Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie GWC dwuczłonowym - jak to rozwiązać?

Ireneusz Sikorski 30 Lis 2016 14:38 915 5
  • #1 30 Lis 2016 14:38
    Ireneusz Sikorski
    Poziom 10  

Witam bywalców.

Mam zagwozdkę ze sterowaniem GWC - od jakiegoś czasu szukam sterownika, który poza wyborem źródła świeżego powietrza
    (powietrze "przeciągnięte" przez GWC / powietrze z czerpni zewnętrznej - w sumie dwie przepustnice z których jedna jest otwarta a druga wtedy zamknięta)
    wybierałoby dodatkowo, w odstępach czasowych, jedną z dwóch przepustnic członów GWC.

Zależy mi na takiej pracy:
    - kiedy system pobiera powietrze z zewnątrz (korzystniejsza temperatura) zamknięte są obie przepustnice GWC a otwarta przepustnica czerpni zewnętrznej;
    - kiedy system pobiera powietrze przez GWC zamknięta jest przepustnica czerpni zewnętrznej, a przepustnice dwóch członów GWC otwierają się naprzemiennie w odstępach 12 godzinnych.

Można by to w miarę prosto rozwiązać przy czterech przepustnicach (zewnętrzna i GWC otwierana/zamykana sterownikiem GWC, a dwie przepustnice poszczególnych członów GWC odrębnie sterowane czasowo) ale zastanawiam się czy nie dałoby się zastosować tylko trzech przepustnic w układzie jaki opisałem wyżej...
    Producenci sterowania do tego ustrojstwa jeszcze chyba czegoś takiego nie przewidzieli...

• #2 30 Lis 2016 16:48
    maxrider
    Poziom 20  

Już dawno coś takiego opracowano.
    Termostat różnicowy do GWC masz np tutaj:
    http://allegro.pl/inteligentny-regulator-sterownik-sterowanie-gwc-i6626590383.html
    Wybiera korzystniejsze źródło ciepła/chłodu z czasowym opóźnieniem testowania GWC co pozwala na zbadanie temperatury panującej w GWC. dodatkowo jeśli masz dwuczłonowy GWC to można zastosować układ czasowy tak jak chcesz z odstępem 12H lub tak jak Ci odpowiada. Wyżej wymieniony sterownik świetnie się sprawuje przetestowany w boju.
    Pozdrawiam

• #3 30 Lis 2016 19:43
    Ireneusz Sikorski
    Poziom 10  

Z Twojej wypowiedzi wynika, że można zastosować wyżej wspomniany sterownik przy wykorzystaniu trzech przepustnic?

• #4 01 Gru 2016 15:30
    Ireneusz Sikorski
    Poziom 10  

Z braku odpowiedzi wnioskuję, że proponowane przez ciebie rozwiązanie jest typowe dla "pół GWC", bo jak to inaczej nazwać ;-) Niestety masowo buduje się takie połówki, bo są o 50% tańsze i do tej masy projektowane są sterowniki. Nie znalazłem takiego którym można obsłużyć "normalne" czyli dwuczłonowe GWC. Jak pisałem wyżej takie rozwiązanie jakie podajesz wymaga na trzech rurach czterech przepustnic z siłownikami, co wydaje się nieracjonalne :-)

• #5 02 Gru 2016 16:08
    Ireneusz Sikorski
    Poziom 10  

Powoli, ale dotarło do mnie, że Twoje rozwiązanie da się jednak pogodzić w takim układzie jak opisałem na początku (z trzema przepustnicami) - poza prostym wyłącznikiem czasowym trzeba jeszcze użyć kilku przekaźników - jeden z nich sterował będzie przepustnicami GWC z użyciem wyłącznika czasowego.

Tymczasem zmieniłem preferowane rozwiązanie na trzy wentylatory z zaworami zwrotnymi zamiast przepustnic, ale zasada jest ta sama. Dzięki

• #6 08 Gru 2016 09:33
    Chris_W
    Poziom 36  

Występują przepustnice "w trójnikach" (przełączające) miałbyś wtedy 2 siłowniki i dwie przepustnice, wyszłoby taniej.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME