Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #1 24 Lis 2016 12:14
    mkpl
    Poziom 37  

W pewnym urządzeniu (radiu) mam pakiet 10x 2100mAh NiMh. Akumulatory wyprowadzone są wprost na tylne złącze.

Radio niestety podczas ładowania nie jest odłączane (można przez przypadek je włączyć) więc ładowanie szybkie raczej odpada z powodu potencjalnie zbyt wysokiego napięcia.

Chcę je ładować prądem 1/10 C lecz mam problem z wyznaczeniem napięcia końcowego przy którym akumulatory mogły by pozostać jeszcze przez pewien czas.

Pozdrawiam

• #2 24 Lis 2016 12:53
    zibq
    Poziom 26  

Jaką ładowarką chcesz je ładować?
    Ogniwa NiMh są wygodne do ładowania o tyle, że w jego ostatniej fazie wykazują się wzrostem napięcia, tzw. delta V.
    Wiele ładowarek proces ładowania NiMH opiera właśnie na tym zjawisku.
    Ładowanie pakietu NiMH, napięcie końcowe

"Ręcznie" będzie trochę trudno.
    Poczytaj TU .

• #3 24 Lis 2016 17:35
    _jta_
    Specjalista elektronik

Z wykresu wynika, że prądem C/10 można je ładować do napięcia 1.44-1.45 V/ogniwo (czyli 14.4-14.5 V na pakiet 10 ogniw). Ja pakiet 4 ogniw ładowałem do 5.7V.

• #4 25 Lis 2016 00:06
    mkpl
    Poziom 37  

O to chodziło koledzy.
    Czyli spokojnie mogę zostawić pakiet pod napięciem 1,45V naładuje się (wystarczy 90%) i mogę go przetrzymać w takim stanie przez pewien czas?

Generalnie radio jest tak skonstruowane, że akumulatory wiszą wprost na złączu ładowania, które też może być złączem zasilania (przy braku akumulatorów). Baterii każdorazowo nie zamierzam wyciągać bo jest to nieco upierdliwe a samo radio to już prawie zabytek.

Chciałem je używać w domu pod "ładowarką" a w razie potrzeby zabrać i skorzystać z pracy bateryjnej w terenie.

@zibq ładowarka właśnie się projektuje i o ile ograniczenie prądu już mam to miałem kłopot z określeniem maksymalnego napięcia wyjściowego (bezpiecznego dla radia i akumulatorów). Z metody DV nie chciałbym jednak korzystać bo wymaga ona większego prądu niż 1/10 C przez co i wyższego napięcia pod koniec ładowania a to mogło by być szkodliwe dla radia.

• #5 25 Lis 2016 15:00
    _jta_
    Specjalista elektronik

Powiedziałbym, że wypadałoby jeszcze ograniczyć prąd ładowania - niekoniecznie do C/10, spokojnie można i C/5; 1.45 V/ogniwo to raczej górna granica, sugerowałbym 1.43 V/ogniwo.

• #6 20 Gru 2016 00:02
    Xantix
    Poziom 36  

mkpl napisał:
    Chcę je ładować prądem 1/10 C lecz mam problem z wyznaczeniem napięcia końcowego przy którym akumulatory mogły by pozostać jeszcze przez pewien czas.

A to nie można ładować ich prądem 0,1C przez 16 h z układem czasowym wyłączającym ładowanie po określonym czasie?
    Przecież większość prostych ładowarek do tego typu ogniw działa na tej zasadzie i nie widziałem, żeby odbijało się to negatywnie na samych ogniwach.

• #7 20 Gru 2016 09:24
    zibq
    Poziom 26  

Taka metoda będzie dobra pod jednym warunkiem - że akumulator jest rozładowany do końca. Oprócz ograniczenia prądu należy zastosować ograniczenie napięcia.
    Zauważ, że są ładowarki które najpierw akumulator rozładowują a następnie ładują.

• #8 20 Gru 2016 09:28
    Xantix
    Poziom 36  

zibq napisał:
    Zauważ, że są ładowarki które najpierw akumulator rozładowują a następnie ładują.

Wiem, sam taką mam. Czytałem kiedyś, że dla ogniw tego typu właśnie korzystne jest ładowanie w pełnych cyklach - czyli najpierw rozładowanie do końca a potem ładowanie...

• #9 20 Gru 2016 13:04
    _jta_
    Specjalista elektronik

Przecież większość prostych ładowarek do tego typu ogniw działa na tej zasadzie i nie widziałem, żeby odbijało się to negatywnie na samych ogniwach.

To chyba nieuważnie patrzyłeś. Mi taka ładowarka szybko wykończyła dużą część akumulatorków (a były z renomowanych firm, Varta i Ansmann, ładowarka Ansmann).

• #10 20 Gru 2016 15:23
    Xantix
    Poziom 36  

_jta_ napisał:
    To chyba nieuważnie patrzyłeś

Mam myszkę komputerową Logitech z 2008 roku z jakimś akumulatorkiem co był w zestawie - ładowarka działa na opisanej zasadzie i jakimś dziwnym trafem aku działa do dziś.

• #11 21 Gru 2016 16:58
    _jta_
    Specjalista elektronik

A może ta ładowarka miała ograniczenie napięcia, a ty tego nie zauważyłeś? Mam ładowarkę od myszy komputerowej i ona ma ograniczenie napięcia...

• #12 26 Gru 2016 04:24
    LED5W
    Poziom 31  

mkpl napisał:
    Dla takiego przypadku podaje się prąd. Można się spotkać z wartościami od 0,01C do 0,05C. Jeśli masz źródło prądowe możesz je przełączyć na inną wartość, pytanie tylko kiedy...

zibq napisał:
    Ogniwa NiMh są wygodne do ładowania o tyle, że w jego ostatniej fazie wykazują się wzrostem napięcia, tzw. delta V.
    Wiele ładowarek proces ładowania NiMH opiera właśnie na tym zjawisku.
    Metoda delta V to wykrywanie spadku napięcia (o kilka do kilkunastu mV), nie wzrostu.

• #13 26 Gru 2016 09:23
    2850193
    Usunięty  
  Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty