Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnica w brzmieniu między dwoma głośnikami po 300w a jednym 600w

hubee838 13 Wrz 2016 14:07 1005 5
  • #1 13 Wrz 2016 14:07
    hubee838
    Poziom 2  

Witam, jaka jest różnica miedzy kolumną z jednym głośnikiem 600W RMS a dwoma po 300 (łącznie daje też 600)? Przy założeniu że reszta konstrukcji jest z takich samych komponentów.
    Pozdrawiam

• #2 13 Wrz 2016 17:39
    DjMapet
    Poziom 42  

Musisz uściślić, czy chodzi Ci o brzmienie głośników, czy o ich moc, bo to dwie różne kwestie, w żaden sposób nie związane ze sobą.
    Poza tym, moc głośników to nie koniecznie najważniejszy parametr. Nie mniej ważna jest skuteczność (SPL) głośnika jak i jego impedancja.
    Dodać jeszcze trzeba że w/w (moc, skuteczność, impedancja), to tylko podstawowe parametry.

Pozdrawiam.

• #3 13 Wrz 2016 18:57
    hubee838
    Poziom 2  

Chodzi mi zarówno o brzmienie jak i o moc.
    Oczywiście zakładając że głośniki w obu kolumnach będą miały taka samą impedancje. Tak na chłopski rozum to wydaje mi się że układ z dwoma głośnikami będzie brzmiał lepiej ale może się mylę.

• Pomocny post
    #4 13 Wrz 2016 21:20
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

hubee838 napisał:
    wydaje mi się że układ z dwoma głośnikami będzie brzmiał lepiej ale może się mylę.
    Zdania są podzielone. Jedni będą zarzucać możliwość powstawania lokalnych (zależnych od odległości i ustawienia słuchacza na widowni) "dziur" i "górek" w efektywności dla jakichś konkretnych częstotliwości (tzw. "filtr grzebieniowy"), a drudzy (w tym ja) powiedzą, że takich zjawisk na imprezie nie zauważysz, a za to lepiej będzie brzmieć dół pasma.
    Oczywiście zakładam podobnej klasy głośniki 15"vs 2x12" (na przykład).
    Czemu?
    Odpowiedź jest (dla mnie) prosta: Jeden głośnik o dwa razy większej mocy musi mieć membranę (w przybliżeniu) dwa razy sztywniejszą - czyli jest to jednoznaczne raczej (bo mogą być wyjątki) ze zwiększeniem masy membrany. A duża masa membrany to w znamienitej większosci przypadków"mulenie" basu - bas staje się mało "punktowy" a bardziej "rozlazły".
    Poza tym większa membrana to (znów; z reguły)węższe od góry pasmo przenoszenia. W wypadku subbasu nie ma to aż takiego znaczenia, ale ma na pewno gdy chodzi o bas w kolumnie wielodrożnej.
    A tak w ogóle: Ilość i jakość basu dla różnej ilości basowych głośników zależy od wielu czynników i w zasadzie nie powinno się ich umieszczać we wspólnym mianowniku. To jaki będzie efekt końcowy można się domyślać (patrz moje wypociny powyżej), ale bez konkretnych danych, bez konkretnych głośników i konkretnej obudowy dla nich - nic pewnego powiedzieć nie można.
    Dla mnie lepiej brzmi większa (wypadkowa) powierzchnia membrany dla niskich częstotliwości; dla kogoś innego ważniejsze są inne aspekty brzmienia i oboje będziemy mieli jakąś część racji.

• #5 13 Wrz 2016 21:39
    jaszto
    Poziom 22  

Słuch i wzrok mają podobne charakterystyki natężenie/odczucia. Można więc porównać żarówkę 200W z dwoma po 100W. Niby to samo ale zdecydowanie inaczej.

• #6 14 Wrz 2016 19:39
    DjMapet
    Poziom 42  

Poza tym, w dobie głośników o potężnych mocach i wysokiej skuteczności, budowanie kolubryn na dwóch midbasach/niskotonowcach odchodzi do lamusa. Lepiej zastosować w paczce jeden porządny głośnik, niż budować paczkę wielkości kolubryny dla dwóch no name.

Pozdrawiam.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme