Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :)

Bucefal76 30 Paź 2016 11:24 12924 23
  • Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :)

Jakiś czas temu opublikowałem na forum projekt kolumn wykonany na chińskich (kraj produkcji) głośnikach, z których każdy kosztował nie więcej niż 20 PLN a sumarycznie wykonanie pary wynosiło około 200PLN.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3217073.html

Efekty były dość zaskakująco dobre, zdradzę że wytworzona wówczas para po krótkim "roadshow" znalazła nowy dom. Jednakże wiele osób zwracało co zresztą słusznie uwagi krytyczne co do górnej średnicy. Rzeczywiście zastosowany głośnik Aldy miał wszystkie wady taniej sztywnej kopułki, generował irytujące szeleszczenia w dolnej części pasma, niewiele poprawiło zastosowanie ferro-fluidu w celu zmniejszenia rezonansu własnego, przyszedł czas na zmianę.

Wbrew pozorom ogromnie trudne jest zrobienie dobrze grającego głośnika z tak bardzo ograniczonym budżetem, gdybym dysponował kwotą 1500PLN :) na głośniki Scan Speeka z serii Discovery, czy chociażby połową tej kwoty na STX czy Fountek'a to naprawdę byłoby łatwo i przyjemnie. W tym przypadku budżet jest tak ograniczony, że nawet STX serii PCX nie wchodzi w grę (75 PLN od sztuki). Odrzuciłem też inne chińskie GDWK, nie ma gwarancji, że będzie lepiej niż z chińską Aldą, której wszak chciałem się pozbyć.
    Właściwie na placu boju zostały dwa tanie GDWK, które znam: Tonsil GDWK 10/80/19 (Maestro) i STX T.10.200.8.PC oba w cenie około 40 parę PLN.
    Tonsil nie pasował mi wizualnie, jest zbyt duży, zdecydowanie wymaga podfrezowania obudowy, wybór padł więc na najtańszy STX.
    Ma on wedle deklaracji producenta liniową charakterystykę od 5KHz do 10KHz, deklaracje te miały się niedługo potwierdzić w pomiarach.

Szczegóły konstrukcyjne obudowy tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3217073.html

Co wyszło:

Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :) Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :) Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :) Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :) Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :) Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :)

Ponieważ oryginalna zwrotnica z powyższego linku była opracowana na filtrach Bessela o łagodnych zboczach opadania postanowiłem nie zmieniać filtrów i po dobraniu odpowiedniego tłumika sprawdzić tylko zgodność fazy. Udało się i oto wyniki pomiarów:

Pomiar z odległości 1m w osi - czerwony i pod kątem 30 stopni - zielony.
    Widać, że w osi są problemy z fazą i amplitudą powyżej 7kHz, ale ważniejszy jest przebieg dla kąta 30 stopni bo zazwyczaj w taki sposób rozstawiamy głośniki podczas odsłuchu. Na podstawie przebiegu dla samego GDWK filtrowanego tylko pojedynczym kondensatorem 4.7uF wnioskuje, że to sprawka obudowy (brak zaokrąglonych krawędzi i frezowania pod głośniki).

Schemat zmodyfikowanej zwrotnicy:

Zwrotnica:

Filtr Bessela, głośnik niskotonowy strojony na 3500Hz 12db na oktawę:
    - L2 szeregowa indukcyjność 0.83mH (kupujemy np. 0.8mH i nawijamy drutem emaliowanym fi 0.75 dodatkowe pół pełnej warstwy, byle rezystancja nie była większa niż 1ohm - najlepiej 0.4ohm)
    - C2 równoległa pojemność 3.9uF + 3.9uF + 3.3uF (bipolarne, nie ma co przesadzać z wydatkami)(połączenie równoległe trzech kondensatorów).

Głośnik wysokotonowy filtr Bessela 12db na oktawę:
    - C1 szeregowa pojemność 4,7 uF (dobry kondensator bipolarny ),
    - L1 równoległa indukcyjność 0.66 mH (drut fi 0.35)

Głośnik wysokotonowy tłumik 9db.
    - R1 rezystancja około 5.1 ohm 5W
    - R2 rezystancja około 4.4 ohm 5W

Polaryzacja głośników zgodna.

Przebiegi dla polaryzacji zgodnej (zielony) i przeciwnej (czerwony) pomierzone z odległości nieco ponad 1m w osi głośnika.

Jeśli chodzi o zaburzenia przy 7-8kHz to są one spowodowane brakiem frezowań na głośniki.
    Sprawdziłem przy innym projekcie oklejając brzegi głośnika taśma malarską jak na obrazku poniżej, zabieg ten zdecydowanie poprawił charakterystykę.

Wobec czego sugeruję by kto może wykonał frezowania pod głośniki tak by przynajmniej front GDWK schował się równo z płaszczyzną przodu obudowy.

Rura bas refelx dostępna w Nowym Elektroniku (złączam screen shot by wiedzieć czego szukać) przedłużana wyczają odpływową rurą PCV (taką pod umywalkę).

Wrażenia odsłuchowe:

Generalnie głośniki nabrały kultury i ogłady. Podstawa basowa została bez zmian, kopiący bas o średnim ciężarze dobrze trzyma rytmikę. Średnica jest zaskakująco naturalna i pełna barw. Nieskromnie powiem, że wzorcowa za te pieniądze :) :) :). niczym nie ustępuje droższym kolumnom, słychać że jest bardzo liniowa ale nie krzykliwa. Moim zdaniem lepsza niż w Kef Cresta czy Tannoy M2. Wysokie tony są dostatecznie zróżnicowane chociaż tanie GDWK skutecznie gubią pomniejsze detale w blachach, co słychać podczas porównawczego odsłuchu z lepszą kolumną. Przestrzenność i stereofonia zaledwie dostateczna (ponownie GDWK niedomaga w tej dziedzinie, ale to już zauważyłem wcześniej z tego powodu zrezygnowałem z tego głośnika w innym projekcie, natomiast tutaj trzymamy się mocno za kieszeń i nie będziemy wybrzydzać).
    Głośników słuchałem z Yamaha A-590 oraz NAD 306. Generalnie przyzwoita, poprawnie grająca tania kolumna. Nie ma wpadek ale szału też nie robi, w porównaniu np do swojego droższego brata http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3247381.html :).
    Przy bardzo ograniczonym budżecie dostarczy frajdy osobom szukającym głośnika do bardziej "zróżnicowanych" gatunków muzycznych (do muzyki elektronicznej czy rapu lub metalu polecam pierwotny projekt).

Aktualizacja 14-04-2017

Pracując nad kolejną parą natrafiłem na problem kompletowania części do zwrotnicy identycznych z założeniami.
    Musiałem sięgnąć po nieco inne wartości i trochę przeprojektować zwrotnice:

Głośnik niskotonowy:

- L2 szeregowa indukcyjność 0.83mH
    - C2 równoległa pojemność 2x5.6 uF(bipolarne, połączenie równoległe.

Głośnik wysokotonowy:
    - C1 szeregowa pojemność 4,7 uF kondensator foliowy! 250V MKT
    - L1 równoległa indukcyjność 0.23 mH (drut fi 0.35)

Głośnik wysokotonowy tłumik 9db.
    - R1 rezystancja około 3.9 ohm 5W
    - R2 rezystancja około 8.2 ohm 5W

Pomiary dla tej wersji zwrotnicy:

Ten ostatni to sklejka z pomiarów 1m i near field.

Moduł i faza impedancji pomierzony dla całej kolumny, uwaga minimum nieco podan 4 ohm. Więc kolumnę należy klasyfikować jako 4ohm.

Fajne!
  • #2 30 Paź 2016 13:00
    szymon122
    Poziom 35  

Piękne miniaturki Ci wyszły ;)
    Sam oklejałeś je fornirem? Z czego wykonana jest obudowa?
    Czym wykonywałeś pomiary?

• #4 30 Paź 2016 16:31
    lemu
    Poziom 18  

Czytam, szukam i nie widzę - jaka jest impedancja głośników, całości i czemu tak drogo...

• #6 30 Paź 2016 22:19
    Tremolo
    Poziom 43  

Drogo, bo kolega użyl prawdziwyk cewek i kondensatorów, nie jakichś piezoceramików i rezystora czy elektrolitu.

Sam robiłem dawno temu zwroticę 3-ego rzędu i zabrakło mi na ostatnie kondensatory, lata temu ta zwrotnica kosztowała 88 złotych (2x44) a sklep był mega tani.

Mam ale co do mikrofonu elektretowego, czy nie psuje on pomiaru pod kątem względem głośnika? Ja bym użył jakiegoś pojemnościowego, dynamika ... a potem wybrał coś pomiędzy. Oczywiście jakieś kalibrowalne mikrofony a potem wybrał coś pomiędzy.

• #7 31 Paź 2016 13:29
    PIOTR111
    Poziom 16  

Witam
    cyt. Bass reflex strojony na 90Hz (mogłem dać niżej, stwierdzam po odsłuchach).
    Kupiony w Nowym Elektroniku tzw 2/3 cale sklejony z dwóch, jeden cały plus 4.5cm z drugiego.
    Czy można prosić o więcej informacji (jakieś wymiary bądź rysunek lub oznaczenie ze sklepu )
    Z opisu trudno wywnioskować
    PIOTR

• #8 31 Paź 2016 14:43
    Bieda z nędzą
    Poziom 23  

Ładny projekt bo estetycznie wykonany, no i nie czyni spustoszenia w kieszeni. Ale te czerwone membramy zalatują trochę festynem; no i nie dam sobie wmówić, że to ma jakiś bas (z tej średnicy). Pewnie ogromne znaczenie będzie miało usytuowanie kolumienek, w narożach pomieszczenia, no odpowiednie odsunięcie.
    Z drugiej strony jako fronty w KD mgą się sprawdzić nieźle.

• #9 31 Paź 2016 15:01
    Bucefal76
    Poziom 7  

Bieda z nędzą napisał:
    Ale te czerwone membramy zalatują trochę festynem; no i nie dam sobie wmówić, że to ma jakiś bas (z tej średnicy).

Och, wszystko zależy od wymagań jakie stawiamy. Grunt, że balans tonalny jest poprawny a że nie przenosi ścian...

• #10 31 Paź 2016 20:59
    Bieda z nędzą
    Poziom 23  

Z pewnością walory odsłuchowe są w porządku, ale WAF to te zestawy mają chyba fatalny. Ze względu na membrany.

• #11 01 Lis 2016 17:42
    mati_323
    Poziom 10  

A mnie się jednak bardziej podobały czerwone :D

• #12 13 Lis 2016 19:41
    zytoo
    Poziom 5  

Cześć,

jestem w trakcie realizacji tego projektu i mam kilka pytań:

1) pudła wykonam z 18 mm płyty wiórowej obustronnie lakierowanej (już pocięte) - czy lakier ma duży wpływ na całokształt? Nie chciałem kupować płyty bo ma być studencko - czyli tanio
    2) dysponuje akurat wyposażonym warsztatem i jestem w stanie wykonać frezy pod głośniki. Warto? Jak głęboko? Który element głośnika ma znaleźć sie równo z płytą? Czy chodzi o podfrezowanie na grubość kosza głośnika (znaczy najbardziej jego zewnętrzej części - tego pierścienia z wykonanymi otworami pod śruby (wkręty?) )
    3) cewki w ogóle trudno znaleźć do kupienia. Na stx można dostać L=0,8 mH i 0,6 mH przy których wolałbym nie majstrować - przejdzie? Pytanie z ciekawości - czemu przy konstrukcjach zwrotnic nie korzysta sie z takich malutkich dławików z pionowymi wyprowadzeniami? Konstrukcyjnie dławiki są chyba tożsame z cewkami?
    4) C2 - łącze kondesatory 3.9uF + 3.9uF + 3.3uF szeregowo i wpinam równolegle w obwód niskotonowca, jak rozumiem? Czy mogą to być zwykłe tanie kondesatory ceramiczne, tantalowe itp czy raczej elektrolityczne bipolarne? Pomijająć, że w ogóle trudno takie wartości znaleźć. C1 będzie MPT z stx (czemu to takie drogie :P )
    5) rezystancje - mają być ceramiczne? 5.1 ohm 5W - taki już mam ale 4.4 ohm w ogóle nie mogę znaleźć :( Co robić? Zastąpić jednym o najbliższej rezystancji czy łączyć kilka o Rz = 4,4 ohm?
    6) Otwory pod terminal i br - poproszę o wymiar na jakiej mniej więcej wysokości mam je wykonać, nie chcę strzelać :)

• #13 13 Lis 2016 22:54
    mnich13
    Poziom 15  

zytoo napisał:
    3) cewki w ogóle trudno znaleźć do kupienia. Na stx można dostać L=0,8 mH i 0,6 mH przy których wolałbym nie majstrować - przejdzie? Pytanie z ciekawości - czemu przy konstrukcjach zwrotnic nie korzysta sie z takich malutkich dławików z pionowymi wyprowadzeniami? Konstrukcyjnie dławiki są chyba tożsame z cewkami?

Ja kupiłem w stxie 0,9mH i jedna miała 0,84mH a druga 0,78mH , z jednej -1zwój, do drugiej kilka dodałem tak żeby sie zgadzało. Te małe mają rdzeń i mogą się nasycać.

zytoo napisał:
    C2 - łącze kondesatory 3.9uF + 3.9uF + 3.3uF szeregowo i wpinam równolegle w obwód niskotonowca, jak rozumiem? Czy mogą to być zwykłe tanie kondesatory ceramiczne, tantalowe itp czy raczej elektrolityczne bipolarne? Pomijająć, że w ogóle trudno takie wartości znaleźć. C1 będzie MPT z stx (czemu to takie drogie :P )
    5) rezystancje - mają być ceramiczne? 5.1 ohm 5W - taki już mam ale 4.4 ohm w ogóle nie mogę znaleźć :( Co robić? Zastąpić jednym o najbliższej rezystancji czy łączyć kilka o Rz = 4,4 ohm?

Kondensatory łączysz równolegle i ten wynikowy kondensator jest tym który jest na schemacie zaznaczony jako C2. W stx da sie dostać i 3,9uF i 3,3uF. Co do rezystorów również stx, 2,2ohm x2 szeregowo to 4,4ohm zaś 5,1ohm to 1,8ohm+ 3,3ohm.

Moje paczuszki już też się montują, zostało mi szlifowanie i fornirowanie.
    Btw. Jakie strojenie polecał by autor skoro 90Hz to za dużo. Mi z symulacji spasowało 73Hz ale jestem ciekawy opinii autora projektu.

• #14 14 Lis 2016 20:18
    Bucefal76
    Poziom 7  

1. Lakier nie będzie miał większego wpływu na dźwięk, to nie jest wyrafinowana konstrukcja, w której wkłada się wysiłek w każdy detal. Zazwyczaj kolumny są środku surowe, ewentualnie wyklejone matą tłumiąca ale są producenci stosujący wewnątrz fornirowanie.
    2. Zdecydowanie warto frezować otwory pod fronty, brzydka charakterystyka przy 7-8kHz jest winą braku frezowania. Inna sprawa, że ucho ludzkie jest mało wrażliwe na zmiany głośności w tym paśmie a bardzo niewiele instrumentów wydaje podstawowy ton w tym zakresie. Niestety zakresu tego używają dalsze harmoniczne tonu podstawowego więc naprawdę wprawne ucho może dosłyszeć pogorszenie barwy niektórych instrumentów. Tak czy owak jeśli możesz frezuj. Tak by oba głośniki schowały się równo z płytą czołową.
    3. Kondensatory RÓWNOLEGLE każdy jeden z GDN. Tworzą jeden duży kondensator o pojemności wypadkowej 11.1uF. Koniecznie dobrej jakości kondensatory bipolarne na 100V lub droższe foliowe na 100V (patrz STX).
    4. Rezystor 4.4ohm równoległy w tłumiku GDWK najlepiej jest dobrać na bazie 2 x 2.2ohm (są takie w STX). W ostateczności można by dać 4.7 (będzie więcej wysokich tonów). Absolutnie nie wolno zmieniać rezystora szeregowego bo spowoduje to bardzo mocną zmianę impedancji widzianej przez filtr dla GDWK i utratę zgrania fazowego głośników przy częstotliwości podziału (a trochę się napracowałem by uzyskać zgranie fazowe).
    5. Otwór fi 50mm oś otworu w odległości 10 cm od górnej krawędzi obudowy.

Dodano po 8 [minuty]:

mnich13 napisał:
    Btw. Jakie strojenie polecał by autor skoro 90Hz to za dużo. Mi z symulacji spasowało 73Hz ale jestem ciekawy opinii autora projektu.

Strojenie bass reflexu zależy od przyjętego modelu. Są modele zapewniające lepszy impuls i zejście basem (generalnie niższe strojenie) kosztem jego wolumenu. Inne modele preferują volumen, kosztem zejścia i impulsu (wyższe strojenie). O ile dobrze pamiętam gdy pracowałem nad czerwonymi ja przyjąłem BB4 - boom box - nazwa mówi sama za siebie, następnie jednak (po komentarzach zaprzyjaźnionych słuchaczy) zmieniłem strojenie na niższe, wydłużając rurę bass reflex.
    Myślę że przyjęte przez CIę stronienie na 70Hz, o ile dobrze pamiętam ja ostatecznie zszedłem na około 60Hz.

Ps. Chętnie zobaczę zdjęcia jak wyszły wasze prace...

• #15 14 Lis 2016 23:18
    mnich13
    Poziom 15  

Jest jakaś dobra metoda na frezowanie? Jak potem ogarnąć fornir na krawędzi? Jutro wyszlifuje szpachle to wrzucę jakieś zdjęcia.

• #16 15 Lis 2016 16:39
    Bucefal76
    Poziom 7  

Frezuje się obudowy oklejone fornirem. Sam fornir zabezpiecza się przed zniszczeniem oklejając np. taśma malarską. Fornir musi być solidnie przyklejony w miejscu gdzie będzie pracowało narzędzie. By wykonać tak małe otwory frezarką ręczną trzeba mieć specjalny cyrkiel. By wykonać frezarką ręczną otwór pod GDN (wielobok) trzeba wpierw zrobić sobie szablon i użyć frezu z pierścieniem prowadzącym.

• #17 15 Lis 2016 19:12
    mnich13
    Poziom 15  

Oto i moja kopia. Jeszcze bez forniru, ale już gra. Wnioski na dziś: pora na wzmacniacz :)

Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :) Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :)

• #18 17 Lis 2016 18:34
    jagi306
    Poziom 1  

Bardzo fajne paczuszki. Tylko pozazdrościć:)

Moderowany przez fortronik:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji, lub nie rozwiązują problemu użytkownika.

• #19 17 Lis 2016 19:45
    Bieda z nędzą
    Poziom 23  

jagi306 napisał:
    Bardzo fajne paczuszki. Tylko pozazdrościć:)

Wzniosła odpowiedź. A można coś więcej? Co ci się spodobało albo co byś poprawił?

• #20 19 Lis 2016 15:05
    zytoo
    Poziom 5  

@Bucefal76 @mnich13 : dziękuje koledzy za odpowiedzi! Monitorki mam zamiar skończyć przed świętami a zdjęcia dodam już gotowych.

Mam pytanie odnośnie br. Dziwaczne jest oznaczenie br o indeksie 61492 (z nowego elektronika). Wymiary 65 x 83 mm to największa średnica x długość? Gdzie tu te 2*3 cale :P Czy taki br się nada?:

Powrót bicza z piasku, czyli para miniaturek za mniej niż 250 PLN :) ?

Z tego co widzę br ze zdjęcia powyżej ma otwór montażowy 49mm czyli podobnie jak 61492. A jaką ma mieć końcową długość?

EDIT: Z tego co widzę w projekcie pierwotnym br jest złożony z jednego całego tunelu 2*3 [cala] + 4,5 cm drugiego tunelu. Tak ja pisałem wcześniej, zakładam, że br 61492 ma długość 83mm + 45 mm drugiego tunelu = 128 mm całość. Podany przeze mnie br (pochodzi ze strony stx) ma całkowitą długość 123m i ten zamierzam zamontować. Podejrzewam, że skracając br o 5mm strojenie nie będzie o wiele wyższe?

• #22 28 Sty 2017 12:17
    tomek3232
    Poziom 16  

Przydała by się jakaś ramka na głośnik niskotonowy

• #23 28 Sty 2017 19:12
    Bieda z nędzą
    Poziom 23  

Racja, będą wtedy wyglądały jak odpustowe łupucupu. Idźmy dalej- brak wzmocnień na narożach!

• #24 29 Sty 2017 03:50
    Tremolo
    Poziom 43  

Cztery deseczki Plus szmatka umocowane na magnesikach neodymowych. Ktoś dystrybuował taki materiał na maskownice. Jak co kup popalone kolumny z uszkodzonymi głośnikami a maskownice użyj to Twoich Chińczyków.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME