X

Palnik na propan butan czy przetnie metal.?

04 Jul 2005 11:26 KOkolbi
  • #1 04 Jul 2005 11:26
    kolbi
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Witam jak w temacię czy taki palnik jest w stanie przeciąść cienki metal do 3mm tylko samym propanem czy butanem bez tlenu.
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=55656323
    bo są takie z tlenem to wiadomo żę tną ale ja niemam butli tlenowej.
  • #2 04 Jul 2005 11:34
    _PREDATOR_

Moderator
  • #3 04 Jul 2005 14:54
    kolbi
    Level 16  
    Topic author Helpful post? (0)
    Pytałem sprzedawce mailem takie samo pytanie mu zadałem on odpowiedział tak da się i teraz niewiem czy mnie robi w balona czy jak.
  • #4 04 Jul 2005 15:00
    Orochimaru
    Level 30  
    Helpful post? (0)
    potwierdzam w życiu nie przetniesz nim metalu, w ogóle bez tlenu to żadnym palnikiem nie przetniesz, a tym bardziej 3mm najwyżej wypalisz dziurę. Tym palnikiem to możesz najwyżej opalać farbę, spawać twożywa sztuczne, albo przypalać papierosa
  • #5 04 Jul 2005 15:13
    Andrzej Maciejewski
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    Nie jestem znawcą tematu , ale tak na zdrowy rozsądek to nie temperatura tnie , tylko tlen pod ciśnieniem.
    Możesz palnikiem na propan butan czy w dowolny inny sposób rozgrzać blache do czerwoności (być może że propan butan da za niską temperaturę i obowiazkowo trzeba użyć acetylenu), a potem cieńka strugą tlenu pod ciśnieniem ciąć (dopuki blacha jest goraca).
    Wyobrażam sobie, że to własnie ta cienka struga tlenu jest "nożem" który wypala wąską ścieżkę.
  • #6 04 Jul 2005 15:40
    Orochimaru
    Level 30  
    Helpful post? (0)
    po nagrzaniu stali (zwykłej) do temp ok 1400 stopni żelazo się zapala i wydziela przy tym ciepło (reakcja egzotermiczna) tlen podtrzymuje to palenie i wydmuchuje stopiony metal.
    Przy metalach kolorowych tego nie ma, a Kolbi nie sprecyzował co chce ciąć, gdyby ta blacha miała 0.5mm to może coś by z tego wyszło ale i tak krawędzie pozostawiały by wiele do życzenia lepiej zastosować piłę do metalu, a przy cienkich blachach ciąć po uprzednim włożeniu blachy między np dwie deski (krawędzie się wtedy nie strzępią)
  • #7 04 Jul 2005 16:15
    _PREDATOR_

Moderator
  • #8 04 Jul 2005 16:21
    kolbi
    Level 16  
    Topic author Helpful post? (0)
    Miałem na myśli zwykły metal ale prawde mówiąc to na cięciu mi tak nie zależy chciałem wygiąść rure 50mm średnica grubość 2 mm poprostu na gorąco ją przegiąść czy to możliwe za pomocą takiego palnika bo rozumie że temperatura jest ok tylko teraz problem by tkwił w tym żeby w miarę rozgrzać do czerwoności całą powierzchnię wyginaną i czy on ma że tak powiem odpowiednią moc żeby mi w jednym miejscu nie stygło zanim zagrzeję drugie.
  • #9 04 Jul 2005 20:34
    manta
    Moderator Samochody
    Helpful post? (0)
    Nie nie możliwe , instalatorzy co używają palników z dodatkowym zasysaniem powietrza i nimi taż niestety nie wygniesz tej rury powierzchnia odprowadzania ciepła zbyt duża w stosunku do wydajności źródła ,2-3 jednocześnie zdały by egzamin ale to już koszty.
  • #10 04 Jul 2005 22:54
    jacur
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    Do rozgrzania rury o średnicy 50mm potrzeba palnik acetylenowo tlenowy lub propan butan + tlen spręzony wygląd palników jest pdobny ale chwile to bedziesz musiał podgrzewać. Ewentualnie jezeli masz taką mozliwosc to troche koksu i rospalic ognisko kładziesz rure do paleniska jak dobrze napalisz to wyciagasz rozgrzaną do czerwonosci.
  • #11 06 Jul 2005 23:35
    dragon2004
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Jest dokładnie tak, jak napisał jacur, a te palniki mogą co najwyżej służyc do lutowania (np instalacji hydrauliczneju z rur miedzianych) i podgrzewania, ale tylko małych elementów.
  • #12 10 Jul 2005 00:19
    hur
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Posiadam różne i różniaste palniki na gaz propan -butan ,posiadam rownież odpowiedni sprzęt do pomiaru temperatury płomienia i robiłem pomiary temperatury pgrzania tych palników .
    Stwierdzam że najwyższą temperaturę jaką udało mi się uzyskać w pewnym punkcie płomienia jednego rodzaju palnika to 920 stop.Celsiusza .
    Podawane na opakowaniach niektórych palnikach możliwe do uzyskania temp 1200 stop.Celsiusza uważam za przereklamowane i nie do osiągnięcia .
  • #13 10 Jul 2005 02:13
    dzikamysz
    Level 15  
    Helpful post? (+1)
    Palniki na sam propan butan są dobre do lutowania cyną blach na dachu albo rur miedzianych na miękko. Próbowałem stosować te palniki 1200 stopni do lutowania na twardo i tylko uzyskałem strasznie porowate połączenie. Może to nadaje się do małych średnic. Sam używam palnika propanbutan tlen do lutowania na twardy lut i mam końcówkę do przecinania stali. Tnie pięknie i czysto nawet lepiej od palnika acytylenowego.
  • #14 10 Jul 2005 15:44
    waldekel
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    Rury miedziane do ok. 30mm i drobne elementy można tym palnikim spokojnie lutować lutem twardym.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products