Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw rozwojowy FPGA na początek

A.T. 25 Wrz 2016 20:59 2520 9
  • #1 25 Wrz 2016 20:59
    A.T.
    Poziom 20  

Witam
    chciałbym rozpocząć naukę FPGA + VHDL. Zastanawiam się jaki zestaw ewaluacyjny kupić na początek. Znalazłem DE0-NANO z Alterą Cyclone IV. Drugim moim faworytem jest jakiś zestaw z XILINX Spartan-6 XC6SLX9. Zależy mi dodatkowo aby była możliwa implementacja HDMI w rozdzielczości 1080i. Pytam bo zestawy mało nie kosztują a chciałbym kupić jeden, na którym mógłbym odpalić również te bardziej wymagające rzeczy, takie jak np. HDMI, MIPI DSI CSI Soft Core itp.
    Pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc.
    A.T.

• Pomocny post
    #2 25 Wrz 2016 23:19
    Piotrus_999
    Poziom 39  

Ja kupując podparłem się z lenistwa tym porównaniem:
    https://joelw.id.au/FPGA/CheapFPGADevelopmentBoards bo też trochę męczę FPGA :)

Ale powiem że to "upierdliwe" cholerstwa

• #4 26 Wrz 2016 19:37
    A.T.
    Poziom 20  

Piotrva a nie orientujesz się czasem, czy HDMI 720i i 1080i uda się na niej wykonać? Zależy mi na fps rzędu 40-60. I czy Altera opisuje gdzieś implementację HDMI, bo np. Xilinx wiem, że udostępnia ładną dokumentacje włącznie z kodem dla HDMI na Spartanie 6.
    Dzięki za pomoc i pozdrawiam

• #6 11 Mar 2017 00:07
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

INTERCEPTOR74 napisał:
    W sumie nie wiem czemu FPGA są takie drogie.

Bo to układ bardziej skomplikowany niż procesor - nie masz w nim stałej struktury, ale bloki pozwalające odwzorować w granicach możliwości układu dowolną strukturę układu cyfrowego.

Przykład - w układzie FPGA można "zbudować" procesor ;)

• #7 17 Kwi 2017 17:36
    Massive O. Penetrato
    Poziom 9  

Na plytkach prototypowych Altera/Terasic sa wyjscia HDMI ale zdaje sie, ze fragmenty kodu ktore steruja ADV7513 (to HDMI TX na mojej plytce) sa platne. Mozna sobie obejrzec demo HDMI ale nie ma do niego zrodel, tylko plik binarny SOF.
    Poprawka: juz ktos chyba napisal kod generujacy obraz: https://github.com/secworks/fltfpga

• #9 29 Kwi 2017 20:23
    atom1477
    Poziom 43  

piotrva napisał:
    INTERCEPTOR74 napisał:
    W sumie nie wiem czemu FPGA są takie drogie.

Bo to układ bardziej skomplikowany niż procesor - nie masz w nim stałej struktury, ale bloki pozwalające odwzorować w granicach możliwości układu dowolną strukturę układu cyfrowego.

Nie jest bardziej skomplikowany. Z tego powodu który wymieniłeś jest właśnie mniej skomplikowany. Składa się z wielu identycznych bloków.
    Koszt wynika z dużej ilości tych bloków oraz z wysokiej częstotliwości pracy.

• #10 29 Kwi 2017 22:45
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

atom1477 napisał:

Nie jest bardziej skomplikowany. Z tego powodu który wymieniłeś jest właśnie mniej skomplikowany. Składa się z wielu identycznych bloków.
    Koszt wynika z dużej ilości tych bloków oraz z wysokiej częstotliwości pracy.

Można by polemizować - co łatwiej - zrobić stały system zegarowy (jak w procesorze), czy zaprojektować rekonfigurowalną sieć prowadzenia takiego zegara spełniającą wymagania, o których wspominasz.

Może z punktu widzenia idei, masz rację, to w zasadzie powtórzony N razy multiplekser (LUT) z jakimiś przerzutnikami i negatorami (co jest infantylne w stosunku do nawet ALU w procesorze).

Ale z punktu widzenia projektu, który ma spełniać określone (dosyć wygórowane) wymagania czasowe - prościej chyba zrobić uC.

No i w sumie dostajesz też niejako w cenie scalaka oprogramowanie (z pewnymi ograniczeniami, ale zwykle w pełni funkcjonalne), gdzie syntezer i fitter są o niebo bardziej skomplikowane niż kompilator.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME