Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Jak analizować magistrale szeregowe za pomocą oscyloskopu?

NDN Warszawa 07 Gru 2016 20:56
  • #61 07 Gru 2016 20:56
    Piotrus_999
    Poziom 39  

Na zachodzie ludzie wcale nie szastaja pieniędzmi. To taka błędna opinia. Wielu hobbystów korzysta ze sprzętu w makerspace, hackspace czy innych podobnych. Ponieważ to jest wspomagane przez władze centralne i lokalne to są bardzo dobrze zaopatrzone w sprzęt. Przychodzą ludzie od 13 do 70 lat.

• #62 08 Gru 2016 15:40
    tplewa
    Poziom 35  

Piotrus_999 napisał:
    Na zachodzie ludzie wcale nie szastaja pieniędzmi.

Tutaj nie chodzi o szastanie tylko choc by sama roznice w zarobkach, a zwlaszcza u mlodych ludzi. U nas dla mlodej osoby nawet taki rigol to dosc czesto spory wysatek, na zachodzie mozna sobie kupic za jakas tam czesc pensji bez wiekszego odczucia tego na budzecie... Wiem po sobie powiedzmy na ile moglem sobie pozwolic kiedys, a na ile teraz bedac juz jakos w zyciu ustawiony z dobrze platna praca. Zreszta z doswiadczenia wiem ze wydatki na sprzet ktory w hobby zapewne sie nigdy nie zwroci maja tez swoje plusy... wiele sprzetu np. sprzet Wellera kupiony w okolicach 2000r chodzi do dzisiaj bez usterki, reasumujac cene grotu do ich trwalosci - to tez mniej na nie wydalem niz bym uzywal popularnych chinskich lutownic. Niektore groty (te mniej uzywane mam jeszcze dzisiaj wpelni sprawne kupione wlasnie prawie 17 lat temu w komplecie ze sprzetem)...

• #63 08 Gru 2016 17:32
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

tplewa napisał:
    (te mniej uzywane mam jeszcze dzisiaj wpelni sprawne kupione wlasnie prawie 17 lat temu w komplecie ze sprzetem)

Jak to mawiają - co tanie to drogie. Też osobiście uważam, że czasem warto nawet wydać więcej, niż kupić coś najtańszego, ale potem mieć to zepsute po tygodniu czasu.

• #64 12 Sty 2017 02:11
    kamyczek
    Poziom 33  

Tu nie chodzi o zarobki tylko ta funkcja dekodowania w tym oscyloskopie chodzi tak wolno że nadaje się do zajęć laboratoryjnych na poziomie podstawowym . Jak podłączymy to pod działające urządzenie z spi przy 10MHz to skuteczność analizy jest żadna lub prawie żadna .
    Takie sygnały lepiej analizuje pierwszy analizator za 40 pln z allegro . Tu problemem jest sposób analizy i same możliwości oscyloskopu producent chciał się pokazać zrobił 4 kanały które mają przy tym trybie 250Msampli bo dzieli 1Gs na 4 . Dodano analizę magistral ale to kolejny wodotrysk na pokaz bo dane nie są dekodowane w czasie rzeczywistym i widać to jak zmieniają się kolorowe ramki z dekodowanym sygnałem a jak na górze ekranu ramki . Jednym łowem do zabawy i żeby był do pracy z magistralami mało użyteczny...

• #65 13 Sty 2017 17:56
    tplewa
    Poziom 35  

kamyczek napisał:
    Dodano analizę magistral ale to kolejny wodotrysk na pokaz bo dane nie są dekodowane w czasie rzeczywistym i widać to jak zmieniają się kolorowe ramki z dekodowanym sygnałem a jak na górze ekranu ramki . Jednym łowem do zabawy i żeby był do pracy z magistralami mało użyteczny...

Moze nie na pokaz, ale raczej uzycie funkcji ktore w firmware sa zaszyte dla oscyloskopow z serii MSO...
    ...natomist co do zarobkow to one sa wyznacznikiem jaki sprzet uzywamy (zwlaszcza w hobby gdzie czasem idzie sie na kompromisy kupujac jakis sprzet - np. nie ma sensu kupowac sprzetu z najwyzszej polki ktory uzywamy np. pare razy w roku... jeden kupi lepsze analizator drugi lepszy oscyloskop w zaleznosci co dana osoba czesciej uzywa).

• #66 13 Sty 2017 20:37
    kamyczek
    Poziom 33  

Patrząc i bawiąc się tym oscyloskopem i analizując to co oferuje ja doszedłem do wniosku że producent zrobił tyle ile musiał żeby był to MSO tyle że funkcjonalność tej części jest żadna . Jeśli więc chcemy sobie analizować magistrale to lepiej zrobimy to chińskim analizatorem za 40pln a po odjęciu 40pln z ceny sprzętu mamy większy wybór oscyloskopów bez analizy ale z nie gorszymi parametrami i pasmem . Po prostu kupowanie tego akurat modelu bo jest w nazwie MSO jest mało trafioną inwestycją w tym przypadku . Proponuję pooglądać inne filmy z sieci z testami i porównaniem jak analizuje magistrale ten oscyloskop a jak to wygląda w innym sprzęcie . Każdy patrzy że ten model ma takie zaawansowane funkcje i się nim ekscytuje ale ich realizacja w tym modelu jest moim zdaniem mierna ...

• #67 16 Sty 2017 14:38
    tplewa
    Poziom 35  

@kamyczek

No ja już w tym temacie się wypowiedziałem i wiem jak to analizuje. Też uważam że taki klon na Cypress-e jest wygodniejszy itd. Jednak pamiętajmy że te oscyloskopy za zwyczaj kupują amatorzy (lub ci co oszczędzają na sprzęcie do firmy) do tego dochodzi użycie generatora i ma się funkcjonalność za free (wiem że to nieładne - no ale takie fakty i nie ma co zawijać pod dywan tej prawdy).

Więc jak ktoś ma taki oscyloskop np. w serwisie RTV itp. to do sprawdzenia jakiejś pamięci I2C czy prostej analizy magistrali wystarczy. Do tego z moich obserwacji i praktyki to oscyloskop jest zawsze pod ręką, a analizator trzeba wyciągać z szuflady... podpinać pod komputer itd. Więc zajmuje trochę czasu co w przypadku serwisu ma znaczenie...

Jak ktoś zajmuje się natomiast rozbudowaną cyfrówką to kupi analizator z większą ilością linii bo 8 to też mało no i większą częstotliwością próbkowania... no ale tutaj już wyda więcej niż za ten oscyloskop (nie wspominając już o cenie sond aby się w SMD wpinać)... Wszystko to kwestia potrzeb...