Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbudujmy razem kolumny (ja wykonuję)

Czarnamasa 09 Sie 2016 20:33 1161 7
  • #1 09 Sie 2016 20:33
    Czarnamasa
    Poziom 5  

Witam,
    wychodzę do was z propozycją/prośbą.
    Założenia są dosyć proste: ja potrafię i wykonuję kolumny według projektu, a wy (oczywiście razem ze mną tworzymy ten projekt.
    Nie jestem pewien czy taki temat jest zgody z regulaminem, ale to najwyżej wyjdzie w praniu.

Robimy projekt. Ale czego?
    Tworzymy zestaw głośnikowy. Podstawowe założenia opiszę poniżej. Ich będziemy się trzymali, żeby w razie czego nie było sporów.

A więc tak
    Moim celem jest zrobienie 2 kolumn głośnikowych. W każdej z nich po 2 głośniki niskotonowe (i tutaj doradźcie mi, 15" czy 18") i jeden (albo jeżeli uważacie, że jeden będzie za słaby, to 2) głośniki wysokotonowe (tuby)
    Obudowa w kształcie trapezu. Poniżej załączam obrazek z planowanym wyglądem
    (jest to szkic poglądowy - realne wymiary i proporcje zmienią się wraz z rozwojem projektu)
    Zbudujmy razem kolumny (ja wykonuję) Zbudujmy razem kolumny (ja wykonuję)
    (Duże otwory - głośniki niskotonowe
    małe otwory - BR
    prostokątne otwory - głośniki wysokotonowe)

Jeżeli chcecie uczestniczyć w tym "projekcie", a następnie po jakimś czasie (może) zobaczyć swój wkład, to pod tym tematem wypisujcie swoje propozycje wraz z ich dokładnym opisem.

Na co od was liczę:
    - Wielkości głośników niskotonowych (15" vs. 18")
    - Marka oraz model tych głośników (niskotonowych)
    - Ilość głośników wyskotonowych
    - Marka oraz model tych głośników (wysokotonowych)
    - Obudowa BR, zamknięta a może inna?

Po uzyskaniu tych założeń, dopiszę pod tematem parametry głośników, a od was w dalszym ciągu oczekiwał będę jeszcze na:
    - Objętość obudowy
    - Jeżeli wybierzecie obudowę BR, wielkości albo nawet konkretny BR
    - Propozycje dotyczące planowanego kształtu obudowy i rozmieszczenia głośników
    - Sugestie i propozycje dotyczące obudowy (co i jak w środku)
    - Projekt zwrotnic

Jeżeli projekt się powiedzie, postaram się go w całości wykonać, zakupić odpowiedni wzmacniacz do tych kolumn, a cały gotowy projekt wraz z filmikami udostępnić w dziale DIY.

Uwaga! Nie umieszczamy tutaj żadnych komentarzy mających na celu obrażenie kogoś, czyjegoś pomysłu, czy ogólnie całego "przedsięwzięcia". Wstawiamy TYLKO swoje pomysły, szkice, projekty, uwagi, propozycje i poprawki.

Temat będę na bieżąco aktualizował i informował was o postępach.

Z góry dziękuję za chęć udziału i pomoc! ;)

@Update #1

marian133 napisał:
    Nie chcę Ciebie zniechęcać, ale... :)

- ile pieniędzy chcesz na to przeznaczyć (dwie gotowe kolumny)
    - do jakich celów chcesz złożyć takie kolumny? (co chcesz nimi nagłaśniać)
    - z jakim wzmacniaczem mają współpracować (jeśli takowy posiadasz)

- Pieniądze ogólnie nie grają roli, ale też chciałbym oczywiście wydać jak najmniej. Tzn., że robimy coś porządnego, ale zwracając również uwagę na koszta. Żeby przybliżyć wam o co mi chodzi napiszę, że na jeden głośnik niskotonowy mogę wyłożyć maksymalnie 500 zł, a na jeden wysokotonowy jakieś 150-200.

- Służyć one będą głównie do nagłaśniania głównie średnich i dużych sal, ale również niewielki plener, czy nieduże eventy na mieście.

- Wzmacniacz dobierzemy w momencie rozpoczęcia konstruowania całego zestawu, gdy już będę pewny co robię.

• #2 09 Sie 2016 20:46
    marian133
    Poziom 36  

Nie chcę Ciebie zniechęcać, ale... :)

Czarnamasa napisał:
    Na co od was liczę:
    - Wielkości głośników niskotonowych (15" vs. 18")
    - Marka oraz model tych głośników (niskotonowych)
    - Ilość głośników wyskotonowych
    - Marka oraz model tych głośników (wysokotonowych)
    - Obudowa BR, zamknięta a może inna?

Czyli w sumie nie wiesz nic.
    Nie można od tak sobie wpaść na pomysł, złożyć kolumnę głośnikową i liczyć na to że zagra.
    Najpierw muszą być jakież założenia.

- ile pieniędzy chcesz na to przeznaczyć (dwie gotowe kolumny)
    - do jakich celów chcesz złożyć takie kolumny? (co chcesz nimi nagłaśniać)
    - z jakim wzmacniaczem mają współpracować (jeśli takowy posiadasz)

Dopiero wtedy można zacząć myśleć co złożyć.

• #3 09 Sie 2016 21:36
    Czarnamasa
    Poziom 5  

Pieniądze ogólnie nie grają roli, tylko żeby nie było przesadzone - czyli, że nie wszystko najdroższe na rynku, itp.
    Na jeden głośnik niskotonowy np. maksymalnie 500 zł, na wysokotonowy 200.

Jeśli chodzi o cele, do których mają służyć te kolumny, to widocznie musiałem zapomnieć i za chwilę dopiszę. Średnie, oraz duże sale, oraz też nieduży plener. Takie mocno grające estradówki.

Jeśli chodzi o wzmacniacz, to zostanie on dokupiony do gotowych już kolumn.

• #4 09 Sie 2016 22:15
    marian133
    Poziom 36  

Czarnamasa napisał:
    Pieniądze ogólnie nie grają roli, tylko żeby nie było przesadzone - czyli, że nie wszystko najdroższe na rynku, itp.
    Na jeden głośnik niskotonowy np. maksymalnie 500 zł, na wysokotonowy 200.

Z takimi pieniędzmi to nie poszalejesz.
    Nawet D-800 + horn to już koszt 170zł.
    Co do głośników basowych to napewno 15", 18" to się daje na subbasy a nie do kolumn 2way.

Z wooferów to mógł by przypasować Celestion TF1530.

Czarnamasa napisał:
    Jeśli chodzi o cele, do których mają służyć te kolumny, to widocznie musiałem zapomnieć i za chwilę dopiszę. Średnie, oraz duże sale, oraz też nieduży plener. Takie mocno grające estradówki.

Ja pytam o rodzaj imprezy.
    to że nie będziesz tym grał w domu to raczej wiadome... choć zdażają się tacy ludzie.

• #5 09 Sie 2016 23:30
    Czarnamasa
    Poziom 5  

No to mamy już założone, że na takich konstrukcjach się nie znam.

marian133, jaki byś polecał wysokotonowy i niskotonowy? Nie zważając na moje przedziały cenowe. Niekoniecznie akurat musi być do tych 500zł. Jeżeli coś jest na prawdę wartego uwagi, to można przecież nagiąć zasady ;)

Jeśli chodzi o rodzaje imprez, to najczęściej będą to dyskoteki na małych i średnich salach. Jeśli chodzi o duże sale i czasami coś na zewnątrz, to sporadycznie, żeby dać jakąś muzykę w tle jakiegoś małego festynu.

• Pomocny post
    #6 10 Sie 2016 00:05
    marian133
    Poziom 36  

No to tutaj już by się musiał Granat wypowiedzieć, On jest na czasie z cenami przetworników estradowych :)

Nie napisałeś jakie imprezy chcesz robić, a to jest ważne przy wyborze głośników. Może się okazać że lepiej wykonać system 2.2 niż wielkie (gorzej grające) kolumny 2way.

Dodano po 23 [minuty]:

Czarnamasa napisał:

Jeśli chodzi o rodzaje imprez, to najczęściej będą to dyskoteki na małych i średnich salach. Jeśli chodzi o duże sale i czasami coś na zewnątrz, to sporadycznie, żeby dać jakąś muzykę w tle jakiegoś małego festynu.

Czyli rozumiem za pieniądze.
    No to zacznij myśleć nad systemem 2.2.
    Nadstawki na 12" + driver i subbasy na 18".

• #7 10 Sie 2016 00:31
    Granat :)
    Poziom 34  

Witam,
    Czyli nasz kolega robi coś prostego, żeby zagrało możliwie głośno, nie było zbyt skomplikowane ani drogie. Wielu by tak chciało. Kończy się zawsze na jakimś kompromisie, bo brakuje 1. pieniędzy, 2. wiedzy.
    2x15" + driver: rozwiązanie sprzed 20 lat, duża buda, nawet niezły bas, dosyć głośne, znośnie grające - pod warunkiem, że dobrze zrobione.
    Co do cen głośników. Myślę, że w przystępnych cenach to niskie i średnie modele B&C oraz niskie modele Faital-Pro. Poza tym z głośnikami na polskim rynku jest cienko. Albo nie są dostępne, albo są w takich cenach, że tylko desperaci i bogaci hobbyści są w stanie je kupić.
    Do budowy kolumn polecałbym więc głośniki:
    15CL76-8 2szt, oraz driver DE610, lub ostatecznie DE250. Za głośniki do jednej kolumny wydasz między 1500 a 2000zł. Zwrotnica to koszt 150zł.
    Jeżeli taki kosztorys przewyższa założony budżet to lepiej kup gotowe, nawet używane kolumny. Nie będzie to już ta jakość, którą proponuję, ale przynajmniej nie zmarnujesz pieniędzy na nietrafione eksperymenty.

Pozdrawiam.

• #8 13 Sie 2016 23:35
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Stary za 200zł to MOŻE kupisz tubę do drivera. Driver odpowiednio grający z 15" to (strzelam) 400-500zł.

Kup używane ale firmowe i tyle - będziesz moim 234235453 klientem, który kupi używki i stwierdzi, że DIY jest bleee jak zobaczy efekt swojej pracy przy ww. DIY.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME