Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy konieczne jest frezowanie pod głośniki?

Kacperpel 29 Sie 2016 12:54 1224 8
  • #1 29 Sie 2016 12:54
    Kacperpel
    Poziom 5  

Zbudowałem obudowy do głośników, zostało tylko zrobić frez aby głośniki były równo z płytą czołową, czy jest to konieczne? Chodzi mi głównie o hermetyczność takiej obudowy.

• #2 29 Sie 2016 13:36
    nici
    Poziom 32  

Nie jest konieczne, kwestia gustu .

• #3 29 Sie 2016 14:05
    marian133
    Poziom 36  

nici napisał:
    kwestia gustu

Naprawdę?

Jeśli chodzi o hermetyczność to jest to obojętne, ponieważ to spód kosza styka się z obudową a nie jego bok.
    Jeśli chodzi natomiast o dźwięk, to brak frezu widać na pomiarach (zwłaszcza głośnika wysokotonowego). Na krawędziach frontu głośnika powstaje dyfrakcja fali i wtedy mamy górki i dołki na charakterystyce.
    Frez zapobiega takiemu zjawisku.

Oczywiście wszystko zależy jakie to głośniki i sam projekt.

Dodano po 7 [minuty]:

Vifa XT25TG z frezem i bez.
    Czerwona charakterystyka z frezem, niebieska bez frezu:

• #4 29 Sie 2016 14:29
    brofran
    Poziom 35  

marian133 napisał:

Nie ma szans aby ktokolwiek uchem różnice odczuł . Zatem ja również uważam odnośnie frezowania - tylko kwestia gustu i estetyki .

• #5 29 Sie 2016 14:57
    wkj
    Poziom 34  

brofran napisał:
    marian133 napisał:

Nie ma szans aby ktokolwiek uchem różnice odczuł . Zatem ja również uważam odnośnie frezowania - tylko kwestia gustu i estetyki .

To projektujmy na ucho!!!!!!!!!
    Chyba co niektórzy koledzy zapominają na jakim forum się znajdują, rozumiem doba fejsów, insta.... i czego tam jeszcze. Ale na miłość boską, elektroda - forum stricte techniczne!

Nie zawsze zgadzam się z marian133, mam prawo, ale nie w tym przypadku. Frez nie ma znaczenia aż takiego dla hermetyczności ale ma wpływ na dźwięk. char-ki nie kłamią.

• #6 29 Sie 2016 17:38
    kortyleski
    Poziom 39  

Ile detali przy budowie kolumn ma minimalny wpływ na dźwięk? Kilkadziesiąt. Jeżeli podchodzimy do tematu w ten sposób że żadnego z nich nie usłyszysz to pominmy wszystkie. Ja bym jednak frezował. Zawsze to jeden drobiazg mniej

• #7 30 Sie 2016 21:25
    mmaker
    Poziom 18  

Nie tylko samo podfrezowanie ścianki pod głośnik ma znaczenie, ale np. ułożenie głośników względem siebie, odległość między nimi, odlegóść od tylnej ścianki/jej pochylenie. Dużo jest tego...

• #8 30 Sie 2016 21:34
    brofran
    Poziom 35  

mmaker napisał:
    Dużo jest tego...

Dlatego też Hig-Endowe paczki kosztują . Fabryka ma środki , sprzęt, studio i fachowców do projektowania i eksperymentów . W warunkach amatorskich kwestia " z frezem, czy bez " nie ma znaczenia ( prawie ) . :D

• #9 30 Sie 2016 21:58
    marian133
    Poziom 36  

brofran napisał:
    W warunkach amatorskich kwestia " z frezem, czy bez " nie ma znaczenia ( prawie )

Nie ma znaczenia dla kogoś kto nie słyszy lub jeszcze jest niedoświadczony.
    Na przedstawionym przeze mnie wykresie jest górka 3db (3-5kHz) oraz dółek 2db (7,5kHz) i znów lekka górka przy 13kHz. To nie jest bez znaczenia.
    Dodać do tego jeszcze trzeba gorsze zgranie fazowe głosników z racji innej pozycji tweetera względem woofera.

brofran napisał:

Dlatego też Hig-Endowe paczki kosztują . Fabryka ma środki , sprzęt, studio i fachowców do projektowania i eksperymentów .

Uwierz mi, że w domowych warunkach też można zaprojektować kolumny klasy Hi-End, trzeba się tylko na tym znać i użyć dobrych głośników. Jeśli ktoś ma jeszcze dostęp do komory bezechowej to śmiało może konkurować ze znanymi producentami Hi-Endu, a od niektórych może być nawet lepszy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME