Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DCF77 - prawidłowy odbiór ramki

zbynio_k 18 Lis 2016 11:41 3471 24
  • #1 18 Lis 2016 11:41
    zbynio_k
    Poziom 10  

Witam,
    czy ktoś z kolegów zajmował się 'na poważnie' sygnałem DCF ?
    Program mam OK - zasymulowałem programowego DCF'a

Jak wiadomo, Polska leży na granicy zasięgu DCF'a z Frankfurtu,
    wyczytałem, że najlepsza propagacja jest wieczorem i w nocy.
    Czy komuś udało się odebrać prawidłowe ramki ?
    Posiadam zmontowany (pewnie chiński) odbiornik DCF.
    Pozdrawiam

• #2 18 Lis 2016 13:29
    komatssu
    Poziom 28  

Malutki pręcik ferrytowy na pewno nie sprzyja prawidłowemu odbiorowi na granicy zasięgu nadajnika DCF-77. Proponuję wykonać własną antenę na większym (i grubszym) rdzeniu prętowym, albo nawet antenę ramową. Ważne jest aby miała taką samą indukcyjność jak oryginalna antena.

• #3 18 Lis 2016 13:46
    zbynio_k
    Poziom 10  

dzięki - postaram się poszukać w necie coś na ten temat
    mam miernik - więc zmierzę indukcyjność

• #4 18 Lis 2016 17:35
    zmyslonyy
    Poziom 26  

Rzeczywiście najczęściej udaje się odebrać sygnał DCF77 późnym wieczorem bliżej północy. W ciągu dnia raczej nie zdarzało mi się aby można było coś odebrać. Z pewnością można próbować zrobić lepszą antenę ale ja osobiście nie oczekiwałbym bym po tym radykalnych rezultatów.

• #5 18 Lis 2016 17:41
    zbynio_k
    Poziom 10  

no tak, racja
    ale jak do cholery (przepraszam) synchronizuje mi się budzik z DCF
    niezależnie jak go ustawię
    dopasowanie anteny ? inny układ 'dekodujący' ?

• #6 18 Lis 2016 17:54
    Rasel
    Poziom 19  

Ja używam takich modułów jak na zdjęciu.

• #7 18 Lis 2016 18:03
    zbynio_k
    Poziom 10  

i działa ?
    doprecyzowując post - zasilanie 3,3v, pin EN do masy, pin wy do m32 (bezpośrednio)
    i na wyjściu układu (MAS...) jest ciągle '1'
    miejscami pojawiają się krótkie impulsy '0' o długości 10us

• #8 18 Lis 2016 18:20
    Rasel
    Poziom 19  

Działa, ale ten moduł odbiorczy DCF77 mam w oddzielnym pudełku plastikowym na kilkumetrowym przewodzie. Po zainstalowaniu urządzenia z którym współpracuje należy wybrać miejsce instalacji odbiornika DCF77, w którym odbierany sygnał jest najsilniejszy.
    Podczas testów warsztatowych odbiornik DCF77 także podłączam na długim kablu i odsuwam, bo jest czuły na zakłócenia. I ważna uwaga: nawet po chwilowym "przesterowaniu" tego odbiornika silnymi zakłóceniami, przez kilkadziesiąt sekund po zaniku zakłóceń jest on nadal "zatkany".
    Moja rada, to odsunąć odbiornik od wszelkich urządzeń elektronicznych.

• #9 18 Lis 2016 19:46
    zbynio_k
    Poziom 10  

no to chyba mam uszkodzony egzemplarz :(
    urządzenie na 1,5m od zasilacza
    testuję już z 10 dni i nic ...
    a może wskazówka - jak sprawdzić czy nie jest uszkodzony ?
    nie posiadam oscyloskopu
    sprawdzałem tylko wyjście MAS'a na analizatorze stanów logicznych

• #10 18 Lis 2016 20:04
    Rasel
    Poziom 19  

Pokaż schemat dołączenia modułu. Może tu jest błąd?

• #12 18 Lis 2016 20:46
    Rasel
    Poziom 19  

Proszę nie traktuj mnie jak dziecko. Chcę Ci pomóc. Ten link doskonale znam. Który pin jest dla Ciebie pinem "EN"? A który "wy"?

• #13 18 Lis 2016 20:58
    eldomek
    Poziom 17  

Bardzo popularny moduł, występuje w wielu budzikach niestety jest dość nieczuły pomimo dużej anteny. Dlatego często jest montowany jako oddzielny moduł z kablem dzięki czemu możesz mu znaleźć dogodne miejsce do odbioru. Właśnie testuje takie budziki.

• #14 18 Lis 2016 21:03
    komatssu
    Poziom 28  

Zamiast DCF spróbuj może użyć modułu GPS, którego sygnał jest mniej podatny na zakłócenia?

• #15 18 Lis 2016 21:12
    tikka.masala
    Poziom 19  

Olej DCF, użyj modułu GPS.

• #16 19 Lis 2016 09:33
    zbynio_k
    Poziom 10  

tikka.masala , komatsu - może kiedyś zabiorę się za GPS

Rasel - miałem wrażenie, że opis dla mnie jest prosty, ale ....

P1 - wejście Enable, podłączone do masy
    T - wyjście, bez konwertera poziomów do pina m32
    P2 - w powietrzu
    G - masa
    V - zasilanie + 3,3V
    AON - de facto brak tego pina

• #17 20 Lis 2016 01:30
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

W Warszawie moduły na tym scalaku http://www.mas-oy.com/portfolio/stand-alone-receiver-ic-with-differential-input/ bez problemu odbierają nawet w dzień. Czasami zdarzają się momenty kiedy sygnał jest słaby.

Ważne - antena jest bardzo kierunkowa, wystarczy 30 stopni odchyłki i już brak odbioru.
    W pobliżu odbiornika nie powinno być komputerów i innych urządzeń mikroprocesorowych.
    Wyjście tego układu jest bardzo słabe - kilka uA - więc o wysterowaniu LEDa można zapomnieć, najlepiej zastosować jakiś bufor, albo chociaż tranzystor z dużym wzmocnieniem.

Moduły są Fińskiej firmy, ale produkowane w Chinach
    http://www.mas-oy.com/portfolio/modules/

• #18 20 Lis 2016 02:13
    tompaw
    Poziom 2  

Kolego nie miałem okazji używać odbiornika MAS, natomiast zrobiłem kilka odbiorników na U4221B i pracują one bez problemów nawet z prętem φ8 o długości około 5cm (mieszkam w pobliżu Łęczycy w woj. łódzkim). Oczywiście w dzień ciężko jest odebrać kilka prawidłowych "ramek" z których każda trwa jedną minutę, ale po godzinie 19-tej mogę odebrać prawidłowe 3-4 minuty wystarczające do synchronizacji zegarka. W dzień ze względu na zakłucenia nie odbieram sygnału lub czasy trwania jednego bitu są inne od założonych. Polecam odbiornik na U4221B. Ja nie miałem żadnych problemów z jego uruchomieniem, wystarczyło zrobić płytkę wlutować elementy zestroić antenę i układ zaczyna odbierać sygnał. Do pierwszej weryfikacji poprawności działania odbiornika wystarczą zwykłe słuchawki od odtwarzacza mp3, jak dobrze się wsłuchasz będziesz w stanie odróżnić 0 od 1. Do dokładnej weryfikacji działania polecam program Funkuhr.exe. Będziesz miał pytania to pisz a ja postaram się odpowiedzieć.

• #19 20 Lis 2016 02:25
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

tompaw napisał:
    Polecam odbiornik na U4221B
    Dostępny już tylko ze śmietników za cenę 3-4 razy większą od MAS

• #20 21 Lis 2016 00:27
    Rasel
    Poziom 19  

Zbynio_k - widzę że odbiornik podłączyłeś prawidłowo. A jak zasilasz odbiornik? Czy filtrujesz napięcie 3,3V? Z części cyfrowej po linii zasilającej może dostawać się dużo śmieci.

Ciągły wysoki stan na wyjściu z krótkimi szpilkami na poziomie niskim sugeruje że odbiornik jest "zatkany" przez zakłócenia. Odsuń odbiornik na całą długość swojego kabla 1,5m od wszystkich urządzeń elektrycznych i elektronicznych łącznie z oscyloskopem, zasilaczem i układem mikroprocesorowym który odczytuje informacje z DCF77. Sam transformator sieciowy 50Hz w odległości kilkunastu centymetrów od odbiornika skutecznie go "zatyka". Po włączeniu zasilania lub usunięciu źródeł zakłóceń musisz odczekać kilkadziesiąt sekund zanim odbiornik rozpocznie prawidłową sygnalizację sygnału DCF77.

Michalko12 podsunął mi jeszcze jedną myśl: układ MAS6180 ma bardzo mały prąd wyjściowy - zaledwie 5uA. Czy linia procesora do której jest dołączone wyjście odbiornika nie jest przypadkiem ustawiona programowo jako wyjście w stanie wysokim? Albo wejście podciągnięte do +3,3V rezystorem o niewielkiej wartości? Pewnie jest to mało prawdopodobne, ale ewidentnie coś tu nie działa.

• #21 23 Lis 2016 19:43
    zbynio_k
    Poziom 10  

ponieważ dotychczas była konstrukcja 'pająk' poprawiam wszystko na sztywno
    dodaję wszystkie szykany znalezione na elektrodzie - nieszczęsne 5uA - może nic nie wysterować > dodaję układ pseudo Sziklaiego ( NPN + PNP) + długie przewody, daleko od wszystkich zakłóceń

• #22 24 Lis 2016 10:04
    komatssu
    Poziom 28  

Lepszy byłby małosygnałowy mosfet, np BS170.

• #23 24 Lis 2016 19:06
    zbynio_k
    Poziom 10  

można ale akurat bipolarne mam na składzie :)

• #24 25 Lis 2016 18:34
    zbynio_k
    Poziom 10  

Witam ponownie,
    wprowadzenie wzmocnienia przez układ Sziklaiego (żeby nie było inwersji sygnału)
    pomiędzy MAS.. a uC, uC zaczął coś odbierać.
    Na razie coś, co ma tylko pozory ramki, jak widać Katowice nie należą do miast gdzie jest dobry odbiór.
    W pracy, w innej dzielnicy "odbiera bardziej" w godzinach 7-15, niż w domu.
    W każdym razie dziękuję za wszelkie uwagi, teraz będę testował na antenie ferrytowej.
    Być może, jak ktoś wspomniał, pokuszę się o antenę ramową, ale jakoś nie znalazłem w necie opisu.

Ale jeszcze mam pytanie > ciekawostkę, otóż znalazłem w necie wiele opisów ramek DCF'a,
    które wskazują, że '1' i '0' jest przesyłane stanem WYSOKIM w różnych długościach - 200ms i 100ms (ramka_1).
    Ale też znalazłem taki oto opis (ramka_2) > co koledzy na to.

Pozdrawiam.
    DCF77 - prawidłowy odbiór ramki DCF77 - prawidłowy odbiór ramki

Dodano po 1 [godziny] 50 [minuty]:

nastał wieczór i ... zaczyna odbierać (i dekodować) prawidłowe ramki - tak więc i układ, i program jest prawidłowy
    jeżeli to możliwe to proszę o komentarze :
    1. antena ramowa do tegoż układu DCF
    2. ramka DCF'a - jak widać ramka_1 jest PRAWIDŁOWA

pozdrawiam

• #25 29 Lis 2016 17:48
    zbynio_k
    Poziom 10  

myślę, że temat można zamknąć
    odbieram (i dekoduję) prawidłowe ramki
    a propagacja sygnału i odbiór na antenie ferrytowej jest, jaki jest
    dzięki wszystkim za podpowiedzi
    pozdrawiam