Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik isophon psl 225/180 alu

sq6hzs 21 Gru 2016 12:33 858 13
  • #1 21 Gru 2016 12:33
    sq6hzs
    Poziom 12  

Witam,

stałem sie posiadaczem głośnika isophon psl 225/180 alu. Wg niemieckich danych z tabelki poniżej głośnik nadaje się tylko do zamkniętej obudowy od 20 litrów? Jako, że nie mam dla niego konkretnego zastosowania zastanawiam się czy warto budować niskobudżetowy subwoofer z jego wykorzystaniem? Gdyby jego zastosowanie miało sens to dorzuciłbym moduł aktywny.

• #2 21 Gru 2016 14:40
    kotuniunia
    Poziom 28  

Trochę małe wychylenie max, ale do cichego grania....

• #3 23 Gru 2016 10:56
    Arkadyo
    Poziom 29  

sq6hzs napisał:
    Wg niemieckich danych z tabelki poniżej głośnik nadaje się tylko do zamkniętej obudowy od 20 litrów?

A które to dane tak mówią? Bo jak patrze na qts to ja widzę co innego.
    Cytat:
    Trochę małe wychylenie max, ale do cichego grania....

A to znowu co za niesamowita teoria akustyczna? Przecież jest dokładnie odwrotnie - im mniejsze xmax tym przetwornik jest skuteczniejszy ale niestety efektywność jest okupiona zejściem.
    Sq6hzs wszystko zależy czego oczekujesz. Budując suba na 10" trzeba sobie zdawać sprawę z jego ograniczeń. Ogólnie rzecz ujmując 10" przetworniki nie powalają zejściem a jak już schodzą na te 34-36hz to znowu głośność jest taka sobie i raczej przepadną w większych pomieszczeniach a i w średnich głośno nie będzie. Ten isophon przy tak małym xmax pewnie niżej niż 40-42 hz nie zejdzie w br ale będzie stosunkowo głośny - pod tym względem będzie przypominał stare tonsilowskie konstrukcje niskotonowe 25cm - nawet głośne ale zejście takie sobie jak na ten rozmiar.
    Wszystko zalezy co chcesz nim uzupełnić - jak jakies popierdułki to 40hz z subwoofera powinno Cię usatysfakcjonować tym bardziej, że po tym ispohonie można się spodziewać raczej kulturalnego grania a nie łupaniny z taniego caraudio

Panowie wkradł mi się do tego posta spory błąd - oczywiście miało być 8" jak wspomniany w temacie isophon a nie 10" jak napisałem powyżej.

• #4 23 Gru 2016 13:35
    marian133
    Poziom 37  

Arkadyo napisał:
    Budując suba na 10" trzeba sobie zdawać sprawę z jego ograniczeń. Ogólnie rzecz ujmując 10" przetworniki nie powalają zejściem a jak już schodzą na te 34-36hz to znowu głośność jest taka sobie i raczej przepadną w większych pomieszczeniach a i w średnich głośno nie będzie.

A to znowu co za niesamowita teoria akustyczna? :)

Co do tego Isophona to się zgodzę, ale proszę tak nie pisać o głośnikach 10" bo to nie prawda.
    Akurat głośniki 10" (jeśli mowa tu o subach), to najczęściej używane głośniki do takich celów, ponieważ z ciut większego głośnika niż 8", w jeszcze dość niewielkiej obudowie, można już wydobyć bardzo niskie częstotliwości.
    Dajmy na to Peerless XLS10, zagra już w obudowie od 20L.

A to czy dany sub zagra w małym czy też dużym pomieszczeniu, to już zależy od dostosowaniu jego wielkości do owego pomieszczenia, jak i samej akustyki tego pomieszczenia, oraz co jest bardzo ważne a często pomijane, filtracji i EQ we wzmacniaczu.

Proszę mi uwierzyć, dobry sub na głośniku 10" w pokoju 20m* zamiata kurz pod dywan.

• #5 23 Gru 2016 19:13
    sq6hzs
    Poziom 12  

Arkadyo napisał:
    sq6hzs napisał:
    Wg niemieckich danych z tabelki poniżej głośnik nadaje się tylko do zamkniętej obudowy od 20 litrów?

A które to dane tak mówią? Bo jak patrze na qts to ja widzę co innego.

W tabeli pozycja Gehause czyli obudowa. Nie wiem jak rozumieć znak X - że tak czy że nie? Kolejna pozycja w tej tabeli to typ obudowy geschlossen czyli zamknięty i napisano od 20 litrów.

Jako moduł aktywny posłużyłby taki panel jak na zdjęciu. Na portalu aukcyjnym można nabyć je w rozsądnej cenie - przez to że posiadają różne uszkodzenia.

• #6 23 Gru 2016 20:26
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

marian133 napisał:
    proszę tak nie pisać o głośnikach 10" bo to nie prawda.
    Masz rację, ale nie wziąłeś pod uwagę X-max chyba? Wydaje mi się, że Kol. Arkadyo pisał to w odniesieniu do głośników o takiej średnicy I TAKIM X-max...
    marian133 napisał:
    A to czy dany sub zagra w małym czy też dużym pomieszczeniu, to już zależy od dostosowaniu jego wielkości do owego pomieszczenia, jak i samej akustyki tego pomieszczenia, oraz co jest bardzo ważne a często pomijane, filtracji i EQ we wzmacniaczu.

Większego? Od kiedy 8" jest więcej niż 10"? Pomyłka... ;)
    marian133 napisał:
    Akurat głośniki 10" (jeśli mowa tu o subach), to najczęściej używane głośniki do takich celów, ponieważ z ciut większego głośnika niż 8"
    A widziałeś kiedyś subwoofer na 8" głośniku, który by się sprawdził w połączeniu z wysokosprawnymi głośnikami bocznymi i to w dodatku w dużym salonie? Tu (wybacz) podajesz takie same " niesamowite teorie akustyczne" jak te do których się odnosiłeś w Swojej wypowiedzi.

• #7 23 Gru 2016 20:37
    marian133
    Poziom 37  

398216 Usunięty napisał:
    marian133 napisał:
    proszę tak nie pisać o głośnikach 10" bo to nie prawda.
    Masz rację, ale nie wziąłeś pod uwagę X-max chyba? Wydaje mi się, że Kol. Arkadyo pisał to w odniesieniu do głośników o takiej średnicy I TAKIM X-max...

Nie pisał o tym Isophonie, tylko o głośnikach 10", czyli o wszystkich.
    Proszę jeszcze raz przeczytać jego wypowiedź.

398216 Usunięty napisał:
    marian133 napisał:

Większego? Od kiedy 8" jest więcej niż 10"? Pomyłka... ;)
    marian133 napisał:
    Akurat głośniki 10" (jeśli mowa tu o subach), to najczęściej używane głośniki do takich celów, ponieważ z ciut większego głośnika niż 8"
    A widziałeś kiedyś subwoofer na 8" głośniku, który by się sprawdził w połączeniu z wysokosprawnymi głośnikami bocznymi i to w dodatku w dużym salonie? Tu (wybacz) podajesz takie same " niesamowite teorie akustyczne" jak te do których się odnosiłeś w Swojej wypowiedzi.

Moje wypowiedzi też proszę jeszcze raz przeczytać, albo inaczej cytować, bo tutaj odpowiedzi do zacytowanych postów się nie kleją.

• #8 23 Gru 2016 21:08
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Arkadyo napisał:
    Ogólnie rzecz ujmując 10" przetworniki nie powalają zejściem a jak już schodzą na te 34-36hz to znowu głośność jest taka sobie i raczej przepadną w większych pomieszczeniach
    No nie wiem... Raczej jednak mogę tylko potwierdzić to co pisał Kol. Arkadyo. Praw fizyki nie zmienisz - Albo wysoka skuteczność, albo niskie zejście przy określonej średnicy i (a nawet przede wszystkim) przy określonym X-max.
    Jeżeli mamy dwa głośniki o tej samej średnicy i jeden i drugi są na takich samych lub podobnych obwodach magnetycznych to albo mamy w jednym wysoką skuteczność - ale ograniczone pasmo od dołu, albo odwrotnie - niskie zejście ale jednocześnie niską sprawność.
    Masz rację, że spotyka się głośniki specjalnie budowane i projektowane do celu budowy subwooferów - Jednak nawet przy dużej skuteczności i niskim zejściu uzyskanie dobrej jakości basu przy małej (stosunkowo małej) średnicy membrany jest mocno kontrowersyjne - wynika to z prostej zależności - niska częstotliwość to długa fala dźwiękowa - a poprawniej ją wyemituje tylko głośnik o możliwie dużej średnicy. Stąd też i efekt "furkotania" (nic innego co by lepiej odzwierciedlało ten efekt nie znalazłem) małych subwooferów. Nawet tych z "wyższej półki".

• #9 24 Gru 2016 07:11
    wkj
    Poziom 34  

Arkadyo napisał:
    Ogólnie rzecz ujmując 10" przetworniki nie powalają zejściem a jak już schodzą na te 34-36hz to znowu głośność jest taka sobie i..... pod tym względem będzie przypominał stare tonsilowskie konstrukcje niskotonowe 25cm - nawet głośne ale zejście takie sobie jak na ten rozmiar.

To pytanie:
    Które wg. kolegi są lepsze? Spotkałem się z ta opinią już dawno tu na forum. Tak się składa że mam 25-ki w isobaricu oraz porównawczo 20-ki w filtrze akustycznym (gdzie główny nacisk położono na niski tor, kosztem efektywności) i nie słyszę by 20-ki schodziły niżej.

• #10 25 Gru 2016 23:22
    sq6hzs
    Poziom 12  

Po zastanowieniu stwierdzam, że znak X w przytoczonej na początku tabelce oznacza jednak że TAK. Czyli głośnik nadaje się do kolumn 2 drożnych, z basreflexem oraz zamkniętej od 20 litrów bo inaczej nie miło by to sensu.

• #11 27 Gru 2016 08:33
    Arkadyo
    Poziom 29  

Dodałem komentarz do swojego posta bo miało byc w tresci 8" jak tematowy isophon a nie 10" jak napisałem. Chyba świąteczny amok mnie dopadł bo myslałem o 8 a napisałem 10 :)
    Te 2 cale robią sporą różnicę i każdy kto miał suba na 8 i 10 wie jakie :)

Cytat:
    Co do tego Isophona to się zgodzę, ale proszę tak nie pisać o głośnikach 10" bo to nie prawda.

Oczywiscie racja

Dodano po 32 [minuty]:

Cytat:

To pytanie:
    Które wg. kolegi są lepsze? Spotkałem się z ta opinią już dawno tu na forum. Tak się składa że mam 25-ki w isobaricu oraz porównawczo 20-ki w filtrze akustycznym (gdzie główny nacisk położono na niski tor, kosztem efektywności) i nie słyszę by 20-ki schodziły niżej.

Nie do końca rozumiem o co pytasz .
    Wyzej walnałem sie i piszać o uwarunkowaniach dla 8" wsadziełm 10" i to mój błąd ale tutaj troche nie rozumiem o co pytasz bo nigdzie nie napisałem, że 8" schodzi niżej od 10" - choć bez problemu znajde taki przykład nawet w samym tonsilu. Będzie to raczej swiadczyc o słabości 25 cm niz jakims nadzwyczajnym 20cm. Co prawda 20 wtedy bedzie prawdopodobnie cichsza.
    Faktem też jest, że nie jestem fanem starych tonsilowskich konstrukcji a niektóre to wyjątkowe popierdółki jak na 25 czy nawet 30 cm ale taka wtedy była moda i cały swiat popełniał takie konstrukcje. Rozumiem to ale nie potrafię w 2016 r zachwycać się 10" czy nawet 12" niskotonowym z Fs=37hz - to nie moja bajka. Tyle to dzisiaj oczekuje od połowe mniejszego głosnika jak moje gdny tonsila 13/50/9
    Głośność ma dla mnie drugorzędne znaczenie

• #12 28 Gru 2016 14:23
    mv8
    Poziom 10  

Jak najbardziej nadaje sie do obudowy BR, tylko subwoofer to raczej bedzie przecietny.

• #13 16 Mar 2017 09:42
    sq6hzs
    Poziom 12  

Z symulacji wychodzi taka malutka obudowa dla tytułowego głośnika. Czegoś brakuje w parametrach czy tak ma być?

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme