Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Wzmacniacz słuchawkowy oparty na LME49600

DVDM14 03 Gru 2016 13:06
  • Wzmacniacz słuchawkowy oparty na LME49600

Witam,

Chciałbym zaprezentować moją konstrukcję wzmacniacza słuchawkowego. Projekt ten został zaczęty już dość dawno z myślą o współpracy z DAC-iem USB projektowanym przez znajomego, jednak z różnych przyczyn długo czekał na ukończenie. ;) Była to pierwsza płytka którą samodzielnie rysowałem, w związku z czym faza projektowa zajęła dość sporo czasu nim efekty stały się dla mnie zadowalające.

Przechodząc do konkretów, wzmacniacz oparty jest o bufory prądowe LME49600. Zostały wybrane ze względu na to, iż oferują bardzo dobre parametry przy prostej implementacji. Wykorzystałem "katalogową" aplikację z układem DC-servo. "Servo", aktywnie koryguje offset DC na wyjściu wzmacniacza, pozwala więc wyeliminować z toru sygnałowego kondensatory sprzęgające. Aby zapewnić trwałość zdecydowałem się na zastosowanie wysokiej jakości elementów podatnych na zużycie, takich jak potencjometr czy kondensatory elektrolityczne.

Wzmacniacz słuchawkowy oparty na LME49600 Wzmacniacz słuchawkowy oparty na LME49600

Na płytce znalazł się również zintegrowany, niskoszumny zasilacz, aby wzmacniacz mógł służyć jako samodzielny, łatwy w instalacji moduł.

PCB projektowałem samodzielnie, jednak kolega d3211 pomagał mi w kwestiach koncepcyjnych i wykonania,
    Płytki zostały zamówione w Chinach (oczywiście sam laminat, montaż został wykonany samodzielnie), ponieważ chciałem uzyskać możliwie dobrą jakość wykonania. Koszt PCB nie był duży, jednak są dużo lepiej zrobione niż cokolwiek, co mógłbym wyprodukować samemu. :)

Wzmacniacz słuchawkowy oparty na LME49600 Wzmacniacz słuchawkowy oparty na LME49600

Płytka posiada przygotowane miejsce na prosty układ opóźnionego załączania wyjścia, w trakcie testów jednak zrezygnowałem z niego jako że okazał się nie być konieczny - wzmacniacz włącza się bez trzasków.
    Podczas pierwszych prób układ wzbudzał się i odmawiał współpracy. Początkowo nie mogłem ustalić przyczyny, jednak okazała się ona trywialna - resztki topnika które nie ustąpiły podczas wstępnego mycia płytki. Kąpiel w myjce ultradźwiękowej rozwiązała problem i wzmacniacz już od kilku tygodni pracuje w pełni stabilnie. :) Gotowa płytka została umiejscowiona w zakupionej na Allegro obudowie.

Korpus obudowy wykonany jest z dibondu (polietylenowa płyta pokryta blachami aluminiowymi), umożliwia więc ekranowanie konstrukcji. Dla pewności zapewniłem elektryczne połączenie metalowego pokrycia z PE sieci oraz pozostałymi elementami mechanicznymi. W obudowie zostało umiejscowione zasilające gniazdo IEC C14 z wbudowanym filtrem EMI i wyłącznikiem, zaś jako gniazda sygnałowe wykorzystałem złącza jack 6,3mm firmy Neutrik.

Obecnie wzmacniacz pracuje ze słuchawkami Sennheiser HD598, planuję jednak wymianę na HD600. Efekty jego pracy są dla mnie całkowicie zadowalające, w moim odczuciu pozwala (oczywiście zapewniwszy odpowiednie źródło sygnału) wykorzystać pełne możliwości przetworników.

Zachęcam do dyskusji. :)

• #2 03 Gru 2016 15:02
    KokiX
    Poziom 20  

Podoba mi się ta obudowa ;).

Jaką moc szczytową może uzyskać Twój wzmacniacz, na ile ją szacujesz? Jakiego napięcia jest transformator, jaką ma moc?
    No i jak się ma znamionowa moc słuchawek do mocy wzmacniacza? Mam słuchawki o deklarowanych 300 mW mocy, ale wątpię, by konieczny był wzmacniacz o takiej mocy (choć wyjście słuchawkowe laptopa ok. 50 mW i mp4 - ok 12 mW, to wyraźnie za mało, przy większym wzmocnieniu znika wręcz bas).

Jestem w trakcie budowy prostszego wzmacniacza, na AD8397. Planuję zintegrować to w jednej obudowie z DACiem.
    Jakie regulatory napięcia, prócz tych LT3015 byś polecał? Potrzebuje czegoś na 9-10 V.

• #3 03 Gru 2016 17:34
    elektronik666
    Poziom 10  

"Koszt PCB nie był duży" Czy mógłbyś podać jakieś informacje o firmie która to robiła(link, nazwę)?

• #4 03 Gru 2016 18:29
    DVDM14
    Poziom 35  

KokiX napisał:
    Jaką moc szczytową może uzyskać Twój wzmacniacz, na ile ją szacujesz? Jakiego napięcia jest transformator, jaką ma moc?

Na podstawie danych katalogowymi LME szacuję na 1Wrms (co zgadza się z eksperymentami), nie mierzyłem dokładnie, ale potem sprawdzę. Transformator jest 10VA 2x9V.
    KokiX napisał:
    No i jak się ma znamionowa moc słuchawek do mocy wzmacniacza? Mam słuchawki o deklarowanych 300 mW mocy, ale wątpię, by konieczny był wzmacniacz o takiej mocy

Szczerze mówiąc, tu nie o moc chodzi, ale o zapewnienie końcówki która zachowuje się w pełni liniowo, jednocześnie zapewniając dobrą kontrolę nad przetwornikiem. Mocy znamionowej słuchawek nie znam (nie jest jasno podawana przez producenta), ale zasadniczo nie ma ona znaczenia.

.
    KokiX napisał:
    Jakie regulatory napięcia, prócz tych LT3015 byś polecał? Potrzebuje czegoś na 9-10 V.

Zależy od konkretnej aplikacji. Zasadniczo, nawet zwykłe LM317 z odpowiednim kondensatorem na pinie ADJ zachowują się całkiem nieźle i do wielu aplikacji wystarczą, w bardziej krytycznych miejscach (jak zasilanie części analogowej wyższej klasy przetworników DAC) polecałbym poszukać czegoś lepszego, jednak to już trzeba dobierać zależnie od funduszu i wymagań.

elektronik666 napisał:
    "Koszt PCB nie był duży" Czy mógłbyś podać jakieś informacje o firmie która to robiła(link, nazwę)?

Zamawiałem w PCBWay, koszt wyniósł 11USD za 10 sztuk + wysyłka (ponad 30USD, ale zamawiałem ze znajomym i koszt się podzielił) + podatek.