Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica JBL LX 55 kondensator 150 mfd?

AdamWro-Klo 20 Wrz 2016 17:16 960 9
  • #1 20 Wrz 2016 17:16
    AdamWro-Klo
    Poziom 8  

Witam

W ramach zabawy zaplanowałem wymianę kondensatorów w zwrotnicy moich kolumn JBL LX 55. Ściągnąłem schemat z neta ale nauczony doświadczeniem rozkręciłem kolumnę, żeby przekonać się czy w rzeczywistości jest to samo. Okazuje się, że w mojej kolumnie zwrotnica zawiera całkowicie inne kondensatory. W schemacie największy kondensator do woofera to 24 uF, natomiast w mojej zwrotnicy to aż 150 mfd. Sama zwrotnica różni się znacznie. Zdjęcie zwrotnicy z neta ma nazwę na płytce "JBL LX55" ale ma całkowicie inne komponenty w szczególności cewki. Rozumiem, że najważniejsze jest to co w mojej zwrotnicy, ale nie potrafię znaleźć jakiegoś dobrego kondensatora Mundorfa czy Jantzena o takich parametrach jak 150 ufd 100 wv. Największy Mudorf ma 100 uF i kosmiczną cenę wartości całej kolumny ;-). Czy ktoś ma podpowiedź o co w tym chodzi? Zwrotnica JBL LX 55 kondensator 150 mfd? Zwrotnica JBL LX 55 kondensator 150 mfd?moja zwro..ca.JPG Download (3.7 MB) Zwrotnica JBL LX 55 kondensator 150 mfd?lx55 zdj..e.JPG Download (123.54 kB)

• Pomocny post
    #2 20 Wrz 2016 18:22
    marian133
    Poziom 36  

A w jakim celu chcesz wymieniać elektrolit na foliowy?
    Akurat w tym miejscu ten kondensator nie jest aż tak bardzo newralgiczny na dźwięk.

Gdyby to były jakieś Hi-Endy z drogimi głośnikami, to wtedy tak, ale w tym przypadku raczej różnicy nie usłyszysz.
    Co jedynie możesz wymienić go na inny, nowy elektrolit.

• #3 20 Wrz 2016 18:43
    AdamWro-Klo
    Poziom 8  

Hi, dzięki za odpowiedź. Tak jak napisałem myślałem o wymianie trochę dla zabawy. Kiedy zrozumiałem ile by wymiana wszystkich kondensatorów kosztowała, a jeśli jeszcze doliczyć jakąś srebrną cynę, a to monster cable albo coś innego do środka to odpuściłem. Bo cena byłaby kosmiczna względem kolumn, które są śmiesznie tanie choć dla mnie brzmią bardzo dobrze. Ale ogólnie nie mogę pojąć jak schemat może tak diametralnie różnić się rzeczywistości bo gdyby róznica była od bazowych 24 uf do ok. 10 uf, to bym się wcale nie dziwił, ale miedzy 150 uf a 24 jest kosmos. Podobnie jak zmieniałem kondy w moim cd 50 marantza 100 uf bipolar muse na 2 uf mudorfa i zmieniły się niuanse (jeśli w ogóle).

Czy z Twojego doświadczenia wynika, że takie pojemności jak 150 uf jest często stosowane w tym miejscu czy to jakieś wynaturzenie?

pozdrawiam

• Pomocny post
    #4 20 Wrz 2016 19:16
    marian133
    Poziom 36  

AdamWro-Klo napisał:
    Czy z Twojego doświadczenia wynika, że takie pojemności jak 150 uf jest często stosowane w tym miejscu czy to jakieś wynaturzenie?

Wszystko zależy od cięcia.
    Prawdopodobnie taki kond był potrzebny aby głośniki się zgrywały.

• Pomocny post
    #5 20 Wrz 2016 19:39
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

marian133 napisał:
    możesz wymienić go na inny, nowy elektrolit.
    Gwoli ścisłości - ELEKTROLIT BIPOLARNY!
    AdamWro-Klo napisał:
    Na pewno nie. Zwrotnica jest projektowana pod konkretne głośniki i KONKRETNE częstotliwości cięcia, a także na odpowiednie nachylenie cięcia (6 lub 12 dB/oct). Nie jest to na pewno brane z sufitu i należy zachować oryginalne wartości i oryginalny układ.

• #6 20 Wrz 2016 21:07
    Artur k.
    Admin grupy audio

AdamWro-Klo napisał:
    W schemacie największy kondensator do woofera to 24 uF, natomiast w mojej zwrotnicy to aż 150 mfd. Sama zwrotnica różni się znacznie. Zdjęcie zwrotnicy z neta ma nazwę na płytce "JBL LX55" ale ma całkowicie inne komponenty w szczególności cewki. Rozumiem, że najważniejsze jest to co w mojej zwrotnicy, ale nie potrafię znaleźć jakiegoś dobrego kondensatora Mundorfa czy Jantzena o takich parametrach jak 150 ufd 100 wv.

Tylko że Twoja zwrotnica to nie jest oryginał JBL - stąd rozbieżności w wartościach elementów. W schemacie zapewne też.

• #7 20 Wrz 2016 22:27
    AdamWro-Klo
    Poziom 8  

[/quote]
    Tylko że Twoja zwrotnica to nie jest oryginał JBL - stąd rozbieżności w wartościach elementów. W schemacie zapewne też.[/quote]

Wydaje mi się, że to oryginał tylko z jakiejś innej wersji. Ta oryginalna to może być np 1988 USA a ja mogę mieć wersję 1989 duńskie (na pewno są duńskie).

Dodano po 3 [minuty]:

[quote="398216 Usunięty"]

marian133 napisał:
    możesz wymienić go na inny, nowy elektrolit.
    Gwoli ścisłości - ELEKTROLIT BIPOLARNY!

Ok, ale czasami zdaje mi się, że wymieniane są bi-polarne na foliowe mkp - czy się mylę? Inaczej mówiąc nie można tu zrobić jakiegoś "audiofilskiej" poprawki zachowując oczywiście te same parametry?

• Pomocny post
    #8 20 Wrz 2016 23:05
    Artur k.
    Admin grupy audio

AdamWro-Klo napisał:
    Wydaje mi się, że to oryginał tylko z jakiejś innej wersji. Ta oryginalna to może być np 1988 USA a ja mogę mieć wersję 1989 duńskie (na pewno są duńskie).

Jeśli głośniki są takie same, to raczej nikt nie robił innej wersji zwrotnicy.
    Możliwe że ktoś wsadził tam zwrotnicę z innego modelu.

• Pomocny post
    #9 21 Wrz 2016 11:00
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

AdamWro-Klo napisał:
    czasami zdaje mi się, że wymieniane są bi-polarne na foliowe mkp - czy się mylę?
    Tak. Można tak zrobić i się robi, ale w wypadku gdy :
    a) - Wymaga wymiany kondensator elektrolityczny z powodu zużycia (wyschniecia) - co się czasem zdarza po kilku latach eksploatacji i przy okazji chcemy sobie poprawić brzmienie (patrz c).
    b) - Kondensator jest w newralgicznym miejscu zwrotnicy - np. dla niskich częstotliwości nie ma za bardzo znaczenia czy foliowy, czy nie; tym bardziej im niższa jest częstotliwość podziału (wysoka pojemność kondensatora).
    c) - W wypadku dużych pojemności cena odpowiednika foliowego (a przeważnie trzeba złożyć baterię kondensatorów z kilku o mniejszych pojemnościach) przekracza granicę zdrowego rozsądku: Różnica w brzmieniu będzie niezauważalna w stosunku do poniesionych kosztów.
    Podobnie jak z wymianą kabli - wymiana kilkudziesięciu centymetrów kabla wewnątrz kolumny daje efekt wyłącznie subiektywny - dla tego, kto je wymienił (i zapłacił kilka tysięcy np.). Oczywiście mówię o kablach z gatunku audiofilskich - nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamiast (to tylko przykład) cienkich drucików połączeniowych dać 1,5mm2 linkę miedzianą (!) - miedzianą bo można się naciąć i kupić zamiast niej aluminium lub nawet stal miedziowaną po wierzchu...
    Co do modelu samej zwrotnicy nie bdę się wypowiadał, bo nie miałem styczności z tymi kolumnami.

• #10 07 Paź 2016 07:30
    AdamWro-Klo
    Poziom 8  

Reasumując sprawę można to ująć tak, że nie warto bawić się w "tuning" kolumn wartych 500 zł z elementami za 200 zł, a po drugie nie wiadomo jakim cudem przy prawie niezmienionych parametrach pozostałych elementów można zmienić główny kondensator toru woofera z 24uF do 150uF i kolumna dale dobrze gra ;-)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME