Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwooferek na Alpine SPX-177R

BoA_2005 23 Paź 2016 16:05 8583 5
  • Subwooferek na Alpine SPX-177R
    Hej!

Parę lat temu dostałem od kolegi owy głośniczek, został wymontowany z jakiegoś BMW. Miałem ostatnio luźny dzień, więc postanowiłem ''coś'' z niego zrobić. Wszystkie potrzebne rzeczy miałem na stanie, więc nie kosztowało mnie to praktycznie nic, no może oprócz czasu jaki temu poświęciłem.

Spędziłem pół dnia symulując różne obudowy w programie winISD PRO alpha. Ostatecznie wybór padł na BR szczelinowy...
    Zdziwiłem się, gdy program proponował mi budę 45 litrów!. Postanowiłem dać 10 litrów mniej, ot troszeczkę decybela na wykresie spadło.
    Płytę wiórową dociąłem sobie wyrzynarką... Nie miało to ładnie wyglądać, tylko grać! Nie obklejam obudów ani nie obijam, po prostu nie potrzebuję tego. Jednak do uszczelnienia się przyłożyłem z sercem, pamiętam jak kiedyś coś gdzieś "przeciekało" i subwoofer grał lipnie. W środku nie ma wygłuszenia, po prostu uznałem je za zbędne w tego typu obudowie.

Nie spodziewałem się cudów po tym głośniczku, jednak to co z niego usłyszałem przeszło moje najśmielsze oczekiwania! Subek schodzi nisko i z kopem. To naprawdę dobrze gra! Nie mogę się nadziwić, że taki mały przetwornik potrafi tak grać. W moim pokoju 12m2 efekt jest piorunujący. Przypomina mi się jak grały moje subki na STX'ach GDN 27-150 i ten Alpine niewiele im ustępuje...
    W założeniach sub miał uzupełnić "doły" dla kolumn od wieży Sony, które poniżej 50Hz nie dawały od siebie już nic. Teraz to można muzyki posłuchać!
    Dla zobrazowania efektu dodam, że w graniach 40Hz subek ładnie masuje ucho i troszkę płuca, a i drzwi od pokoju telepią się jakby dostały ataku padaczki - jednak to akurat nie jest pożądane zjawisko, :).
    Subwooferek na Alpine SPX-177R Subwooferek na Alpine SPX-177R Subwooferek na Alpine SPX-177R Subwooferek na Alpine SPX-177R

Fajne!
  • #2 23 Paź 2016 17:46
    szymon122
    Poziom 35  

Czym to zasilasz? Nie obraź się ale wykonując taki kawał roboty mogłeś się bardziej przyłożyć do wyglądu, co jak co ale wygląda to co najmniej źle. Jakie są wymiary subwoofera?

• #3 23 Paź 2016 18:04
    BoA_2005
    Poziom 16  

Tak, wygląd pozostawia wiele do życzenia, no niestety ale miało to być wykonane z tego co mam na stanie. Szkoda, że nie można pokazać jak takie brzydkie pudełko gra :) Zasilam to Matronixem WST400, to jest coś ala wzmacniacz od irka - wiem wiem, ostrożnie z potencjometrem :)
    Wymiary to: wys: 46cm, szer: 30cm, gł: 36cm.

• #4 23 Paź 2016 18:40
    eMeFx
    Poziom 8  

Podaj jakiś poglądowy schemat przekroju (np. w paincie) wraz z wymiarami :)

• #5 23 Paź 2016 20:58
    cefaloid
    Poziom 28  

BoA_2005 napisał:
    Nie miało to ładnie wyglądać, tylko grać! Nie obklejam obudów ani nie obijam, po prostu nie potrzebuję tego.

Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby obić obudowę. Wyglądm ma znaczenie jeśli chcesz by ktoś ocenił wykonanie.

BoA_2005 napisał:
    W środku nie ma wygłuszenia, po prostu uznałem je za zbędne w tego typu obudowie.

Wygłuszenie subwooferów bass reflex jest zasaniczo nie tylko zbędne ale i najczęściej szkodliwe dla brzmienia.(Ale są wyjątki od reguły np lekkie tłumienie tylko ścianki za głośnikiem). W tym zakresie długość fali to są metry więc tłumienie fal stojących jest zbędne bo takie nigdy w obudowie typu subwoofer nie powstaną.

Tak na oko jeśli WinISD podał Ci dziwnie duży litraż to czy aby ten głośnik nie jest dedykowany do obudów zamkniętych? Z ciekawości zaraz sprawdzę.

Edit: tutaj sugerują obudowę zamkniętą 23l:
    https://www.manualslib.com/manual/249404/Alpine-Spx-Z18t.html?page=44

Suche parametry głośnika teoretycznie umożliwiają zastosowanie go w obudowie bass reflex ale nie jest to raczej głośnik pod takie obudowy.

• #6 23 Paź 2016 21:40
    BoA_2005
    Poziom 16  

cefaloid napisał:
    Tak na oko jeśli WinISD podał Ci dziwnie duży litraż to czy aby ten głośnik nie jest dedykowany do obudów zamkniętych? Z ciekawości zaraz sprawdzę.

Prawdopodobnie masz rację. Wydaje mi się, że montują go w drzwiach samochodu, więc raczej zamknięta. Właśnie jak chciałem na siłę dać np. 20 litrów to na wykresie nie wyglądało to ciekawie. Ciekawe jakby się to miało w praktyce... Jednakże dla porównania tak to wygląda w zamkniętej - jak dla mnie tragicznie.
    Co do wygłuszenia, zdaje się że miało by to sens jedynie w obudowach zamkniętych lub labiryntowych tj. tuba.
    Subwooferek na Alpine SPX-177R

Dodano po 5 [minuty]:

cefaloid napisał:
    Edit: tutaj sugerują obudowę zamkniętą 23l:
    https://www.manualslib.com/manual/249404/Alpine-Spx-Z18t.html?page=44

To nie ten model :)

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME