Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawianie skali po wymianie w odbiorniku R350M

mariostan 10 Gru 2016 17:55 1485 9
  • #1 10 Gru 2016 17:55
    mariostan
    Poziom 9  

Wymieniłem skalę optyczną i mam problem z prawidłowym ustawieniem wyświetlania na ekranie, wszelkie uwagi mile widziane. Pozdrawiam Stanisław.

• Pomocny post
    #2 11 Gru 2016 12:23
    darczar
    Poziom 23  

Witam.
    Jeśli problem polega na niemożności uzyskania ostrego obrazu na matówce, to należy regulować odległością obiektywu i kondensora od skali. Jednak z mojej wieloletniej praktyki wynika, że najczęściej pomaga regulacja odległości żarówki od kondensora. Wielokrotnie wystarczyło obrócenie żarówki wraz z oprawką, tak aby zmniejszyć lub zwiększyć odległość samego włókna żarówki od kondensora, i obraz skali stawał się ostry. Oczywiście cała optyka musi być dokładnie umyta, gdyż często osiadał na niej pył pochodzący ze styków bębna i ślizgaczy kondensatorów zmiennych.
    Warto wspomnieć, że jeżeli nowa skala pochodzi z innego typu odbiornika (np. R-250M2) to jej szkło ma nieco inną grubość i może to powodować problemy z wyświetlaniem, nie wspominając już o problemach z kalibracją.
    Pozdrowienia.
    Darek.

• #3 11 Gru 2016 13:57
    mariostan
    Poziom 9  

Dziękuję bardzo za cenne uwagi,mam problem z prawidłowym wyświetlaniem skali,na początku jest dobrze na środku już widać dwie skale ,a na końcu skalę przeciwną.

Dodano po 5 [minuty]:

Zapomniałem dodać że skala jest od R250M2 a mój odbiornik R250M

• #4 14 Gru 2016 11:21
    darczar
    Poziom 23  

Opisywany objaw sugeruje niewłaściwe centrowanie skali na osi agregatu. Ponieważ tak naprawdę, to obie skale powinny być jednocześnie rzutowane na ekran. O tym która jest aktualnie widoczna, decyduje położenie przysłony, napędzanej z przełącznika zakresów. Jeśli dobrze pamiętam, to na drugim zakresie powinna być widoczna górna skala, a na pozostałych - dolna. Dlatego, skoro w trakcie przestrajania widoczna jest raz jedna raz druga skala, można podejrzewać że brak jej należytego centrowania. Kilkakrotnie wymieniałem skale w R-250M2 i tam wystarczyło delikatnie poruszać skalą przed jej zamocowaniem, aby uzyskać wystarczającą centryczność. Jeśli tylko kołek ustalający znalazł się na swoim miejscu i sprężyny trzymające skalę na osi były dość sztywne, to należało delikatnie poruszać skalą, obserwując efekt na matówce. Wymagało to pewnej cierpliwości, ale dawało dobre rezultaty.
    Powodzenia.
    Darek

• #5 23 Sie 2017 22:57
    mariostan
    Poziom 9  

Męczę się już drugi wieczór i nie ma efektów nie mam punktu od którego bym mógł zacząć ustawiać skalę , nie wiem czy skalę ustawić na początek , czy na koniec czy pośrodku i starać się regulować nie mam punktu zaczepienia.

• #6 24 Sie 2017 20:25
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Nawet i nie marz zdobyć idealny wynik przy zamianie skali! Skale dla wskazanych radioodbiorników są indywidualistyczne . W komplecie producenta radioodbiorników przewidziano dostarczenie 1 zapasowej skali . Wypadek otrzymania idealnego wyniku przy użyciu skali od drugiego radioodbiornika, a tym więcej innej modeli - wyjątek, a nie reguła, z szansami 1/ 1000xxx. Wyjście z sytuacji - zamiana optycznej skali na cyfrową. Jeden z wariantów - na tej stronie internetowej. http://www.sprut.de/electronic/pic/projekte/r250/r250.htm

• #7 24 Sie 2017 21:14
    mariostan
    Poziom 9  

Dziękuję bardzo za cenne uwagi , ja zdaję sobie sprawę że nie będzie się pokrywała z oryginalną ale ja tylko chcę
    ją centrycznie ustawić żeby na całej skali się równo wyświetlała a to powinno się dać ustawić bez względu
    na typ odbiornika a dostawianie skali cyfrowej to jest profanacja moim zdaniem wspaniałego odbiornika .

• #8 30 Sie 2017 14:34
    mariostan
    Poziom 9  

Skala już ustawiona centrycznie ,teraz trzeba ją skalibrować z odbiornikiem , a do tego są potrzebne kable remontowe które wykonam sam .Temat uważam za zamknięty i jeszcze raz dziękuję za cenne uwagi.

• #9 30 Sie 2017 15:10
    abart64
    Poziom 25  

mariostan napisał:
    Skala już ustawiona centrycznie

Trafiłeś czy znalazłeś jakiś sposób?
    Ja kiedyś tydzień walczyłem i stwierdziłem że się poddaję.

• #10 30 Sie 2017 20:29
    mariostan
    Poziom 9  

Ja się męczyłem na początku roku po zakupie skali i w dodatku jeszcze od odbiornika R-250M2 i dałem sobie luz
    do teraz, męczyłem się dwa dni i bez rezultatu.Obejrzałem oryginalną skalę i tą moją nową i zauważyłem
    że to wgłębienie pod kołek jest większe w skali oryginalnej.Nie chcąc ryzykować uszkodzeniem zamiennej skali
    to podpiłowałem bolec żeby skala się obniżyła i teraz wystarczyło tylko podkładać skrawki papieru pod druki
    do momentu aż skal będzie prawidłowo wyświetlana na matówce.Po każdym podłożeniu papieru trzeba
    głowicą gdzie zamontowana jest żarówka na nowo ustawiać wyświetlanie skali , i zawsze zaczynamy od strony bolca z wyżłobieniem w skali i tak do momentu aż skala będzie prawidłowo wyświetlana.Mam nadzieję że sobie poradzisz i życzę powodzenia .

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme