Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym wykreślić kształt dna rzeki?

mlewan 21 Sie 2016 18:01 831 4
  • #1 21 Sie 2016 18:01
    mlewan
    Poziom 20  

Mam pomierzony kształt dna rzeki następującą metodą.

Nad korytem rozciągnięto i wypoziomowano linkę. Następnie przesuwając się o 0,1 m wzdłuż linki wykonano pomiar odległości od dna. Szkic sytuacyjny poniżej:

Czym wykreślić kształt dna rzeki?

Pomiarów wykonano przeszło 80. Chciałbym teraz mając te dane wykreślić i zwymiarować pionowe linie, a następnie połączyć wytyczone punkty, co w efekcie da kształt dna. Myślę, że program do rysunku technicznego byłby odpowiedni. Czym to najlepiej zrobić? Uprzedzam, że po zainstalowaniu programu mogę pytać dalej ;)

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

• #2 21 Sie 2016 18:05
    2785103
    Usunięty  
  • #3 21 Sie 2016 18:14
    Waldemar z Kaszub
    Poziom 28  

Szacunek za włożoną przez autora pracę, ale należy zadać pytanie: Po co ?
    Przecież te dane są już nieaktualne. Każda rzeka nieustannie rzeźbi swoje koryto/dno i potrafi się ono zmieniać w przeciągu godzin. Znam to doskonale z wędrówek w wędkarskich spodnio- butach w poszukiwaniu pstrągów i lipieni. Panta rhei........

• #4 21 Sie 2016 18:21
    mlewan
    Poziom 20  

Z rysunku trzeba będzie wyliczyć pole powierzchni zwilżonej dla danego stanu wypełnienia koryta, co z kolei posłużyć ma obliczeniu przepływu, także sądzę że format wektorowy będzie lepiej się nadawał do dalszych operacji. Dziękuję za chęć pomocy, ale takich pomiarów będę musiał wykonać sześć i zostając przy terminologii rzecznej wolałbym wędkę, niż rybę :), czyli informacje jak poradzić sobie z kreśleniem.

Dno w miejscu pomiaru jest oczywiście uregulowane i ustalone.

Po co? Zadanie dotyczy wyciągnięcia wniosków co do korelacji przepływu w rzece do opadu zmierzonego w fragmencie jej zlewni. Dokładność co do 1 cm byłaby OK.

• #5 21 Sie 2016 18:40
    Inkwizycja
    Poziom 25  

W Excelu zrób wykres i nawet sobie interpolacje możesz dać :D

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme