Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Jak walczyć z mrówkami faraona?

And! 10 Gru 2016 12:15
 • #1 10 Gru 2016 12:15
  And!
  Admin grupy Projektowanie

  Jak walczyć z mrówkami faraona?
  Dawno temu moje mieszkanie było zaatakowane przez spore ilości tzw. mrówek faraona. Na niedostępnej już stronie and.elektroda.eu opisałem sposoby jakie wykorzystałem do pozbycia się nieproszonych gości. Materiał jest dość stary i prawdopodobnie są już lepsze sposoby, ale sądząc po historii liczby wejść materiał nadal był użyteczny. Ponieważ jest to dział HydePark poniżej umieszczam oryginalny materiał. Jeżeli macie inne sposoby lub uwagi warto napisać o nich w tym temacie.

  Mrówki faraona.
  Skoro czytasz tą stronę podejrzewam, że widoczna powyżej mrówka jest Ci dość dobrze znana (niestety).
  Jest to mrówka faraona (Monomorium Pharaonis) zwana faraonką, jest ona utrapieniem blokowisk, oraz rzadziej domów wolno stojących, które także potrafi atakować. Mrówki faraona niszczą żywność, możliwe jest również przenoszenie przez nie chorobotwórczych bakterii i innych mikroorganizmów.

  Jak zwykle zaczyna się "przygoda" z mrówkami ?
  Zapewne ten etap masz już za sobą. Nagle w mieszkaniu zauważamy stada małych brązowo-rudych mrówek.
  Po otwarciu dawno nieotwieranych pudełek, szafek, podniesieniu doniczek wyskakuje kilkanaście mrówek i rozbiega się po mieszkaniu.
  Zwykle reagujemy wybijając wszystkie osobniki w nadziei, że znikną. Błąd, nie znikną to dopiero początek. Mamy do czynienia ze zmasowanym atakiem, którego celem jest znalezienie źródeł pokarmu w naszym mieszkaniu.

  Jak walczyć z mrówkami faraona?

  Mrówki formują szyki...
  Nasze doraźne działania zdają się dawać efekty ?
  Zużyliśmy już wszystkie środki owadobójcze (przy okazji boli nas od nich głowa), wybite zostały setki mrówek i jest ich jakby mniej.
  Owszem wydaje się ich mniej, gdyż nie błądzą bez sensu po mieszkaniu. Zlokalizowały już źródła pokarmu i w sposób zorganizowany przenoszą pokarm do gniazda.
  Poruszają się "sznurkiem" jedne idą w kierunku gniazda inne w kierunku pokarmu.
  Jak udaje im się formować takie zorganizowane szyki ?
  Dzięki feromonom, które wydzielają.
  Robotnica która znajdzie pokarm niesie go do gniazda znacząc trasę feromonami. Kolejne robotnice podążają jej szlakiem. Gdy źródło pokarmu się kończy ścieżka feromonowa zanika i sznurek mrówek formuje się gdzie indziej. Sprytne prawda ?
  Ponieważ mrówki są małe i półprzezroczyste a teraz poruszają się mniej chaotycznie sprawiają wrażenie mniejszej liczebności.
  Kolejnym etapem ataku mrówek, jest nasze obrzydliwe znalezisko np. w postaci zamrówczonego chlebaka do którego wiedzie sznurek mrówek.

  Jak walczyć z mrówkami faraona?

  Czym różnią się faraonki od pozostałych mrówek odwiedzających nasze domy ?
  Otóż zwyczajne "czarne" mrówki wchodzące czasem do naszego mieszkania, mają gniazdo na zewnątrz budynku pod ziemią. Nasze mieszkanie odwiedzają one przypadkiem i ich wizyty są krótkotrwałe.
  Jak walczyć z mrówkami faraona?

  Mrówki czarne (Lasius niger) jako mało uciążliwe i żyjące poza naszymi mieszkaniami zwykle nie dokuczają mi w ogóle, i ja również nie dokuczam im w żaden sposób.
  Mrówki faraona giną poniżej temperatury 0°C dlatego wybierają nasze ciepłe mieszkania będące dla nich idealnym schronieniem w zimie. Faraonki tworzą gniazda wewnątrz budynków skąd robotnice penetrują nasze mieszkania.
  Łatwo zauważyć nieskuteczność naszych doraźnych działań. W gnieździe królowa produkuje robotnice których jest kilka-kilkadziesiąt tysięcy.
  Gdzie znajdują się gniazda ?
  Zwykle gniazda są tam gdzie nie ma pożywienia, w piwnicach pionach wodno-kanalizacyjnych, pod styropianem, w szczelinach między ścianami czyli generalnie w miejscach niedostępnych.
  Co do położenia gniazda, mrówki również potrafią zaskoczyć, gniazdo może się znajdować w pościeli (wykrochmalonej i schowanej w szafie), w nieużywanej latarce bez baterii leżącej gdzieś od dawana i w wielu innych zaskakujących miejscach.

  Jak się pozbyć mrówek faraona ?
  Jeżeli atakują wolno stojący dom, jest to prostsze zadanie gdyż mamy cały budynek pod kontrolą.
  W przypadku bloków musimy współpracować z sąsiadami. Niestety możemy trafić na np. ludzi, którym mrówki nie przeszkadzają a w ich mieszkaniach mrówki mają doskonałe warunki do rozwoju.
  Część lokatorów może się po prostu nie przyznawać lub wstydzić ich obecności ew. nie zauważać tych małych mrówek.

  Odpieramy atak...
  Przede wszystkim należy wysprzątać mieszkanie. Mrówki najczęściej atakują kuchnie i łazienkę. Należy ograniczyć mrówkom dostęp do żywności.Ścieżki feromonowe do naszych spiżarni zacieramy środkiem zawierającym chlor.
  Jednak to nie wszytko, należy zniszczyć gniazdo, rzadko kiedy udaje nam się je znaleźć.
  Aby zniszczyć gniazdo należy wyłożyć preparaty z trutką pokarmową. Mrówki utworzą do nich sznurek (omijając naszą żywność) zaniosą pokarm z trutką do gniazda i nakarmią królową.
  Trutka pokarmowa jest preparatem z opóźnionym czasem działania. Po pewnym czasie ginie całe gniazdo gniazdo (nie przybywają nowe robotnice). Resztki robotnic dobijamy mechanicznie oraz chemicznie.
  Jeżeli w budynku jest więcej zwolenników pozbycia się mrówek, można zamówić zorganizowaną akcję w profesjonalnej firmie dezynsekcyjnej

  Tępimy a mrówki a one nadal są...
  Widocznie w naszym budynku jest dużo gniazd, ew duża część z mieszkańców nie współpracuje w tępieniu mrówek. Co nam pozostaje ?
  Jeżeli widzimy że mrówki nadchodzą konkretnie od jednego lokatora i szukają u nas żywności, ew nasze mieszkanie służy do przemarszu do innego miejsca, możemy działać inaczej. Mrówki przedostają się szczelinami, idą często po rurkach CO, rurach wodnych itp. Jeżeli znajdziemy sznurek mrówek nie niszczmy go od razu.
  Poszukajmy początek i koniec sznurka, będzie tam szczelina którą wchodzą nam do mieszkania.
  Zaklejamy silikonem szczelinę, tłuczemy mrówki i niszczymy ślad feromonowy.
  Mrówki poszukają nowego szlaku, być może tym razem poza naszym mieszkaniem...

  Przykładowy scenariusz walki, czyli przykład jak zwalczyłem powracającą falę mrówek.
  Od pewnego czasu mrówki pojawiały się w kuchni oraz w łazience. Ponieważ ostatnio przebywałem nieco więcej w domu miałem czas aby je zwalczyć. Wyłożyłem trutki pokarmowe (Faratox B) w miejscach ich występowania. Preparat zawiera metopren, który dość szybko ogranicza rozrost liczebności gniazda.
  Po wyłożeniu karmników okazało się, że w kuchni wychodzą z kratki wywietrznikowej, w łazience wychodziły z szczeliny w ścianie.
  Po kilku dniach ilość mrówek przenoszących trutkę do gniazda znacznie zmalała aż pojawiały się pojedyncze sztuki.
  Szczelina w łazience została zaklejona, w kuchni wywietrznik został zabezpieczony Chińską kredą owadobójczą (zawiera deltamethrin). Jest to bardzo skuteczna bariera, ale trzeba unikać z nią kontaktu gdyż w najlepszym przypadku będzie boleć nas głowa.
  Kredą Chińską rysujemy jak zwykłą kredą po tablicy. Żadna mrówka nie przejdzie takiej bariery.
  Jeżeli mamy małe dzieci lub zwierzęta uważajmy aby nie miały kontaktu z kredą i jej pyłem.

  Skąd się biorą mrówki faraona ?
  Między budynkami w mieście migrują tylko latem, gdyż niska temperatura je niszczy.
  Mogą się przenosić z przedmiotami w których było gniazdo, np. wraz z meblami nowego lokatora.
  Remonty powodują często drgania powiększające szczeliny, przez które mrówki rozszerzają swoje działanie w budynku.
  Na koniec pozostaje mi życzyć powodzenia w walce z mrówkami które starają się żyć i zakładać gniazda wewnątrz naszych mieszkań.

 • #2 10 Gru 2016 18:42
  mrowkarz
  Uczeń

  Tak tylko dodam, na obrazku z ,,czarną'' mrówką jest najprawdopodobniej Formica cinerea.
  I ciekawostka odnośnie faraonek, wszelkie próby hodowli w formikarium bardzo często kończą się niczym. W brew pozorom strasznie ciężko zapewnić im odpowiednie warunki do życia. Kolonie po prostu wymierały z niewiadomych przyczyn.

 • #3 10 Gru 2016 19:00
  And!
  Admin grupy Projektowanie

  Dzięki za informacje o Formica cinerea, po tylu latach człowiek może czegoś się dowiedzieć.
  Mrówka została uwieczniona na zdjęciu, gdyż zainteresowała się zaschniętą plamą po soku na tarasie i można było jej zrobić zdjęcie zanim szybko oddaliła się w sobie tylko znanym kierunku.

 • #4 10 Gru 2016 19:51
  Bieda z nędzą
  Poziom 17  

  Płyn na mszyce Decis Ogród (Bayer) i franca w 20 sekund zdycha.

 • #5 10 Gru 2016 21:12
  Jerzy Trojniarz
  Poziom 16  

  Witam.Też miałem problem z mrówkami faraona.Ale wyczytałem w internecie że dobrym sposobem na nie jest wymieszany boraks (proszek do spawania mosiądzu) z żółtkiem ugotowanego jajka tak 1:1.Faraonki bardzo lubią żółtko jaja i chętnie zanoszą je do gniazda wraz z boraksem.Po kilku dniach widać już ich wyraźnie mniej,po kilku następnych jest ich jeszcze mniej i są coraz mniejsze (młodsze).W zależności od wielkości gniazda trwa to od dwóch do kilku tygodni.Było by super,gdyby chcieli to samo zrobić sąsiedzi,ale przeważnie ciężko się dogadać.
  Pudełeczko z karmą trzeba postawić w pobliżu lub na ich ścieżce.Metoda skuteczna i nie szkodliwa dla ludzi,bez smrodu chemikaliów.Życzę powodzenia w walce z intruzami.

  Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty