Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosta platforma wibracyjna

ber 13 Wrz 2016 22:50 702 11
  • #1 13 Wrz 2016 22:50
    ber
    Poziom 14  

Witam i od razu przepraszam jeśli umieściłem temat w złym dziale ale lepszego nie znalazłem.

Potrzebna mi jest dość banalna rzecz ale niestety nie mam pomysłu skąd ją wziąć, gdzie kupić lub co i jak przerobić / stworzyć. Potrzebuję nieduża powierzchnię np. 25x25cm (może być większa), która będzie wibrowała. Dokładny rodzaj drgań, częstotliwość itp są mi obojętne. Po prostu na jakiejś tacy / płycie będą stały pudełka z proszkiem po kilkaset gram i chcę by ten miał/proszek się trochę ubił/ ułożył. Urządzenie powinno móc działać non stop wiele godzin.

Znalazłem profesjonalne wytrząsarki ale taki sprzęt laboratoryjny kosztuje kilka tysięcy zł. Znalazłem też platformy wibracyjne ale jest to sprzęt do ćwiczeń na siłowni czy coś w tym stylu wytrzymujący obciążenie człowieka. Ja potrzebuje czegoś taniego, prostego bez zbędnych regulacji itp. Może być to zaadaptowane zupełnie inne urządzenie tyle tylko że nie mam pomysłu co się może nadać.
    Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczny.

• #3 13 Wrz 2016 23:22
    trymer01
    Moderator Projektowanie

jdubowski napisał:
    Płyta zamocowana na 4 sprężynach

Albo na elementach gumowych, ale konieczne są prowadnice pionowe.
    jdubowski napisał:
    silnik, a na jego osi masę niewyważoną

Czyli silnik wibracyjny.
    Są produkowane takie silniki.
    http://sklep.rstgroup.pl/produkt/424/elektrowibrator_micro___213/
    https://www.google.pl/search?q=silnik+wibracy...X&ved=0ahUKEwj9k4zhoo3PAhWMWywKHTIfDd8QsAQINw
    Radziłbym szukać gotowego, fabrycznego, gdyż wykonanie jako "samorób" jest trudne i zawodne - tam działają duże siły i przeciążenia, wał musi być gruby, łożyska potężne - oczywiście jak na silnik o tej mocy.

• #4 13 Wrz 2016 23:25
    freebsd
    Poziom 34  

Zrobiłem coś podobnego, ale odrobinę większego: http://jackiewiczowie.blogspot.com/2015/08/sto-wibracyjny.html
    Żeby szybko coś zrobić to użył bym jakiejś małej opony (od taczki, czy skutera), a do tego silnik 12 V (np. : z Allegro), zasilacz. i deseczka. Regulowany zasilacz pozwoli zmieniać obroty (częstotliwość wibracji). Do silnika możesz przykręcić jakiś ciężarek - nawet dużą kostkę elektryczną. Od razu zastanów się, jak przymocować wibrowane pojemniki.

• #5 13 Wrz 2016 23:38
    trymer01
    Moderator Projektowanie

freebsd napisał:
    Od razu zastanów się, jak przymocować wibrowane pojemniki.

Nie trzeba mocować - wystarczy ramka z pręta wokół stołu.

• #6 13 Wrz 2016 23:46
    ber
    Poziom 14  

jdubowski napisał:
    Płyta zamocowana na 4 sprężynach, od spodu mocujesz silnik, a na jego osi masę niewyważoną.
    faktycznie cały czas myślałem jak tu coś przerobić a prościej będzie zbudować od początku :)

trymer01 napisał:
    Czyli silnik wibracyjny. Są produkowane takie silniki.
    Sądzę ze do platformy na której będzie kilka kg (max 3kg) to jakiś mały silniczek wystarczy. Muszę się im dokładnie przyjrzeć.

freebsd napisał:
    Żeby szybko coś zrobić to użył bym jakiejś małej opony (od taczki, czy skutera), a do tego silnik 12 V (np. : z Allegro), zasilacz. i deseczka.
    całkiem ciekawy pomysł :)

• #7 18 Wrz 2016 16:20
    DecoDominik
    Poziom 14  

Można do starej opony lub oponki przykręcić blat ze sklejki.
    Pod blatem silnik z wibratorem.

I już...
    Prosta platforma wibracyjna

• #9 18 Wrz 2016 20:38
    oldking
    Poziom 28  

Szukaj - szlifierka oscylacyjna.

• #11 18 Wrz 2016 20:58
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

Zbigniew 400 napisał:
    Dobry pomysł, wystarczy przykręcić blat do stopy a szlifierkę do podłoża.
    Niedobry, biorąc pod uwagę różnicę masy oryginalnej płytki z papierem ściernym, a masę stołu z próbkami.

• #12 18 Wrz 2016 21:11
    oldking
    Poziom 28  

Kolego "Krzysztof Kamienski", autor napisał stół 25 na 25 cm, a waga to tylko kilkaset gram.
    Rozwiązanie sprawdzone, działa nawet z dosyć sporym ciężarem.
    Jedyny problem to czas działania, czy silnik wytrzyma pracę kilka godzin non stop.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme