X

Diody Zenera - działanie, oznaczenia

07 Jul 2005 19:15 BOboobik
  • #1 07 Jul 2005 19:15
    boobik
    Level 9  
    Helpful post? (+2)
    Interesuje się elektroniką od niedawna a właściwie to dopiero zaczynam. Pewnie dla wielu z was moje pytanie jest śmieszne.

Co robi dioda Zenera?

Jakie ma oznaczenia?
  • #2 07 Jul 2005 19:21
    szymon188
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    Dioda Zenera służy do stabilizacji napięcia. Wstawia się ją w kierunku polaryzacji zaporowej i odkłada się na niej z góry ustalone napięcie. Poszukaj. Na pewno znajdziesz sporo informacji. Przykładowe schematy stabilizatorów napięciowych z diodą Zenera.
  • #3 07 Jul 2005 19:27
    boobik
    Level 9  
    Topic author Helpful post? (+1)
    A co z oznaczeniami jak poznać która dioda jakie napięcie stabilizuje?

Jeśli dioda stabilizuje przykładowo 3V to czy jak podam na diodę napięcie 5V to z drugiej strony uzyskam 3V?
  • #4 07 Jul 2005 19:45
    szymon188
    Level 21  
  • #5 07 Jul 2005 19:59
    boobik
    Level 9  
    Topic author Helpful post? (+1)
    OK dzięki za link ale na większości diód nie ma oznaczeń literowych tylko cyferki lub tylko paski jak na tych szklanych na zdjęciu
  • #6 07 Jul 2005 20:22
    szymon188
    Level 21  
    Helpful post? (-14)
    A potrafisz uzywac google?Jak nie to zapraszam n gg.Udziele Ci kursu.
  • #7 07 Jul 2005 20:38
    boobik
    Level 9  
    Topic author Helpful post? (0)
    Czemu jesteś złośliwy?
    Jak bym znalazł coś na ten temat na stronach WWW nie prosił bym o pomoc na elektrodie.
  • #8 07 Jul 2005 20:44
    szymon188
    Level 21  
    Helpful post? (-4)
    Nie jestem złośliwy.
    Wejdź na www.google.pl..
    Wpisz w okienku oznaczenia diod zenera i na pewno znajdziesz sporo informacji na ten temat. Nie mów, że nie znalazłeś nic ciekawego, bo ten link wcześniej jest znaleziony właśnie na google. Chwila pracy i samemu można problem rozwiązać.
  • Helpful post
    #9 07 Jul 2005 21:15
    Yoshi
    Level 18  
    Helpful post? (+2)
    Ja polecam książkę do podstaw elektorniki,ja zaczynałem kilknaście... lat temu od książek Dietera Nuhrmanna z serii "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz..."

Diodę Zenera najprościej można sprawdzić za pomocą rezystora 4,7k,zasilacza stabilizowanego regulowanego oraz woltomierza.
    Plus z zasialcza łączymy z rezystorem,drugi koniec rezystora z diodą Zenera (końcówka oznaczona paskiem),minus zasilacza łączymy z drugą końcówką diody Zenera.Woltomierz podłączamy do diody Zenera,zwiększamy napięcie zasilająca,az wartość napięcia mierzonego przez woltomierz będzie stała,mimo dalszego wzrostu napięcia zasilającego - mam nadieję że mo opis jest zrozumiały.
  • #10 07 Jul 2005 21:21
    boobik
    Level 9  
    Yoshi wrote:
    Ja polecam książkę do podstaw elektorniki,ja zaczynałem kilknaście... lat temu od książek Dietera Nuhrmanna z serii "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz..."

Diodę Zenera najprościej można sprawdzić za pomocą rezystora 4,7k,zasilacza stabilizowanego regulowanego oraz woltomierza.
    Plus z zasialcza łączymy z rezystorem,drugi koniec rezystora z diodą Zenera (końcówka oznaczona paskiem),minus zasilacza łączymy z drugą końcówką diody Zenera.Woltomierz podłączamy do diody Zenera,zwiększamy napięcie zasilająca,az wartość napięcia mierzonego przez woltomierz będzie stała,mimo dalszego wzrostu napięcia zasilającego - mam nadieję że mo opis jest zrozumiały.

Dzięki Yoshi w końcu trafił się ktoś kto chce podizielić się swoją wiedzą.
  • Helpful post
    #11 07 Jul 2005 23:47
    żarówka rtęciowa
    Level 36  
    Helpful post? (0)
    Diody Zenera można łączyć ze sobą szeregowo, nigdy równoległe, za pomocą tej diody można zrobić prosty stabilizator napięcia, można też połączyć diody szeregowo katodami do siebie, na tej zasadzie działa transil, czyli dioda zenera bipolarna, używana jako dioda zabezpieczająca zamiast warystora, ale można ją użyć do stabilizowania napięcia przemiennego.
  • #12 09 Jul 2005 15:12
    boobik
    Level 9  
    Jak wygląda sytuacja gdy taka dioda się przepali? Czy jest zwarta, a może ma przerwę?
  • Helpful post
    #13 09 Jul 2005 16:39
    szymon188
    Level 21  
    Helpful post? (+1)
    Dioda powinna przewodzic w kierunku przewodzenia czyli od elektrody bez paska do elektrody z paskiem a nie przewodzic w odwotnym kierunku.Jesli jest spalona to albo przewodzi w obie strony,albo nie przewodzi wogole.
  • #14 10 Jul 2005 14:27
    boobik
    Level 9  
    szymon188 wrote:
    Dioda powinna przewodzic w kierunku przewodzenia czyli od elektrody bez paska do elektrody z paskiem a nie przewodzic w odwotnym kierunku.Jesli jest spalona to albo przewodzi w obie strony,albo nie przewodzi wogole.

Dzięki szymon, to chyba już wszystko co chciałem wiedzieć na ten temat.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products