Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana cewki głośnika wysokotonowego Heco Cantata 550

wert141 08 Sie 2016 21:52 1368 7
  • #1 08 Sie 2016 21:52
    wert141
    Poziom 16  

Witam. Uszkodził mi się głośnik wysokotonowy w jednej z kolumn Heco Cantata 550, najpierw zaczął "charczeć" a następnie przestał całkowicie działać.
    Jako że w temacie regeneracji jestem całkowicie świeży, nie mogłem znaleźć oryginalnego głośnika na ebayu ani allegro to czy mogę wymienić samodzielnie cewkę ? Jeśli tak to na jaką ? Czy może to być konkretnie do tego modelu ? Kolumny mają 4 ohm.
    Wymiana cewki głośnika wysokotonowego Heco Cantata 550

• Megger
  • #2 08 Sie 2016 22:11
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Podaj wymiary kopułki/ karkasu/ moc/ impedancję!
    150W/4Ω?
    :arrow: http://www.ebay.de/itm/1-Stueck-Hochtoener-Heco-Cantata-550-1012327-/391292236170

• #3 09 Sie 2016 06:00
    wkj
    Poziom 34  

Podaj oznaczenie głośnika? Bo ostatnio coś mi wpadło w oczy że jakiś mam.

• Megger
  • #4 09 Sie 2016 12:18
    wert141
    Poziom 16  

Witam. Dziękuje za odpowiedzi.

_PREDATOR_ napisał:
    Podaj wymiary kopułki/ karkasu/ moc/ impedancję!
    150W/4Ω?
    :arrow: http://www.ebay.de/itm/1-Stueck-Hochtoener-Heco-Cantata-550-1012327-/391292236170

Sam głośnik nie wiem ile ma, ale kolumny mają 150W max i 110W w RMS.
    Jedyne oznaczenia głośników to takie co na zdjęciach poniżej;
    Wymiana cewki głośnika wysokotonowego Heco Cantata 550 Wymiana cewki głośnika wysokotonowego Heco Cantata 550 Wymiana cewki głośnika wysokotonowego Heco Cantata 550

Co do wymiarów, to sam ten element montażowy, metalowy, który się wkłada do kolumny ma średnicę niecałe 10 cm. Niestety ale nie jestem w posiadaniu suwmiarki, ale sprawdziłem linijką i kopułka, karkas... to na co jest nawinięte kabel ma średnicę 9,5 mm ale możliwe że się mylę. Kopułka jest aluminiowa.
    A jeszcze zapytam, w jaki sposób mam wycentrować cewkę tak żeby dobrze naszła na magnes i nie dotykała ścianek ?
    Przy okazji dziękuję moderatorowi za przeniesienie :)

Dodano po 48 [minuty]:

Panowie, zacząłem przeszukiwać niemieckie fora, i ktoś tam napisał że Magnat robił podobne tweetery, i znalazłem coś takiego:
    https://www.hifilager.de/1-paar-magnat-101232...fi/lautsprecher-chassis/hochtoener-ht/a-1142/
    Wygląda na to samo, oznaczenia takie same. Jest tam podana specyfikacja tych głośników.

Dodano po 4 [godziny] 46 [minuty]:

Szukam cały dzień takiej cewki, nie ma nigdzie takiej małej... chyba pozostaje jedynie jakiś zamiennik

• Megger
  • #6 09 Sie 2016 13:41
    wert141
    Poziom 16  

Witam. Właśnie tego jeszcze nie sprawdzałem, mam miernik BM907, w jaki sposób mogę sprawdzić sprawność cewki ? Pomijając sprawdzenie połączenia, mogę sprawdzić jej impedancje ? Przepnę jeszcze głośniki aby wyeliminować problem ze zwrotnicą.
    A wracając do poprzedniego pytania... W jaki sposób mam wycentrować cewkę tak żeby dobrze naszła na magnes i nie dotykała ścianek ? Czy nie ma to żadnego znaczenia ?

• Pomocny post
    #7 09 Sie 2016 14:09
    marian133
    Poziom 36  

wert141 napisał:
    Witam. Właśnie tego jeszcze nie sprawdzałem, mam miernik BM907, w jaki sposób mogę sprawdzić sprawność cewki ? Pomijając sprawdzenie połączenia, mogę sprawdzić jej impedancje ?

Impedancję.
    Samo przejście może być mylące, ponieważ gdyby głośnik był spalony to i tak mógłby pokazywać przejście.

wert141 napisał:
    Przepnę jeszcze głośniki aby wyeliminować problem ze zwrotnicą.

Możesz go nawet podpiąć bezpośrednio do wzmacniacza na bardzo niskim poziomie głośności, lub przez jakiś kondensator mniejszy niż np. 3,3uf.

wert141 napisał:
    A wracając do poprzedniego pytania... W jaki sposób mam wycentrować cewkę tak żeby dobrze naszła na magnes i nie dotykała ścianek ? Czy nie ma to żadnego znaczenia ?

Wycentrowana być musi.
    Włączasz generator sygnału, np. ten: http://www.szynalski.com/tone-generator/ ustawiasz np. na 2.000Hz i przy włączanym sygnale (nie za głośno) przykręcasz front z cewką.
    Musisz ustawić tak aby nie brzęczało.
    Później musisz jeszcze "przelecieć" generatorem jeszcze raz całe pasmo od np. 1.000Hz w górę, gdyż może się okazać że na jednej częstotliwości nie brzęczy a na innej będzie. Wtedy musisz poprawić front, lub wystarczy dokręcić lub lekko odkręcić jedną śrubkę.

• #8 11 Sie 2016 00:22
    wert141
    Poziom 16  

Dziękuje kolego za pomoc :) Wydaje się że jedynie jej wycentrowanie pomogło, dziwna sprawa, bo głośniczek bez przyczyny sam zaczął "charczeć" i to tak dość głośno. Nie chciałem za szybko pisać, kolumny trochę pograły i wydaje się że wszystko jest w porządku.
    Jeszcze raz dzięki za pomoc !
    Pozdrawiam !

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME