Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Lampa RTG - Jak wyjąć ją z kołpaka?

silver211 23 Gru 2016 22:58
  • #1 23 Gru 2016 22:58
    silver211
    Poziom 8  

Witajcie, mam serdeczną prośbę, abyście podpowiedzieli mi, jak wyciągnąć lampę z tego kołpaka? Pierwszy raz rozbieram taki element, wykręciłem już co się dało i utknąłem. Lampa jest już obluzowana, podejrzewam, że należy ściągnąć tę plastikową osłonę od strony katody i wtedy można ją będzie wyjąć od strony anody, jednak wszelkie moje próby zdjęcia tej osłony zakończyły się niepowodzeniem.
    Po odkręceniu jak widać tych 3 nakrętek mocujących, osłona nadal ani drgnie, na siłę nie jestem w stanie tego zdjąć. Jaki jest na to patent powiedzcie, to tak mocno siedzi czy wyciąga się to w inny sposób?
    Dodam, że jest to kołpak Siemensa z 95 roku, a z lampy mam zamiar stworzyć eksponat.
    Pozdrawiam

• Pomocny post
    #2 23 Gru 2016 23:55
    fortronik
    Admin Sprzętu Medycznego

Po pierwsze Kolego zabrałeś się ze złej strony. Zdemontuj przeciwną stronę kołpaka od strony katody. Odepnij przewody żarzenia (lampa wygląda na simensowską ) Po czym wciśnij całą lampę do środka i przekręć w lewo, powinna wyskoczyć z zaczepu. Mocowanie anody jest podobne do żarówek samochodowych bagnetowych. Lampa RTG - Jak wyjąć ją z kołpaka?

• #3 24 Gru 2016 16:02
    silver211
    Poziom 8  

Zgadza się wyszło bez problemu, dziękuję za pomoc.
    Moje kolejne pytania: lampa posiada takie oznaczenie:

Czy okienko nie jest wykonane tutaj z berylu, czy jest ona bezpieczna aby trzymać ją w domu. Osobiście wydaje mi się, że nie, ale wolę się upewnić.

Druga sprawa, chciałbym żeby zaświeciła. W związku z tym jakie napięcie musi być przyłożone? Słyszałem coś o 6V, ale dokładnie nie wiem. Widzę to tak, że dobiorę odpowiedni zasilacz, przylutuję w odpowiednie miejsce i na kablu zrobię włącznik. Oczywiście lampa nie będzie często włączana, ma to być jako bajer.

Jakbym mógł prosić o opisanie oznaczeń, mamy tu kolor czerwony, niebieski i czarny. Co i jak podłączyć w przypadku ogniska małego, a co w przypadku dużego?

Pozdrawiam

• Pomocny post
    #4 24 Gru 2016 21:49
    fortronik
    Admin Sprzętu Medycznego

Odnośnie pierwszego pytania. okienko jest wykonane z berylu, ale instalowane jest w samym kołpaku. Tu to co widać na zdjęciu jest bańka szklana z widocznymi dwoma ogniskami. Przechowywanie lampy w domu jest bezpieczne lampa sama w sobie nie przechowuje promieniowania, ani bez odpowiedniego spolaryzowania odpowiednim napięciem nie promieniuje. Jedynym mankamentem jest odór jaki emituje (oleju transformatorowego) którym wszystko przesiąka.
    Jeśli chodzi o rozpiskę podłączenia żarzenia to nie pamiętam jaki kolor odpowiada odpowiedniemu wyprowadzeniu. Jest inny sposób na sprawdzenie tego: pomiar omomierzem rezystancji pomiędzy kolejnymi wyprowadzeniami. Mamy jeden punkt wspólny, pomiędzy tym punktem, a wyprowadzeniem małego ogniska powinno być około 20 [Ω]. Pomiędzy wspólnym, a wyprowadzeniem dużego ogniska rezystancja powinna wynosić około 40 do 50 [Ω]. Adekwatnie to tego pomiędzy wyprowadzeniami małe - duże ognisko rezystancja powinna wynosić 60 - 70 [Ω].
    Napięcie zasilania żarzenia to z reguły około 11 [V] i max prąd 5, lub 5,5 [A] nie mam pod ręką data sheet lampy.
    Druga sprawa to jeśli lampa jest z demontażu to w tym przypadku przypuszczam, że ma uszkodzone któreś ognisko (z reguły przepala się małe) bo nie widać po niej aby była zużyta, no chyba że zassała powietrze i przebija na wysokich napięciach.

• #5 25 Gru 2016 13:26
    silver211
    Poziom 8  

Dzięki za odpowiedź. Z tego co się dowiedziałem (jestem technikiem elektroradiologiem) lampa została zdemontowana z powodu przebicia wysokiego napięcia, zakładając, że dotyczy to akurat tego kołpaka bo trochę już przeleżał w ciemni, chociaż coś mi się tu nie zgadza bo podobno miał zostać zdemontowany 2,5 roku temu, a jest z 95 roku. Pracuję krócej niż 2,5 roku a od 2009 roku funkcjonuje aparat Villa/Del Medical Lem Plus na lampie IAE, więc to może nie dotyczyć tej lampy tylko jakiejś innej. Teraz niedawno przepaliło się małe ognisko w IAE ale została zabrana przez serwisanta.
    No ale mniejsza z tym, jedyne uszkodzenie jakie w tej chwili jestem w stanie zaobserwować wygląda następująco, i podejrzewam, że jest ono związane właśnie z przebiciem, chociaż wiedzy serwisowej nie posiadam:

A tak prezentuje się anoda:

Przy okazji upewniam się, elementy z berylu to te pomalowane na czerwono?

Teraz podłączenie, nie bardzo ogarniam ponieważ od strony katody miałem 3 kabelki:
    czarny - masa
    czerwony +
    i niebieski -
    Zgadza się?

W przypadku podłączenia plusa i minusa które ognisko zaświeci? Bo skoro tak było oryginalnie to operowanie ogniskami opiera się właśnie na tych 3 kablach, tak zakładam.

Tutaj ładnie jest pokazane działanie ognisk:
    https://www.youtube.com/watch?v=Ene0GwgXXNc#t=1m50s

Omomierza niestety nie posiadam, muszę do tego dojść metodą prób i błędów. Teraz prośba o polecenie jakiegoś zasilacza, który by się nadawał do tego, bo szczerze mówiąc nie widzę nigdzie takiego o parametrach 11V 5A. Czy może być użyty jakiś słabszy?
    Najbardziej zbliżony jaki widzę w tej chwili na allegro to ten:
    http://allegro.pl/zasilacz-sony-10-5v-4-3a-vaio-vgp-ac10v10-adp-50zh-i6649007971.html

Posiadam stary zasilacz, o takich parametrach:

Jeszcze mam drugi 4-12V 300-500mA
    Czy za ich pomocą można coś popróbować czy to nie ma szans żeby nawet lekko zaświeciło? Albo też żeby nie uszkodzić włókna/włókien.

Pozdrawiam

• Pomocny post
    #6 25 Gru 2016 15:42
    fortronik
    Admin Sprzętu Medycznego

silver211 napisał:

Na tym zdjęciu widać dość wyraźne pęknięcie, czyli lampa zassała powietrze dlatego też przebijała.
    silver211 napisał:
    A tak prezentuje się anoda:

Anoda bardzo dobrze wygląda praktycznie niezużyta.
    silver211 napisał:
    Przy okazji upewniam się, elementy z berylu to te pomalowane na czerwono?

Okienko berylowe zaznaczyłem w czerwonym kółku.

silver211 napisał:
    teraz podłączenie, nie bardzo ogarniam ponieważ od strony katody miałem 3 kabelki:
    czarny - masa
    czerwony +
    i niebieski -
    Zgadza się?

Jeśli czarny jest masą (wspólny) to należy podpiąć jeden biegun zasilania, drugi kolejno do czerwonego lub niebieskiego, tak jak wcześniej napisałem nie pamiętam oznaczeń barwnych i nie napiszę które ognisko będzie świecić. Ognisko duże ma szerszą szczelinę .

Jeśli chodzi o zasilacz to może mieć napięcie pomiędzy 9 - 12 [V] jednak prąd który jest potrzebny to w granicach 2 [A] Zasilacz z niższymi parametrami może mieć problem z zaświeceniem ognisk.

Jednak jeśli w lampie znajduje się powietrze to ogniska zostaną przepalone tak jak to się dzieje w zwykłych żarówkach.

• #7 28 Gru 2016 20:29
    silver211
    Poziom 8  

Więc lampka jednak świeci, nie wiem jak to możliwe i jak długo to podziała, ale oba ogniska są sprawne :)

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty