Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Geton/Altus 40W - reanimacja kolumn

swirus71 07 Lis 2016 18:36 354 6
  • #1 07 Lis 2016 18:36
    swirus71
    Poziom 2  

Zdjąłem ostatnio ze strychu swoje stare kolumny i okazało się, że głośniki po 30 latach odmówiły dalszej współpracy - usterkę widać na zdjęciu. Ogólnie nisko i średniotonowe do wymiany (foto).

Sama wymiana to w sumie "pikuś" wykręcić odlutować po 2 kabelki, przylutować, wkręcić - 0 filozofii ;) mam tylko wątpliwości czy na wysokotonowych się te lata jakoś mogły "odbić" - i to jest pierwsza moja wątpliwość.

Druga - to czy jest sens wymienić na mocniejsze 80/120W - w kolumnie jest widoczny jakiś układ "elektroniczny" - pewnie zwrotnica albo coś w tym stylu i o tyle mam wątpliwości, że logika podpowiada mi, że to ustrojstwo może być dopasowane do mocy głośników i takie ich "przewymiarowanie" mogłoby toto przeciążyć przy podkręceniu mocy na wzmacniaczu.

Podpowiedzcie coś Dobrzy Ludzie :)
    Geton/Altus 40W - reanimacja kolumn

• #2 07 Lis 2016 19:09
    Sanjose
    Poziom 25  

Wymiana samego zawieszenia górnego (to czego nie ma u Ciebie) załatwi sprawę.
    Niczego nie wymieniaj na "mocniejsze" bo lepiej nie będzie, szkoda złomować pięknie zachowane membrany.

• #3 07 Lis 2016 19:36
    wkj
    Poziom 34  

swirus71 napisał:
    ... mam tylko wątpliwości czy na wysokotonowych się te lata jakoś mogły "odbić" - i to jest pierwsza moja wątpliwość.

Pomiar miernikiem choć rezystancji cewek da odpowiedź czy są sprawne czy maja skrót, ewentualnie przerwę.

swirus71 napisał:
    Druga - to czy jest sens wymienić na mocniejsze 80/120W - w kolumnie jest widoczny jakiś układ "elektroniczny" - pewnie zwrotnica albo coś w tym stylu i o tyle mam wątpliwości, że logika podpowiada mi, że to ustrojstwo może być dopasowane do mocy głośników i takie ich "przewymiarowanie" mogłoby toto przeciążyć przy podkręceniu mocy na wzmacniaczu.

Nic nie wymieniaj, tam to "jako tako" ale jest ze sobą "pozgrywane" wsadzenie czego innego może pogorszyć odbiór.

• #4 07 Lis 2016 19:48
    swirus71
    Poziom 2  

To jeszcze na szybko jedno pytanie - skoro jest górne zawieszenie - to pewnie jest i dolne (przeglądając inne tematy na to wychodzi) - czy przy okazji wymiany górnego nie wymienić też dolnego, które ma tyle samo lat co to górne?

• #6 08 Lis 2016 07:17
    wkj
    Poziom 34  

swirus71 napisał:
    To jeszcze na szybko jedno pytanie - skoro jest górne zawieszenie - to pewnie jest i dolne (przeglądając inne tematy na to wychodzi) - czy przy okazji wymiany górnego nie wymienić też dolnego, które ma tyle samo lat co to górne?

Nie trzeba, jak nie nie jest uszkodzone mechanicznie bądź wyciągnięte.

• #7 08 Lis 2016 20:22
    PZ IX
    Poziom 32  

Jedyne co można poza wymianą piankowych górnych zawieszeń sprawdzić, czy przypadkiem cewka się nie oderwała od resoru dolnego - bywało, że to połączenie było klejone trochę zbyt kruchym klejem... Ale nawet jak się odkleiło to można raczej skleić na tym, co jest - w głośnikach zawsze trzeba się starać zachować jak najwięcej z oryginału jak się da. Nawet części teoretycznie dające lepsze właściwości (sztywniejsze membrany niż w oryginale, inne kopułki) mogą wywołać trudne do przewidzenia niepożądane zjawiska. Chyba, że masz mikrofon pomiarowy i ściągasz charakterystyki z takiego nowego wyrobu.
    Jak umiejętnie będziesz operować acetonem i nożykiem to nawet kopułki oryginalne jeszcze założysz bez nawet lekkiego uszkadzania czegokolwiek - jeżeli klej jest zastosowany prawidłowy (czytaj - nigdy tutaj nie było druciarstwa).

Geton/Altus 40W? Z ciekawości spytam - co to za kolumny?

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme