Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Strojenie kolumn, ile Hz ?

Jarkab 13 Gru 2016 21:50 546 11
  • #1 13 Gru 2016 21:50
    Jarkab
    Poziom 3  

Witam, problem polega na tym iż próbowałem wyliczyć w programie na ile Hz jest zestrojona moja kolumna, lecz program nie chce ze mną współpracować, w dodatku jestem zielony, prosił bym o wyliczenie:
    wys 73cm
    szer 39,5cm
    dł 30cm
    gr. płyty 1,8cm
    głośnik http://stx.pl/w-32-500-8-mc.html
    br. http://stx.pl/tunel-bass-reflex-101x218.html

Dzięki.

• Pomocny post
    #2 13 Gru 2016 22:20
    marian133
    Poziom 36  

Obudowa jest zestrojona na około 24Hz.
    Zdecydowanie za nisko.
    Aby uzyskać w tym litrażu zalecane strojenie 35Hz, musisz skrócić BR do 10cm.
    Niestety ten post ma za małą średnicę do tego głośnika.
    Dając dwa takie porty (nie skracane) do jednej obudowy będzie idealnie.

• #3 13 Gru 2016 23:16
    Jarkab
    Poziom 3  

Nie spodziewałem się tak niskich częstotliwości, na żywo nie czuć że tak nisko gra, możliwe ze przez moc bo dostają 90w rms, lub złe rozstawienie w pokoju lub za mała przestrzeń (rzeczywiście jest mały mój pokój).

• #4 14 Gru 2016 09:29
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

To, że masz obudowę zestrojoną na 24Hz to nie znaczy że głośnik tak nisko również zagra efektywnie.

• #5 14 Gru 2016 09:53
    marian133
    Poziom 36  

Jarkab napisał:
    na żywo nie czuć że tak nisko gra, możliwe ze przez moc bo dostają 90w rms, lub złe rozstawienie w pokoju lub za mała przestrzeń (rzeczywiście jest mały mój pokój).

To nie jest tak, że jak wystroisz obudowę na 24Hz to głośnik (który ma Fs na poziomie 35Hz) będzie odtwarzał skutecznie 24Hz.

Chcąc mieć niskie zejście sam głośnik musi mieć dobre parametry.
    Jeśli sub ma być do kina to np. taki głośnik jak Peerless XLS10 lub 12 się sprawdzi. XLS10 ma Fs na poziomie 22Hz, i takiego to można stroić około rezonansu ponieważ taki głośnik jest w stanie skutecznie przetworzyć tak niskie częstotliwości.

Jeśli sub ma być do stereo, to może być strojony na te 35Hz, ponieważ i tak poniżej 30Hz w muzyce nic nie ma, a zbyt niskie strojenie spowoduje tylko utratę jakości basu.

Zmień wzmacniacz na lepszy (nie napisałeś jaki masz teraz), a zagra lepiej.
    Pomieszczenia nie powiększysz więc w tym temacie nic nie poradzisz.

• #6 14 Gru 2016 17:52
    Jarkab
    Poziom 3  

Wzmacniacz jaki posiadam teraz to technics su -v660 bez żadnych modyfikacji.

• #8 14 Gru 2016 22:05
    Jarkab
    Poziom 3  

Tak jest to kolumna pełno pasmowa jest średnio i wysoko tylko nie napisałem na samym początku, i jak taki drugi br ma ładnie zgrać z ta kolumną to tak zrobię;

• #9 14 Gru 2016 22:58
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

marian133 napisał:
    Pomieszczenia nie powiększysz więc w tym temacie nic nie poradzisz.

A nie zorientowanemu człowiekowi trzeba uświadomić, że długość fali akustycznej o częstotliwości 35 Hz to prawie 9,5m i dopiero w większym pomieszczeniu będzie słychać prawdziwy bas , a nie "pompowane".
    Strojenie poza możliwościami głośnika nic nie da i wywoła tylko akustyczny chaos w takim zespole głośnikowym . Czasem lepiej zestroić trochę wyżej niż Fs, by uzyskać zadowalająca efektywność w tym zakresie.

• Pomocny post
    #10 17 Gru 2016 01:21
    arigato
    Poziom 21  

Kolego Andrzeju, jestem jednak innego zdania. Nawet w bardzo małym pomieszczeniu usłyszymy niskie rejestry, czyli ten prawdziwy bas.
    Skoro słuchawki są w stanie dostarczyć do naszych uszu te niesamowicie niskie rejestry, to nawet bardzo małe pomieszczenie nam w niczym nie jest w stanie przeszkodzić. Jedyne, co w takim kubełku uzyskamy to tzw. podbicie (podkolorowanie) określonych częstotliwości.
    Jednak (niezależnie od wielkości pomieszczenia) odnosi się to do całego pasma akustycznego. Im więcej kieliszków rozstawimy w pokoju tym bardziej „jasne” brzmienie otrzymamy. W przypadku niskich rejestrów, zastosowanie w małym pokoju tzw. pułapek basowych może pomóc. Chyba, że ktoś jednak lubi, kiedy mu, coś tam zaburczy, zawarczy i zabrzęczy ponad miarę :D
    Jeżeli w tak małym pomieszczeniu zagra nam zaprzyjaźniona koleżanka na kontrabasie to będziemy słyszeli wszystko, co się z instrumentu wydobywa. Dźwięki będą przez nas odbierane jako zbyt głośne (rezonans), to samo odnosi się do reprodukcji poprzez głośniki, ale z pewnością można je usłyszeć :D
    BR ma za zadanie „zwiększenie możliwości” głośnika/głośników. Bywa, że takie właśnie rozwiązanie stosuje się również dla głośników średnio tonowych. Jeżeli mamy głośnik, który w obudowie może zejść do 40Hz to stosując BR w sposób sztuczny możemy poszerzyć jego parametry. Tutaj można jako przykładu użyć pudła rezonansowego gitary. Struna brzmi nieciekawie, ale w połączeniu z pudłem rezonansowym… Wszystko wymaga jednak odpowiedniego dostrojenia. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku BR-u i obudowy w połączeniu z głośnikiem.

• Pomocny post
    #12 17 Gru 2016 02:47
    arigato
    Poziom 21  

Jarkab napisał:
    Nie spodziewałem się tak niskich częstotliwości, na żywo nie czuć że tak nisko gra, możliwe ze przez moc bo dostają 90w rms, lub złe rozstawienie w pokoju lub za mała przestrzeń (rzeczywiście jest mały mój pokój).

Zapewniam kolegę, że im większą moc dostarczamy do głośników, tym gorzej/słabiej przetwarzają one te najniższe rejestry. Albo inaczej – dajemy 1W i mamy z głośnika 70dB dla 40Hz. Dajemy 2W i z głośnika otrzymujemy (40Hz) - 72,5dB, chociaż powinno być 73dB. Ponownie podwajamy moc dostarczaną a z głośnika otrzymujemy dla 40Hz 74,8dB!
    O 100% zwiększone wzmocnienie nie oznacza stu procent wzrostu ciśnienia akustycznego. Im bardziej obciążamy głośnik z tym mniejszą efektywnością (sprawnością) przetwarza on moc elektryczną na ciśnienie akustyczne :-(
    To co słyszymy jest naszym bardzo subiektywnym odczuciem.
    Są oczywiście konstrukcje, które radzą sobie z tym problemem o wiele lepiej, ale nas raczej na nie nie stać :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME