Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #1 26 Lis 2016 20:15
    Rezystor240
    Poziom 25  

Jestem słuchaczem radia vox fm na częstotliwości 104.4Mhz, mam bardzo dobry odbiór nic nie szumi.
    Odbieram to na dipolu 1/4 fali
    Jednak od wczoraj słychać na tej samej częstotliwości radio zet a najprawdopodobniej jakąś harmoniczną tego radia, harmoniczna czasem jest silniejsza i radio całkowicie szumi a czasem jest tylko trochę gorzej.
    Co mam zrobić?
    Da się to gdzieś zgłosić, że radio zet sieje harmonicznymi i zakłóca inne stacje radiowe.

• #3 26 Lis 2016 20:36
    Rezystor240
    Poziom 25  

Niestety na 97,9Mhz mam szum, ale kiedy teraz włączyłem radio na 104,4Mhz odbiera bardzo dobrze lecz jakieś 2 godziny tamu było słychać dwie pomieszane stacje z przewagą radia zet.
    Dlaczego tak się dzieje?

• Pomocny post
    #4 26 Lis 2016 20:45
    c2h5oh
    Moderator

Rezystor240 napisał:
    ...Co mam zrobić?
    Da się to gdzieś zgłosić, że radio zet sieje harmonicznymi i zakłóca inne stacje radiowe.

Takimi sprawami zajmuje się UKE ( https://www.uke.gov.pl/kontakt-z-urzedem-1098 ).
    Pamiętaj, że jeśli okaże się, że masz uszkodzoną instalację antenową, rozstrojone radio itp. to Ty zapłacisz za wizytę panów którzy przyjadą do Ciebie by sprawdzić warunki powstawania zakłóceń i Twój sprzęt.
    Tak więc do dzieła! Zgłaszaj "zakłócaczy" i pochwal się wynikami.
    Niestety, innej drogi nie ma.

• #6 26 Lis 2016 20:56
    Rezystor240
    Poziom 25  

Joker. napisał:
    Dobrą masz polaryzację anteny?

Antena zawieszona jest w pionie czyli tak jak powinno być.

Radio onlone nigdy.
    Jaka jest częstotliwość 'próbkowania' radia internetowego?
    Zwykłe radio odbiera 'na żywo' to co wysyła nadajnik bez żadnego próbkowania.

• Pomocny post
    #7 26 Lis 2016 21:02
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Rezystor240 napisał:
    Niestety na 97,9Mhz mam szum,

Łódź [CDM Pekao] 0,5kW (więc słabiutko). To może tłumaczyć brak odbioru zwłaszcza że jak rozumiem nie posiadasz porządnej anteny.
    Nawiasem VOX z Warszawy też nadaje połową kilowata a nadajnik ma przy rondzie ONZ.

Rezystor240 napisał:
    kiedy teraz włączyłem radio na 104,4Mhz odbiera bardzo dobrze lecz jakieś 2 godziny tamu było słychać dwie pomieszane stacje z przewagą radia zet.
    Dlaczego tak się dzieje?

Propagacja zmienną jest, a Zet w Mikstacie ma 10kW ERP, do Warszawy masz jakieś 65km a do Mikstatu 150km, takie sytuacje moga się zdarzać, podstawowa przyczyna leży w koncesjach VOX - są to koncesje dla radia "miejskiego" w zasadize pomyślane tylko na odbiór w obszarze miejskim Łodzi czy Warszawy.
    Jesli zalezy ci na stabilnym odbiorze to sugeruję wystawić porządną antenę skierowaną na Łódź lub Warszawę albo rezygnację z FM na rzecz streamingu via internet.

• #8 26 Lis 2016 21:25
    Joker.
    Poziom 30  

Rezystor240 napisał:
    Jaka jest częstotliwość 'próbkowania' radia internetowego?
    Zwykłe radio odbiera 'na żywo' to co wysyła nadajnik bez żadnego próbkowania.

Konkretnie dla Voxa to nie wiem, pewnie 128kbs m4a. Rozgłośnia też wysyła strumień cyfrowy do nadajnika satelitą albo przez internet albo inną radiolinią.
    Trzeba posłuchać przez fm i przez cyfrowo na tych samych głośnikach i porównać.

• Pomocny post
    #9 27 Lis 2016 16:21
    robokop
    Moderator Samochody

Panowie, poczytajcie co to ta "harmoniczna". Albo radio ma selektywność do d...y ze swojej natury, albo się zepsuło, albo zwyczajnie system antenowy powoduje przesterowanie zbyt silnym sygnałem - stąd przy propagacji "ściąga" dwie stacje na raz. Rozwiązanie - albo antena kierunkowa, albo kawałek drutu w gnieździe zamiast niej -pasmo FM służy do transmisji i odbioru lokalnego, nie DX.

• #10 27 Lis 2016 17:12
    Rezystor240
    Poziom 25  

robokop napisał:
    Albo radio ma selektywność do d...y

Raczej nie moje radio to coś takiego:
    https://www.google.pl/search?q=Wie%C5%BCa+LG+...C5%BCa+LG+NO+FA64-DOU&imgrc=8x9ZMATqT3LgtM%3A
    Słucha się na nim całkiem przyjemnie.
    Selektywność też nie jest zła.
    robokop napisał:
    albo zwyczajnie system antenowy powoduje przesterowanie zbyt silnym sygnałem

Moja antena to dipol 1/4 fali zestrojona w środek pasma UKF na 98Mhz.
    Dzisiaj gra od samego rana i ani na chwilę nie zaszumiało.

• Pomocny post
    #12 28 Lis 2016 10:36
    Adamcyn
    Poziom 23  

robokop napisał:
    Panowie, poczytajcie co to ta "harmoniczna"

Tak, to nie jest harmoniczna.
    robokop napisał:
    Albo radio ma selektywność do d...y ze swojej natury, albo się zepsuło,

Po prostu podłącz inne.
    jdubowski napisał:

Propagacja zmienną jest

I tu, również moim zdaniem, należy szukać przyczyny.

• #13 28 Lis 2016 11:04
    Freddy
    Poziom 43  

Rezystor240 napisał:
    Dlaczego tak się dzieje?
    Podejrzewam, że to jakaś piracka rozgłośnia nadajaca na własnej roboty nadajniku zakłóca odbiór.
    Nie ma możliwości aby harmoniczna radia Zet miała jakikolwiek wpływ na odbiór Vox FM.
    Przyczyna może równiez być uszkodzenie Twojego odbiornika.

• #14 28 Lis 2016 12:02
    Adamcyn
    Poziom 23  

Freddy napisał:
    Podejrzewam, że to jakaś piracka rozgłośnia nadajaca na własnej roboty nadajniku zakłóca odbiór.

Masz konkretne podejrzenia?:D

• #15 28 Lis 2016 13:21
    Freddy
    Poziom 43  

Adamcyn napisał:
    Masz konkretne podejrzenia?
    Trochę za daleko mieszkam :D.
    Sąsiad z góry, z bloku obok, trzeba przelecieć pasmo i sprawdzić, czy nie ma jakiejs dziwnej stacji, a najlepiej również stare pasmo. UKF.
    Rezystor240 napisał:
    odbiera bardzo dobrze lecz jakieś 2 godziny tamu było słychać
    To właśnie może wskazywać na powyższe.

Nie wiem jakie radio ma autor, bo nie raczył napisać, więc nawet nie mgę podejrzewać, co mogło sie stać.

• #16 28 Lis 2016 13:49
    Rezystor240
    Poziom 25  

Freddy napisał:
    Nie wiem jakie radio ma autor, bo nie raczył napisać, więc nawet nie mgę podejrzewać, co mogło sie stać.

Przecież dałem linka w 10 poście, dla pewności podam jeszcze raz:
    https://www.google.pl/search?q=Wie%C5%BCa+LG+...C5%BCa+LG+NO+FA64-DOU&imgrc=8x9ZMATqT3LgtM%3A

Freddy napisał:

W ostatnim czasie około miesiąc temu odkryłem dziwną nośną nic nie nadaje słychać tylko charakterystyczny przydźwięk sieci. A najlepsze jest to że na radio wyświetla się kontrolka stereo.
    Ale jaki to może mieć wpływ? Przecież wyraźnie słychać radio zet i to ono jest przyczyną.

• #17 28 Lis 2016 13:56
    Freddy
    Poziom 43  

Rezystor240 napisał:
    ... miesiąc temu odkryłem dziwną nośną ...

Rezystor240 napisał:
    Przecież wyraźnie słychać radio zet i to ono jest przyczyną.
    Skoro wiesz lepiej i tak uważasz, to po co zadajesz pytanie na forum?

• #18 28 Lis 2016 14:05
    Rezystor240
    Poziom 25  

Freddy napisał:
    Skoro wiesz lepiej i tak uważasz, to po co zadajesz pytanie na forum?

Twoim zdaniem Freddy co może być przyczyną?
    Dodam że ta nośna jest nawet teraz bo sprawdziłem a vox odbiera całkiem dobrze.
    Częstotliwość tej niewiadomej nośnej to 98,3 i w tych okolicach jeszcze słychać cisze

• #19 28 Lis 2016 14:15
    Freddy
    Poziom 43  

Przecież juz pisałem co może być przyczyną - czytaj ze zrozumieniem.

• #20 28 Lis 2016 14:21
    c2h5oh
    Moderator

Piszecie tu ciągle o jakiejś harmonicznej. Skoro jest to harmoniczna to należy szukać częstotliwości PODSTAWOWEJ.
    Co to jest częstotliwość harmoniczna (która?) i jak wyliczyć dla niej częstotliwość podstawową można wyczytać w wiki lub książce z podstawami fizyki.

• Pomocny post
    #21 28 Lis 2016 15:03
    Adamcyn
    Poziom 23  

c2h5oh napisał:
    Piszecie tu ciągle o jakiejś harmonicznej.

Już od dawna nie piszemy o harmonicznej.

Obecnie dyskutujemy o propagacji i być może modulacji krzyżowej:
    Rezystor240 napisał:
    odkryłem dziwną nośną nic nie nadaje słychać tylko charakterystyczny przydźwięk sieci. A najlepsze jest to że na radio wyświetla się kontrolka stereo

Rezystorze 240, czy na innym odbiorniku również wyświetla się kontrolka stereo?

• #22 28 Lis 2016 15:16
    Rezystor240
    Poziom 25  

Adamcyn napisał:
    Rezystorze 240, czy na innym odbiorniku również wyświetla się kontrolka stereo?

Sprawdziłem na innym radiu i tam też wskazuje stereo ale też słychać cząstkowo inną stacje pewnie ma mocniejszy sygnał.
    Jedno mnie tylko zastanawia poco pirat radiowy wysyła w eter tylko fale nośną to znaczy ciszę?

• #23 28 Lis 2016 15:26
    Adamcyn
    Poziom 23  

Niekoniecznie pirat.
    To może być produkt uboczny, który powstał poprzez modulację krzyżową (cross modulation), formę intermodulacji legalnie nadających nadajników.

• #24 28 Lis 2016 16:00
    Freddy
    Poziom 43  

Adamcyn napisał:
    Niekoniecznie pirat.
    To może być produkt uboczny, który powstał poprzez modulację krzyżową (cross modulation), formę intermodulacji legalnie nadających nadajników.
    Tak, ale to jest realne przy rozstrojonej pośredniej, a zauważ, że to zjawisko jest okresowe :).

• Pomocny post
    #25 28 Lis 2016 16:11
    Adamcyn
    Poziom 23  

Freddy napisał:
    zauważ, że to zjawisko jest okresowe

Zrozumiałem, że Rezystor240 znalazł inny przypadek, który ma charakter ciągły:
    Rezystor240 napisał:
    W ostatnim czasie około miesiąc temu odkryłem dziwną nośną nic nie nadaje słychać tylko charakterystyczny przydźwięk sieci. A najlepsze jest to że na radio wyświetla się kontrolka stereo

• #26 28 Lis 2016 16:21
    Rezystor240
    Poziom 25  

Adamcyn napisał:
    Zrozumiałem, że Rezystor240 odkrył drugi problem

A jaki to dla mnie problem, problemem jest zakłócenie radia VOX FM a to, że ktoś ma piracki nadajniki to jego problem nie mój.
    A zakłócenia zniknęły więc problemu nie ma lecz tematu nie zamknę bo nie wiem czy znowu się nie pojawią.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty