Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnice w budowie zbiorników ciśnieniowych do cieczy i gazów.

supchem 11 Wrz 2016 23:01 870 9
  • #1 11 Wrz 2016 23:01
    supchem
    Poziom 21  

Witam,
    zauważyłem że wiele osób używa zbiorników hydroforowych jako zbiorniki sprężonego powietrza. Teoretycznie ciśnienie znamionowe nabite na tabliczce nie jest przekraczane ale i tak nie przekonuje mnie to co do tego czy taki zbiornik jest bezpieczny.
    Czy zbiorniki do gazów i do cieczy mają jakieś różnice w konstrukcji jeżeli są przeznaczone na takie same ciśnienia? Np. że ze względu na zagrożenie jakie stanowi sprężony gaz stosuje się większy współczynnik bezpieczeństwa (robi się znacznie grubszy niż do cieczy)?
    Sam potrzebuję zbiornik sprężonego powietrza o pojemności ok. 1000 - 2000 l do kompresora, znajomy ma do sprzedania hydrofor z aktualnymi papierami UDT ale czy może on być zastosowany do powietrza? Teoretycznie w hydroforze zawsze znajduje się poduszka powietrza. Wolę się zapytać bo 500 zł drożej jest do sprzedania zbiornik dedykowany do sprężonego powietrza, to nie jest znowu tak dużo więc mogę dołożyć i kupić ten do powietrza, ale gdyby były one takie same to wiadomo że szkoda przepłacać.
    Proszę by nie pisać odpowiedzi typu "bierz w ciemno ten do powietrza, bezpieczeństwo najważniejsze" bo to pytanie zadaję również z ciekawości i nawet jeśli kupię ten do powietrza to i tak chciałbym uzyskać odpowiedź.

• #2 13 Wrz 2016 07:57
    zimny8
    Poziom 33  

supchem napisał:
    Czy zbiorniki do gazów i do cieczy mają jakieś różnice w konstrukcji jeżeli są przeznaczone na takie same ciśnienia?

Zatem czym takie miały by się różnić?, ciśnienie to ciśnienie. Inna sprawa że zbiorniki na np. wodę są ocynkowane z wiadomych powodów a te na np. powietrze tylko pomalowane.

• #3 13 Wrz 2016 14:27
    supchem
    Poziom 21  

zimny8 napisał:
    Zatem czym takie miały by się różnić?

Właśnie nie wiem, wydaje mi się że niczym ale zbiornik 1000 l nabity do ciśnienia 8 bar to właściwie mała bomba więc wolę zapytać.

• #4 13 Wrz 2016 14:58
    2785103
    Usunięty  
  • #5 14 Wrz 2016 07:56
    zimny8
    Poziom 33  

Czyli w tym przypadku różnią się tym że jeden jest stary a drugi nowy, sam oceń.
    Ja mam taki zbiornik tylko mniejszy, najpierw go obadełem a potem daleko za domem (właściwie w polu), zamocowałem i przetestowałem pompując ponad dwukrotnie większym ciśnieniem niż przewidywane robocze. Tak się to robi wszędzie testy, trzeba tylko z głową, nie podchodzić aż ciśnienie opadnie.

• #6 14 Wrz 2016 22:20
    2785103
    Usunięty  
  • #7 14 Wrz 2016 23:38
    supchem
    Poziom 21  

Jeśli kupię hydrofor to myślę że zrobię tak: ocenię jego stan od zewnątrz i wewnątrz (jeszcze przed zakupem), pomaluję od wewnątrz (chyba będzie potrzebna jakaś maska do oddychania :D ), wypełnię wodą (mam studnie to koszt niewielki) i przez górny króciec do wkręcania manometru podam ciśnienie 14 bar na niedługi czas. Jak hydrofor wytrzyma to obniżę ciśnienie do 11 bar co by go nie nadwyrężać niepotrzebnie i zostawię tak np. na noc. Do uzyskania tego ciśnienia w hydroforze użyję dwutlenku węgla z butli z reduktorem (mam reduktor do 20 bar). Hydrofor będę kupował o ciśnieniu znamionowym 10 bar, a nabijać go będę do 8 żeby niepotrzebnie nie męczyć kompresora o którym mowa w innym moim temacie.

• #8 14 Wrz 2016 23:47
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

supchem napisał:
    użyję dwutlenku węgla z butli z reduktorem (mam reduktor do 20 bar)
    No i wyprodukujesz wodę sodowa, bo część CO2 rozpuści się w wodzie i ciśnienie spadnie - sugerując uszkodzenie - nieszczelność. Za UDT zamierzasz robić, czy za saturator ? :D

• #9 14 Wrz 2016 23:57
    supchem
    Poziom 21  

Krzysztof Kamienski napisał:
    No i wyprodukujesz wodę sodowa, bo część CO2 rozpuści się w wodzie i ciśnienie spadnie

To też prawda, trudno, użyję droższego azotu.
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Za UDT zamierzasz robić, czy co ?

A Ty po co sprawdzasz zużycie opon w aucie, "za diagnostę zamierzasz robić, czy co ?" :D
    Co mi szkodzi sprawdzić i się upewnić. Niestety nie stać mnie na nowy taki zbiornik prosto ze sklepu. :(

• #10 15 Wrz 2016 00:10
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

Sympatyczne to pisanie się robi i wesołe - masz racje, sprawdzenie azotem będzie dużo wiarygodniejsze, no cóż, ale tone wody sodowej stracisz. :cry:

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme