Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FFT algorytm - obliczeniach poszczególnych harmonicznych sygnału napięcia

19 Gru 2016 13:48 2706 3
 • #1 19 Gru 2016 13:48
  2862770
  Usunięty  
 • #2 19 Gru 2016 16:37
  chudek123
  Poziom 4  

  Witam,
  na wstępie zamieszczę kod Matlabowski z ostatnich zajęć laboratoryjnych z Sygnałów i Systemów Dynamicznych, ponieważ rozwiązywaliśmy ten problem:
  Zagadnienie: Rekonstrukcja sygnału na podstawie widma częstotliwościowego

  Kod: matlab
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Zdaję sobie sprawę, że nie rozwiązuję tu całkowicie Twojego problemu, ale może to posłużyć jako inspiracja. Pamiętam rysunek z tablicy, prowadzący narysował wektor [X(0),X(1),X(2),...,X(N-1)]
  a pod spodem odpowiadające im wartości k określające, która to jest próbka ze zbioru FFT, czyli [0,1,...,N-1], do obliczenia odpowiadających im częstotliwości f=k/N*Ts.
  A teraz chcesz się dowiedzieć, która próbka z wektora fft odpowiada podstawowej częstotliwości. Z mojego kodu, będzie to dla ks=1, a wynosić będzie f=ks*f0= f0. Jak widzisz f0=2, odczytałem z wykresu fft.

  Odpowiedź na pytanie dodatkowe:
  Według mnie w takiej sytuacji trzeba by rozdzielić sygnał na części, tak żeby rozdzielić kawałki z różniącymi się okresami(bez segregowania czy sortowaniu, po prostu pociachać).

  wladkowy kod z zajęć jest poprawny i materiał załączony tym bardziej, lecz każdemu słowu związanemu z moją opinią nie wierz bez potwierdzenia specjalisty, ponieważ jestem nieduoczny. Mam nadzieję, że przynajmniej wzbudzę tą wypowiedzią zainteresowanie tematem i uzyskasz pomoc lub jakoś Cię zainspiruję do rozwiązania.

 • #3 27 Gru 2016 20:53
  Kwarcu
  Poziom 11  

  Może od początku:
  Skoro chcesz zbadać zawartość harmonicznych w sygnale o częstotliwości bazowej 50Hz to najpierw musisz zadbać o to, żeby w oknie czasowym zmieścić dokładnie całkowitą wielokrotność okresu 50Hz (jest to dążenie do minimalizacji przecieku widma, zakładam, że stosujesz okno prostokątne). Rozdzielczość FFT wynosi (1 / FFT_N) * fs.
  Stąd, na przykład:
  - FFT_N = 64 (jest to jednocześnie ilość próbek N sygnału mieszczącego jeden okres lub jego wielokrotność)
  - fs = 50Hz*FFT_N = 3200Hz (wtedy rozdzielczość FFT wyniesie 50Hz)
  - po wykonaniu algorytmu fft otrzymujesz 64 zespolone próbki widma, odrzucasz połowę, liczysz moduł i skalujesz
  - otrzymane widmo zawiera teraz 32 harmoniczne : [0]-składowa stała, [1]-50Hz, [2]-100Hz, [3]-150Hz, (...) [31] 1550Hz
  Ogólnie wzór na n-tą harmoniczną 50Hz w tak wyliczonym widmie ma postać: [n] = (fs*n)/(FFT_N*50)

  Natomiast jeśli długość N twojego sygnału jest różna od FFT_N to stosujesz technikę tzw. "zero padding" i dalej liczysz jak wyżej.

  Jeśli chodzi o dodatkowe pytanie to w praktyce okres próbkowania nigdy nie jest idealnie stały (np. występuje "jitter" zegara ADC - ale to jest pomijalne), to zależy jak duże są te wahania fs. Skoro przeprowadzasz algorytm FFT który jest szczególnym przypadkiem DFT ( ang. Discrete Fourier Transform) to pracujesz na sygnale dyskretnym czyli wg definicji równomiernie próbkowanym. Przy zastosowaniu FFT nierównomierność okresu próbkowania będzie prowadzić do większych błędów. Istnieją jednak algorytmy, które sobie z tym radzą - poczytaj o NDFT (ang. non-uniform discrete Fourier transform).

 • #4 29 Gru 2016 18:18
  _jta_
  Specjalista elektronik

  A ja proponuję zacząć zabawę z FFT od wygenerowania sinusoid 50Hz i wielokrotności, przepuszczenia ich przez FFT i obejrzenia wyników.

  "Zero padding" wygeneruje szum na całe pasmo, pochodzący z transformowania skoku sygnału na granicy obszaru próbkowania - może lepiej uzupełnić dane odcinkiem łączącym ostatni punkt z pierwszym przesuniętym na koniec rozszerzonego obszaru? Wtedy ten szum będzie znacznie mniejszy. Ale wszystko do wypróbowania na "sztucznych danych"...

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME