Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Peavey 4XT uszkodzona zwrotnica ?

polvader 11 Sie 2016 13:22 1452 7
  • #1 11 Sie 2016 13:22
    polvader
    Poziom 8  

Witam. Posiadam kolumny Peavey 4 XT - stan można powiedzieć jak nowe. Obydwie kolumny grały bardzo czysto i wyraźnie i co ważne jednakowo ! W jednej się przepaliła żarówka w zwrotnicy i nie działał sopran, niestety gdy założyłem nową, sopran się pojawił ale jest przytłumiony, gra ciszej jak w drugiej kolumnie i mało wyraziście. Zmieniałem nawet driver na zapasowy i nic to nie dało :( Czy możliwe że coś się oprócz żarówki przepaliło w zwrotnicy?

Dodano po 1 [godziny] 49 [minuty]:

Zacząłem czytać trochę w internecie i przyszła mi myśl że mógł się spalić kondensator w zwrotnicy który odcina niskie pasmo na głośnik wysokotonowy, ma ktoś pomysł jak to można sprawdzić?

• #2 11 Sie 2016 14:12
    bodzioluban
    Poziom 11  

Zrób zamianę krzyżową i będziesz wiedział a kondensator nie jest drogi

• #3 12 Sie 2016 12:27
    polvader
    Poziom 8  

Witam. Okazało się że spalił się taki oto układ (chyba termistor) Peavey 4XT uszkodzona zwrotnica ?
    Z drugie strony opisany jest X60 X030
    Ma ktoś pomysł gdzie mogę takie ustrojstwo dostać ? :) Szukam na internecie ale moja wiedza elektroniczna raczej raczkuje ;) Z góry dzięki za pomoc...

• #5 22 Sie 2016 13:13
    polvader
    Poziom 8  

Witam ponownie, okazało się że jest to dokładnie bezpiecznik który wymieniłem i słychać poprawę, ALE..
    Kolumna gra wyraźnie głośniej od drugiej, zauważyłem że przypalona jest w zwrotnicy cewka głośnikowa na rdzeniu transformatorowym - przypalona ale o dziwo działa z tym że słychać przez nią ewidentną różnicę w działaniu kolumien. Sprawdzałem na internecie i o zamiennik jest ciężko. Jest to cewka oznaczona numerem 70519706 (załączam foto). Mam pytanie do forumowiczów, czy jest ktoś, kto byłby w stanie ją przewinąć, ew. doradzić co z tym zrobić? Peavey 4XT uszkodzona zwrotnica ?

• #6 23 Sie 2016 09:10
    adambyw
    Moderator Akustyka

polvader napisał:
    w zwrotnicy cewka głośnikowa

Tak gwoli ścisłości, jak mówisz o cewce głośnikowej to znajduje się ona najczęściej w głośniku na karkasie przy membranie a nie w zwrotnicy.

Jeżeli cewka jest przypalona, to mógł się spalić lakier na uzwojeniu, przez co są zwarte niektóre zwoje. Tym samym zmieniają się parametry cewki i będzie grać inaczej.

• #8 23 Sie 2016 12:30
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Tak czy inaczej - mimo, ze podobna, pasować nie będzie. Musisz zmierzyć indukcyjność dobrej cewki (z drugiej zwrotnicy) i albo szukać takiej, albo oddać do przewinięcia do jakiegoś zakładu napraw silników (na przykład). Unikniesz konieczności kupowania drutu nawojowego, i nawijania ręcznego tegoż drutu (ma zapewne sporą średnicę, więc "ręczne" nawinięcie może być dość uciążliwe.
    Jeśli czujesz się na siłach - możesz rozebrać tę uszkodzoną (uważając by nie zgubić niczego - blachy, przekładki itp) zmierzyć ilość zwoi i średnicę drutu - i nawinąć tak samo nowym drutem nawojowym w emalii (DNE) . Dokładność (o ile nawiniesz równo i dokładnie taką samą ilość zwoi jak w oryginale, takim samym drutem, oraz tak samo złożysz rdzeń) będzie wystarczająca (nie trzeba będzie nawet mierzyć).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME