Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica i polaryzacja głośników

nagrywamy.com 19 Sie 2016 01:04 1470 10
  • #1 19 Sie 2016 01:04
    nagrywamy.com
    Poziom 26  

Buduję sobie (dla rozrywki) kolumienki. Zacząłem przypominać sobie temat zwrotnic i się zdziwiłem. Nieśmiertelny Witort polecał odwracanie polaryzacji głośników, tak dla zwrotnic 6 jak i 12 dB/okt, również tonsile były tak robione, choć nie wszystkie, a teraz jakoś większość jest "w fazie". To jakaś nowa koncepcja jest, czy inna konstrukcja czołowej ścianki? Jakieś podstawy teoretyczne?
    Dziękuję.

• #2 20 Sie 2016 12:34
    Granat :)
    Poziom 34  

Witam,
    Wszystko zależy od względnej fazy głośników wobec siebie. Wpływ na to ma odległość między głośnikami, głębokość osadzenia na ściance, stromość filtrów, oraz sama charakterystyka danego głośnika, no i oczywiście częstotliwość podziału.
    Nie ma czegoś takiego, że zawsze podłącza się tak albo tak.
    Przy okazji, proszę nie mylić fazy z polaryzacją.

• #3 20 Sie 2016 14:45
    nagrywamy.com
    Poziom 26  

Dziękuję. Zależności rozumiem, a chodzi o to, że u Witorta zwrotnice i 6 i 12 miały odwrotnie podłączone głośniki, zawsze, bez względu na częstotliwość podziału, w trójdrożnych również "na przemian". Oczywiste jest, że konstrukcja przodu czy ogólnie zestawu ma na to wpływ, zastanawia mnie tylko ogólna zmiana nastawienia. Cóż, "biblia" Witorta ma 40 lat i wartość wyłącznie sentymentalną ;)
    Fazy z polaryzacją nie mylę (cudzysłów był), wręcz wojuję, ale uświadomiony na tym forum zostałem, że nie ma po co ;)

• #4 21 Sie 2016 00:31
    Poziom 34  

Chcę tylko uczulić Ciebie i ewentualnie innych czytających. Niektóre rzeczy trzeba podkreślać.
    Książka Witorta zawiera wiele ciekawych rzeczy. Podstawy nadal obowiązują takie same. Trzeba do problemu podejść ze zrozumieniem.
    Dlaczego we wszystkich odwracał polaryzację? Ciężko powiedzieć. Może rozpatrywał jakiś idealny przypadek. Gdyby wyeliminować wpływ takich rzeczy jak przesunięcie fazowe pomiędzy głośnikami na skutek różnego czasu dotarcia dźwięku z każdego z nich - to najbardziej znacząca rzecz - to w zdecydowanej większości jako drugi znaczący element były filtr. Filtr 2 rzędu przesuwa fazę w taki sposób, że sygnał z górno i dolnoprzepustowego filtra jest przesunięty wobec siebie o 180°. Po to odwraca się polaryzację.
    W praktyce jednak nie można polegać wyłącznie na tej teorii, ze względu na to co pisałem wcześniej.

• #6 19 Lis 2016 12:33
    dr_aus
    Poziom 24  

Witort rozpatrywał w większości głośniki hi-fi, gdzie głośnik wysokotonowy znajdował się bez tuby na przedniej ściance.
    Długość tuby wysokotonowej zmienia wszystko.

• #8 19 Lis 2016 14:24
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Granat :) napisał:
    Może rozpatrywał jakiś idealny przypadek.
    Na pewno. Poza tym - masz całkowitą rację - należy rozpatrywać (i najlepiej sprawdzić pomiarami) każdy konkretny przypadek.

• #9 19 Lis 2016 15:14
    Poziom 34  

dr_aus napisał:

Tak.
    Zawarłem ten punkt w stwierdzeniu: "głębokość osadzenia na ściance". Oczywiście po zamontowaniu tuby, głębokość głośnika zmieni się znacząco.
    To tak dla rozjaśnienia sytuacji, gdyby ktoś nie do końca wiedział o co chodziło.

• #10 19 Lis 2016 16:12
    nagrywamy.com
    Poziom 26  

Granat :) napisał:
    dr_aus napisał:

Tak.
    Zawarłem ten punkt w stwierdzeniu: "głębokość osadzenia na ściance". Oczywiście po zamontowaniu tuby, głębokość głośnika zmieni się znacząco.
    To tak dla rozjaśnienia sytuacji, gdyby ktoś nie do końca wiedział o co chodziło.

Jasne. A co z NS10 czy np. NS1000? ;)

• #11 19 Lis 2016 20:09
    bimberboy32
    Poziom 17  

Witam
    Jeśli nie masz możliwości pomiaru po prostu odsłuchuj kolumny z uwzględnieniem polaryzacji głośnika wysokotonowego, bądź średniotonowego i sprawdź która opcja Ci bardziej przypada do słuchu. Zawsze można kombinować i przelutować przewody po swojemu. Odnośnie praw fizyki z tym związanych zostały opisane powyżej.
    Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME