Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gargantuiczny Subwoofer 20 Hz...

max-bit 13 Lis 2016 14:02 19242 50
  • Wstęp

Projekt powstał dla kolegi. Początkowo były próby zakupienia fabrycznego subwoofera, jednak znalezienie subwoofera o żądanych parametrach w miarę rozsądnych cenach stało po prostu nie realne padła decyzja o budowie Super Subwoofera :) .

Wykonanie

Na początku założenia:

- bardzo niskie dolne pasmo przenoszenia poniżej 20 Hz
    - bardzo dobra odpowiedź impulsowa.
    Jako że zależało nam na BDB odpowiedzi impulsowej konstrukcja została oparta o obudowę zamkniętą ! Spowodowało to że wielkość obudowy jest po prostu duża, wymiary zewnętrze to 1,1 x 0,62 x 0,41 m co dało łączną objętość brutto 0,279 m3 (279L) a netto to 180 litrów. Jako głośnik został wybrany potężny Dayton RSS390HF. Do napędzania całości wykorzystany został wzmacniacz HYPEX DS4 oddający blisko 400 W na 4 Om (faktycznie jakieś 320W). Choć i tak uważam że nie jest on za mocny te czyste 500W w cale by nie zaszkodziło wzmacniacz oczywiście pracuje w klasie D.

Obudowa oczywiście została odpowiednio wyliczona.

Więcej tutaj: (wyliczania i konstrukcji):

Link

Do konstrukcji został wykorzystany MDF o grubości 38mm wraz z dodatkowymi wzmocnieniami w środku.

Całość była następnie wykończona okleiną drewnianą.
    Kilka fotek co wyszło:
    Gargantuiczny Subwoofer 20 Hz... Gargantuiczny Subwoofer 20 Hz... Gargantuiczny Subwoofer 20 Hz... Gargantuiczny Subwoofer 20 Hz... Gargantuiczny Subwoofer 20 Hz... Gargantuiczny Subwoofer 20 Hz... Gargantuiczny Subwoofer 20 Hz... Gargantuiczny Subwoofer 20 Hz...

Podsumowanie:

Subwoofer to potęga moc i siłą jaką generuje jest gargantuiczna. Niestety w niezbyt dużych pomieszczeniach przy tak niskich częstotliwościach pojawia się problem fal stojących i pneumatycznego przetłaczania powietrza. Aby ?kolumienka? rozwinęła w pełni swoje możliwości pokój w którym się ona znajduję powinien mieć znaczne wymiary. To chyba jedyne ?poważne? problemy.

Sam głośnik ma aluminiową membranę w więc trzeba bezwzględnie częstotliwości powyżej 200Hz inaczej będziemy słyszeć z membrany nieprzyjemne metaliczne podbarwianie dźwięku ( pojawiają się rezonanse). A więc kolumienkę najlepiej sterować sygnałem z wyjścia SUB amplitunera. Inną zasadną kwestią jest uzyskanie ?synchronizacji? fazy pomiędzy głośnikami głównymi a przedmiotowym subwooferem. Oczywiście wymaga to pewnej zabawy i doświadczeń, na szczęście wzmacniacz Hypex-a posiada dość bogate możliwości regulacyjne (w tym płynna regulacja fazy, częstotliwości odcięcia itd) więc problemów być nie powinno. Aczkolwiek musimy pamiętać że nigdy idealnej fazowości nie zachowamy (płynnie się będzie ona zmieniać w funkcji częstotliwości), więc pasmo przenoszenia ?od góry? powinno być jak najbardziej minimalne i ściśle dostosowane do głównych głośników w innym przypadku będziemy mieli ?dziury? w pasmie przenoszenia.

I jeszcze kwestia wykonania niestety jest ona dość kosztowna ? choć i tak pewnie stanowi ona ułamek ceny jeśli by był to produkt jakieś ?znanej marki? nie była by ona mniejsza niż jakieś 20 ? 30 tyś PLN nasze finalne koszty zostały zamknięte w okolicy 5,5 kPLN (obejmują materiały i robota gdyż samo wykonanie skrzynki zostało zlecone firmie (CNC).

A i na koniec waga ... ok 120 kG

Fajne!
  • #2 13 Lis 2016 15:03
    brofran
    Poziom 35  

max-bit napisał:
    pokój w którym się ona znajduję powinien mieć znaczne wymiary

Taki " potwór " to już prędzej do jakiegoś lokalu ( nawet dyskoteki ) , a nie do mieszkania .Pełnej mocy w domu nigdy nie wykorzystasz . Wykonanie bardzo ładne . :|

• #4 13 Lis 2016 17:47
    Kondrax
    Poziom 18  

Cześć

Podziwiam, ogrom pracy, ogrom materiałów, i ogromne koszty.
    Gratuluje udanej konstrukcji, ale mam pytanka.

Mając Hypexa nie wolałeś zrobić mniejszej, bardziej estetycznej obudowy i nadrobić korekcją? Bo to jest pralka w salonie :D

Miałem ten głośnik ale nie doczekał się obudowy, ale miałem i też mniejszy 10 cali.
    Nie miło go wspominam, masa watów, membrana latała jak szmata mimo panelu Irka 450W, a bas właśnie taki tłokowy. Więcej czuć jak słychać.

• #5 13 Lis 2016 18:01
    max-bit
    Poziom 21  

Faktycznie obudowa mogła by być jakaś ładniejsza. Ale stolarka była zlecana a to największy problem.
    Wielkość jest faktycznie olbrzymia (to jest większe od pralki :) ).
    Nie chciałem stosować sztucznej korekcji, zaburza to fazę i odpowiedź impulsową, a to było priorytetem. Oczywiście można by pokusić się o głośnik z sygnałem zwrotnym i tak zbudować korekcję no najlepiej na DSP ale to dopiero by były koszty :).
    Taki głośnik wymaga naprawdę dobrego wzmacniacza o równie gigantycznej mocy co i współczynniku tłumienia aby go "trzymał" obudowa zamknięta oczywiście trochę poprawia sytuację, hypex podobno oferuje DF=1000 ale myślę ze faktycznie jest trochę mniej ale go ogólnie kontroluje.
    Paczka jest do tego równie solidna aby nic tego nie ruszyło w środku są wew wzmocnienia dodatkowo warstwy bitumu co powoduje że jakiekolwiek rezonanse od MDFu nie występują.
    Ale tak czy inaczej nie jest źle.
    Kiedyś to może pomierzę ale wiadomo zmierzyć taką Kolumienkę to pewien problem :)
    Trzeba to by wywieść w "teren" albo wstawić do komory bezechowej :) jest jedna na AGHu ale nie mam tam aktualnie wejść :) no prawie.
    No i kwestia transportu 120 kG to nie takie hop siup.

• #6 13 Lis 2016 19:18
    takero
    Poziom 31  

16Hz dla -6dB ? :) Ciekawe co na to rzeczywistość :)
    Czekam na pomiary.

~300 watów dla 15' głośnika to raczej mało niż dużo, no i pracując w takim niskim zakresie nie jest to ani przesada ani też moc, której nie da się wykorzystać w domu.

Najciekawsze jest jednak to że nie napisałeś zdania nawet o tym jak to gra...

Bezkompromisowość lvl master, strach pomyśleć w jakim salonie to musi grać żeby to miało sens, ale zakładam że ze 100mkw +.
    Aczkolwiek mało kto byłby w stanie zaakceptować takiego grata w mieszkaniu :)
    Tzn wykonanie ładne etc, ale forma niestety raczej mało wysublimowana, szczególnie że mając dostęp do cnc i niemałego budżetu można było IMO zrobić więcej w tej kwestii.

• #7 13 Lis 2016 21:28
    mv8
    Poziom 10  

Piękny grzmot! Chociaż z akustycznego punktu widzenia, lepiej by było zrobić cztery mniejsze suby z korekcja dołu, niż jedna, wielka lodówke.

• #8 13 Lis 2016 23:35
    Krisstoferes
    Poziom 19  

Podoba mi się podejście, żadnych "sztucznych polepszaczy" jest waga - jest impreza...
    Daj kolego jakąś fotkę z "perspektywy", stań przy tym, czy postaw butelkę wódki, żeby człek nacieszył oko.

Pozdro

• #9 13 Lis 2016 23:46
    rosomak19
    Poziom 19  

Hmm nic nie napisałeś do czego on głównie ma być wykorzystywany (chyba, ze przeoczyłem) jeśli tylko do wspomagania kolumn w domu, filmu czy muzy, to zataką kasę wolał bym wybrać subka JBL lub B&W w obudowie zamkniętej http://audio.com.pl/testy/kino-domowe/subwoofery/2263-bowers-wilkins-asw610 lub świetny sub B&W http://www.canuckaudiomart.com/details/649005356-bw_asw1000_active_subwoofer/images/455597/

• #10 14 Lis 2016 01:08
    mv8
    Poziom 10  

rosomak19 napisał:
    Hmm nic nie napisałeś do czego on głównie ma być wykorzystywany (chyba, ze przeoczyłem) jeśli tylko do wspomagania kolumn w domu, filmu czy muzy, to zataką kasę wolał bym wybrać subka JBL lub B&W w obudowie zamkniętej http://audio.com.pl/testy/kino-domowe/subwoofery/2263-bowers-wilkins-asw610 lub świetny sub B&W http://www.canuckaudiomart.com/details/649005356-bw_asw1000_active_subwoofer/images/455597/

Przecież te suby przy Daytonie, to zwykle kapcie. Nie ma w ogóle co porównać.

• #11 14 Lis 2016 01:10
    Deneb
    Poziom 12  

Dobra robota, gratuluję. Ciekawi mnie z czego wykonałeś wytłumienie, jako że obudowa zamknięta powinna być solidnie wytłumiona? I druga sprawa, to widzę, że masz zainstalowane kołki na maskownicę, masz może jakąś fotkę z założoną maskownicą?

• #12 14 Lis 2016 14:03
    kotuniunia
    Poziom 28  

takero napisał:
    Aczkolwiek mało kto byłby w stanie zaakceptować takiego grata w mieszkaniu :)

Przeżyłem to .Kumplowi podarowałem suba 79 l netto na 10'' i jego żona wywaliła mu to ,choć pięknie grał . A ta konstrukcja podoba mi się i już czuję jak daje, za to daje +.

• #13 14 Lis 2016 21:34
    adamm666
    Poziom 11  

Ładna konstrukcja świetne wykonanie i efekt muzyczny musi być powalający :)

• #14 14 Lis 2016 22:29
    rosomak19
    Poziom 19  

Człowieku zabiłeś mnie swoją odpowiedzią, że to kapcie , chyba nie masz pojęcia, ten B&W to jest jeden z najlepszych subów jeśli chodzi o brzmienie, uważasz , że wsadzisz w pudło mocny głośnik jakiejś tam firmy w programiku coś tam zasymulujesz i jest najlepszy na świecie sub czy kolumna? Spadające przedmioty z mebli to nie wszystko, to dobre dla dzieci. Nie wątpię ,że to ma jeb...ie, ale dla mnie liczy się brzmienie. Dobrze piszesz mv8 nie ma co porównywać. Dla tego pytam autora do czego to wykorzystywane będzie?

• #15 15 Lis 2016 01:43
    pikarel
    Poziom 28  

Bardzo wysoko oceniam wykończenie, głównie dlatego, że w całości jest Twoje.
    Jest wręcz wzorcowe.

Kilka zdań komentarza:
    takie wielkie obudowy (kolumny) budowano kiedyś, z jedną zasadniczą różnicą:
    były to zwykłe kolumny (kilkunastowatowe), pełnopasmowe; z głośnikiem wysokotonowym, często ze średniotonowym.

Osobiście takie widziałem i słuchałem w studio udźwiękowienia Wytwórni Filmowej POLTEL, w Katowicach, w 1983 roku.
    Było to w trakcie realizacji ścieżki dźwiękowej do filmu o roboczym tytule "Danka"
    (potem dowiedzieliśmy się, że ma tytuł "Wakacje z Madonną" i był to też debiut aktorski Marty Klubowicz):
    http://www.filmweb.pl/film/Wakacje+z+Madonną-1983-31286
    a dokładnie była to realizacja podkładów muzycznych zespołu rockowego występującego w kilku scenach filmu.
    Wtedy to, co usłyszałem - było dla mnie powalające; wszystkie niskie dźwięki, jakie można słyszeć - tam były.
    P.dźwiękowiec (Stefan Chomnicki) puścił nam też kilka innych nagrań (chyba ze swojej kolekcji, jeśli kiedyś to Pan przeczyta - serdecznie Pozdrawiam :) ).
    I teraz najważniejsza sprawa:
    kolumny były dołączone do wzmacniacza odsłuchowego konsolety, więc było to kilka watów (1-2 W) - a w pomieszczeniu odsłuchowym słychać było wszystko, co było w nagraniach.

max-bit napisał:
    Subwoofer to potęga moc i siłą jaką generuje jest gargantuiczna. Niestety w niezbyt dużych pomieszczeniach przy tak niskich częstotliwościach pojawia się problem fal stojących i pneumatycznego przetłaczania powietrza. Aby „kolumienka” rozwinęła w pełni swoje możliwości pokój w którym się ona znajduję powinien mieć znaczne wymiary. To chyba jedyne „poważne” problemy.

Mam wskazówkę (i to nie jest ironia), jak słuchać to cacuszko w domu:
    przecież nikt nie zmusza Cię do wytwarzania ciśnienia akustycznego w małym pokoju takiego,
    jakie wymagane jest dla wielkich kubatur (sala) lub terenu otwartego a potrzebnego raczej na koncertach.
    Regulatorem tego ciśnienia jest przecież pokrętło siły głosu we wzmacniaczu :),
    i wymaga tylko zmniejszenie go do takiego, które nie spowoduje bólu w uszach oraz wypompowywania powietrza z Twojego pokoju - przez zamknięte drzwi - do pokoju brata/ojca/dziadka/żony czy innej łazienki :)
    a zmniejszenie ciśnienia umili słuchanie muzyki a wręcz po prostu umożliwi słuchanie.

• #16 15 Lis 2016 12:13
    Qdlaty78
    Poziom 11  

Czekam aż odezwie się ktoś ze specjalistów od PA.. i na pomiary. Przy takim budżecie to na PrecisionDevices 18" by starczyło, a tam zejście jest, a spl w granicach 97-98dB a nie 87dB.. Słyszałem co robią cztery scoopy na PD1850.. Obowiązkowym wyposażeniem były zatyczki do uszu.
    Niemniej wykonanie bardzo fajne, zawsze podziwiam ludzi ogarniających w domowym zaciszu fornir.. co do wartości "artystycznej" skrzynki - ma cieszyć oko użytkownika.

• #17 15 Lis 2016 17:59
    max-bit
    Poziom 21  

Kilka odpowiedzi
    1. Tak niskich częstotliwości "nie wytłumisz" w tak "małym pudle" jedynie co ma chronić przed wibracjami - pudła to jego konstrukcja i dodatkowo zastosowałem matę bitumiczną choć nie sądzę aby coś już więcej dała, jednak zastosowałem. Na tych częstotliwościach fale stojące w pudle jeszcze nie będą występowały jedynie trzeba pamiętać o ostrym cięciu pow 80 - 100 Hz.
    2. Co do tych lepszych SUBów made in B&W itd myślę krótko chwalmy swoje a nie czyjeś. A ty myślisz że B to czy D tamto jest lepsze ? Na pewno może tak może nie. Ale chrońmy nawet coś gorszego ale własne.
    Skutki takiego myślenia są takie żę dziś pomimo buńczucznych wypowiedzi niektórych specjalistów Polska elektronika ani technologia nie istnieje tak raz jeszcze NIE ISTNIEJE ! a te mniejsze lub większe montownie ...
    3. Efekt muzyczny pokój nie jest taki mały ponad 25m kw ale oczywiście to dużo za mało powstają fale stojące, myślę że przydało by się ponad 50 m kw ....wtedy SUB zaczął by rozwijać swoje możliwości.
    4. Ktoś wcześniej pytał o pomiary, już pisałem jak ktoś zorganizuje komorę bezechową :) to ja resztę :)
    5. Oczywiście każdy głośnik ma swoje parametry i możliwości tak samo jak wzmacniacz. Ten głośnik nie jest jakiś super są lesze ale mają pewną cechę są droższe :) tak samo wzmacniacz i jego korekta. Są pewnie super suby z cyfrową zwrotnicą i dodatku takim czy innym pomiarem położenia membrany. Ale to był pewien budżet i trzeba było znaleźć optimum pomiędzy cenami poszczególnych elementów.

• #18 15 Lis 2016 23:41
    rosomak19
    Poziom 19  

Tutaj nie chodziło mi o jakieś chwalenie, tylko do użytku domowego za taką kasę miało by się fabryczny sprzęt o całkiem niezłych parametrach i brzmieniu. Choć jakbym dysponował większymi środkami i możliwością rzetelnych pomiarów i przede wszystkim czasem to też bym się wolał pobawić. Używasz go ze sprzętem stereo , czy pod kino jest podpięty? Wbrew pozorom fornir nie jest aż taki trudny w opanowaniu, jeśli zaciski nie puszczają ja mi się raz zdarzyło.

• #19 16 Lis 2016 00:47
    Granat :)
    Poziom 34  

Ja w swoim pokoju używam podobnego subwoofera, tylko 18" w trochę mniejszej obudowie zamkniętej i z korekcją.
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15503134#15503134
    Jego sprawność jest podobna, w okolicach 90dB. W ogóle, o sprawności basów pisałem już gdzie indziej i jeśli ktoś chce poczytać to daję linka:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15807474#15807474

Co do mocy, wiele zależy od oczekiwań. Przy efektywności o jakiej rozmawiamy, czyli 87dB przy 40Hz, 500W mocy nawet w średniej wielkości pokoju nie jest mocą wielką.

Dodano po 3 [minuty]:

max-bit napisał:
    Tak niskich częstotliwości "nie wytłumisz" w tak "małym pudle" jedynie co ma chronić przed wibracjami - pudła to jego konstrukcja i dodatkowo zastosowałem matę bitumiczną choć nie sądzę aby coś już więcej dała, jednak zastosowałem. Na tych częstotliwościach fale stojące w pudle jeszcze nie będą występowały jedynie trzeba pamiętać o ostrym cięciu pow 80 - 100 Hz.

Prawda.
    A co mogłeś poprawić: Gdybyś umieścił głośnik nieco wyżej (nie przy krawędzi obudowy), uzyskałbyś nieco szersze pasmo od góry, gdyż wtedy między głośnikiem a przeciwległą ścianą, zmieściłaby się krótsza fala.

• #20 16 Lis 2016 01:32
    mv8
    Poziom 10  

rosomak19 napisał:
    Człowieku zabiłeś mnie swoją odpowiedzią, że to kapcie , chyba nie masz pojęcia, ten B&W to jest jeden z najlepszych subów jeśli chodzi o brzmienie, uważasz , że wsadzisz w pudło mocny głośnik jakiejś tam firmy w programiku coś tam zasymulujesz i jest najlepszy na świecie sub czy kolumna? Spadające przedmioty z mebli to nie wszystko, to dobre dla dzieci. Nie wątpię ,że to ma jeb...ie, ale dla mnie liczy się brzmienie. Dobrze piszesz mv8 nie ma co porównywać. Dla tego pytam autora do czego to wykorzystywane będzie?

Jeden z najlepszych, w porównaniu do czego? Mozę do Kody. Sama konstrukcja przetworników w tych subach, ktore podales to tanizna na blaszanym koszu. Nie wiem gdzie Ty tam widzisz jakość, a moze w tej obudowie z cienkiego paździerza z okleina winylowa? Sorry, ale to są właśnie kapcie, które przy tym Daytonie nie maja czego szukać. To są budżetowe suby, a nie rozwiązania klasy Hiend, którą spokojnie można przykleić do Daytona z tego tematu.

• #21 16 Lis 2016 16:18
    marian133
    Poziom 36  

rosomak19 napisał:
    zataką kasę wolał bym wybrać subka JBL lub B&W w obudowie zamkniętej http://audio.com.pl/testy/kino-domowe/subwoofery/2263-bowers-wilkins-asw610 lub świetny sub B&W http://www.canuckaudiomart.com...ctive subwoofer/images/455597/

Przecież te suby nawet płynnej regulacji fazy nie mają :)
    Nie wspomnę już o tym super hi-endowym gnieździe zasilania w B&W ASW610. Sub za 3tyś. zł. zasilany kabelkiem od radia?

Nie ma porównania, te subiki są dla zielonych którzy chcą mieć firmowy sprzęt aby pochwalić się przed znajomymi.
    Za tą cenę można samemu złożyć dobrego suba z DSP kolego.

Co do tego suba z tematu, to niezła pralka, tylko szkoda że się marnuje w tych 25m*. W takim pomieszczeniu wolał bym mieć dwa mniejsze suby, jak mv8 pisze, i to z DSP,.

• #22 16 Lis 2016 18:43
    dominator8
    Poziom 19  

Witam. Z ogromnym zainteresowaniem przeczytałem cała dyskusję ponieważ zrobiony subwoofer jest bezprecedensowy w każdym calu. Niestety jedna istotna kwestia została tutaj niedopowiedziana - jak to gra. Jedyne co zostało powiedziane to:

max-bit napisał:
    Subwoofer to potęga moc i siłą jaką generuje jest gargantuiczna. Niestety w niezbyt dużych pomieszczeniach przy tak niskich częstotliwościach pojawia się problem fal stojących i pneumatycznego przetłaczania powietrza. Aby „kolumienka” rozwinęła w pełni swoje możliwości pokój w którym się ona znajduję powinien mieć znaczne wymiary. To chyba jedyne „poważne” problemy.
    Chciałbym zapytać jak z wytrzymałością mocową?

• #23 16 Lis 2016 21:15
    rosomak19
    Poziom 19  

A tak szczerze, czy taka niezbędna Ci płynna regulacja fazy? Ja posiadam i efekt jest przy dwóch skrajnych położeniach i w jednym z nich jest ustawiony mój co prawda samoróbka sub, przecież to i tak dla różnego przedziału częstotliwości będzie inne przesunięcie fazowe i tak naprawdę ciężko jest zgrać kolumny główne z subem. Dlatego ja u siebie w ampli mam ustawione tylko LFE bez MAIN i wtedy na filmie i muzie wielokanałowej DTS brzmi to naprawdę bardzo dobrze. Tak nawiasem mówiąc, to widzę że tu więksi znawcy niż ludzie przyznający nagrody za brzmienie itd. Dla sprzętu godnego uwagi w danym przedziale cenowym, jak marian133 chcesz Hi-ENDu to zobacz sobie JBL na zwrotnicach Kendrick. Dominator8 wcale nie jest bezprecedensowy ponieważ wyobraź sobie kiedyś w czasopiśmie audio był opisany sub o wysokości 2 metrów oparty o dwa 18 calowce pracujący w najniższych częstotliwościach i mogący wytworzyć grubo ponad 120dBl przy 50Hz a ważył około pół tony i współpracował z niewiele mniejszymi kolumnami i to był zestaw do domu.

• #24 16 Lis 2016 22:56
    dominator8
    Poziom 19  

rosomak19 napisał:
    Dominator8 wcale nie jest bezprecedensowy ponieważ wyobraź sobie kiedyś w czasopiśmie audio był opisany sub o wysokości 2 metrów oparty o dwa 18 calowce pracujący w najniższych częstotliwościach i mogący wytworzyć grubo ponad 120dBl przy 50Hz a ważył około pół tony i współpracował z niewiele mniejszymi kolumnami i to był zestaw do domu.
    Zgadza się. Przyznaj jednak, że mało jest na tym forum konstrukcji, ktore są bezkompromisowe i na swój sposób szalone. Moim zdaniem ten subwoofer wpisuje się w te ramy doskonale. Autor chciał uzyskać strojenie w okolicach 20Hz przy doskonałej odpowiedzi impulsowej - pewnie efekt ten uzyskał, kosztem gabarytu oczywiście. W kwesti płynnej regulacji fazy to uważam, że procesor DSP załatwia sprawę w 100%. Analogowa regulacja fazy przy pomocy wzmacniaczy operacyjnych to zabieg, który z punktu widzenia toru audio nie jest optymalny.

• #25 16 Lis 2016 23:19
    rosomak19
    Poziom 19  

I tu się z Tobą dominator8 zgadzam w całej rozciągłości . Swoją droga jestem ciekaw jak to "łupie" ?

• #26 16 Lis 2016 23:40
    Deneb
    Poziom 12  

max-bit napisał:
    Kilka odpowiedzi
    1. Tak niskich częstotliwości "nie wytłumisz" w tak "małym pudle".....

Solidne wytłumienie odpowiednim materiałem ma na celu zmniejszenie prędkości rozchodzenia się dźwięku wewnątrz obudowy. Działa to dla wszystkich częstotliwości, nawet "tak niskich"

• #27 17 Lis 2016 01:07
    marian133
    Poziom 36  

rosomak19 napisał:
    A tak szczerze, czy taka niezbędna Ci płynna regulacja fazy?

Gdybyś wiedział co daje płynna regulacja fazy, to byś takich głupot nie pisał :)
    Przestaw suba o metr w przód (do siebie) lub w bok, to będziesz wiedział.

rosomak19 napisał:
    Tak nawiasem mówiąc, to widzę że tu więksi znawcy niż ludzie przyznający nagrody za brzmienie itd. Dla sprzętu godnego uwagi w danym przedziale cenowym, jak marian133 chcesz Hi-ENDu to zobacz sobie JBL na zwrotnicach Kendrick.

Ja mam sobie zobaczyć Hi-Enda?
    Nie rozśmieszaj mnie :)

• #28 17 Lis 2016 15:22
    rosomak19
    Poziom 19  

Głupoty to Ty piszesz bo nie sprecyzowałeś czy ma być DSP czy na wzmacniaczach operacyjnych więc przestań się wymądrzać tak. Tak pooglądać na YouTube-ie bo nie wiem czy ktoś w Polsce dysponuje takim sprzętem, chyba że chce Ci się jechać kawał drogi żeby tego posłuchać. Jak masz się czepiać każdego słowa, to może przestań tutaj pisać i się wymądrzać a popatrzeć na sprzęt z najwyższej półki też się da, choć by przez to, że jest pięknie zrobiony i dopracowany w najmniejszym szczególe. Czasami to wygląda jak dzieło sztuki więc Ty mnie nie rozśmieszaj.

• #29 17 Lis 2016 16:09
    marian133
    Poziom 36  

rosomak19 napisał:
    Głupoty to Ty piszesz

W którym miejscu? :)

Tekst z innego tematu:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2953539&highlight=#postingbox

rosomak19 napisał:
    Mi nie o to chodzi, żeby się ktoś zachwycał, ale też niech się nie odzywają takie osoby z tak idiotycznym komentarzem jak ten na górze, że po co kupiłem elementy dobrej jakości jak zwrotka nie pod te głośniki. Panowie litości! Kolego powiem tak, kilka lat słucham na JBL L112 i naprawdę nie słyszę jakiś bardzo istotnych różnic. Szkoda, że w pobliżu nie ma jakiejś firmy, czy kogoś, kto zajmuje się pomiarami bo bym się skusił. Nie będę robił mikrofonu pomiarowego, bo to tylko cyrki wychodzą.

...dowodzi, że nie do końca jesteś tym który powinien doradzać przy zakupie, ponieważ swój wybór podpierasz tylko własnymi uszami. Takie doradztwo o kant tyłka obić.
    Zresztą cały temat to potwierdza.
    Ale, co ja tam się znam...

Nie pisz że suby zalinkowane przez Ciebie są lepsze, bo nie są, każdy kto ogarnia temat o tym wie.
    Sub z tematu miażdży technicznie te zalinkowane kapcie, a kwestia zastosowania to już inna sprawa, bo tak jak pisałem, za tą cenę wolał bym i zrobił dwa mniejsze na wzmacniaczach z DSP... Który każdy z nich też by zmażdżył zalinkowane przez Ciebie suby.

• #30 17 Lis 2016 18:18
    rosomak19
    Poziom 19  

Dziwny jesteś skoro jeden z nich zdobywa nagrody EISA ale taki fachman jak Ty przecież to kwestionuje, bo wie lepiej, widzę ,że masz problem z pojęciem o co mi chodzi. Fajnie, że powstało to cudo sam bym chętnie odsłuchał ,żebym miał bliżej. Mi tylko chodziło oto, czy przy takiej kwocie wydanej nie lepiej było skorzystać z gotowca. Dla mnie to było by szkoda robić sprzętu którego nie wykorzystuje się optymalnie, bo nie ma co się oszukiwać jak podkreślił sam autor na takim metrażu to się nie poszaleje, chyba że ktoś lubi jak mu się meble przesuwają. Dlatego pytałem do czego to będzie wykorzystywane czy tylko w domu do kina i słuchania muzy, czy w większych pomieszczeniach na jakiś imprezkach .

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME