Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyrzynarka czy pilarka tarczowa czego użyć?

Narzędzia Bosch 06 Lis 2016 12:48 4809 57
  • #31 06 Lis 2016 12:48
    wojtek1234321
    Poziom 28  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    To jest do stołowej a nie przenośnej.

Jak taka maszyna wygląda? Nie spotkałem takiej, na takie ostrze.
    Mimo wszystko to ostrze musiało by mieć mocowanie i napęd "od góry" a stół roboczy na dole, czyli konstrukcja dość "skomplikowana"...

• #32 06 Lis 2016 16:33
    yanes
    Poziom 17  

Ten brzeszczot jest do czystego cięcia ,np. płyt meblowych.Prowadzimy wyrzynarkę od góry po linii i cięcie jest czyste nic nie wyrywa.Ja przy takiej potrzebie odwracam wyrzynarkę do "góry nogami" i cięcie wykonuje od dołu,obserwując brzeszczot od góry.

• #33 06 Lis 2016 16:47
    wojtek1234321
    Poziom 28  

yanes napisał:
    Ten brzeszczot jest do czystego cięcia ,np. płyt meblowych.Prowadzimy wyrzynarkę od góry po linii i cięcie jest czyste nic nie wyrywa.

No chyba masz rację, ale cięcie tym brzeszczotem to mała udręka, trzeba "silnie trzymać narzędzie przy blacie bo strasznie "podrywa do góry".
    Bo to co napisał:
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    To jest do stołowej a nie przenośnej.

Coś nie bardzo do mnie przemawia.
    Ja w blatach podobnie wycinałem, czyli twoim sposobem, tylko nie "odwracałem wycinarki", tylko obracałem blat i "rżnąłem od tyłu", czyli od spodu blatu...

• #34 06 Lis 2016 16:59
    yanes
    Poziom 17  

Oczywiście ten brzeszczot tak się zachowuje i ja go kupiłem też tylko raz. Natomiast cięcia po liniach narysowanych od lewej strony nie lubię bo bardzo łatwo się pomylić przy pomiarach.Wycinając w 4 centymetrowym blacie piłka bardzo łatwo zboczy po drugiej stronie o 1 cm i wtedy co ?

• #35 07 Lis 2016 11:31
    Teres5
    Poziom 18  

post "karolarka" powinien zamknąć to pytanie bez sensu: dyskusja ma charakter czy do jedzenia zupy użyć łyżki czy widelca. A już dyskusja o cięciu materiału do "góry"
    lub do "dołu" jest zabawna. Bo cięcie deski pilarką tarczową, której zęby piły tną nie od "góry" tylko z "dołu", to już naprawdę fajna zabawa !

• #36 07 Lis 2016 15:53
    Narzędzia Bosch
    Poziom 7  

Założyliśmy ten wątek aby poznać Wasze nastawienie i sposoby pracy wyrzynarką i pilarką. Od czasu do czasu pojawiają się w naszym serwisie wyrzynarki z uwagami o braku możliwości cięcia po prostej. Szukamy sposobów na zapobieganie rozczarowaniu związanego z niewłaściwym doborem narzędzia do charakteru wykonywanych prac, jest to w interesie naszym i użytkowników.
    Właśnie przekonaliśmy się, że wielu z Was dobrze o tym wie, jak różne zastosowania mają te narzędzia, oraz ile wysiłku wymaga uzyskanie 2 metrów prostego cięcia przy użyciu wyrzynarki, gdy pilarki akurat nie mamy pod ręką. Dziękujemy za komentarze i wskazówki.

• #37 07 Lis 2016 18:21
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Narzędzia Bosch napisał:
    Od czasu do czasu pojawiają się w naszym serwisie wyrzynarki z uwagami o braku możliwości cięcia po prostej.
    Jak mamy to rozumieć? Jest tak marnej jakości, że nie można ciąć w linii prostej, czy jest to jakiś specjalny model do cięć jedynie po łuku?

Jeszcze taki mały Off-top z zapytaniem.
    Historia prawdziwa, akcja toczyła się w Belgii i ociera o się Bosch'a.
    Znajmy elektryk zakupił wiertarkę udarową Bosch (modelu nie znam) do prac związanych z działalnością.
    Po pierwszej robocie (wiercił otwory na kołki rozporowe w suficie) wiertarka "umarła", udał się z nią do reklamacji i odmówiono mu gwarancji twierdząc, że używał wiertarki niezgodnie z zaleceniami, a konkretnie, że wiertarka nie nadaje się do wiercenia w suficie, gdyż zlatujący kurz niszczy jej wnętrzności.

Tu moje pytanie (bo sam więcej detali nie znam), czy faktycznie są wiertarki udarowe które w specyfikacji mają napisane, że nie wolno nimi wiercić w suficie?
    Pytam, bo to może być dość istotne przy ewentualnym zakupie narzędzi.

• #38 07 Lis 2016 21:10
    ryni1
    Poziom 9  

Dla mnie to oczywiste, że wyrzynarką nie da się ciąć po prostej. Wystarczy przyjrzeć się jej budowie z punkty widzenia fizyki czy mechaniki. We wyrzynarce brzeszczot jest zamocowany tylko w jednym punkcie stosunkowo daleko od ciętego materiału wiec wystarczy niewielka siła aby doprowadzić do jego zwichrowani w prawo czy w lewo poza tym zużycie samego brzeszczotu po jednej czy po drugiej stronie oraz niejednorodność materiału który tniemy ma też wpływ na dokładność cięcia. Można by powiedzie, że przy szerokość rzezu 1 czy 2mm to bzdura Jednak to wszystko ma znaczenie. Na pewno wpływ na jakość cięcie ma również dokładność wykonania poszczególnych elementów samej wyrzynarki, ale przecież mówimy o konkretnej marce.
    Inaczej sprawa ma się w przypadku piły tarczowej . tam element tnący wiruje, więc jest stabilizowany żyroskopowo i nawet po zwichrowaniu powraca do poprzedniego kształty czy położenia. Nawet krzywą tarczą da się uciąć 2m prosto.

• #39 07 Lis 2016 21:13
    karolark
    Poziom 39  

Co prawda są odpowiednie kołnierze do zakładania na wiertło w czasie wiercenia np: w suficie ale to może działać destrukcyjnie na elementy mechaniczne i na pewno nie w tak krótkim czasie, sam w ramach lenistwa tego nie zakładam i jak dotąd wiertarki wszelkiego autorstwa żyją nawet Bosch :D
    Co do tematu łaskawie nam tu goszczącego przedstawiciela Boscha - to odnosze wrażenie że traktuje mnie jak idiotę który wie do czego służa wyżej wymienione narzędzia :cry:

• #40 07 Lis 2016 21:43
    mychaj
    Poziom 26  

Mój teść z szwagrem wykończy każdy sprzęt (jak nie chce ciąć bo tępe to przepali) - narzędziami trzeba umieć się posługiwać.

• #41 08 Lis 2016 11:19
    Narzędzia Bosch
    Poziom 7  

wojtek1234321 napisał:
    goldi74 napisał:
    Stołowa tnie w dół, ręczna w górę podobnie jak wyrzynarka. Zasada jest jedna: cięcie zawsze odbywa się w kierunku podstawy pilarki czy wyrzynarki po to żeby nie odpychać od niej ciętego materiału.

Zasadniczo tak, ale....
    Posiadam brzeszczot do wyrzynarki który raczej przeczy tej zasadzie.

Zwróćcie uwagę na pochylenie ząbków w stosunku do uchwytu.

On raczej nie tnie "w kierunku podstawy", czyli do góry, raczej tnie zgodnie z pochyleniem ząbków, czyli "na dół, w kierunku "od podstawy"...
    Może w wytwórni się pomylili i zrobili "odwrotnie"? :D

Pokazany brzeszczot nie jest zrobiony "odwrotnie" przez pomyłkę. Brzeszczoty z zębami skierowanymi do dołu polecane są przede wszystkim do cięcia z prawej strony elementów już zamocowanych np. otworu pod zlewozmywak w blacie kuchennym. W znacznym stopniu ułatwia pracę i eliminuje wyszczerbienia spowodowane brzeszczotami tradycyjnymi gdy nie ma podejścia i możliwości cięcia od strony lewej. Uwaga nie należy stosować z funkcją podbierania i wymaga znaczniejszego dociskania wyrzynarki do materiału.

Dodano po 2 [godziny] 43 [minuty]:

DriverMSG napisał:
    Narzędzia Bosch napisał:
    Od czasu do czasu pojawiają się w naszym serwisie wyrzynarki z uwagami o braku możliwości cięcia po prostej.
    Jak mamy to rozumieć? Jest tak marnej jakości, że nie można ciąć w linii prostej, czy jest to jakiś specjalny model do cięć jedynie po łuku?

Jeszcze taki mały Off-top z zapytaniem.
    Historia prawdziwa, akcja toczyła się w Belgii i ociera o się Bosch'a.
    Znajmy elektryk zakupił wiertarkę udarową Bosch (modelu nie znam) do prac związanych z działalnością.
    Po pierwszej robocie (wiercił otwory na kołki rozporowe w suficie) wiertarka "umarła", udał się z nią do reklamacji i odmówiono mu gwarancji twierdząc, że używał wiertarki niezgodnie z zaleceniami, a konkretnie, że wiertarka nie nadaje się do wiercenia w suficie, gdyż zlatujący kurz niszczy jej wnętrzności.

Tu moje pytanie (bo sam więcej detali nie znam), czy faktycznie są wiertarki udarowe które w specyfikacji mają napisane, że nie wolno nimi wiercić w suficie?

Wiercenie w suficie dla zwykłych wiertarek udarowych może być ciężkim zadaniem, jednak sporadyczne wykonywanie takich prac nie powinno mieć negatywnego wpływu na narzędzie. Dla osób często wiercących w suficie zalecane jest użycie młota z odsysaniem pyłu lub przystawek odsysających pył co ochroni narzędzie oraz przedłuży jego żywotność. Przystawki są kompatybilne z wieloma rodzajami wiertarek i są oferowane przez różnych producentów (w naszej ofercie jest to Bosch GDE 16 Cyl Professional). Zastosowanie przystawki nie tylko chroni nasze narzędzie lecz również pomaga nam zachować czystość w miejscu pracy. 

• #42 08 Lis 2016 12:57
    wojtek1234321
    Poziom 28  

Narzędzia Bosch napisał:
    Pokazany brzeszczot nie jest zrobiony "odwrotnie" przez pomyłkę. Brzeszczoty z zębami skierowanymi do dołu polecane są przede wszystkim do cięcia z prawej strony elementów już zamocowanych np. otworu pod zlewozmywak w blacie kuchennym. W znacznym stopniu ułatwia pracę i eliminuje wyszczerbienia spowodowane brzeszczotami tradycyjnymi gdy nie ma podejścia i możliwości cięcia od strony lewej. Uwaga nie należy stosować z funkcją podbierania i wymaga znaczniejszego dociskania wyrzynarki do materiału.

O tym to ja doskonale wiem, z tą pomyłką to był tylko żart. Cięcię takim brzeszczotem to makabra, już lepiej ciąć zwykłym brzeszczotem i w miejscu cięcia zakleić blat taśmą, lub tak jak pisałem wyżej, ciąć "od drugiej strony" blatu...

• #43 08 Lis 2016 20:44
    Topolski Mirosław
    Specjalista AGD

DriverMSG napisał:
    ..... odmówiono mu gwarancji twierdząc, że używał wiertarki niezgodnie z zaleceniami, a konkretnie, że wiertarka nie nadaje się do wiercenia w suficie, gdyż zlatujący kurz niszczy jej wnętrzności.[/i]

Dla mnie to jedna z opowiastek ..jedna baba drugiej babie...
    Jest to forum techniczne i przy tego typu opowieściach powinno podeprzeć się dokumentem potwierdzającym takie zdarzenie - z daleka widać że to opowieść spod budki z piwem.
    Dlaczego tak piszę?- ponieważ miałem i mam do czynienia z elektronarzędziami różnych firm ( nie tylo z Boschem ale z Makitą,Metabo,Millwauke,DeWalt,Hilti i inne) i żadna w instrukcji obsługi podobnych głupot nie podawała.
    P.S.
    Można też dostać gumowe osłonki zakładane na wiertło gdy dużo wiercenia jest w suficie, lub samemu zrobić z piłki tenisowej.Pył spadający z sufitu po wiertle dostaje się do uchwytu narzędzi i je stopniowwo niszczy.Przy nowym sprzęcie ( młotowiertarki ) nie ma z tym problemu jednak póżniej gdy kołpak ochronny uszczelnający wiertło będzie rozrobiony wtedy kurz i pył wnika głębiej i go niszczy ( uchwyt narzędzia ).

• #44 08 Lis 2016 20:54
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Topolski Mirosław napisał:
    przy tego typu opowieściach powinno podeprzeć się dokumentem potwierdzającym takie zdarzenie - z daleka widać że to opowieść spod budki z piwem.
    Jakiej dokumentacji potrzebujesz? Mam się udać do znajomego Belga i poprosić o ksero dokumentów jakie otrzymał od firmy Bosch? To tylko kawałek historii, epizod tłumaczący moje pytanie:
    DriverMSG napisał:
    czy faktycznie są wiertarki udarowe które w specyfikacji mają napisane, że nie wolno nimi wiercić w suficie?

Na które (nota bene) odpowiedzi nie otrzymałem.

• #45 08 Lis 2016 21:07
    Topolski Mirosław
    Specjalista AGD

Przeczytaj P.S. i bez urazy ale dla mnie historia z belgiem jest naciągana.
    Nigdy nie miałem problemu z naprawą gwarancyjną ( maszyny na gwarancji wysyłane są do serwisu centralnego Boscha ).Jeśli odmówiono naprawy to tylko z uwagi na pracę maszyny niezgodną z instrukcją obsługi ( akurat to moich wysyłek nie dotyczyło, a znam to bo współpracuję z innymi serwisami).Wbrew mniemaniu co poniektórych użytkowników jest to łatwe do stwierdzenia.

• #46 09 Lis 2016 07:23
    karolark
    Poziom 39  

Największy błąd wszelkich firm że biorą pod swoje LOGO wszelkie wynalazki z marketów.
    Ale też i druga strona tego kijka z sklepach patronackich i firmowych ceny są z kosmosu - jak zwykle brakuje złotego środka :D

• #47 11 Lis 2016 11:16
    And!
    Admin grupy Projektowanie

@Narzędzia Bosch kiedyś mieliście ciekawą kampanię elektronarzędzi akumulatorowych wyposażonych w system kontrolujący pracę silnika Syneon Chip. Zakładam że jest to jakiś rodzaj stabilizacji obrotów silnika ze sprzężeniem wykorzystującym czujnik na wale lub napięcie na silniku DC.
    Czy możecie opisać więcej szczegółów technicznych dotyczących technologii Syneon Chip?
    Może udałoby się zaprezentować technologię Syneon Chip "od środka" tak jak ostatnio (dość spontanicznie) udało się to wykonać z ładowarkami i akumulatorami:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3265230.html
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3258610.html
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3246132.html

Czy w swoich narzędziach akumulatorowych przewidujecie zastosowanie ładowania bezprzewodowego? Wprawdzie są to nieuniknione straty, ale obecne rozwiązania pozwalają na przenoszenie dziesiątek a nawet setek watów, natomiast wodoszczelność i brak zużycia styków i mechanicznych elementów mocujących w niektórych zastosowaniach może mieć znaczenie (np. sprzęt medyczny ale tutaj chyba na razie Bosch nie celuje ? :) )

• #50 11 Lis 2016 12:06
    a_noob
    Poziom 21  

Jak dla mnie to producenci tak szybko podłapali technologie bo jest im ona na rękę. Człowiek z założenia wygodne i leniwe stworzenie, mając taką ładowarkę nie musi żonglować bateryjkami, bo trochę powierci, a żeby mu nie padło za chwilę, to postawi na ładowarce, jak potrzebuje za 5 minut, to znowu sobie weźmie, powierci, itd. Oczywiście wygoda jest nie do przecenienia, wprost rewelacja. Ale co przeżywa taki akumulator? Nigdy nie rozładowany i czasami jak dobrze pójdzie, doładowany do pełna. Takie traktowanie akumulatora znacznie skraca jego żywotność i wcześniej zawitamy do sklepu po nowy... a może nawet nową wiertarkę jak już w sklepie jesteśmy... Technologię dostaliśmy szybko bo jest opłacalna dla producenta.

• #51 11 Lis 2016 12:19
    goldi74
    Poziom 43  

a_noob napisał:
    Ale co przeżywa taki akumulator? Nigdy nie rozładowany i czasami jak dobrze pójdzie, doładowany do pełna. Takie traktowanie akumulatora znacznie skraca jego żywotność i wcześniej zawitamy do sklepu po nowy

Jeżeli jest to akumulator Li-Ion (a zapewne jest) to taki sposób ładowania i rozładowania w niepełnych cyklach znacznie wydłuża jego żywotność. To o czym napisałeś jest przypadłością akumulatorów Ni-Cd które z kolei lubią pracować w pełnych cyklach rozładowania/ładowania.

• #54 11 Lis 2016 18:00
    a_noob
    Poziom 21  

Oj uczy się całe życie to fakt, dzięki za uświadomienie, na bank się przyda :)
    Jest jednak mały problem: NIKT nie będzie pilnował stanu naładowania, aby ten był w optymalnym zakresie 50% - 80%. Po pierwsze, znowu lenistwo i wygoda, większość osób używających tych ładowarek w sposób jaki opisałem, będzie oscylowało w granicach 0% - 40% ładunku w akumulatorze. Po drugie, przynajmniej ja nie będę kupował akumulatora 2,5 Ah po to żeby mieć 0,75 Ah. Po trzecie, paradoksalnie we wszystkich urządzeniach z akumulatorami li-ion, odłączam ładowarkę po pełnym naładowaniu, a podłączam poniżej 10%, większość osób które znam, ładuje w losowych przedziałach, telefon - bo przyszli do domu na 30 min., wkrętarka - bo przerwa na kawę, itd., no i ja kupuję akumulatory kilkakrotnie rzadziej od znanych mi osób. W pięcioletnim laptopie akumulator miał 93%(!) pojemności, no to elektronika w nim stwierdziła, że tak być nie może i zwyczajnie się wyłączyła. Nie kijem go to pałką... Dlatego dalej trzymam się opinii, że bezprzewodowe ładowarki sprzyjają wzmacnianiu złych nawyków użytkowników i skracaniu żywotności akumulatorów, a jak ktoś mimo to o niego zadba, to elektronika w nim zrobi swoje.

• #55 16 Lis 2016 09:42
    Narzędzia Bosch
    Poziom 7  

goldi74 napisał:
    a_noob napisał:
    Ale co przeżywa taki akumulator? Nigdy nie rozładowany i czasami jak dobrze pójdzie, doładowany do pełna. Takie traktowanie akumulatora znacznie skraca jego żywotność i wcześniej zawitamy do sklepu po nowy

Jeżeli jest to akumulator Li-Ion (a zapewne jest) to taki sposób ładowania i rozładowania w niepełnych cyklach znacznie wydłuża jego żywotność. To o czym napisałeś jest przypadłością akumulatorów Ni-Cd które z kolei lubią pracować w pełnych cyklach rozładowania/ładowania.

W przypadku użytkowania jakichkolwiek akumulatorów bardzo ważną kwestią jest ciepło i jego odprowadzanie. Im dłużej używamy akumulatora litowo-jonowego i im bardziej go obciążamy, tym bardziej jego ogniwa się nagrzewają. Przy temperaturze powyżej 70 stopni Celsjusza akumulatorów litowo-jonowych nie wolno używać. W naszych akumulatorach stosujemy obudowę CoolPack z ożebrowaniem chłodzącym. Temperatura ogniw jest efektywnie obniżana poprzez odprowadzanie ciepła na zewnątrz i w rezultacie akumulator jest wyraźnie chłodniejszy. Można go używać aż do wyczerpania energii w akumulatorze.

Więcej informacji o poprawnym użytkowaniu akumulatorów znajdziecie tutaj: http://edu.pjwstk.edu.pl/wyklady/psk2/scb/main107.html

Dodano po 15 [minuty]:

a_noob napisał:
    Jak dla mnie to producenci tak szybko podłapali technologie bo jest im ona na rękę. Człowiek z założenia wygodne i leniwe stworzenie, mając taką ładowarkę nie musi żonglować bateryjkami, bo trochę powierci, a żeby mu nie padło za chwilę, to postawi na ładowarce, jak potrzebuje za 5 minut, to znowu sobie weźmie, powierci, itd. Oczywiście wygoda jest nie do przecenienia, wprost rewelacja. Ale co przeżywa taki akumulator? Nigdy nie rozładowany i czasami jak dobrze pójdzie, doładowany do pełna. Takie traktowanie akumulatora znacznie skraca jego żywotność i wcześniej zawitamy do sklepu po nowy... a może nawet nową wiertarkę jak już w sklepie jesteśmy... Technologię dostaliśmy szybko bo jest opłacalna dla producenta.

W przypadku technologii Wireless Charging wielokrotne odstawianie narzędzia na ładowarkę jedynie na kilka minut w celu podładowania nie wpływa negatywnie na żywotność akumulatora. Narzędzia z tą technologią można ładować w każdym momencie. Dodatkowo ładowarka monitoruje poziom naładowania i w przypadku gdy na ładowarkę odstawimy narzędzie o poziomie naładowania powyżej 90% - ładowarka przejdzie w tryb uśpienia w celu oszczędzania energii. Jako producent w przypadku akumulatorów Wireless Charging jak i zwykłych akumulatorów litowo-jonowych oraz ich ładowarek oferujemy dwa lata gwarancji serwisowej. Wystarczy zarejestrować akumulator lub ładowarkę na stronie: http://www.bosch-professional.com/pl/pl/serwis/gwarancja/gwarancja.html

• #56 16 Lis 2016 20:38
    ryni1
    Poziom 9  

Z ciekawością czytam ten post i tu rodzi się moje pytanie. Ponieważ pracuje na dachu, a tam temperatury latem przekraczają 60 stopni Celsiusza (szczególnie na papie) czy jest jakaś alternatywa lub rozwiązania jeśli chodzi o akumulatory litowe czy raczej będę musiał pozostać przy niklowych?

• #57 16 Lis 2016 23:05
    chyczak
    Poziom 12  

Niestety tylko żelowe na przewodzie.... Albo NiMH tracące pojemność.... a w sumie to wkrętarka sieciowa jest w tym przypadku optymalna

• #58 17 Lis 2016 09:31
    Narzędzia Bosch
    Poziom 7  

ryni1 napisał:
    Z ciekawością czytam ten post i tu rodzi się moje pytanie. Ponieważ pracuje na dachu, a tam temperatury latem przekraczają 60 stopni Celsiusza (szczególnie na papie) czy jest jakaś alternatywa lub rozwiązania jeśli chodzi o akumulatory litowe czy raczej będę musiał pozostać przy niklowych?

Nawet w bardzo wysokich temperaturach jak w przypadku krycia dachu papą w upalne lato dobrej jakości bateria LiIon nie powinna ulec uszkodzeniu, temperatura ta będzie się utrzymywała przede wszystkim na obudowie. W takich warunkach można spodziewać się tylko problemów z ładowaniem. Ładowarka będzie się rozłączać aby nie nagrzać baterii jeszcze bardziej i rzeczywiście jej nie zniszczyć.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme