Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitory !rona na głośnikach noname MZ2D40/8V1.0

!ron 12 Lip 2005 16:47 3578 11
  • Chciałem wam przedstawić moje monitorki, które są po części renowacją a po części dowodem na to ze w prostocie można wiele znaleźć, do tego jeszcze z cienkiego sprzętu wydusić jak najwięcej.

Założenie było dość proste. Ze starych obudów i marnych przetworników zrobić coś, co się ładnie prezentuje i nie z gorsza gra.

Do dyspozycji miałem dwa stare pudła po jakiś unitrach nie wiem, jaki model, ale wiem, że bardzo rozwalone. Zabrałem się do wymiany frontów i tyłów obudowy. Musiałem użyć dużo szpachli stolarskiej i zedrzeć dużo papieru ściernego żeby doprowadzić obudowy do względnej gładkości. Potem trzeba było wkręcić gdzie niegdzie trochę wkrętów regipsowych, żeby usztywnić konstrukcje, bo stary klej nie chciał już za bardzo trzymać. W środku obudowa jest pokryta jakimś dziwnym chropowatym materiałem, na to przykleiłem gąbkę meblową o grubości 2cm. Jako wytłumienie użyłem zwykłej waty poszarpanej na kawałeczki luźno wrzuconej do środka. Wymiary (wys. 45cm, szer. 25cm, gł. 22cm) zmusiły mnie do zastosowania obudowy zamkniętej, stąd bardzo gęste wytłumienie wewnątrz. Pojemność obudowy po odliczeniu objętości stożka membrany i koszy głośników wyszła około 14 litrów. Zważywszy na wytłumienie pojemność „widziana” przez przetworniki zwiększyła się. Wykończenie to tak jak widać na zdjęciach farba czarna nitro, malowane ręcznie pędzlem. Otwory na głośniki były wykonywane metodą kombinowaną z braku wyrzynarki. Nawiercane otwory wiertłem o Ø 8mm, następnie przecinane brzeszczotem, na koniec pilnik do piłowanie do wymiaru. Pod kosze głośników podłożyłem podkładki skórzane by uszczelnić konstrukcje i zniwelować drgania plastikowej tubki GDWT o obudowę.

Z racji, że nie mogłem pomalować obudów idealnie gładko postanowiłem zrobić coś innego. Porobiłem ciapy pędzlem następnie naniosłem warstwę właściwą farby i powstało coś w rodzaju porowatej powierzchni. Wygląda to dość ładnie, a z daleka powierzchnia wydaje się być nieco gładsza niż jest w rzeczywistości.

Przetworniki nie były wyszukanymi i firmowymi produktami, bo chciałem sprawdzić czy uda mi się osiągnąć założony cel, czyli wycisnąć maksimum z tego sprzętu. Jako nisko-średniotnowy głośnik użyłem ProSonica 20cm, który trafił do mnie za darmo, więc pomyślałem, że skoro je już mam wypadałoby je wykorzystać. No i wsadziłem je do tej obudowy. Za soprany odpowiadają tubki STXa GDWT 9-150-8 PJ. Oba głośniki są 8 omowe.

Zwrotnica to najprostszy kondensator 2,2uF podłączony do wysokotonowca szeregowo, przy tym przetworniku znajduje się jeszcze tłumik -5dB złożony z rezystorów. Do basu przyłączona jest cewka, którą sam nawinąłem i ma ona około 3 mH. Kondensator na wysokotonowcu pójdzie do wymiany na 4,7uF żeby nie powstawała dziura w paśmie. Nachylenie 6dB/okt gwarantuje pokrywanie się i w miarę dobre odczucie akustyczne.

Okablowanie to najprostsze kable głośnikowe. Do basu przewód o większej grubości na soprany mniejszy przekrój przewodu. Terminal zwykły, zatrzaskowy.

W przyszłości będzie tam wmontowany albo STX GDN 22-120-8 SC albo Tesla 226. Sopran zostanie wymieniony na kopułkę Tonsila. Reszta bez zmian. No może się pokuszę o jakieś inne wykończenie, ale to mi się całkiem podoba.

Wrażenia odsłuchowe i porównanie do kolumn Aiwa.

Żeby sprawdzić jak mi wyszły te kolumienki postanowiłem je porównać z kolumnami z wierzy Aiwa NSX-R71. TE Aiwy to trójdrożne (ponoć) konstrukcje na głośniku basowym 18cm, w układnei bass-reflex. Oba zestawy były podłączone do wzmacniacza Pionier SA-930 (ok. 60W na kanał). Przesłuchałem 10 różnych kawałków między innymi Iron Maiden, Prodigy, dwa utwory Chopina, Benny Banassi (tak się to chyba pisze, jak nie to sorka), jakieś techno, oraz obejrzałem film Gwiezdne Wojny: Mroczne Widno, do tego parę prób na generatorze. Zajęło mi to jakieś 5 godzin i dopiero po tym mogłem skłonić się do porównania. Zaczne od generatora, bo jest to podstawowy test, jaki zawsze robię przy odsłuchiwaniu świeżych konstrukcji. Otóż moje kolumienki ciągną bardzo wysoko, a soprany są bardzo zaznaczone i wyraźnie im niczego nie brakuje, Aiwy maja niestety duży problem z wysokimi rejestrami. Co do filmu jaki obejrzałem wrażenia były mieszane w obu konstrukcjach, więc pozostawiam to bez komentarza. Jeśli chodzi o muzykę to, Aiwy mają więcej basu ze względu na typ bass-reflex, natomiast tony średnie i wysokie to kompletne nieporozumienie, trzeba naprawdę wytężać słuch żeby usłyszeć talerze w perkusji. Moje konstrukcje świetnie się sprawdzają, średnica i wysokie tony ida bardzo wyraźnie i szczegółowo, wysoka przejrzystość wokali i gitary solowej. Niestety basu nie ma wiele, ze względu na obudowę zamkniętą. Podsumowując jestem zadowolony z moich maleństw, ładnie grają i przy tym nie robią sobie za wiele jak na razie z pełna mocą wzmacniacza, oczywiście na maxa mocy grały tylko raz i nie prędko będą ponownie, bo nie chce sobie słuchu uszkodzić, a muzyki słucham nie za głośno. Są używane jako głośniki komputerowe, do słuchania muzyki, oglądania filmów i przenoszenia wrażeń fonicznych z różnego rodzaju gier, programów oraz innych aplikacji multimedialnych. Jestem z nich w pełni zadowolony a wymiana głośników nastąpi dopiero, gdy te się popala albo pójdą do żyda.

Zapomniałem dodać, że jedna sztuka waży ponad 8kg.

Na koniec mały kosztorysie:
    ProSonici – za darmo
    STX GDWT 9-150-8 PJ – 17 zł od sztuki
    Obudowa – miałem
    Farba – 10zł
    Wkręty – miałem
    Kable – miałem
    Zwrotnica – zrobiłem za darmo
    Gąbka meblowa, wata – gąbkę miałem watę kupił za 2zł
    Viclo – 2,5zł
    Sylikon – miałem
    Szpachla – 6zł za dwa opakowania
    Papier ścierny – 3zł
    Narzędzia – miałem
    Podsumowując obie kolumny mnie wyniosły – 55zł
    Uważam, że to dobry wynik wszystkich brzmienie wyśmienite za tą cenę.

Pozdrawiam wszystkich i proszę o szczere komentarze i oceny, dziękuję.[/img]

________
    Prosze doprowadzic zdjecia do postaci bezprowizyjnej! Najlpiej w rozmiarze 800 na 600 - bedzie je widac od razu...
    tom

Fajne!
  • #2 12 Lip 2005 17:08
    szymon188
    Poziom 21  

Musisz je zmniejszyc.Wszystko jest napisane na forum.

• #3 12 Lip 2005 18:45
    168931
    Usunięty  
  • #4 12 Lip 2005 21:42
    slomek_ms
    Poziom 10  

Cytat:
    W przyszłości będzie tam wmontowany albo STX GDN 22-120-8 SC albo Tesla 226.

Te 14L to za malo dla tego STX'a albo ARN'a 226

• #5 12 Lip 2005 22:24
    ALTON
    Poziom 38  

slomek_ms a dlaczego to zamało ??.Wytłumacz nam.Akurat dla ARN226 to będzie dobrze.Osiągnie ładny impuls i wytrzymałość mocowa będzie wysoka :)

• #6 12 Lip 2005 22:35
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

A co ci po wytrzymalosci mocowej w monitorze? Dla mnei ten projekt to troche kaszana bo watpie zeby glosnik tej srednicy no-name ciagnal odpowiednio wysoko zeby go uzyc w konstukcji 2-droznej, tuba do monitora to mi tez nie bardzo pasuje. Basu nie ma bo buda jest za mala ale za to bardzo ladna:)

• #7 12 Lip 2005 22:37
    !ron
    Poziom 21  

No a poza tym to GDN 22-120 będzie prawdopodobnie delikatny br wiec nei ma tragedii. A o co ci chodzi z tymi kantami? No i co mi po basie w monitorze? Pudła sa małe bo takie miałem.

• #8 12 Lip 2005 22:45
    168931
    Usunięty  
  • #9 12 Lip 2005 22:59
    !ron
    Poziom 21  

Pewnie, że światło ja nie robie niedoróbek, cąłośc omalowana.

Pozdrowienia dla <<<Elektro>>> :-*

• #10 13 Lip 2005 14:14
    chaka

Dobry monitor powinien miec troche basu. Jak nie zalezy ci na basie to moglbys przynajmniej o sredne tony zadbac.

• #11 13 Lip 2005 16:19
    !ron
    Poziom 21  

Jak na monitor to ma wystarczajaco dużo basu, nie potrzebuje go wiecej z nich od tego mam subwoofer i fronty. A średnica jest bardzo fajna.

• #12 14 Lip 2005 01:40
    chaka

NIe wiem bo nieslyszalem ale skoro tak mowisz to zwracam honor. To Tobie ma sie podobac:)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme