Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Funai LH7-M32BB - Nieprawidłowy obraz - pasy pionowe, poziome, pomieszane kolory

nes421 19 Sie 2016 14:18 2043 34
  • #1 19 Sie 2016 14:18
    nes421
    Poziom 14  

Cześć

Telewizor: Funai LH7-M32BB
    Napięcia: wszystkie są, natomiast odbiegają trochę od opisanych na płycie, np. zamiast 24V na matrycę jest 22.6V, tyle że gdzieś wyczytałem że tak ma być - nie wiem czy to prawda.

Usterka: najlepiej widać na załączonych zdjęciach. Dwa czerwone pionowe pasy na całą szerokość 4 i 6 sektora, nieprawidłowe kolory na całym ekranie (w dodatku piksele migają i zmienia się trochę ich kolor ("mrowią")), oraz poziome pasy po prawej stronie ekranu na szerokość 2-3 sektorów migające/zmieniające lokalizację.

Wszystkie połączenia sprawdzone, próby dociskania panela oraz jego driverów nie powodują żadnych zmian w obrazie, zamiana taśm miejscami również nie.

Diody w zasilaczu i tranzystory pomierzone, mam jedynie wątpliwości co do tranzystora z którego ma wychodzić 24V i dwóch rezystorów za nim.

Matryca to jak już ktoś pisał chińszczyzna do której nie ma prawie nic w internecie (a przynajmniej ja nie znalazłem).

T-Con jest zintegrowany z MB.

Aktualizacja softu przez USB zrobiona.

W menu serwisowym nie znalazłem żadnych ustawień które by wpływały na zmianę defektu.

Moje pytanie brzmi: czy Waszym fachowym zdaniem przy tych objawach jest jakakolwiek szansa że to NIE jest uszkodzenie samej matrycy?

Drugie pytanie: czerwony kolor wydaje się przesunięty w prawo pod napisami o jakiś centymetr. Nie znam tego TV, ale wydaje mi się że tak nie powinno być? Czy jest możliwe żeby uszkodzenie matrycy powodowało takie "rozjechanie się" kolorów? Z mojej nikłej wiedzy wynika że nie bardzo, dlatego zastanawiam się czy to matryca jest uszkodzona, jakkolwiek mogę oczywiście być w błędzie.

Ewentualne inne podpowiedzi mogące przyczynić się do naprawy TV mile widziane.

Nie mam specjalnego ciśnienia żeby ten TV naprawić, robię go ewentualnie dla siebie, mam czas więc sobie dłubię.

Funai LH7-M32BB - Nieprawidłowy obraz - pasy pionowe, poziome, pomieszane kolory Funai LH7-M32BB - Nieprawidłowy obraz - pasy pionowe, poziome, pomieszane kolory

• #2 19 Sie 2016 14:29
    lisek
    Spec od monitorów

Podaj opisy z płyty głównej. ( Link_ taka )
    Podaj nazwę matrycy.

Cytat:
    Fraza: LH7-M32BB Znaleziono 77 wyników (0,48 s)

Ale wybacz nie chce mi się szukać (':cry:')

Daj coś od siebie, w ramach pracy domowej.

• #3 19 Sie 2016 15:05
    nes421
    Poziom 14  

Z wyglądu taka, tylko ich jest kilka rev (widziałem 1, 4 i 5, może są też inne).

MB/T-con/wej HDMI i PC: BA93F0G0401 5

Zasilacz/tuner/wejścia pozostałe: BA93F0F0101 3

Inwerter: BA93F0F0102 2

Matryca: UH32MEB

Elektronika matrycy: BUH32MG04A72 i BUH32MG04A82. Matryca ma 6 driverów z dołu i 3 z boku. Czerwonawe pasy pokrywają się z 4 i 6 driverem

Widzę że takie same drivery matrycy były stosowane w telewizorze o nazwie SYLVANIA LD320SS2 , ale nie jeszcze nie słyszałem o takiej marce ;)

Uprzedzając wpisy pt. "użyj opcji szukaj" uprzedzam że przekopałem chyba cały internet i takiego typu uszkodzenia nie znalazłem. Tzn. ktoś na elektrodzie opisywał podobne, nawet w takim samym telewizorze, ale nie rozwiązał problemu.

• #4 19 Sie 2016 16:50
    mirex
    Poziom 43  

To może bądź pierwszym, który rozwiąże? Podmień matrycę i opisz efekt.

• #5 19 Sie 2016 18:02
    nes421
    Poziom 14  

A czy piszesz poważnie czy znów tak sobie dla jaj ? :)

Miałem nadzieję na uzyskanie odpowiedzi na pytania, głównie na to czy takie przesunięcie czerwonego koloru (widać na ramkach, tekście, ikonach) może być spowodowane uszkodzeniem matrycy - moim zdaniem z punktu widzenia zasad działania matrycy nie bardzo, a Ty mirex uważasz na podstawie swojej wiedzy że to jednak może być wina matrycy? Jeśli tak to czy mógłbyś opisać w jaki sposób defekt matrycy daje takie przesunięcie? Jak pisałem - mam czas, robię to hobbystycznie i dla nauki, więc bardzo miło mi będzie czegoś się od Ciebie nauczyć a nie tylko dostać gotowe rozwiązanie.

lisek napisał:

Co prawda opcja Szukaj
    Cytat:
    Fraza: LH7-M32BB Znaleziono 77 wyników (0,48 s)

Ale wybacz nie chce mi się szukać (':cry:')

Daj coś od siebie, w ramach pracy domowej.

Chce Ci się pisać taki spam? Przecież pisałem że szukałem, są tematy o braku polskich kanałów, itd, był też jeden temat z podobną usterką ale z tego co pamiętam to razem z mirexem robiliście sobie tam tylko luźne pogadanki nie na temat a telewizor nie został naprawiony.

Jedyne co ciekawego znalazłem to linki do firmware'u (www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10668779), więc go profilaktycznie zaktualizowałem jak już pisałem na początku.

• #6 22 Sie 2016 02:38
    nes421
    Poziom 14  

mirex napisał:
    To może bądź pierwszym, który rozwiąże? Podmień matrycę i opisz efekt.

Po celowym zawieszeniu głównego procesora na MB przy pustym ekranie "śnieżące" zakłócenia znikają, zostają tylko te dwa pasy w sektorze 4 i 6, więc myślę że niestety mylisz się dość grubo pisząc że wymiana matrycy spowodowałaby że ten TV zacząłby normalnie działać. Co najwyżej zniknęłyby te dwa pasy, choć nadal mam bardzo duże wątpliwości czy są spowodowane uszkodzeniem matrycy.

Ponownie proszę żebyś uzasadnił swoją poradę dotyczącą wymiany matrycy i wyjaśnił jakie uszkodzenie matrycy może powodować przesunięcie koloru czerwonego na całej powierzchni ekranu o ładnych parę milimetrów względem pozostałych kolorów.

No chyba że celowo wprowadzasz w błąd :(

• #7 22 Sie 2016 09:51
    lisek
    Spec od monitorów

MAIN AV BA93F0G0401 5
    MAIN AV BA93F0G0401 5 FUNAI LCD LH7-M22B/ LT7-M32BB
    IC NT71108FG-805
    25L6405DMI-120
    MT8295AE
    MT8292N
    PCM1782

Funai LH7-M32BB - Nieprawidłowy obraz - pasy pionowe, poziome, pomieszane kolory

Jesli taka płyta to do niej T-con
    UF320XB BUF320G040D1
    kontroler CM2681A-KQ
    W9816G6CH-7
    inne: ? (podaj nazwę tego z prawej strony w obudowie SOP28 ?)

(':idea:')
    Co masz na ekranie jak odł. : np. lewa / lub prawa taśma z CN9001/9051
    Podaj z komputera test Nokia Test (pasy kolorowe ) zobacz efekt.
    Zrób foto.

p.s
    Link

Jest wer. MAINBOARD A30C5_C7A3_A3 BA73F0G0401 np. LC5-D32BB/1
    - + ten sam T-con UF320XB BUF320G040D1 ver.A

• #8 22 Sie 2016 10:12
    nes421
    Poziom 14  

Cytat:
    Jesli taka płyta to do niej T-con
    UF320XB BUF320G040D1
    kontroler CM2681A-KQ
    W9816G6CH-7

YYyyy.. Tego zdania nie rozumiem. O co chodzi? W tej płytce jest zintegrowany TCon i wychodzi z niej dość wąska jedna taśma do driverów z boku LCD (druga taśma z zasilaniem do driverów LCD idzie po przeciwnej stronie matrycy - z zasilacza przez płytkę inwertera do drugiego drivera)

Resztę posprawdzam i dam znać.

Najbardziej w tej chwili podejrzewam że pomógłby rebailling głównego procesora obrazu bo - po pierwsze efekt z zawieszeniem opisany powyżej, po drugie po podgrzaniu go delikatnie hotairem z boków jeden z pasów zmienił kolor na fioletowy, ale nie mam za bardzo jak tego zrobić bo po drugiej stronie płytki jest cała osada rezystorów i kondensatorów, a sito i kulki do rebailingu kosztowały by pewnie więcej niż nowa płyta.

• #9 22 Sie 2016 10:51
    lisek
    Spec od monitorów

Czyli masz matrycę UF320ED (UH32MXA ) z takim "zestawem"
    BUH32MG04 A72 UJ32MXA/UJ32MXC
    BUH32MG04 082 UJ32MXA/UJ32MXC

IC3301 MT5366EH / na SM
    Na mb (foto) masz MT5362CLG (w Chinach ok. 20.$)

Procesory z tej serii bywały w Thomson (chassis MT62B) i Philips TPM2.1E LA

Cytat:
    Scaler MT5362. including MCU, 3D comb.,demodulator,video decoder, scaling, HDMI 1.3, LVDS translation.
    - AC3 audio decoder, a dual-link LVDS transmitter
    -NTSC/PAL/SECAM TV decoder with a 3D comb filter (NTSC/PAL).
    The MT5362BMG/B family ( Link ) enables true single chip experience.
    It integrates highquality HDMI1.3, high speed VGA ADC, dual-channel LVDS,USB2.0 receiver and multi-media decoder.

• #10 22 Sie 2016 11:48
    nes421
    Poziom 14  

Tak, dokładnie takie sterowanie matrycy, pisałem to już kilka postów wcześniej te symbole.

Procesor jest Mediatek ARM MT5362CHG , 1010-BMSL , FTP1Y902

Strona z serwisówki się zgadza, to o ten procesor chodzi, IC3301 . Serwisówkę studiuję w wolnych chwilach od kilku dni.

Przy obecnym kursie dolara mało opłacalne sprowadzanie, a akurat tych płyt na chińskich stronach nie widzę, natomiast są do dostania w Polsce, i jeśli nic z tą nie wymyślę to zaryzykuję i kupię, bo wbrew temu co napisał mirex na 95% uważam że to nie jest wina matrycy (najwyżej te pionowe szerokie pasy), chociaż ja jestem zupełnym amatorem-hobbystą bez wykształcenia szkolnego elektronicznego (raczej przez długi czas zajmowałem się pisaniem programowania dla procesorów + serwis IT + bazy danych) i to pewnie @mirex ma rację jako profesjonalista-elektronik.

@lisek a Twoim zdaniem jak możliwość jakiegoś podgrzania tego chipa tak żeby luty poprawić "prowizorycznie", nawet nie w celu całkowitej naprawy tylko sprawdzenia czy coś poza kolorem tego jednego pasa się coś zmieni? Z tego co mi mówiły osoby zajmujące się laptopami to raczej podgrzewa się od drugiej strony płytki niż jest chip? Na tym MB jest tam niestety zylion elementów i wydaje mi się że takie ich podgrzanie żeby aż stopiły się luty po drugiej stronie pod chipem może nie wpłynąć na nie korzystnie. Po samym chipie od góry chyba się nie grzeje?

Swoją drogą ten uC się BARDZO grzeje, a do "radiatora" (a raczej metalowej części konstrukcji TV) jest przyczepiony tylko czymś co wygląda na dwustronną taśmę klejącą grubości ok. 2mm - nie sądzę żeby to jakoś sensownie odprowadzało ciepło, więc mógł się przegrzać.

• #11 22 Sie 2016 11:59
    lisek
    Spec od monitorów

Dla mnie coś ze scalerem. MT?
    Pasy to ewidentna wina matrycy. (owe małe płytki na matrycy)
    O których nic , a nic nie wiadomo.
    - masz mozliwość podaj opisy z driverów

Zrób i opisz /lub foto, kiedy :

Cytat:
    Co masz na ekranie jak odł. : np. lewa / lub prawa taśma z CN9001/9051
    Podaj z komputera test Nokia Test (pasy kolorowe ) zobacz efekt.
    Zrób foto.

Pomierz napięcia na BUH32MG04 (foto)
    1. dolna płytka
    - lewa strona VCOM
    - prawa VGL, STH-G, inne (CPV, GOE...)
    2. górna płytka .. A72
    -VDDA....
    - GMA3 .. GMA12

• #12 22 Sie 2016 12:36
    nes421
    Poziom 14  

OK posprawdzam wieczorem i dam znać. Natomiast nie wiem czy ślepnę na starość czy co ale CN o numerach zaczynających się na 9 w tym telewizorze nie widzę..

Testy ekranu są też zdaje się w menu serwisowym więc ich zdjęcia też później wrzucę.

lisek napisał:

Pasy to ewidentna wina matrycy. (owe małe płytki na matrycy)
    O których nic , a nic nie wiadomo.
    - masz mozliwość podaj opisy z driverów

Masz na myśli opisy driverów na flexach?

Ze skalerem też mi się wydaje że coś nie tak, bo jak się przerzuci wejście na wbudowany tuner TV to "śnieg" jest tylko w małym prostokącie w rogu ekranu, natomiast wejście z PC działa OK.

Ale żeby i MB i matryca padły naraz to jakoś nie mogę uwierzyć, więc wydaje mi się że problemy są głównie z MB

• #13 22 Sie 2016 12:57
    lisek
    Spec od monitorów

Dla mnie te pasy + mrowienie to coś z VGL, VGH, STV
    Kolory zafałszowane to jakby Gamma > GM3 - GM12

• #14 22 Sie 2016 13:14
    nes421
    Poziom 14  

A jeszcze takie pytanie: w serwisówce jest napisane, że na SCART oprócz wejść jest podawane wyjście sygnału video, natomiast w zwykłym manualu nie znalazłem informacji żeby dało się z tego TV podać obraz na zewnętrzne urządzenie. Zdarza że się w telewizorach jest faktycznie wyjście video? Powinno to działać, czy nie? Nie udało mi się żadnego obrazu póki co z tych wyjść uzyskać, a gdyby się to udało to chyba wyjaśniłoby się czy matryca jest sprawna czy nie

EDIT: Udało mi się uzyskać obraz na zewnętrznym monitorze z tego SCART'a - obraz jest bez skaz, ale nie są na niego nakładane żadne informacje telewizora typu numer kanału czy menu.

• #15 22 Sie 2016 13:48
    lisek
    Spec od monitorów

A po HDMI lub VGA ?

Scart to sygnał analogowy > możesz tam podac np. obraz kontrolny TVP, sygnał z generatora syg.TV, nagrany na magnetowidzie,
    * z DVD (sygnły kontrolne nagrane na płycie CD_or DVD) na TV (Scart > Scart)+

• #16 22 Sie 2016 13:52
    nes421
    Poziom 14  

Źle mnie zrozumiałeś, chodziło mi o podanie obrazu z tego telewizora na wyjście, na inne urządzenie, tak jak jest na schematach powyżej. Uzupełniłem powyższy wpis. Nie chodziło mi o podawanie obrazu DO tego telewizora tylko obrazu Z niego na inny ekran, i jak wyżej dopisałem - udało się połowicznie, bo sygnał nie idzie ten sam co na matrycę. Muszę obejrzeć schematy co jest pomijane.

• #17 22 Sie 2016 14:14
    lisek
    Spec od monitorów

Cytat:
    Udało mi się uzyskać obraz na zewnętrznym monitorze z tego SCART'a - obraz jest bez skaz,

czyli masz problem w tychmałych "uszach" na matrycy.

Podaj pomiary z pkt. , o których pisałem.
    - oraz o ile da się odczytać jakie tam drivery

• #18 22 Sie 2016 18:50
    nes421
    Poziom 14  

Drivery flexów bocznych: 1009 AAF27NA
    Drivery flexów dolnych: 1017D8AA-RWCCC
    Na taśmie od driverów dolnych: NOVATEK 39952H-C2514C

Czy coś Ci to mówi w sensie czyje to szkło i czy w innych matrycach było montowane albo czy ktoś zrobił opisy prawidłowych rezystancji do tych bocznych driverów?

Napięcia podam nieco później, jak pisałem - robię to hobbystycznie a w międzyczasie mam urwanie pupy ostatnio z innymi tematami

Funai LH7-M32BB - Nieprawidłowy obraz - pasy pionowe, poziome, pomieszane kolory Funai LH7-M32BB - Nieprawidłowy obraz - pasy pionowe, poziome, pomieszane kolory

lisek napisał:
    Cytat:
    Udało mi się uzyskać obraz na zewnętrznym monitorze z tego SCART'a - obraz jest bez skaz,

czyli masz problem w tychmałych "uszach" na matrycy.

No właśnie do końca nie wiem, ponieważ na ten obraz zewnętrzny nie są nakładane żadne informacje OSD telewizora, muszę jeszcze raz schemat przejrzeć skąd to idzie, bo wg instrukcji obraz na zewnątrz na SCART da się z tego tv wypuścić tylko i wyłącznie z wewnętrznego tunera (a nie da się tego co idzie z hdmi/usb/pc itd), i jest to Composite Video, więc może być tak że to w ogóle przez mainboard nie idzie, albo idzie tylko przez fragment, skoro OSD na to nie jest nakładane.

UPDATE: jednak ze schematu wynika że obraz na SCART na videoout wysyłany jest ten sam co na matrycę, tylko że bez OSD :(

• #19 24 Sie 2016 13:07
    nes421
    Poziom 14  

Panowie, muszę Was niestety zmartwić

Nie pomierzę napięć na driverach matrycy jak pisał lisek, i nie wymienię matrycy jak pisał @mirex (chociaż przykro mi że nie podał przyczyn swojego założenia że przesunięcie koloru jest spowodowane uszkodzeniem matrycy - biorąc pod uwagę że do driverów sygnał idzie w zasadzie szeregowo, każdy jest adresowany osobno, a w żadnej matrycy nie układu który by rozdzielał sygnał między drivery - (te układy są na MB/T-Con) to to zupełnie nie miało sensu.

Matryca jest 100% sprawna, uszkodzenie było w MB.

Temat rozwiązany.

Cieszę się że mogłem - jak to napisał @mirex - jako pierwszy rozwiązać problem z tym Funaiem, mam nadzieję że za dużo ich nie wyrzuciliście do śmieci jako serwisanci z powodu przypuszczenia uszkodzenia matrycy.

Jeszcze tylko zapytam ponownie na koniec: @mirex mimo że bardzo cenię Twoje porady jakie zamieszczałeś dawniej na Forum, to jakie Ty byś sobie wpisał motto w podpisie teraz gdyby był taki zwyczaj..? Coś bardziej z wyśmiewaniem czy bardziej z wprowadzaniem w błąd? :( Czy to jakiś uraz do mnie po prostu?

• #20 24 Sie 2016 14:51
    lisek
    Spec od monitorów

Cytat:
    Temat rozwiązany.

Czyli co było?

• #21 24 Sie 2016 17:29
    nes421
    Poziom 14  

@Lisek - z tego co widzę to mi chyba nie wypada udzielać tak szczegółowych informacji, bo wszystkie moje posty są przenoszone notorycznie do działu "Początkujący", a odpowiedzi które w tym dziale padają to przeważnie odpowiedzi od @mirex'a i są to odpowiedzi typu "kup nową płytę" albo "zanieś telewizor do serwisu", albo "nie odpowiem bo i tak nie zrozumiesz", albo "wymień wszystkie podzespoły", więc jak ja jako hobbysta zakwalifikowany do początkujących mogę coś tak skomplikowanego napisać.

Myślę że informacja że wina tej usterki leżała po stronie MB a matryca jest w 100% sprawna jest jak na ten dział i średni poziom odpowiedzi jakie tu są udzielane jest i tak bardzo konkretna i pomocna dla osób które to będą czytać (a przecież początkujący nie będą wnikać jak działa MB).

• #22 24 Sie 2016 19:42
    lisek
    Spec od monitorów

Cytat:
    z tego co widzę to mi chyba nie wypada udzielać tak szczegółowych informacji, bo wszystkie moje posty są przenoszone notorycznie do działu "Początkujący

Sz. kol. czytając ten zapis Link
    > dokładnie zaś pkt.8 mówiący
    Cytat:
    Po uruchomieniu TV prosimy
    - o dokładny opis z podsumowaniem - wymienione elementy, wskazanie przyczyny uszkodzenia
    - oraz zamknięcie tematu i ewentualne nagrodzenie pomocnych.

I zrozum dotyczy to zarówno działu początkujący pkt.2 ... jak i serwisanci.
    I nie jest to żadne Qui pro quo , ale jedna z zasad tego forum.

Być może pomoże innym w ...przyszłości.

• #23 24 Sie 2016 21:27
    nes421
    Poziom 14  

W skrócie rozwiązanie problemu: ponieważ dział jest dla początkujących, to rozwiązaniem przy takich objawach jest wymiana płyty głównej, a nie matrycy. Wbrew temu co pisało kilka osób, taka usterka jak na zdjęciach w tym wątku i w opisie jest po prostu niemożliwa poprzez uszkodzenie matrycy - wynika to z podstawowych zasad działania matrycy. Natomiast osoba początkująca usterki w samej płycie głównej ani nie znajdzie ani nie naprawi, dlatego łatwiej i taniej w tym modelu wymienić płytę. Usterka związana jest z przegrzewaniem się MB w tym modelu (i z tego co widzę w niektórych innych Funai'ach).

Potwierdzę jeszcze po dokładnym przetestowaniu czy wszystko działa i wrzucę zdjęcia, tylko jak pisałem robię to hobbystycznie i tylko parę chwil dziennie na to poświęcam jak mam czas, więc to w najbliższych dniach. I nie jestem elektronikiem ani tym bardziej specem od TV.

@lisek, @mirex: Regulamin zdaje się przewiduje również że nie powinno się udzielać odpowiedzi jeśli się nie ma pojęcia o temacie, odpowiedzi nic nie wnoszących do tematu jak i odpowiedzi szkodliwych, ale jak widzę ani mirexa ani Ciebie to nie dotyczy, bo już wcześniej przy takiej samej usterce w podobnym Funai wprowadzaliście kogoś w błąd i pisaliście nic nie wnoszące do tematu wiadomości, a w końcu tv nie został naprawiony. Jeśli nie wiecie o czym piszę, to tu jest link: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14338934#14338934 . Według mnie w całości tamten wątek powinien zostać usunięty bo są w nim same bzdury, wprowadzanie w błąd, naśmiewanie się, spam, zero rozwiązania.

Co ciekawe, ten egzemplarz który sobie właśnie naprawiłem również ktoś wcześniej oddał do serwisu, zapłacił za diagnozę i dowiedział się za tą opłatę (80zł) że nie da się go naprawić bo uszkodzona jest matryca, więc mi go dał w prezencie na części. Tymczasem matryca jest jak najbardziej OK, a Wy tu nieraz wypisujecie takie same nieprawdziwe informacje że to są objawy uszkodzenia matrycy, dodatkowo twierdząc że TV trzeba .. zanieść do serwisu.

Btw. jak zmyć z tyłu obudowy numer telefonu klienta serwisu który "inteligentny" serwisant jak zwykle zapisał sobie niebieskim niezmywalnym markerem..? Obudowa jest chropowata więc nitro nie wchodzi w grę.

• #24 25 Sie 2016 12:25
    lisek
    Spec od monitorów

Kol. cieszę się > że rozwiązaleś problem poprzez wymianę płyty bez zagłębiania sie w "detale".
    Skoro T-con jest na MB to zapewne w scalerze IC3301 MT5366EH / * opis na SM
    - z opisu |Twojej płyty mowa o MT5362CHG

Cytat:
    Na mb (foto) masz MT5362CLG/ MT5362CHG
    -dual-link LVDS transmitter,, NTSC/PAL/SECAM TV decoder with a 3D comb filter (NTSC/PAL).

Brak danych o roli T-con , a innych układów "spełniajacych rolę T-con " na schemacie nie ma.
    Notabene ten scaler BGA jest "b.czuły na przegrzewanie" i wahania nap. 1.1V
    - w zał. schemat pracy tego scalera w innym TV
    Prawda jest o tych pionowych pasach
    Cytat:
    wbrew temu co napisał mirex na 95% uważam że to nie jest wina matrycy (najwyżej te pionowe szerokie pasy),

Natomiast na uszach matrycv masz opisane pkt. ch-tyczne dla T-con
    Cytat:
    Pomierz napięcia na BUH32MG04 (foto)
    1. dolna płytka
    - lewa strona VCOM
    - prawa VGL, STH-G, inne (CPV, GOE...)
    2. górna płytka .. A72
    -VDDA....
    - GMA3 .. GMA12

Prosiłem o pomiary, niestety nie dokonałeś ich (Twoja wola)
    *uważam ,że były by pożyteczne na przyszłość (może i dla Ciebie jak awaria się powtórzy)

p.s
    (':idea:') Można prosić o foto obrazu na matrycy po zamianie MB.?

• #25 25 Sie 2016 14:10
    nes421
    Poziom 14  

@lisek - jeśli uważasz że to ma sens, to pomiary porobię i wrzucę, bo tv jeszcze nie poskładałem - jestem w trakcie dorabiania lepszego chłodzenia do uC na MB żeby się znów za jakiś czas nie przegrzała (jest tam ok. 3mm przerwy od uC do blachy pełniącej rolę osłony MB jak i radiatora, bo wytłoczenie w miejscu uC jest za słabo zrobione - oryginalnie jest tam wciśnięta jakaś gąbka na uC grubości około 3mm, pewnie to jest jakieś cudo przewodzące ciepło ale mało wierzę w takie rozwiązania i właśnie dorabiam aluminium + pastę termoprzewodzącą, czyli mam zajęcie praktyczno-techniczne teraz). A ten uC się tak grzeje, że bez radiatora strach to włączać.

Zdjęcia tak jak obiecałem wrzucę, tylko że mam jeszcze odkręcony i odłączony MB bo dopasowuję podkładki aluminiowe, a nie chce go w tej chwili specjalnie składać i obracać żeby porobić foto - jak się uporam z tymi blaszkami i jakimś ich mocowaniem żeby nie zjechały to odpalę znów TV i porobię zdjęcia - tylko nie obiecuję że to zdążę zrobić dzisiaj, może być jutro.

Z tymi pionowymi pasami dziwne było to, że ten na 4 sektorze składał się z co drugiej linii w poziomie, a nie jak przy uszkodzeniach matrycy "pełny", a w 6 dziwne było to że zmienił kolor po podgrzaniu bga uC.

• #26 25 Sie 2016 14:31
    lisek
    Spec od monitorów

Cytat:
    oryginalnie jest tam wciśnięta jakaś gąbka na uC

To jest thermopad, pozwala odprowadzać "ciepło" wydzielane *coś ala radiator.
    Termopady stosuje się tam, gdzie jest szczelina, odległość pomiędzy elementem wydzielającym a odbierającym ciepło, czyli tam gdzie trzeba (bo pasta się w takim przypadku roztopi, rozlezie).
    * dobra Pasta zawsze będzie miała lepsze przewodzenie ciepła od termopada

Popularne są thermopady w laptopach Link

Ważny parametr podawany dla thermopad"a to tzw. jego przewodnośc termiczna
    - im wyżej tym lepiej ,ale ceny rosną(6W/mK )

Inna opcja to blaszka miedziana /Al o odpowiedniej grubości posmarowana z ob u stron pastą i włozona pomiędzy cpu> radiator (jeśli masz odstęp)

• #27 25 Sie 2016 17:01
    nes421
    Poziom 14  

Dzięki za info. Ta szczelina jest tam okrutnie duża, ze 3mm, a ten "termopad" wyglądał bardziej jak stara gąbka niż coś przewodzącego skutecznie ciepło.

Ja tam zakładam blaszkę aluminiową zdjęta z jakiejś karty graficznej z płyty z laptopa z rozbiórki + pastę na procesor, tyle że musiałem ją rozciąć i złożyć podwójnie bo przestrzeń jest spora, a do tego dorobić mocowania odpowienio krótkimi śrubkami do osłony żeby to nie zjechało jak będzie w pionie. Jak to już dopasuję i poskładam to zrobię te pomiary, zdjęcia itd. i dodam, tylko nie wiem czy dziś się z tym wyrobię bo mam trochę innych zajęć i tak z doskoku majstruję ;)

EDIT: Wrzucam kilka zdjęć zrobionych teraz na szybko. W wytłoczce osłony MB widać dwie dodatkowe śrubki którymi przykręcony jest pod spodem dorobiony radiator o którym pisałem wyżej (niestety pięknie to nie wyszło bo mi się spieszyło ;) ), na drugim zdjęciu widać taśmę między sterownikami matrycy - jeszcze jest podpięta na odwrót bo nie zdążyłem przełożyć i poprzyklejać, a na pozostałych jest obraz jaki jest po uruchomieniu. Reszta zdjęć i pomiary jutro jak będzie jaśniej.

Funai LH7-M32BB - Nieprawidłowy obraz - pasy pionowe, poziome, pomieszane kolory Funai LH7-M32BB - Nieprawidłowy obraz - pasy pionowe, poziome, pomieszane kolory Funai LH7-M32BB - Nieprawidłowy obraz - pasy pionowe, poziome, pomieszane kolory Funai LH7-M32BB - Nieprawidłowy obraz - pasy pionowe, poziome, pomieszane kolory

• #28 25 Sie 2016 19:21
    lisek
    Spec od monitorów

powodzenia w modernizacji.

• #29 25 Sie 2016 19:42
    nes421
    Poziom 14  

:D Muszę to sobie wydrukować i powiesić przed oczami :D

Btw. dodałem wyżej zdjęcia, plama na obrazie to od lampy błyskowej. Jutro jak go bardziej poskładam to wyszukam kanały i będzie widać cały obraz jak wygląda, ale już widać że nie ma tego co było.

• #30 29 Sie 2016 23:21
    nes421
    Poziom 14  

Panowie, trochę mam obiekcje przed pisaniem czegoś od siebie, bo ile razy o coś zapytam na forum to słyszę zero konkretów tylko docinki typu "oddaj ten sprzęt do naprawy", no ale niech będzie - @lisek wykazuje chęć pomocy to spełniam jego prośbę i podaję wyniki pomiarów elektroniki matrycy UH32MEB w sprawnym telewizorze Funai LH7-M32BB. Elektronika matrycy: BUH32MG04A72 i BUH32MG04A82. Z góry zaznaczam że miernik mam cyfrowy amatorski, więc podane wartości mogą się różnić o ułamki voltów od rzeczywistych. Pomiary powtarzałem dla pewności dwa razy więc powinny być OK.

XAO: 3.22 V
    GOE: 0.72 V
    CPV: 1.97 V
    VGH: 22.1 V
    VHL: -5.9 V
    STV-OUT: 0 V
    POL: 1.6 V
    LP: 0.2 V
    VDDD: 3.2 V
    VDDA: 15.4 V
    VCOM: 6.5 V
    STH1: 0 V
    STH2: 0 V
    GMA1: 14.5 V
    GMA3: 11.1 V
    GMA4: 10.6 V
    GMA5: 10.2 V
    GMA7: 8.7 V
    GMA8: 6.6 V
    GMA10: 5.1 V
    GMA11: 4.7 V
    GMA12: 4 V
    GMA14: 0.3-0.4 V

Wytłoczka nad procesorem na MB ma dwie różne śrubki bo mi się jedna przy wkręcaniu przekręciła i musiałem założyć szerszą a z lenistwa drugiej na taką samą mi się nie chciało już zmieniać (otwieranie, czyszczenie pasty, rozwiercenie otworu na szerszy itd. a efekt byłby tylko estetyczny). Śrubki trzymają złożoną podwójnie blaszkę z radiatora z jakiejś karty graficznej laptopowej, i są dobrane na taką długość żeby nie wystawały i nie zahaczały o procesor. Przesmarowane z każdej strony pastą termoprzewodzącą do procesorów. Mam nadzieję że teraz się to już nie ugotuje ponownie.

Jak coś jeszcze potrzeba to wołać bo wypada powoli zamykać ten TV i zamykać temat ;)

Btw. ponawiam pytanie: czy ktoś wie czym da się zmyć numer telefonu do byłego właściciela TV z obudowy, bo serwisant który nie potrafił tego TV naprawić sobie nabazgrał niebieskim flamastrem. Zwykłymi detergentami nie zeszło a rozpuszczalnikiem nitro chyba się ten plastik uszkodzi? Czy to jest plastik wytrzymały na nitro? To już chyba nie pierwszy TV który do mnie trafił po tym "serwisie" - kiedyś odkupiłem od kogoś Samsunga 26" "nie do naprawy" też z tak samo nabazgranym numerem telefonu, a padnięta była tylko cewka na T-Con i nic więcej.. Złotówkę naprawa kosztowała a za tamtą diagnozę od byłego właściciela też wzięli 80zł chociaż stwierdzili że TV nie do naprawienia.

EDIT: Dorzucam obiecane zdjęcia jak wygląda obraz po naprawie, dodatkowo dwa zdjęcia dodatkowego chłodzenia procesora.

Funai LH7-M32BB - Nieprawidłowy obraz - pasy pionowe, poziome, pomieszane kolory Funai LH7-M32BB - Nieprawidłowy obraz - pasy pionowe, poziome, pomieszane kolory Funai LH7-M32BB - Nieprawidłowy obraz - pasy pionowe, poziome, pomieszane kolory Funai LH7-M32BB - Nieprawidłowy obraz - pasy pionowe, poziome, pomieszane kolory

@mirex - jak ja się cieszę że nie wziąłem na poważniej twojej porady!!! Powiedz tak szczerze, sporo już tych Funai posłałeś na złom mówiąc że to jest uszkodzenie matrycy..? Z ciekawości: robisz podobnie jak w innych serwisach że dodatkowo za taką "diagnozę" pobierasz opłatę?

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme