Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Co to za głośnik? Ile ma mocy?

Pawel.k20 21 Sie 2016 14:16 1560 22
  • #1 21 Sie 2016 14:16
    Pawel.k20
    Poziom 4  

Witam wszystkich tutaj zebranych.

Mam taki dość nietypowy problem, ale sam nie potrafię się nim uporać, więc myślę że tutaj mi pomożecie :)

Kupiłem niedawno tube samochodową wraz ze wzmacniaczem o mocy 380W. Sprzedający mi sprzęt powiadomił mnie, że towar ma z wystawy i nie wie jaką ma moc tuba a wzmacniacz dostał do niej gratis. Więc podłączyłem jak należy i jechałem z koxem, aż nagle przepalił mi się bezpiecznik we wzmacniaczu i tak co chwile aż w końcu się spalił.

Moim zdaniem moc tuby jest za duża, aby ten wzmacniacz zasilił ją, lecz niestety jestem w czarnym punkcie, ponieważ nie wiem co to za tuba a na necie nie mogę znaleźć takiego głośnika, być może jest własnoręcznie robiony.

Czy ktoś z forumowiczów wie jaką ma moc ten głośnik?
    Lub doradzi jak rozwiązać problem

Wymiary tego głośnika to 27cm.

Firma: Aiv
    Nic więcej nie jest napisane.

• Megger
  • #2 21 Sie 2016 14:24
    Ricoh_220

Poziom 32  

Jeżeli wzmacniacz jest za słaby to po prostu tuba nie odda pełnej mocy jaka może.
    Gorzej jest jeżeli rezystancja głośnika jest mniejsza od przewidzianej dla wzmacniacza ponieważ wydziela on większą moc niż powinien i wtedy istnieje duża szansa na jego uszkodzenie.
    Więc zmierz rezystancję głośnika a następnie dobierz odpowiedni wzmacniacz. Ten który miałeś pewnie grał by nadal ale nie przy wykorzystaniu pełnej mocy ponieważ oddawał więcej niż mógł.

• #3 21 Sie 2016 14:28
    Pawel.k20
    Poziom 4  

Właśnie nie mam jak teraz zmierzyć mocy głośnika, dlatego napisałem tutaj na forum. Jestem w tej chwili bezsilny, nie znam się na tego typu działaniach. Jedynie co zechciałbym się dowiedzieć, to jaką ma (lub może mieć) głośnik basowy.
    Bądź ewentualnie odbiegając od tematu, dlaczego wzmacniacz mógł się spalić. Teraz samo podłączenie wzmacniacza do prądu wywala bezpiecznik.

• #4 21 Sie 2016 14:41
    Jawi_P
    Poziom 27  

Pawel.k20 napisał:
    Właśnie nie mam jak teraz zmierzyć mocy głośnika, dlatego napisałem tutaj na forum

I nie zmierzysz mocy głośnika. Czytaj ze zrozumieniem, kolega napisał Ci co masz zmierzyć. Jak nie masz nawet miernika uniwersalnego to jak Ci pomóc?
    Za dużą mocą głośnika, nie uszkodziłeś wzmacniacza.
    Czy w ogóle był sprawny? Działało to po podłączeniu?

• #5 21 Sie 2016 14:48
    Ricoh_220

Poziom 32  

Weź multimetr i po prostu wykonaj omomierzem pomiar rezystancji głośnika.
    Od tego należy zacząć.
    Następnie podaj nam symbol wzmacniacza i na tej podstawie dopiero możemy cokolwiek ci pomóc.

• #6 21 Sie 2016 14:52
    Pawel.k20
    Poziom 4  

No więc tak. Tube podłączyłem do wzmacniacza, było wszystko okej, grało kilka godzin. Po kilku godzinach przepalił się bezpiecznik od wzmacniacza, więc wymieniałem na nowy 20A, taki jak był. Po podłączeniu prądu do wzmacniacza od razu wyskoczył i tak za każdym razem wyskakuje. Więc pomyślałem, że może to być od głośnika, ponieważ nie znam się na tym.
    Dodam też, że po odłączeniu głośników od wzmacniacza, oraz kabla przez który przechodzi dźwięk, jest to samo.
    Więc coś musi być na drodze, że wzmacniacz się uszkodził.

• #7 21 Sie 2016 15:10
    Ricoh_220

Poziom 32  

Nastąpiło uszkodzenie końcówki mocy w wyniku czego jak sądzę nastąpiło zwarcie i dlatego przepala się bezpiecznik. Niestety na 100% wzmacniacz wymaga naprawy.
    Uszkodził się ponieważ jak pisałem wcześniej pracował przeciążony.
    Nadal nie podałeś rezystancji głośnika oraz symbolu wzmacniacza :)
    Zrozum iż pomagamy ci na odległość a nie jesteśmy wróżkami.

• Megger
  • #8 21 Sie 2016 15:35
    Pawel.k20
    Poziom 4  

Wzmacniacz to:
    POWER ACOUSTIK
    2APC-280
    MOSFET 280 WATTS
    2 OHM STABLE
    3 WAY X-OVER

Niestety nie podam Wam rezystencji głośnika, poniewaz nie mam jak tego sprawdzić. Jedynie co wiem o tym głośniku to, że ma 27cm i jest firmy AIV, nic więcej o nim nie wiem.

Mianowicie, co mogło być przyczyną spalenia tego wzmacniacza?

• #9 21 Sie 2016 15:41
    Ricoh_220

Poziom 32  

Zgodnie ze specyfikacją ten wzmacniacz może pracować z głośnikiem o impedancji 2 ohm.
    Jeżeli nie zmierzysz głośnika (może mieć przegrzaną cewkę i stanowić zwarcie) to nic nie poradzimy.
    Kolejne pytanie jaka była temperatura wzmacniacza po twoim odsłuchu (czyt. katowaniu go) ?

• Megger
  • #10 21 Sie 2016 15:45
    Pawel.k20
    Poziom 4  

Przed chwilą podłączyłem tube do moich głośników TRUST TYTAN 2.1 60W w celu sprawdzenia, czy sama tuba działa. Teraz już nie gra mój subwoofer. Byc może wina spalonego wzmacniacza leży po stronie samej tuby?

• #11 21 Sie 2016 15:47
    Ricoh_220

Poziom 32  

Głośnik nie wytrzymał i stopiła się cewka która zrobiła zwarcie w wyniku którego padł wzmacniacz.
    To tyle w temacie.
    Dlatego prosiłem o pomiar głośnika.

• #12 21 Sie 2016 15:54
    Pawel.k20
    Poziom 4  

Okej, dziękuję za informacje. A czy byłbyś w stanie napisać mi, który tranzystor bądź rezystor trzeba by wymienić w moim subwooferze jeżeli dałbym ci całą specyfikacje tych głośników, aby subwoofer nadal grał?

• #14 21 Sie 2016 15:58
    Pawel.k20
    Poziom 4  

Sprawdzając tube, o której wcześniej była mowa podłączyłem ją do moich głośników trust 2.1 60W na miejsce głośnika niskotonowego. Chwile tuba działała a zaraz przestała. Więc podłączyłem na swoje miejsce subwoofer i nie działa, ale 2 głośniki działają, tylko subwoofer nie.

• #15 21 Sie 2016 16:01
    Ricoh_220

Poziom 32  

Czy masz 15 zł aby zakupić najtańszy multimetr ?
    Jeśli tak dokonaj zakupu na pewno przyda ci się wielokrotnie i zmierz głośnik.
    Jak pisałem bez podstawowych pomiarów to wróżenie.
    Więc spaliłeś kolejną końcówkę mocy teraz w zestawie Trust.
    Dlaczego nie czytasz co piszę?

• #16 21 Sie 2016 16:05
    Pawel.k20
    Poziom 4  

Teraz rozmawiamy na temat nie tuby, a subwoofer'a.

Tego oto sprzętu. Otóż jak wyżej napisałem,, subwoofer przestał działać, gdy w jego miejsce podłączyłem tube.

Dobrze, rozumiem co piszesz.
    Więc zapytam inaczej. Czy jestem w stanie sam naprawić trusta, bez żadnych mierników?

• Pomocny post
    #17 21 Sie 2016 16:08
    Ricoh_220

Poziom 32  

Jeżeli podłączyłeś głośnik ze zwarciem lub zbyt małą impedancja przeciążyłeś wzmacniacz subwoofer`a (końcówkę mocy) istnieje szansa że jak ostygnie to zadziała ale niestety nie wiem czy ma zabezpieczenia.
    Bez mierników nie widzę tego.

• #18 21 Sie 2016 16:12
    Pawel.k20
    Poziom 4  

Dobrze. Dziękuję.
    Jutro idę do najbliższego sklepu i kupuję miernik, albo oddam oba zestawy do naprawy.

Ostatnie pytanie i można zakończyć temat.
    W jakich przedziałach cenowych naprawią tubę oraz trusta?

• #19 21 Sie 2016 16:13
    Ricoh_220

Poziom 32  

Tutaj również nikt nie powie ci nie wiadomo co padło.
    Dopiero po zdiagnozowaniu usterki można coś stwierdzić.
    Jednak na 100% polecam zakup multimetr naprawdę nawet przy głupich sprawach w domu ci się przyda.
    Ostatnio kupiłem koledze bez jego wiedzy dowiedział się tylko że jest mi kasę winien :)
    Jednak do dziś dziękuje bo nawet przy samochodzie podstawowe pomiary robi sam a nie płaci fachowcom.

• #20 21 Sie 2016 19:25
    ven0n
    Poziom 11  

Pawel.k20 napisał:
    Przed chwilą podłączyłem tube?? do moich głośników TRUST TYTAN 2.1 60W w celu sprawdzenia, czy sama tuba?? działa. Teraz już nie gra mój subwoofer. Byc może wina spalonego wzmacniacza leży po stronie samej tuby?

Żadnej tuby nie widzę w tym temacie.
    Jeśli po podłączeniu pod wzmacniacz z zestawu Trust grał subwoofer(Ten co nazywasz tubą) ale po jakimś czasie też przestał(Bo spaliłeś kolejny wzmacniacz), to znaczy, że na 90% masz spięte te dwie cewki równolegle, czyli głośnik po prostu ma 1 Ohm i zabija po kolei wzmacniacze, które do takiej pracy nie są przystosowane.

W najgorszym przypadku tego POWER ACOUSTIKa w mostku pewnie też podłączyłeś ?

• #21 21 Sie 2016 20:49
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Pawel.k20 napisał:
    Czy jestem w stanie sam naprawić trusta, bez żadnych mierników?
    Nie. Nie jesteś i nie będziesz nawet mając miernik. Od tego są serwisy elektroniczne, by naprawiać sprzęt, więc skorzystaj z tej opcji.
    Dlaczego nie naprawisz? Bo nawet nie wiesz jak powinieneś podłączyć głośnik do wzmacniacza... Kolego - bez urazy; zanim coś zrobisz myśl. Podłączyłeś BEZ SPRAWDZENIA uszkodzony (ja tak obstawiam - chociaż możliwe, że głośnik faktycznie spięty na dwa omy) do wzmacniacza paląc go.
    Już to powinno Cię nauczyć, żeby nie kombinować samodzielnie, bo uszkodzisz kolejny sprzęt.
    Każdy wzmacniacz każdy głośnik ma jakieś swoje parametry których nie wolno przekraczać. Albo za dużo oczekiwałeś od głośnika i grając na przesterze doprowadziłeś do spalenia cewki głośnika, a w konsekwencji i wzmacniacza. Głośniki samochodowe mają małą sprawność (niewiele z mocy elektrycznej dostarczonej ze wzmacniacza potrafią "przerobić" na dźwięk), zwłaszcza tego typu "pompki" jak ten twój - podając na niego zbyt dużo mogłeś (i zapewne tak się właśnie stało) doprowadzić do przegrzania cewki głośnika, która po czasie się spaliła zwierając się (może nie całkiem, skoro nadal jeszcze grał, ale na pewno częściowo). Wzmacniacz (nawet taki, który może obsłużyć głośnik 2 omy) nie jest w stanie pracować na zwarciu w obciążeniu - i w końcu daje Ci znać, że coś nie tak, paląc bezpiecznik. Ty zamiast sprawdzić przyczynę - próbowałeś dalej go katować po wymianie bezpiecznik, potem jeszcze i jeszcze, aż w końcu tego nie wytrzymał i się spalił.
    Ja tak to widzę...

A co do tuby...
    To jest tuba:
    Re: Co to za głośnik? Ile ma mocy?

• #22 21 Sie 2016 20:59
    marian133
    Poziom 36  

Pawel.k20 napisał:
    Sprawdzając tube, o której wcześniej była mowa podłączyłem ją do moich głośników trust 2.1 60W na miejsce głośnika niskotonowego. Chwile tuba działała a zaraz przestała. Więc podłączyłem na swoje miejsce subwoofer i nie działa

Jak widać na załączonych zdjęciach, głośnik ma dwie cewki.
    Jeśli każda z nich ma po 2 ohmy i są połączone równolegle to faktycznie tutaj leży przyczyna.

Bez miernika się nie dowiesz.
    Możesz co jedynie sprawdzić jak te cewki są połączone.
    Zerknij do środka i napisz w jaki sposób przylutowane są kable do terminala... albo po prostu zrób zdjęcie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME