Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak analizować magistrale szeregowe za pomocą oscyloskopu?

NDN Warszawa 22 Lis 2016 13:26 9573 66
  • #1 22 Lis 2016 13:26
    NDN Warszawa
    Poziom 6  

Obecnie większość projektów bazujących na mikrokonrolerach wykorzystuje magistrale szeregowe. Najpopularniejsze magistrale w mirokontrolerach 8-bitowych to I2C, SPI i RS232/UART. Tym razem pokażemy nakręcony przez nas film z praktycznym wykorzystaniem oscyloskopu do analizy tych magistral.

Oscyloskop jest jednym z podstawowych narzędzi pracy elektronika. Obecnie nawet tanie urządzenia (< 2000zł) umożliwiają nie tylko obserwację sygnałów analogowych oraz cyfrowych, ale także ich bardziej zaawansowaną analizę matematyczną i dekodowanie magistral szeregowych.

Do końca roku firma RIGOL w oscyloskopach MSO/DS1000Z (bez DS1054Z), DS2000A oraz DS4000 oferuje w ramach promocji licencję na dekodowanie magistral szeregowych. Szczegóły dostępne są na stronie dystrybutora https://ndn.com.pl

Do testów trafił oscyloskop z najniższej serii: MSO1104Z, na bazie którego pokażemy w praktyczny sposób, jak działa wyzwalanie i dekodowanie magistral szeregowych.

Dosyć obszerny kurs znajduje się w pliku PDF pod tym linkiem: Jak analizować magistrale szeregowe za pomocą oscyloskopu?

Tym razem, aby nie rozpisywać się za dużo, zapraszamy do obejrzenia filmu.

Link

Mile widziane komentarze po seansie

Szkolenie online oraz w siedzibie firmy NDN

Mamy możliwość przeprowadzenia szkolenia, w którym na żywo pokażemy przykłady wykorzystania oscyloskopu do pracy z mikrokontrolerami i nie tylko. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani to prosimy o kontakt.

Dziś z okazji czarnego piątku na hasło ELEKTRODA- rabat 50zł (61,50zł brutto) na oscyloskopy RIGOL (włącznie z DS1054Z) - obowiązuje do końca weekendu (27.11.2016)
    Artykuł sponsorowany.

• #2 22 Lis 2016 15:34
    szymon122
    Poziom 35  

Już myślałem, że ktoś znalazł coś jak mi pomóc jak zdekodować RS485 ale nie za pomocą takiego kombajnu tylko starego ruskiego analoga.
    Można coś takiego jak na filmiku przesyłać na bieżąco do komputera?

• #3 22 Lis 2016 16:23
    namok
    Poziom 24  

szymon122 napisał:
    Już myślałem, że ktoś znalazł coś jak mi pomóc jak zdekodować RS485 ale nie za pomocą takiego kombajnu tylko starego ruskiego analoga.

Wystarczy za ~40pln kupić na znanym portalu aukcyjnym Saleae logic analyzer i masz dekodowanie transmisji szeregowej.

• #4 22 Lis 2016 17:23
    Piotrus_999
    Poziom 39  

To się tak można reklamować? Bo jak ktos ma oscyloskop tego typu to sobie raczej poradzi.

• #5 22 Lis 2016 18:05
    Imekxus
    Poziom 17  

namok napisał:
    szymon122 napisał:

Wystarczy za ~40pln kupić na znanym portalu aukcyjnym Saleae logic analyzer i masz dekodowanie transmisji szeregowej.

Warto dodać tylko, że faktyczna częstotliwość próbkowania np. analizatora 24 MHz to około 8 MHz, przy 12 już mi się dławił (wywala błędy, że nie nadąża z akwizycją) - oczywiście mowa o podróbach z allegro

• #6 22 Lis 2016 18:14
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

Onego czasu kupiłem prawie nowy analizator protokołów komunikacyjnych ,,Fireberd 6000'' na ,,Alle -Luja" za 300 PLN. Jeżeli kogoś interesuje, podam namiary na sprzedającego, bo ponoć ma więcej tych przyrządów. Instrukcję w pdf. mogę załączyć tutaj w przypadku zainteresowania.

• #7 22 Lis 2016 20:01
    namok
    Poziom 24  

Imekxus napisał:
    namok napisał:
    szymon122 napisał:

Warto dodać tylko, że faktyczna częstotliwość próbkowania np. analizatora 24 MHz to około 8 MHz, przy 12 już mi się dławił (wywala błędy, że nie nadąża z akwizycją) - oczywiście mowa o podróbach z allegro

To albo ja mam więcej szczęścia albo to zasługa sprzętu i oprogramowania(odroid c1 + kompilowany pulseview i sigrok :shocked!: ) bo u mnie działa na 24MHz. Ale i tak 8MHz za te pięniądze to darmo i aż nadto do podsłuchiwania większości transmisji typu rs*.

• #8 22 Lis 2016 20:34
    conan02

Poziom 29  

Nawet takie podróbki Saleae są na tym samym chipie co oryginał. Można pociągnąć na 24MHz ale trzeba popracować nad konfiguracją, nie wyrabia przepustowość hubów USB w chipsecie. Mam u siebie założony dedykowany kontroler USB 3.0 NEC/Renesas dla stacji dokującej i bezproblemowo ciągnie na maksa z drugiego portu kontrolera, próbowałem pod XP - niestety na 12MHz już się zawieszał. Na siódemce 64 bity poszedł na pełny zegar.
    Podsumowując: wymagany dedykowany kontroler, a conajmniej port USB bez innych urządzeń, szybki dysk i mocny system bez zbędnych śmieci i usług.

• #9 24 Lis 2016 17:47
    ramrusazer
    Poziom 11  

Mowa tutaj o pierwszych bardzo starych wersjach saleae, (DYI, klony itp, chińskie na CY...).

Nowy saleae to całkiem inna konstrukcja na FPGA z mocno rozbudowanym zabezpieczeniem wejść.

Aktualnie testuję i porównuje różne Analizatory stanów logiczne.
    M.in. Acute TL2136B, Saleae 8 (oryginał), IKA Logic SQ25, Analog Discovery 2, LA2016 Jiankun. Jak również dwa analizatory w oscyloskopach DPO2014 Tektronix, oraz DS1054Z Rigol.

Z spostrzeżeń na szybko, analizatory w oscyloskopach w/w są dosyć mało wygodne w porównaniu do samodzielnych urządzeń, szczególnie rozczarowujący jest ten z tektronixa, biorąc pod uwagę, że dongle dla analizy i2c/spi/uart itp. kosztowały po 650€ swojego czasu.
    Dużo bogatszą konfigurację oraz prezentację analizowanych sygnałów posiada Rigol 1054Z i pochodne (1072Z, 1104Z).

Co do parametrów, trzeba sobie zdawać sprawę, że częstotliwość analizowanego sygnału powinna być minimum 5-6razy wolniejsza niż częstotliwość przetwarzania analizatora.
    Wynika to z zależności czasowych przy obserwacji i dekodowaniu. Praktycznie każdy z w/w analizatorów przy nie spełnieniu tych warunków potrafi gubić impulsy, oraz źle dekodować sygnały (szczególnie widoczne przy SPI).

Co ciekawe, każdy troszkę inaczej będzie 'gubić' zależnie od 'wypełnienia' impulsu, czyli najmniejszego czasu impulsu, mówiąc dokładniej.

Jeżeli chodzi o smaczki i ciekawe funkcje, to w IKA Logic i Analog Discovery 2, jest wbudowana funkcja generowania przebiegów, w zasadzie dowolnych, można je definiować za pomocą skryptów.
    Dzięki temu oba te analizatory potrafią wygenerować nawet np. symulację 1wire DS18B20 (gotowe przykłady w IKA Logic).

Tak na marginesie, ciekawe jak wygląda legalność tych podrób, skoro nadal używana jest zastrzeżona nazwa saleae.

Jako ciekawostkę mogę jeszcze powiedzieć, że klony chińskie Saleae, czasem mają problem z i2c, potrafią źle interpretować przebieg.

Z innych problemów, występujących podczas codziennego używania analizatorów, jest pojemność 'sond' , przez co przy szybszych magistralach potrafią powstawać spore przerosty na przebiegach.
    Wady tej nie ma gdy używamy np. w rigolu sond oscyloskopowych np. przy pomiarze SPI.
    Przykład z życia, pomiar SPI na FT800, przy raptem 18MHz, potrafi mocno dać w kość, nawet na Acute który parametry ma jedne z najlepszych z w/w analizatorów.
    Mimo wszystko, musimy brać pod uwagę ograniczenia połączeń.
    Co prawda, problemem tutaj jest bardziej, kwestia szybkości narastania sygnału MISO z FT800. Ale to już problem bardziej złożony i nie na temat.

• #10 24 Lis 2016 20:15
    TechEkspert
    Redaktor

@NDN Warszawa co do szkolenia online może warto z odpowiednim wyprzedzeniem wyznaczyć termin, w którym zostanie zorganizowany webinar (lub transmisja online na YT, którą można później udostępnić na kanale NDN). Informację o wydarzeniu można umieść m.in tutaj http://www.elektroda.pl/rtvforum/forum449.html aby mieć szansę na dużą grupę odbiorców.

Materiały poradnikowe/tutoriale można umieszczać tutaj: http://www.elektroda.pl/rtvforum/forum246.html
    Dla mnie byłby ciekawy materiał np. o analizatorach widma.

@szymon122 trudny wybór po między analizatorem taki jak został zaprezentowany czyli typu samodzielne pudełko
    a analizatorem jako przystawka do PC np. taka ciekawostka http://www.dreamsourcelab.com i wiele wiele innych.

O ile co do oscyloskopu nie mam wątpliwości, że najwygodniejsze i najbardziej użyteczne jest pudełko a nie przystawka do PC,
    to w przypadku analizatora mam mieszane odczucia,
    analizator w oscyloskopie jest mobilny, kompaktowy i szybki w użyciu,
    natomiast (dobry) analizator jako przystawka ma spory bufor + ew. kompresję oraz jego możliwości oraz aktualizacja możliwości zależy od dołączonego oprogramowania,
    dodatkowo GUI analizatora na ekranie PC obsługuje się znacznie lepiej niż przy pomocy gałek i przycisków na oscyloskopie.

Niektóre oscyloskopy mogą dekodować protokoły z sygnałów podanych na wejścia poszczególnych kanałów (brak dodatkowego złącza), mniejsze możliwości ale na początek całkiem ciekawa opcja.

• #11 25 Lis 2016 20:51
    tplewa
    Poziom 35  

Imekxus napisał:
    namok napisał:
    szymon122 napisał:

A co ma do tego podrobka (poza lamaniem licencji jak ktos uzywa software od ktoregos z oryginalow) jak te konstrukcje oparte sa na popularnym ukladzie Cypressa (stosowanym w wielu ukladach jako szybki interfejs USB). Do tego czego wymagac za taka kwote... ja powiem ze jest to sporo za taka kase... natomiast jak ktos ma kase to kupi Zeroplus itp. wygodniejsze niz analiza na oscyloskopie :)

• #12 25 Lis 2016 21:15
    Piotrus_999
    Poziom 39  

tplewa napisał:
    natomiast jak ktos ma kase to kupi Zeroplus itp. wygodniejsze niz analiza na oscyloskopie

Dobrze to Kolega ujął. Oscyloskop jest od oscyloskopowania, analizator logiczny (nawet za 40zł) do logicznego analizowania, tak samo jak śrubokręt do śrubokrętowania - aczkolwiek obcęgami od biedy też można (odpowiedni wysiłek w to włożywszy) śrubkę odkręcić

PS czy ten znaczek Jak analizować magistrale szeregowe za pomocą oscyloskopu? oznacza że autor tego reklamowego spamu za to zapłacił?

• #13 25 Lis 2016 21:44
    tplewa
    Poziom 35  

Piotrus_999 napisał:
    tplewa napisał:
    natomiast jak ktos ma kase to kupi Zeroplus itp. wygodniejsze niz analiza na oscyloskopie

Dobrze to Kolega ujął. Oscyloskop jest od oscyloskopowania, analizator logiczny (nawet za 40zł) do logicznego analizowania, tak samo jak śrubokręt do śrubokrętowania - aczkolwiek obcęgami od biedy też można (odpowiedni wysiłek w to włożywszy) śrubkę odkręcić

PS czy ten znaczek Jak analizować magistrale szeregowe za pomocą oscyloskopu? oznacza że autor tego reklamowego spamu za to zapłacił?

Mozna i tak to ujac. Na pewno w oscyloskopie moze to byc przydatne do szybkiego sprawdzenia czy testowania lub w naprawach sprzetu RTV itp. Jednak przy analizie wiekszej ilosci sygnalow w dluzszym okresie czasu najlepiej sprawdza sie analizator + pc z monitorem (albo i dwa) + mysza + klawiatura... inaczej to mordega...

• #14 25 Lis 2016 21:51
    Piotrus_999
    Poziom 39  

tplewa napisał:
    sprawdza sie analizator + pc z monitore (albo i dwa) + mysza + klawiatura... inaczej to mordega...

Też lubię na komputerze.

• #15 26 Lis 2016 14:07
    ramrusazer
    Poziom 11  

tplewa napisał:
    ...jak te konstrukcje oparte sa na popularnym ukladzie Cypressa

Tylko koledzy cały czas zapominają, że wersje Saleae oficjalne, są już dawno inne. Więc tu nie ma co porównywać, ze podróba, to to samo tylko na innym laminacie.

Oscyloskop nigdy nie zastąpi dobrego analizatora, tak samo jak analizator, oscyloskopu.

Tyle, że chcąc kupić osobno oscyloskop i analizator, to wydatek minimum 2-3tyś, a w 1054Z, można to mieć w cenie. Wygodne mniej, ograniczone do SPI, uart, i2c, i wszystkiego na max 4kanałach.

Mam wrażenie, że moja wcześniejsza wypowiedź, została zignorowana ;). Jak pisałem, mam bezpośrednie porównanie z dosyć dobrej klasy Analizatorem Acute TL2136B, do Rigola, czy tektronixa, o reszcie nie wspominając. Wszelkie klony nadają się na początku przygody, dla kogoś kto nie wychodzi po za i2c, uart, czy wolne SPI (max 2-3Mhz).

• #16 26 Lis 2016 14:58
    Piotrus_999
    Poziom 39  

ramrusazer napisał:
    że wersje Saleae oficjalne, są już dawno inne.
    a kto pisze o konkretnym producencie? Można sobie kupić przystawki dużo szybsze za górą 500zl i miec analizator na pc o wiele klas bardziej funkcjonalny niż oscyloskopowe protezy

• #17 26 Lis 2016 17:28
    TechEkspert
    Redaktor

Widzę że NDN posiada w ofercie analizator współpracujący z PC:
    https://ndn.com.pl/analizatory-stanow-logicznych/3098-lap-c-16064-zeroplus.html
    jako uzupełnienie tego materiału przydała by się jego prezentacja i porównanie z analizatorem wbudowanym w oscyloskop.

• #18 26 Lis 2016 18:08
    Piotrus_999
    Poziom 39  

@TechEkspert Jesteś właścicielem czy pracujesz tam? Bo takiej jawnoreklamy (bo nie krypto na powno) dawno nie widziałem.

• #19 26 Lis 2016 18:22
    TechEkspert
    Redaktor

Piotrus_999 napisał:
    @TechEkspert Jesteś właścicielem czy pracujesz tam? Bo takiej jawnoreklamy (bo nie krypto na powno) dawno nie widziałem.

Nie jestem ani właścicielem ani pracownikiem NDN, chociaż kto wie może wszystko przede mną :)
    ale nie o tym jest ten temat.

Natomiast jak się powiedziało A to warto powiedzieć B.
    NDN zaprezentował analizator logiczny wbudowany w oscyloskop, wiele osób w wątku wykazuje że bardziej wygodne i opłacalne jest wykorzystywanie analizatora współpracującego z PC. Po części się z tym zgadzam, również wygodniejsze jest dla mnie używanie analizatora z interfejsem GUI na PC, chociaż znalazło by się kilka zastosowań mobilnych w których analizator w oscyloskopie może być wygodny.
    Dlatego chętnie zapoznałbym się z prezentacją wykonaną przez tego samego autora, w której będzie porównanie, lub sam będę mógł porównać oba rozwiązania.
    Zebranie takich danych w jednym miejscu może być szczególnie korzystne dla osób, które właśnie rozważają zakup oscyloskopu lub analizatora.

• #20 27 Lis 2016 13:09
    electro
    Poziom 17  

Posiadam oscyloskop Rigol 1054Z, i jak wynika z filmu praca dekoderów sygnału nie różni się niczym od wersji MSO1100 z wbudowanym analizatorem, z punktu widzenia dekodera różnią się jedynie ilością wejść. Podstawowa wada oscyloskopów z serii DS1000 to dekodowanie tylko tego co jest aktualnie na ekranie, co w przypadku używania np. odczytu w tabeli z wynikami, jest pomyłką, bo na ekranie czasem nie mieszczą dłuższe sekwencje, a przy wydłużeniu podstawy, ze względu na brak szczegółów obrazu dekodowanie jest niemożliwe lub ma wiele błędów. W serii DS2000 wygląda to podobno inaczej, tam dekodowane są dane z pamięci a nie bufora ekranu. Z mojego punktu widzenia przewagą nad prostymi analizatorami typu Salae jest to iż w oscyloskopie jest tryb pracy "na żywo" co bardzo ułatwia wyszukiwania interakcji pomiędzy np. wciśnięciem danego klawisza a przesyłaną po szynie danych komendą. Czy znacie jakieś analizatory logiczne z dekodowaniem danych, które umożliwiają analize "na żywo"?

• #21 27 Lis 2016 13:44
    szymon122
    Poziom 35  

electro napisał:
    Z mojego punktu widzenia przewagą nad prostymi analizatorami typu Salae jest to iż w oscyloskopie jest tryb pracy "na żywo"

A mogę spytać jak to jest w przypadku Salae?
    Ja właśnie chcę analizować wciśnięcia przycisku w panelu operatorskim, tam mam magistralę RS485 ale chyba wepnę się wcześniej aby mieć sygnał względem masy. Masz na myśli opóźnienie czy kliknięcie "rejestruj" kliknąć co tam się chce, potem "stop" i dopiero analizować wykresy?

• #22 27 Lis 2016 13:52
    namok
    Poziom 24  

electro napisał:
    Z mojego punktu widzenia przewagą nad prostymi analizatorami typu Salae jest to iż w oscyloskopie jest tryb pracy "na żywo" co bardzo ułatwia wyszukiwania interakcji pomiędzy np. wciśnięciem danego klawisza a przesyłaną po szynie danych komendą. Czy znacie jakieś analizatory logiczne z dekodowaniem danych, które umożliwiają analize "na żywo"?

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale ja w takim przypadku ustawiam wyzwalanie na dany sygnał i od tego momentu rozpoczynam pobieranie próbek. Swoją drogą chciałbym zobaczyć jak na żywo analizujesz transmisję z częstotliwością chociażby 9600.

• #23 27 Lis 2016 14:35
    electro
    Poziom 17  

szymon122 napisał:
    A mogę spytać jak to jest w przypadku Salae?

W przypadku Salae jest tak że uruchamiasz przyciskiem rejestracje na zadany czas, np. 5 sekund, jest tez możliwość automatycznego wyzwalania startu rejestracji zboczem, a po zakończeniu akwizycji oglądasz sobie przebiegi, możesz uruchomić analizator protokołu.

namok napisał:

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale ja w takim przypadku ustawiam wyzwalanie na dany sygnał i od tego momentu rozpoczynam pobieranie próbek. Swoją drogą chciałbym zobaczyć jak na żywo analizujesz transmisję z częstotliwością chociażby 9600.

Nie jest to takie trudne, przy pomocy wspomnianego Rigola DS1000, głównie dzięki wyzwalaniu konkretną wartością. Mnie głównie interesowały komunikaty w magistrali LIN, które mają określoną konstrukcje, nagłówka, adresacji. Wystarczy ustawić wyzwalanie na interesujący nas identyfikator i dzięki pracy "na żywo" momentalnie widzimy np. komunikat danego klawisza, lub odczytu czujnika. I daje to możliwość szybkiego rozpracowania przesyłanych komunikatów i zakodowanych w nich danych.

• #24 27 Lis 2016 20:38
    szymon122
    Poziom 35  

electro napisał:
    W przypadku Salae jest tak że uruchamiasz przyciskiem rejestracje na zadany czas, np. 5 sekund, jest tez możliwość automatycznego wyzwalania startu rejestracji zboczem

Czyli gdybym podpiął się pod pin DI układu MAX485 jednym kanałem a drugim podłączył się bezpośrednio pod wciskany przycisk aby mieć wyzwolenie to mógłbym "zobaczyć" co jest przesyłane podczas wciśnięcia danego przycisku ?

• #25 27 Lis 2016 20:43
    namok
    Poziom 24  

szymon122 napisał:
    Czyli gdybym podpiął się pod pin DI układu MAX485 jednym kanałem a drugim podłączył się bezpośrednio pod wciskany przycisk aby mieć wyzwolenie to mógłbym "zobaczyć" co jest przesyłane podczas wciśnięcia danego przycisku ?
    Tak, ale do max485 podepnij się pod tx i rx a jeśli to znany protokół to możesz nawet zdekodować na polecenia.

• #26 27 Lis 2016 21:52
    tzok
    Moderator Samochody

Ciekaw jestem jak ten Rigol poradziłby sobie z dekodowaniem (a zwłaszcza przewijaniem), gdyby został użyty w trybie SINGLE i dekodowana była by statyczna zawartość bufora.

• #27 27 Lis 2016 22:20
    electro
    Poziom 17  

tzok napisał:
    Ciekaw jestem jak ten Rigol poradziłby sobie z dekodowaniem (a zwłaszcza przewijaniem), gdyby został użyty w trybie SINGLE i dekodowana była by statyczna zawartość bufora.

Radzi sobie ale w takiej sytuacji lepiej sprawdza sie analizator typu Salae, który dekoduje bufor pamięci, a nie tylko to co jest w danej chwili ekranie. Po za tym ergonomia obsługi i eksportu danych na Rigolu jest mówiąc delikatnie słaba w porównaniu do Salae

• #28 27 Lis 2016 22:23
    Piotrus_999
    Poziom 39  

Jak pisałem wyżej śrubki można wkręcać obcegami zamiast śrubokrętem, tylko po co? Jak nie ma innego wyjścia to rozumiem. Ale tu cała dyskusja jest pod tekstem reklamowym sprzedawcy rigola, i tylko moze go cieszyć.

• #29 27 Lis 2016 22:30
    tzok
    Moderator Samochody

Ten Rigol też ma dość spory bufor i taka praca wydaje mi się bardziej naturalna dla analizatora.

Piotrus_999 napisał:
    Ale tu cała dyskusja jest pod tekstem reklamowym sprzedawcy rigola, i tylko moze go cieszyć.
    Szkoda tylko, że sprzedawca w dość nieudolny sposób prezentuje tu skądinąd świetny oscyloskop klasy entry-level. Filmik jest bardziej anty reklamą niż reklamą...

• #30 28 Lis 2016 14:55
    tplewa
    Poziom 35  

[quote="ramrusazer"]

tplewa napisał:
    .
    Mam wrażenie, że moja wcześniejsza wypowiedź, została zignorowana ;).

Nie zignorowana tylko jest to o czym wspomnialem jak ktos ma pieniadze to kupuje inny sprzet. Dla wiekszosci amatorow taki analizator za zwyczaj wystarcza mimo swoich wad. Tez takiego kupilem z ciekawosci do testow i jak dla mnie za taka kase jest ok... W oscyloskopie jak pisalem nadaje sie to do serwisu itd. ale na pewno nie do jakiejs analizy nieznanych protokolow czy pracy z wieksza iloscia sygnalow (nawet jak wezmiemy MSO). Owszem mozna ale jest to cholernie niewygodne.

Sam tez mam troche inny sprzet tylko mam swiadomosc cen sprzetu (bo mimo ze to hobby to nie oszczedzam na sprzecie), w firmie natomiast mam dostep do sprzetu juz calkiem niedostepnego dla hobbystow - tylko co to zmienia...

Kolejna sprawa ta promocja nie dotyczy z tego co widze Rigol DS1054Z - czyli najczesciej kupowanego oscyloskopu przez amatorow i tutaj watpie by ktos kupil wyzszy model ze wzgledu na ta promocje (za zwyczaj jak juz ktos go kupuje to odpala sobie wszystkie dodatki jakims mniej legalnym sposobem). Zreszta patrzac tutaj na forum to i wiele osob trudno przekonac nawet na tego Rigola...
    Natomiast tutaj zowu jak ktos ma kase to kupic zapewne inny sprzet czy drozszego rigola czy cos z innej firmy (ale tutaj juz raczej mowimy o kwotach powyzej 10k zl za oscyloskop - aby to mialo sens tzn. np. cos wiecej niz 1GSa/S dzielone na cztery przy uzywaniu 3 lub 4 kanalow... niestety 250MSa/s to jest straszna bida). Ja z tego powodu zdecydowalem sie na Agilent InfiniiVision serii 3000 - ale ile osob tyle wyda na oscyloskop do hobby...

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME