Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Linia transmisyjna - czy aby na pewno dobrze rozumiem?

dawid_d4 06 Lis 2016 00:21 753 6
  • #1 06 Lis 2016 00:21
    dawid_d4
    Poziom 12  

Witam!
    Chcę zmierzyć się z budową linii transmisyjnej. Zrobiłem projekt, ale nie jestem pewien, czy długość linii liczę od właściwego miejsca.
    Powinno się ją liczyć od membrany (od A) do wylotu(do C)? Czy: jak mamy "komorę" i w pewnym miejscu zaczyna się nasza szczelina, to z tego miejsca liczymy długość linii (od B)?

Początek szczeliny (B) równy 1,2 powierzchni membrany, koniec w najwęższych punktach 0,8 pow. membrany. Policzyłem strojenie dla ok. 60Hz od B. Jak to jest: czy głośnik powinien mieć jakąś komorę od której zaczyna się szczelina, czy poprostu od razu za membraną ma być początek szczeliny? Jeśli ma mieć komorę, to w programie do liczenia bass-reflex wyszła mi taka sama długość portu b-r co t-l, jedo i drugie dla ok. 60Hz, z uwzględnienim komory (nie pamiętam teraz) 14, czy 18l - jakoś tak.

Pozdrawiam!

• #2 12 Lis 2016 20:55
    mv8
    Poziom 10  

Kolumn TL nie oblicza się w oprogramowaniu do liczenia BR. Musisz użyć programu Leonard Audio lub Hornresp ( darmowe i znane ), w których program potrafi obliczać zjawiska falowe.

Co do długości kanału, to zawsze oblicza się go od jego początku, nawet jeśli jest to obudowa TL z komorą. Oczywiście takie obliczenia i tak nie będą dokładne, ponieważ dochodzą tutaj zjawiska, które maja wpływ na częstotliwość rezonansu, a tego pewnie kalkulatorem nie obliczysz. Dlatego trzeba użyć właściwego oprogramowania.

Na koniec jeśli mogę coś doradzić, to w tunelu bez offsetu nie stosuj wyjścia przy głośniku. Zawiń tunel tak, aby wyjście było daleko od głośnika. Skup się raczej na tunelach tradycyjnych, zwężających się, zamiast na tunelu z komora.

• #3 22 Lis 2016 20:14
    dawid_d4
    Poziom 12  

Dzięki mv8 za odpowiedź!
    Mimo wszystko tym razem bardzo chciałbym dać wylot z przodu, najlepiej pośrodku kolumny, żeby nieco "ukierunkować" tę falę do przodu, by zgrała się z dźwiękiem z głośnika. Podobne rozwiązanie widziałem np. tu, drugi rysunek od lewej:

Niestety nie udało mi się znaleźć hornresp, ani leonard audio na macbooka, a ja nie mam komputera z windowsem. Co do programu do liczenia BR - to tylko z ciekawości spojrzałem jaki musi być litraż komory, by w połączeniu z tym tunelem pokazał mi "podobne strojenie". Raczej liczyłem samodzielnie przekrój początku tunelu jako 1,2 powierzchni membrany, koniec jako 0,8 jej powierzchni, a długość tunelu jako 1/4 lub 1/6 długości fali częstotliwości, nie pamiętam, nie mam w tym momencie pod ręką kartek z obliczeniami. Z tego co ludzie piszą to są właśnie dwie szkoły, czyli 1/4 lub 1/6 długości fali częstotliwości, na którą chcemy stroić TL.
    Sprawdzałem w jakimś kalkulatorze online, że samą długość linii mam faktycznie obliczoną dobrze, tylko skąd ona się zaczyna? Mam świadomość, że obliczenia nie koniecznie oddadzą to co okaże się w rzeczywistości niestety, ale nie zrażam się tym, bo warto próbować i uczyć się na własnych doświadczeniach - zawsze mogę coś poprawić, lub poszukać innego rozwiązania jak nie spodoba mi się to.

Czy w takim razie długość "linii transmisyjnej" rozumiem poprzez długość "tunelu", czyli na moim rysunku w poście wyżej od punktu B do C?

Pozdrawiam i raz jeszcze dzięki!!

• Pomocny post
    #4 23 Lis 2016 01:46
    mv8
    Poziom 10  

dawid_d4 napisał:
    Mimo wszystko tym razem bardzo chciałbym dać wylot z przodu, najlepiej pośrodku kolumny, żeby nieco "ukierunkować" tę falę do przodu, by zgrała się z dźwiękiem z głośnika. Podobne rozwiązanie widziałem np. tu, drugi rysunek od lewej:

Dla niskich częstotliwości nie ma znaczenia czy port będzie pod głośnikiem czy na środku obudowy, a może przy samej podłodze, ponieważ fale niskich częstotliwości są bardzo długie i będą się dodawać do głośnika tak samo. Natomiast różnica jest dla częstotliwości z zakresu 100-200hz, gdzie wypadnie Ci dołek "antyrezonansu", ponieważ fale tych częstotliwości są zdecydowanie krótsze. To znaczy, ze tunel będzie promieniował pewne częstotliwości w przeciw fazie do głośnika, a tego chcemy uniknąć. Odsuniecie portu jak najdalej od głośnika, spowoduje zmianę fazową w tym zakresie częstotliwości i w rzeczywistości dołek na charakterystyce przenoszenia nie będzie duży, lub nie będzie go wcale.

dawid_d4 napisał:
    Niestety nie udało mi się znaleźć hornresp, ani leonard audio na macbooka, a ja nie mam komputera z windowsem. Co do programu do liczenia BR - to tylko z ciekawości spojrzałem jaki musi być litraż komory, by w połączeniu z tym tunelem pokazał mi "podobne strojenie".

Do obliczenia tunelu możesz użyć prostego arkusza kalkulacyjnego http://www.quarter-wave.com/TLs/Alignment_Tables_Calculator_3_3_09.xls to jest kalkulator dla tunelu typy taper, bez komory i taki rodzaj TL Tobie proponuje.

dawid_d4 napisał:
    Raczej liczyłem samodzielnie przekrój początku tunelu jako 1,2 powierzchni membrany, koniec jako 0,8 jej powierzchni, a długość tunelu jako 1/4 lub 1/6 długości fali częstotliwości, nie pamiętam, nie mam w tym momencie pod ręką kartek z obliczeniami. Z tego co ludzie piszą to są właśnie dwie szkoły, czyli 1/4 lub 1/6 długości fali częstotliwości, na którą chcemy stroić TL.

Nie ma czegoś takiego jak strojenie na 1/6 fali, a to dlatego ze tylko przy 1/4 masz odciążenie membrany przez tunel linii transmisyjnej, dlatego klasyczna obudowe TL liczy się na ćwiartkę, a nie 1/6 czy 1/8.

dawid_d4 napisał:
    Sprawdzałem w jakimś kalkulatorze online, że samą długość linii mam faktycznie obliczoną dobrze, tylko skąd ona się zaczyna? Mam świadomość, że obliczenia nie koniecznie oddadzą to co okaże się w rzeczywistości niestety, ale nie zrażam się tym, bo warto próbować i uczyć się na własnych doświadczeniach - zawsze mogę coś poprawić, lub poszukać innego rozwiązania jak nie spodoba mi się to.
    dawid_d4 napisał:

Czegoś na pewno się nauczysz, ale bez systemu pomiarowego i przede wszystkim wiedzy teoretycznej, będziesz kręcił się w kolko i nie osiągniesz dobrych rezultatów.

dawid_d4 napisał:
    Czy w takim razie długość "linii transmisyjnej" rozumiem poprzez długość "tunelu", czyli na moim rysunku w poście wyżej od punktu B do C?

Nie, tak jak pisałem wcześniej, tunel liczy się w całości, a nie od wyjścia z komory.

http://leonardaudio.co.uk/wp-content/uploads/2013/11/TLFold2.jpg w ten sposób.

• #5 23 Lis 2016 12:45
    dawid_d4
    Poziom 12  

Wielkie dzięki za wyprowadzenie z błędu o tej 1/6 fali (bo faktycznie ludzie pisali gdzieś na jakimś forum, że niby też tak się liczy) i z traktowaniem długości linii od membrany do wylotu linii. W ramach rekompensaty zapraszam na obiad, jak kiedyś zawitasz w Krakowie ;)
    Wiem, że pewne częstotliwości wypadną w przeciwfazie "wychodząc" z tunelu z pewnym opóźnieniem - ale szczerze mówiąc zbagatelizowałem ten fakt i pominąłem z myślą, że raczej nie będzie to duży dołek. Ogólnie fs = 75Hz, więc chcę troszkę odzyskać energii w paśmie od ok. 60Hz.
    Co do tego, że niskie częstotliwości nie są kierunkowe i nie ma znaczenia, czy tunel jest pod głośnikiem, przy podłodze - nie do końca się zgodzę. Robiłem np. w sierpniu dwie niemal bliźniacze kolumny do gitary basowej, z tą różnicą, że jedna miała tunele b-r z przodu, a druga z tyłu. Była słyszalna różnica pomiędzy jedną a drugą, więc jednak coś w tym jest. Tym bardziej, że nie możemy zapominać o baffle-step (mam na myśli to, że kształt i wielkość przedniej ścianki ma wpływ na kierunkowanie energii niskich częstotliwości, na co również ma wpływ fakt, czy przednia ścianka oprócz tego, że będzie duża - to wpuszczona np. o 2cm).

Policzę tę linię od nowa, użyję potem arkusza, który mi wysłałeś, za co dziękuję :)

Co do pomiarów: bardzo wnikliwie słucham, w różnych warunkach, staram się krytycznie i możliwie obiektywnie oceniać co jest źle, a co zaskakująco dobrze. Oprócz tego podpieram się nieco pomiarami iPad'em z aplikacją, która powinna być skalibrowana z fabrycznym mikrofonem - z pewną dozą dystansu i świadomością dużego wpływu akustyki pomieszczenia na wynik pomiaru.

Pozdrawiam!

• #6 23 Lis 2016 14:46
    mv8
    Poziom 10  

dawid_d4 napisał:
    Wielkie dzięki za wyprowadzenie z błędu o tej 1/6 fali (bo faktycznie ludzie pisali gdzieś na jakimś forum, że niby też tak się liczy) i z traktowaniem długości linii od membrany do wylotu linii. W ramach rekompensaty zapraszam na obiad, jak kiedyś zawitasz w Krakowie ;)

Hehe, do Krakowa mam daleko, ale może kiedyś kiedyś... ;)

dawid_d4 napisał:
    Wiem, że pewne częstotliwości wypadną w przeciwfazie "wychodząc" z tunelu z pewnym opóźnieniem - ale szczerze mówiąc zbagatelizowałem ten fakt i pominąłem z myślą, że raczej nie będzie to duży dołek. Ogólnie fs = 75Hz, więc chcę troszkę odzyskać energii w paśmie od ok. 60Hz.

Mozę napisz jaki głośnik chcesz użyć, to spróbuje pomoc.

dawid_d4 napisał:
    Co do tego, że niskie częstotliwości nie są kierunkowe i nie ma znaczenia, czy tunel jest pod głośnikiem, przy podłodze - nie do końca się zgodzę. Robiłem np. w sierpniu dwie niemal bliźniacze kolumny do gitary basowej, z tą różnicą, że jedna miała tunele b-r z przodu, a druga z tyłu. Była słyszalna różnica pomiędzy jedną a drugą, więc jednak coś w tym jest.

Słyszałeś różnice, ponieważ port BR może wypromieniować częstotliwości harmoniczne, które nasze ucho bez problemu zlokalizuje i stąd pewne różnice.

dawid_d4 napisał:
    Tym bardziej, że nie możemy zapominać o baffle-step (mam na myśli to, że kształt i wielkość przedniej ścianki ma wpływ na kierunkowanie energii niskich częstotliwości, na co również ma wpływ fakt, czy przednia ścianka oprócz tego, że będzie duża - to wpuszczona np. o 2cm).

Niezupełnie. Dźwięk zawsze rozchodzi się wszechkierunkowo, ale znaczenie ma tutaj powierzchnia odbijająca i źródło promieniowania. Dla basu to czy ścianka będzie miała 20cm szerokosci czy 40 cm, nie ma większego znaczenia. Tak niskie częstotliwości będą i tak opływać obudowę, a co za tym idzie będziemy tracić natężenie dźwięku na osi kolumny.

dawid_d4 napisał:
    Co do pomiarów: bardzo wnikliwie słucham, w różnych warunkach, staram się krytycznie i możliwie obiektywnie oceniać co jest źle, a co zaskakująco dobrze. Oprócz tego podpieram się nieco pomiarami iPad'em z aplikacją, która powinna być skalibrowana z fabrycznym mikrofonem - z pewną dozą dystansu i świadomością dużego wpływu akustyki pomieszczenia na wynik pomiaru.

Lepszy taki pomiar niż żaden, ale to nadal w pewnym sensie prowizorka, choć umiejętne wykorzystanie może dać nam dużo korzyści.

Pozdro.

• #7 29 Lis 2016 02:21
    dawid_d4
    Poziom 12  

Cześć!Tymczasowo muszę odłożyć myślenie o głośnikach na kilka dni conajmniej ze względu na brak czasu.
    To jest parka tych szerokopasmowców:

http://www.hupse.eu/radio/speakers/AD3801.htm

Philips AD 3801 MD

Jak będę miał wolne chwile będę liczyć tę linię. W każdym razie zrobię chyba dwie testowe wersje obudowy. Jedna z wylotem na górnej ściance - czyli najprostsza linia z jedną deską pod kątem w środku, a druga taka jak od początku sobie wyobrażałem - prawdopodobnie będą stały w takim miejscu, że przyda mi się wylot z przodu obudowy, a może ten dołek nie będzie aż tak odczuwalny. Linię typu taper zrobię dla innych szerokopasmowych, które obecnie grają w odgrodzie, ale to raczej w lipcu ze względu na brak czasu :(

Pozdrawiam i do "usłyszenia" za jakiś czas

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme