Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Combo lampowe - 5F2-A

pepitto 15 Paź 2016 12:14 10224 18
  • Combo lampowe - 5F2-A
    Cześć,
    chciałbym zaprezentować swoje kolejne lampowe dzieło. Jest to konstrukcja oparta na kultowym wzmacniaczu fendera - Princeton 5F2-A.

Geneza projektu
    Ostatnimi czasy postanowiłem znów powrócić do korzeni elektroniki, być może było to spowodowane nadmiarem współczesnej elektroniki w pracy. Połączyłem więc zamiłowanie do elektroniki z chęcią kontynuacji nauki gry na gitarze, i zabrałem się do roboty. Ukierunkowany byłem na combo lampowe małej mocy, tak aby możliwe było "rozkręcenie" wzmacniacza w domu.
    Zastosowałem rosyjskie lampy 6P1P oraz 6N2P, transformator głośnikowy TG2,5. Jak wyszło? Moim zdaniem świetnie, lecz ocenę pozostawiam Wam.

Przebieg prac
    Na początku powstała konstrukcja drewniana. Bazowałem na konstrukcji Fender champ, niemniej wymiary uległy delikatnym modyfikacjom. Po skręceniu, obudowa prezentowała się w sposób następujący:
    Combo lampowe - 5F2-A

Po zaokrągleniu krawędzi, przyszedł czas na wykonanie chassis. Użyłem w tym celu arkusza blachy aluminiowej o grubości 1.5mm oraz prowizorycznej giętarki wykonanej z dwóch kątowników wkręconych w imadło. Proces powstawania chassis:
    Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A

Następnie zabrałem się za montaż elementów wzmacniacza wewnątrz chassis. Jeżeli chodzi o sposób montażu, zdecydowałem się na wykonanie PCB. Ułożenie elementów jest de facto zbliżone do konstrukcji fendera. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć przedstawiający proces montażu wzmacniacza.
    Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A

Po ukończeniu montażu przyszedł czas na pierwsze testy.
    Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A

Kolejny etap prac wiązał się z wykończeniem obudowy oraz montażem chassis wewnątrz. Wykorzystałem ośmiocalowy głośnik celestion eight 15. Na temat brzmienia tego głośnika wypowiem się krótko: jeżeli chodzi o głośniki 8" to jest to mój nr 1. Proporcja ceny do jakości jest w przypadku tego głośnika bardzo dobra. Obudowa została oklejona skajem w kolorze czerwonym, materiał na masownicę został zakupiony, jest to grill cloth marshall oxblood.
    Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A Combo lampowe - 5F2-A

Jeżeli chodzi o koszty konstrukcji to w większości wykorzystałem elementy już posiadane. Kupiłem tylko głośnik za 120zł oraz elementy bardziej dekoracyjne (narożniki itp.). Myślę że cena kompletu materiałów zamyka się w granicach 600-700zł. Oczywiście dochodzi tutaj wartość pracy włożonej w projekt.

Muszę stwierdzić że brzmienie zaskoczyło mnie pozytywnie, postaram się w najbliższym czasie zamieścić próbki dźwiękowe wzmacniacza. Proszę o pytania oraz konstruktywną krytykę.

Pozdrawiam,
    Grzegorz

EDIT
    załączam slideshow z budowy:

Link

EDIT
    Załączam próbki brzmienia

Link

Fajne!
  • #3 15 Paź 2016 18:32
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Elektrolity na płycie - czemu nie mają dodatkowego mocowania? Pozostawienie ich wiszących tylko na samych wyprowadzeniach jest doś ryzykowne i może doprowadzić po jakimś czasie do usterki (wibracje+masa+brak mocowania=....).
    Całość wygląda ładnie, ale -
    Brak wykończenia płyty czołowej (z manipulatorami i gniazdem) - jakieś opisy, malowanie zabezpieczające aluminium były by wskazane nie tylko ze względów estetycznych.
    Brak wyjścia liniowego - mając takie wyjście mógłbyś wykorzystywać ten piecyk nie tylko w domu - co prawd można zawsze zebrać sygnał z mikrofonu postawionego przed głośnikiem, ale nie zawsze jest to możliwe i pożądane.
    Brak zabezpieczenia lamp przed wysunięciem się z gniazd - znów : Wibracje+masa lamp= możliwe kłopoty.
    W tego typu konstrukcjach stosowane były sprężynki z odpowiednio wyprofilowanego drutu - może?...
    Ogólnie - pomijając te drobiazgi - bardzo pozytywne wrażenie wywarł ten piecyk.
    Z niecierpliwością czekam (nie tylko ja chyba) na próbki ...
    Pozdrawiam.

• #4 15 Paź 2016 21:50
    zadam1
    Poziom 10  

Opis konstrukcji obszerny niemniej jednak brak schematu, dostępne w sieci schematy są na innej lampie wyjściowej 6v6.

• #5 16 Paź 2016 00:21
    sq6kpw
    Poziom 10  

@zadam1:
    Nie chcę palnąć jakiejś głupoty, bo dawno nie robiłem nic na lampach, ale wydaje mi się, że 6P1P, to novalowy odpowiednik 6P6S, czyli 6V6.

• #6 16 Paź 2016 08:09
    Pyzaczek
    Poziom 17  

Moim zdaniem, powtarzam: Moim zdaniem - PCB w takiej konstrukcji to przysłowiowy "kwiatek do kożucha".

• #7 16 Paź 2016 21:53
    eldomek
    Poziom 17  

Brawo! Dawno temu podobnie zaczynałem, ale wtedy nie było płytek drukowanych. Ja bym tu zastosował montaż przestrzenny (pajęczynę). :)

• #8 17 Paź 2016 02:24
    pikarel
    Poziom 28  

Jeśli już zdecydowałeś się na PCB - to wypadało dać na nią też podstawki lamp;
    bez podstawek na PCB i z "wiszącymi" kondensatorami to - jak już ktoś napisał - zbędny dodatek.

Na żadnym ze zdjęć jej nie widzę, a wydaje mi się, że chyba jednak potrzebna jest jakaś ścianka maskująca "wnętrzności'.

Mimo to uważam, że wzmacniacz jest wykonany bardzo starannie i z "głową".
    Po przyklejeniu kondensatorów do PCB, wykonaniu opisów na panelu i dokręceniu ścianki tylnej - wzmacniacz będzie cieszył wykonawcę, oko i ucho :)

• #9 17 Paź 2016 08:14
    popiol667
    Poziom 14  

Brak podkładek pod nakrętkami mocującymi transformator.

Klejenie kondensatorów nie jest dobrą metodą, lepiej wywiercić dwa otworki i spiąć "trytytką".

Płytka drukowana wychodzi taniej niż łączówki czy listwy montażowe, na 4 śrubach mamy zamocowaną całą elektronikę.

Poza tym jak Kolega miał zamocować podstawki bezpośrednio do PCB przy takim rozstawie elementów?

W wielu konstrukcjach (fabrycznych) podstawki są połączone przewodami - można osobną skrętką puścić żarzenie, zamocować bezpośrednio do podstawki rezystor wtórnika katodowego, itd..

Ładna, dopracowana konstrukcja, aż mnie Kolega zmotywował do wyciągnięcia z piwnicy niedokończonego Cornforda.

• #10 17 Paź 2016 13:09
    pawel1029384756
    Poziom 19  

Wykonanie świetne, też czekam na próbki brzemienia. Też mi brakuje jakiejś tylnej ściany, nawet ze względów bezpieczeństwa, aż się prosi, żeby wsadzić tam rękę. Myślę, że dodanie opisów oraz tylnej ściany dało by już efekt idealny.

• #11 17 Paź 2016 17:11
    pepitto
    Poziom 18  

Cytat:
    Brak podkładek pod nakrętkami mocującymi transformator
    wszędzie są nawet po dwie, płaska i sprężynująca.

• #12 18 Paź 2016 17:23
    pikarel
    Poziom 28  

popiol667 napisał:

(...)
    Poza tym jak Kolega miał zamocować podstawki bezpośrednio do PCB przy takim rozstawie elementów?

W wielu konstrukcjach (fabrycznych) podstawki są połączone przewodami - można osobną skrętką puścić żarzenie, zamocować bezpośrednio do podstawki rezystor wtórnika katodowego, itd..
    (...)

Przy mało złożonym, prostym wzmacniaczu konstruktor na poziomie projektu
    uwzględnia położenie lamp i do tego ułożenia projektuje odpowiednią PCB.

We wzmacniaczu uznanym za klasyk dodatkową płytkę dla lamp stopnia mocy rozwiązano tak:
    Combo lampowe - 5F2-A

Dodam tylko, że wzmacniacz ze zdjęcia jest oczywiście dużo bardziej złożony, dlatego też i płyt jest kilka.

Powtórzę: w tak prostej konstrukcji można z powodzeniem zrezygnować z płyty PCB,
    szczególnie że ten konkretny wzmacniacz jest stylizowany (świadczą o tym pokrętła) na lata, kiedy PCB we wzmacniaczach nie stosowano lub były rzadkością.

• #13 18 Paź 2016 17:29
    pepitto
    Poziom 18  

Wykonanie PCB od projektu poprzez wytrawienie i polutowanie zajęło mi może 2h. mogłem zastosować turret albo pająka. Wykonałem PCB bo taki sposób montażu jest dla mnie najszybszy i najwygodniejszy.

• #14 18 Paź 2016 18:24
    pikarel
    Poziom 28  

pepitto napisał:
    Wykonanie PCB od projektu poprzez wytrawienie i polutowanie zajęło mi może 2h. mogłem zastosować turret albo pająka. Wykonałem PCB bo taki sposób montażu jest dla mnie najszybszy i najwygodniejszy.

Jeśli nie miałbym w "przydasiach" mostków lutowniczych do montażu przestrzennego zrobiłbym tak, jak Ty, może z jedną małą różnicą; kondensatory do montażu pionowego zamontowałbym pionowo.
    Przy takim ułożeniu lamp, jak w Twoim wzmacniaczu wykonanie płytki PCB z podstawkami do lamp na niej spowodowałaby znaczne wydłużenie się odległości od potencjometrów, co wymusiłoby stosowanie w połączeniach przewodów ekranowanych.

Moje uwagi nie są wyrocznią, są Tylko uwagami, z którymi nikt nie musi i nie ma obowiązku zgadzać się :)
    Ty, publikując swoja pracę licz się z tym, że pojawi się i ocena, i krytyka, przychylna (dla poprawy samopoczucia) i nieprzychylna (do poprawy błędów), i będzie jej tyle, ile wypowiedzi.
    Miedzy innymi po to jest ten dział.

• #16 18 Paź 2016 20:04
    popiol667
    Poziom 14  

Wszystkie sposoby montażu mają swoje wady i zalety.

Chociażby Soldano Atomic 16 i Soldano X88R - dwa różne podejścia do tematu.

• #17 18 Paź 2016 20:08
    Pyzaczek
    Poziom 17  

pepitto napisał:
    Wykonałem PCB bo taki sposób montażu jest dla mnie najszybszy i najwygodniejszy.

Czy aż tak bardzo zależało Ci na szybkości?
    Jeżeli coś się uszkodzi napawa na pewno nie będzie wygodna i raczej czasochłonna. Gdy montaż jest "na pająka" serwisowanie to bajka. Poza tym pająk wewnątrz to ten niepowtarzalny, lampowy klimat - miodzio:)
    W Twojej konstrukcji niestety tego nie ma, ale pewnie nie musi być...

• #18 19 Paź 2016 09:19
    michał_bak
    Poziom 15  

Przecież to nie jest replika a konstrukcja inspirowana oryginałem. Wykonana w jednym egzemplarzu, dla jednego użytkownika.
    Każdy wie, że po wykonaniu pierwszej konstrukcji widzimy co należałoby zmienić, że można prościej. Tyle, że taka wiedza jest przydatna gdy mamy w planie kolejne wersje, już ulepszone, a i tak po wykonaniu drugiej zobaczymy, że jeszcze można poprawić.
    Nie powinno podlegać dyskusji, że PCB jest w tym przypadku najprostszym rozwiązaniem.
    Oczywiście już po widać, że można inaczej to znaczy rezystory mocy nad kondensatorami a nie pod, nie przylegające do płytki a oddalone itd. tylko, że poprawianie dopóki coś się nie posypie nie ma sensu.
    To co najważniejsze, czyli obudowa, wykonane jest super starannie i to się nie zmieni,.

• #19 22 Paź 2016 15:26
    smock21
    Poziom 8  

Kawał dobrej roboty Kolega zrobił i ślicznie nam to pokazał! Moje uznanie za chęci i umiejętności. Warto jednak wziąć pod rozwagę uwagi innych komentujących i to i owo poprawić. Nawet przyklejenie kondensatorów do płytki i siebie nawzajem zemści się prędzej czy później. A kabel sieciowy jest świetny i pasuje! Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME