
Poziom 14

Post#13 10 Lip 2005 02:13   

Palniki na sam propan butan są dobre do lutowania cyną blach na dachu albo rur miedzianych na miękko. Próbowałem stosować te palniki 1200 stopni do lutowania na twardo i tylko uzyskałem strasznie porowate połączenie. Może to nadaje się do małych średnic. Sam używam palnika propanbutan tlen do lutowania na twardy lut i mam końcówkę do przecinania stali. Tnie pięknie i czysto nawet lepiej od palnika acytylenowego.
Powrót do góry

waldekel
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: "-"

Post#14 10 Lip 2005 15:44   

Rury miedziane do ok. 30mm i drobne elementy można tym palnikim spokojnie lutować lutem twardym.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Palnik na propan butan czy przetnie metal.?
Strona 1 z 1

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.059 seconds

elektroda.pl temat RSS