Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana GDWT 9/70 w Alton 110 na GDWT 9/100

userned 22 Sie 2016 15:45 1077 8
  • #1 22 Sie 2016 15:45
    userned
    Poziom 8  

Witajcie. Chcę wymienić głośnik wysokotonowy na GDWT 9/100 ten z literka f. Oryginalnie w altonach siedzą GDWT 9/70. Czy taka wymiana będzie wymagała ingerencję w zwrotnicę? Podoba mi się dźwięk w altus 300 i chciałbym uzyskać zbliżony.

• #2 22 Sie 2016 16:28
    arturdip
    Poziom 21  

Nie wymaga żadnej interwencji w zwrotnicę.Liczba po łamanej dziewiątce to jest moc(max) kolumny w której powinien pracować głośnik.Pozdr artur

• #4 22 Sie 2016 17:29
    marian133
    Poziom 37  

Zwrotnicę projektuje się pod głośnik, dlatego gdy wymieniamy głośnik na inny (inny model) to zwrotnicę również trzeba wymienić.

W tym przypadku pomiar kolumn aby zaprojektować odpowiednią zwrotnicę nie ma sensu, ponieważ praca jaką trzeba by w to włożyć (i pieniądze) nie będzie adekwatna do efektu końcowego.

Tonsile nie miały rozbudowanych zwrotnic i same w sobie grały kiepsko, a zwłaszcza wysokotonówki. Po wymianie na inny tweeter z podobną charakterystyką różnicy za dużej nie uświadczysz, ponieważ samo to że słuchasz Tonsili świadczy o Twojej słabej "osłuchalności" z głośnikami.

Jeśli chcesz wymienić tylko po to aby coś tam grało, to wymieniaj, bez różnicy bo i tak oba grają kiepsko.

• #5 22 Sie 2016 17:46
    Jawi_P
    Poziom 28  

marian133 napisał:
    Tonsile nie miały rozbudowanych zwrotnic i same w sobie grały kiepsko, a zwłaszcza wysokotonówki. Po wymianie na inny tweeter z podobną charakterystyką różnicy za dużej nie uświadczysz, ponieważ samo to że słuchasz Tonsili świadczy o Twojej słabej "osłuchalności" z głośnikami.

Jeśli chcesz wymienić tylko po to aby coś tam grało, to wymieniaj, bez różnicy bo i tak oba grają kiepsko.

Ale zejdźmy na ziemie i poziom Tonsilowski bo tego dotyczy pytanie. Nie jakości głośników i klasy lepszej, gorszej, bo zapewne masz większe osłuchanie niż my tu biorący udział w dyskusji jak na razie. Autor chce wymienić na głośnik by ten grał TAK SAMO jak w Altusach bo MU się to brzmienie podoba. I ja chce zauważyć, w odróżnieniu od "arturdip", że żeby zagrały tak samo to jest potrzeba zmian w zwrotnicy. Zmiana głośnika bez zmian w zwrotnicy ma jeszcze mniejszy sens, niż ta wymiana w ogóle. Jeśli pytanie by było, czy może wymienić głośnik i mu zagra to wtedy tak, może wymienić badziewny głośnik (wg opinii osłuchanych) na inny równie badziewny bez zmian w zwrotnicy ;)

• #6 22 Sie 2016 17:55
    wkj
    Poziom 34  

userned napisał:
    Witajcie. Chcę wymienić głośnik wysokotonowy na GDWT 9/100 ten z literka f. Oryginalnie w altonach siedzą GDWT 9/70. Czy taka wymiana będzie wymagała ingerencję w zwrotnicę? Podoba mi się dźwięk w altus 300 i chciałbym uzyskać zbliżony.

Nie zagra tak jak w A300 jak nie zmienisz w zwrotnicy elementów.

Fakt jest taki iż te przetworniki z płynem ferro, literka F na końcu, grają nie tak ostro jak normalne GDWT. Ale w A300 jest bardziej tłumiony.

Montuj bez zmian zwrotek, jak będzie za głośny w stosunku do innych torów to stłum go trochę lub zmieniaj zwrotnice.

ps. fakt faktem wysokotonówki tonsila to jego pięta achillesowa, nigdy bym tego nie stwierdził gdybym nie posłuchał innych. Jest różnica, ba nawet spora przestrzeń między nimi.

• #8 22 Sie 2016 18:55
    Jawi_P
    Poziom 28  

marian133 napisał:
    eśli reszta głośników jest taka sama jak w Altusach 300, to wystarczy wymienić wysokotonowy na ten z Altusów oraz zwrotnicę.

Tam jest chyba wszystko inne, na pewno wysoki i na 100% średni.
    Nad wymianą głośników bym pomyślał tylko wtedy, gdyby mi leżały na półce i się kurzyły.

• #9 22 Sie 2016 22:06
    userned
    Poziom 8  

Głośnik niskotonowy ten sam. Średniotonowy w a300 jest gdm 18/80 natomiast w altonach 16/80. Czy wsadzenie zwrotnicy takiej samej jak jest w a300 ma sens? Pewnie musiałbym jedynie nanieść kilka modyfikacji na tor średniotonowy.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme