Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy da sie podłączy 3 lampy na jednym przewodzie ?

reven1701 06 Sie 2016 12:11 1794 21
  • #1 06 Sie 2016 12:11
    reven1701
    Poziom 2  

Witam serdecznie,
    Przejrzałem forum w poszukiwaniu takiego tematu lub czegoś podobnego ale nie znalazłem nic co by mi pomogło, jednocześnie zaznaczam że nie jestem elektrykiem i ale wiem który kabel kopie :P
    Powracając do mojego problemu: kupiłem mieszkanie i miałem „fachowców” którzy mieli zająć się elektryką, i tak zrobili… ale nie jestem pewien co do efektu i obiecanej funkcjonalności – Prosiłem ich by przygotowali instalacje oświetleniową w kuchni dla 3 lam, w taki sposób by można je załączać :
    - 2 zewnętrzne świecą, środkowa nie;
    - środkowa świeci, zewnętrzne nie;
    - wszystkie 3 świecą / lub nie;
    Wszystko na jednym – podwójnym włączniku (firma Lagrand
    Mieli to przygotować tak, bym mógł późniejszym terminie samodzielnie podłączyć lampy.
    Nadejszła wiekopomna chwila i postanowiłem zmierzyć się z tym zadaniem i trochę się zdziwiłem.
    Miały być dwa kable pociągnięte do podwójnego przełącznika, jednak gdy zdemontowałem tymczasowy przełącznik był tam tylko jeden trój żyłowy i problem…. Jak to zrobić i czy w ogóle się da.
    Załączam paint -owy schemat (artysta ze mnie też żaden) który pokaże stan jaki jest przynajmniej poglądowo może Wy jesteście w stanie coś doradzić by to działało ?
    Tylko błagam bez kucia ścian --> gniew kobiety

pozd.
    MB
    Czy da sie podłączy 3 lampy na jednym przewodzie ? Czy da sie podłączy 3 lampy na jednym przewodzie ?

• #3 06 Sie 2016 18:36
    polaklbn
    Poziom 22  

Twój paintowy schemat nic mi nie mówi. Taka instalacja wyglądać piwinna w taki np. sposób:
    Zasilanie w puszce z łącznikiem (oczywiście 3 żyłowe: L, N, PE.
    Przewód 4 żyłowy jako odejście na lampy.
    N oraz PE zasilania oraz odejścia łączymy razem natomiast L zasilania podłączamy do L łącznika. Dwie żyły z odejścia które nam zostały podłączamy kolejno pod łącznik jako wyjście L1 oraz L2.
    Lampy są w zabudowie z KG więc używając złączek WAGO przecinamy przewód ponad pierwszą lampą, łączymy przewód przy pomocy WAGO dokładając żyły PE, N, L1 i zasilamy ją z tych żył. Trzecią lampe łączymy tak jak pierwszą, natomiast drugą lampe zasilamy z L2. Jeśli lampy wykonane zostały w II klasie ochronności (informacja na opakowaniu) nie podłączamy przewodu PE.

Pozdrawiam.

Dodano po 5 [godziny] 43 [minuty]:

Oczywiście przy lampie nr. 1 należy przedłużyć żyłę L2

• #4 06 Sie 2016 21:55
    mawerix123
    Poziom 34  

reven1701 napisał:
    jednak gdy zdemontowałem tymczasowy przełącznik był tam tylko jeden trój żyłowy

polaklbn napisał:
    natomiast L zasilania podłączamy do L łącznika. Dwie żyły z odejścia które nam zostały podłączamy kolejno pod łącznik jako wyjście L1 oraz L2.

A skąd weźmie czwartą żyłę żeby zrobić takie połączenie :?: chyba nie masz zamiaru podać napięcie na przewód żółtozielony.
    polaklbn napisał:
    nie podłączamy przewodu PE.

Nie oznacza to że przewodu PE można wykorzystać na zasilanie.

reven1701 napisał:

Przy tak wykonanej instalacji Twoje założenie nie jest możliwe.

• #5 07 Sie 2016 04:16
    polaklbn
    Poziom 22  

mawerix123 napisał:

Nie oznacza to że przewodu PE można wykorzystać na zasilanie

polaklbn napisał:
    Jeśli lampy wykonane zostały w II klasie ochronności (informacja na opakowaniu) nie podłączamy przewodu PE.

Co ma piernik do wiatraka?

mawerix123 napisał:
    A skąd weźmie czwartą żyłę żeby zrobić takie połączenie chyba nie masz zamiaru podać napięcie na przewód żółtozielony.

polaklbn napisał:
    Taka instalacja wyglądać piwinna w taki np. sposób:
    Zasilanie w puszce z łącznikiem (oczywiście 3 żyłowe: L, N, PE.
    Przewód 4 żyłowy jako odejście na lampy.
    N oraz PE zasilania oraz odejścia łączymy razem

Polecam czytać moje posty od A do Z; nie po "łepkach". Jakiego postu bym nie napisał, Ty go podważasz, lecz coraz częściej, robisz z siebie Błazna.

mawerix123 napisał:
    Przy tak wykonanej instalacji Twoje założenie nie jest możliwe

Przy tak wykonanej instalacji jest to możliwe. Jednak przy użyciu przycisku (nie łącznika) 4oraz odpowiednich przekaźników.
    Autorowi polecam wezwać kogoś kto się na tym zna, gdyż po Jego schemacie sądze, że sam problemu nie rozwiąże.

• #6 07 Sie 2016 09:13
    mawerix123
    Poziom 34  

polaklbn napisał:
    Polecam czytać moje posty od A do Z;

Pardon, oczywiście twój opis jest jak najbardziej poprawny jak masz zamiar wdrożyć go w życie u autora tematu :?:

polaklbn napisał:
    Przy tak wykonanej instalacji jest to możliwe. Jednak przy użyciu przycisku (nie łącznika) 4oraz odpowiednich przekaźników.

Mógł byś zaprezentować schemat :?:

• #7 07 Sie 2016 09:45
    Ryszard49
    Poziom 32  

Witam.
    Dzisiaj poprosił mnie znajomy o wymianę osprzętu w mieszkaniu. Zdejmuję włącznik świecznikowy a tam 3 przewody, brązowy, niebieski, żółto zielony. Faza na żółto zielonym. Brązowy, niebieski na lampę. Na lampie brązowy i żółto zielony na żarówki, niebieski N. Budynek nie tak dawno oddany do eksploatacji przez dewelopera.
    Pozdrawiam.

• #8 07 Sie 2016 12:22
    Brivido

Poziom 27  

Wymieniłeś, odmówiłeś czy dodatkowo uciąłeś przewody? :)

• #9 07 Sie 2016 12:25
    Ryszard49
    Poziom 32  

Brivido jeżeli to pytanie do mnie to odpowiadam, wymieniłem.

• #10 07 Sie 2016 12:25
    polaklbn
    Poziom 22  

mawerix123 napisał:
    Mógł byś zaprezentować schemat

Przekaźnik bistabilny 414 + przycisk "dzwonkowy".
    Po podaniu impulsu świeci 1 obwód. Kolejny impuls to świecenie 2 obwodu. Kolejny impuls to świecenie 1 oraz 2 obwodu. Czwarty impuls to gaszenie.
    Coś jeszcze Panie Mawerix? Jesteś w komisjii egzaminacyjnej? Przykro mi. Nie spotkałem Cię w niej w tym tygodniu jak odnawiałem E oraz D.

• #11 07 Sie 2016 12:30
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Tak, jeszcze coś - co z ochroną przeciwporażeniową tego układu ?

• #12 07 Sie 2016 12:37
    mawerix123
    Poziom 34  

polaklbn napisał:
    Coś jeszcze Panie Mawerix?

Tak, prosił bym żebyś to przedstawił to na schemacie instalacji autora a nie ideowym tego przekaźnika :)

polaklbn napisał:
    Jesteś w komisjii egzaminacyjnej? Przykro mi. Nie spotkałem Cię w niej w tym tygodniu jak odnawiałem E oraz D.

Skąd ta pewność że nie :D gratuluję więc tylko nie wiem czy chciałeś się pochwalić papierkiem czy ma to jakieś znaczenie dla danego tematu :?: ja też posiadam jakieś tam kwalifikacje ale i tak wiele się muszę nauczyć, wystarcza zwykła wymiana zdań bez złośliwości.

• #13 07 Sie 2016 14:37
    CYRUS2
    Poziom 33  

reven1701 napisał:
    Musi być jeszcze puszka z przejściem przewodu wyłącznika na lampy L1 i N.
    Faza na żółto zielonym - nie jest to o.k. ale ten błąd ujdzie pod warunkiem oznakowania przewodu żółto-zielonego.
    Autor tematu musi"lepiej "rozgryźć" tą instalację.

• #14 07 Sie 2016 15:04
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

CYRUS2 napisał:
    reven1701 napisał:
    Musi być jeszcze puszka z przejściem przewodu wyłącznika na lampy L1 i N.
    Faza na żółto zielonym - nie jest to o.k. ale ten błąd ujdzie pod warunkiem oznakowania przewodu żółto-zielonego.
    Autor tematu musi"lepiej "rozgryźć" tą instalację.

Że co ???
    Kolego CYRUS, przeginasz !

• #15 07 Sie 2016 15:42
    zbich70
    Specjalista elektryk

CYRUS2 napisał:

A jakie sposoby oznakowania polecasz ?
    Jakieś trwałe taśmy, koszulki albo markery...
    A może metkownica wystarczy ?

• #16 07 Sie 2016 18:28
    CYRUS2
    Poziom 33  

Cyrus2 napisał:
    Faza na żółto zielonym - nie jest to o.k.
    Napisałem, że jest to nieprawidłowo.

Nie jest to rada przed robotą. Robota dawno jest zrobiona.

Ciekawe czy kolegę posłucha, i będzie chciał rozkuwać ściany.
    Tylko z powodu koloru przewodu.
    Wiecie jaki będzie efekt po waszych tekstach - nawet nie oznakuje.
    Zwłaszcza po pytaniu kolegi o sposoby oznakowania.
    Zostawi tak jak jest.
    Na tym wam zależy ?

• #17 07 Sie 2016 19:13
    15kVmaciej
    Poziom 34  

Jak nie uważał jak robi, to teraz niech robi jak uważa. Markerem albo przecinakiem.
    Jest zrobione źle, a jeśli kupę posypiesz pudrem, za jakiś czas i tak zacznie śmierdzieć. Dlatego ja radzę zrobić od nowa bo proste jest piękne. Jakoś tam nie widzę przekaźników bistabilnych, wyświetlaczy ciekłokrystalicznych czy modułów Wi-Fi sterowanych smartfonem. Natomiast jak położyć prawidłowo przewody to każdy w minutkę narysuje- no to po co wymyślać jakeś karkołomne łamańce? Bo żal skuć ze dwie płytki? Że pozłacane były?
    A kobietę zawsze da się udobruchać :D

• #18 07 Sie 2016 21:01
    Mirek99
    Poziom 20  

Nie wiem czy dobrze widzę ale te przewody do lamp na fotce wystają z regipsu to dobrze bo można je wymienić . Nie widać wyłącznika i nie wiemy jak jest odległość i w jakim materiale jest zamontowany.

• #19 07 Sie 2016 21:48
    Ryszard49
    Poziom 32  

Panowie 18 postów o wszystkim i o niczym, a autor tema tu się nie odzywa.

• #20 07 Sie 2016 21:51
    Mirek99
    Poziom 20  

Jest jeszcze jedno rozwiązanie zamontować lampy które są zasilane obniżonym napięciem np lampy ledowe (zasilanie 12 V) i wtedy przewód PE spokojnie do wykorzystania.

Moderowany przez kkas12:

Żyła o zielono-żółtej barwie zawsze ma być żyłą ochronną jak owa barwa wskazuje!
    Więc jeszcze jedna tego typu rada a zostanie kolega "nagrodzony".

• #21 07 Sie 2016 22:38
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Proszę o chwilowe nie pisanie bo nasz autor iście zamilkł . W razie braku zainteresowania temat zamykamy.

• #22 31 Sie 2016 00:41
    reven1701
    Poziom 2  

Panowie,
    Ryszard49, polaklbn, mawerix123, elpapiotr
    Dziękuje za wszystkie uwagi i komentarze czytając je uświadomiłem sobie że lepiej nie zadzierać z prądem i dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie igrać z czymś czego do końca się nie rozumie.
    A na przyszłość czyli za jakieś 10 lat jak mi się kuchnia znudzi (bo mimo że nie widać tego na zajęciach jest już zrobiona i urządzona) wyciągnę naukę z tego tematu i zainwestuje w kogoś kto faktycznie zna się na tym co robi.
    W prawdzie szykują się ciche dni ale to już moje zmartwienie, ważne że mam komentarze które skutecznie (lub nie) przekonają moją drugą połowę że robota jest spier…niczona i nie warto tu grzebać i robić prowizorek.
    Kable podepnę do pojedynczego włącznika i tak będzie musiało zostać.
    A co do milczenia Panie Moderatorze to urlop, i ciężki powrót do szarej rzeczywistości.

Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam
    MB

Dodano po 4 [minuty]:

elpapiotr napisał:
    He, he - nająłeś "specjalistów" od przewodów 2-żyłowych. Dobre.
    Ludzie jednak się nie nauczą, i dalej biorą akrobatów.

PS. "Fachowcy" jakiej specjalizacji ?

Wygląda na to że bajkopisarstwa i ścieniania zaawansowanego – uczelni im. Będzie pan zadowolony. :(

A tak to wygląda w całości , dlatego nie ma mowy o kuciu i przerabianiu.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme