Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praca kompresora bez butli.

supchem 18 Wrz 2016 17:30 1032 8
  • #1 18 Wrz 2016 17:30
    supchem
    Poziom 21  

Witam,
    jestem na etapie kupna kompresora o którym mowa w tym temacie: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3244528.html#15934297,, potrzebuję do niego butlę ale jak większość osób w tym kraju którzy rozpoczynają jakąś działalność na pieniądzach nie śpię i z zakupem butli będę musiał jeszcze trochę zaczekać. Szkoda by było jednak aby kompresor stał bezużytecznie czekając na zbiornik. Wymyśliłem by za kompresorem dać zawór który otwierałby się przy ustawionym przeze mnie ciśnieniu (coś jak regulowany zawór bezpieczeństwa, zawór przelewowy), powiedzmy że potrzebuję 6 bar do klucza pneumatycznego to ustawiam tamten zwór na 6 bar, oczywiście wydajność kompresora jest bardzo duża więc zawór prawie ciągle by był otwarty i upuszczał powietrze do atmosfery ale czy w miarę skutecznie utrzyma mi 6 bar na kluczu? Pytam bo boję się że działanie tego układu będzie takie: nabija do 6 bar, zawór się otwiera, ze względu na małą pojemność rur i węży ciśnienie od razu spadnie do np 2 bar i zawór się zamknie, po czym znów otworzy i w kółko będą tylko takie skoki ciśnienia. Może trzeba zamontować jakąś małą butlę która będzie zapobiegać tym skokom? Wiem że jest to straszne marnotrawstwo energii ale to byłoby tylko na czas do póki nie kupię zbiornika. Montowanie małego zbiornika i presostatu jest bez sensu ponieważ kompresor ciągle by się wyłączał i ruszał.
    Jeśli to się nie sprawdzi to macie może jakieś inne pomysły?
    Przede wszystkim ważne by było to tanie bo jest to tylko prowizorka do póki nie kupię butli o odpowiedniej pojemności.

Ps. Myślałem by zastosować zawór o takim działaniu jak ten z linku: http://www.pneumat.com.pl/katowy_zawor_upusto..._8_reg_2_12_bar,p187461,a3066#dane-techniczne

• #2 18 Wrz 2016 19:02
    Bieda z nędzą
    Poziom 26  

Będziesz miał ogromne pulsacje powietrza.To raz. Dwa- w butli powietrze ulega odwodnieniu/ schłodzeniu.
    Butla być musi.

• #3 18 Wrz 2016 19:13
    supchem
    Poziom 21  

Bieda z nędzą napisał:
    - w butli powietrze ulega odwodnieniu/ schłodzeniu.

Mam osobny odwadniacz, powietrze schłodzi się w chłodnicy i długim wężu.

• #4 18 Wrz 2016 19:43
    Bieda z nędzą
    Poziom 26  

To pozostają pulsacje powietrza. Nie pomalujesz tym i nie napędzisz naprzędzia pneumatycznego.
    No chyba, że będziesz pompował dętki od rowera; to tak może zostać. Załóż zawór bezpieczeństwa (upustowy) i już.

• #5 18 Wrz 2016 19:53
    supchem
    Poziom 21  

Bieda z nędzą napisał:
    To pozostają pulsacje powietrza. Nie pomalujesz tym i nie napędzisz naprzędzia pneumatycznego.

No dobra, pozostają, też właśnie myślałem że tak będzie.
    To w takim razie, poza butlą, jest jakieś proste rozwiązanie tego problemu? Małą butlę mogę zamontować.

• #6 18 Wrz 2016 21:05
    Bieda z nędzą
    Poziom 26  

A jaką małą? Nikt nie mówi, że musi to być od razu wielkie monstrum. Naprawdę nie znajdziesz jakiejś butli?
    Kraków, niedaleko mnie. Być może będę miał jakiś owalny zbiornik z instalacji gazowej.

• #7 18 Wrz 2016 21:52
    supchem
    Poziom 21  

A powiedzmy że jak zbudowałbym taki układ jak napisałem (z wykorzystaniem tego zaworu, bez presostatu) to jakiej pojemności musiałaby być butla by nie było pulsacji ciśnienia?
    Przy małej butli nie mogę zastosować presostatu bo ten kompresor nabije ją w np 15 sek, zużyję w ciągu 3 minut i na nowo będzie startował, a częsty rozruch silnika 22 kW ze sprężarką nie jest zdrowy ani dla instalacji ani samego silnika. Dlatego na razie chcę by chodził cały czas a nadmiar powietrza upuszczać do atmosfery.

A może by zrobić tak jak na rysunku? Zawór zwrotny mógłby poprawić stabilność ciśnienia. Praca kompresora bez butli.

• #8 18 Wrz 2016 21:55
    2785103
    Usunięty  
  • #9 19 Wrz 2016 07:51
    zimny8
    Poziom 33  

"Para w gwizdek", to głupie pompować i zużywać niemało energii żeby się marnowało. Myślę że zakup zbiornika szybko się zamortyzuje.
    Zbiornik wielkości hydroforu a najlepiej dwa, znajomy co ma warsztat i lakiernie tak ma, kupił dwa hydrofory w dobrym stanie, przetestował "pompując" w nie wodę z wodociągu (przed reduktorem ma ponad 8 atm.), w momencie nagłego zamknięcia zaworu za zbiornikami, i zatrzymania swobodnego przepływu powstaje uderzenie wody, na jego manometrze (do 10atm), wskazówka przez ułamek sekundy poza skalą.

Zatem niewiele go to kosztowało.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme