Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak można obejść się bez projektowania i budowy dedykowanej zwrotnicy?

Czarnamasa 26 Lip 2016 18:43 921 6
  • #1 26 Lip 2016 18:43
    Czarnamasa
    Poziom 5  

Witam,

Mam już prawie gotowe dwie 2-drożne kolumny głośnikowe, ale brakuje mi w nich zwrotnic. Na początku chciałem zbudować samemu zwrotnicę, ale takich "umiejętności" jeszcze nie posiadam. Z drugiej strony, kupienie gotowej zwrotnicy też nie jest dobrym pomysłem.

I tutaj nasuwa się moje pytanie - może jest bardzo amatorskie albo możecie mnie uznać za kogoś, kto w ogóle nie powinien się za to zabierać.
    Chodzi o to, czy jest jakiś sposób, żeby nie kupować byle jakiej gotowej zwrotnicy, ani nie projektować i budować jej samemu?

Proszę o jak najprostsze odpowiedzi i (jeśli się da to rozwiązania), gdyż w sprawach zwrotnic itp. jestem zielony.

• #2 26 Lip 2016 18:55
    brofran
    Poziom 35  

W starszych typach kolumn 2- drożnych stosuje się zazwyczaj tylko kondensator do głośnika średnio-wysokotonowego . Dobierz jakiś w granicach 2-20 µF i posłuchaj jak zagra . :D

• #3 26 Lip 2016 20:33
    Czarnamasa
    Poziom 5  

A coś z crossoverem? Bo wiem, że to też takie zwrotnice, a dałoby się przynajmniej rozdzielić pasmo.

• #5 26 Lip 2016 20:47
    viayner
    Poziom 31  

Witam,
    jak napisall kolega wczesniej zastosuj kondensator w torze glosnika wysokotonowego. To najprostrze rozwiazanie. Podlaczanie bez niego zaszkodzi glosnikowi wysokotonowemu. Wbrew pozorom zrobienie zwrotnic 6dB czyli pojedynczej cewki i kondensatora nie jest trudne, w starszych Re bylo to opisane lopatologicznie i bez potrzeby posiadania miernikow..
    Pozdrawiam

• #6 27 Lip 2016 12:40
    DjMapet
    Poziom 42  

Zwrotnica z przypadkowych elementów to bezsens a do zbudowania najprostszej wszystko znajdziesz w sieci.
    Poszukaj kalkulatora zwrotnicy i wpisz podstawowe (impedancja i punkt podziału) parametry głośników a w razie wybijania (spora różnica w skuteczności głośników) się wysokotonowego, stłum go odpowiedniej wartości rezystorem.

Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME