Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gwintowanie rur stalowych - prośba o instruktaż

1On 24 Gru 2016 16:54 1017 12
  • #1 24 Gru 2016 16:54
    1On
    Poziom 8  

Witam.

Zakupiłem w ostatnich dniach gwintownicę do rur stalowych o taką:
    zdjęcie pochodzi z ogłoszenia nr: 285210657 (OLX)

Chciałbym poprosić o jakiś link lub opisać jak wygląda proces gwintowania taką gwintownicą.

W zestawie dostałem tylko cztery narzynki / noże (jak na zdjęciu).
    Interesuje mnie czy taki komplet wystarcza do gwintowania na 3/8 cala; 1/2 cala; 3/4 cala.
    Jeżeli nie, to co będzie mi jeszcze potrzebne tzn. co jeszcze muszę dokupić.

• #2 24 Gru 2016 17:37
    marekhab
    Poziom 31  

Pierwsza uwaga bardzo ważne, noże są numerowane nie możesz zmienić kolejności bo będziesz zrywał gwint.
    Noże powinny być opisane jaki mają numer i skok gwintu albo wielkość na jaką rurę w calach.
    Wymień te dwie nakrętki z śrub (tych na samym obrzeżu) na nakrętki motylkowe, bowiem jak je poluzujesz to masz możliwość kręcenia zewnętrznym pierścieniem który reguluje średnicę gwintowanego elementu, częste odkręcanie oi przykręcanie tych śrub za pomocą klucza robi się z biegiem czasu rytujące.
    Pasowałby Ci jeszcze stojak do gwintowania, coś takiego z zaciskiem.
    Jeśli zaczniesz gwintować to gwintujesz na dwa razy sprawdzając czy gwint pasuje ( ja sprawdzałem na kolanku, trójniku, cokolwiek z elementów instalacji z gwintem wewnętrznym).
    Ważne podczas gwintowania smarować (wydziela się dużo ciepła i można zniszczyć noże)kiedyś używano do tych celów sadło.

• #3 24 Gru 2016 18:38
    wojtek1234321
    Poziom 28  

marekhab napisał:
    Pasowałby Ci jeszcze stojak do gwintowania, coś takiego z zaciskiem.

marekhab napisał:
    Ważne podczas gwintowania smarować (wydziela się dużo ciepła i można zniszczyć noże)kiedyś używano do tych celów sadło.

http://www.virax.com/index.php/pl/sc/2558/olej-do-gwintowania

• #4 27 Gru 2016 09:21
    1On
    Poziom 8  

Uchwyt do rur już mam (pionier bo tak to chyba potocznie nazywają).

Dziękuję za pomoc to już pierwszy krok.
    Udało mi się ustalić, że moja gwintownica jest wyprodukowana przez PROKOM.

Założone są noże do gwintowania na 1/2" - 3/4" wg. kolejności to czwarte noże z kompletu (podgląd w załączniku posta).

Moje pytanie czy macie może jakieś namiary gdzie do 40zł można uzupełnić ten komplet?
    Za większe pieniądze nie będę się w to bawił niestety.
    Allego i OLX juz przeszukałem.

• #5 27 Gru 2016 11:29
    wowka
    Poziom 28  

Daj sobie spokój z tym starociem. Kup sobie np yt-2900 lub coś podobnego.

• #6 27 Gru 2016 13:30
    1On
    Poziom 8  

wowka napisał:
    Daj sobie spokój z tym starociem. Kup sobie np yt-2900 lub coś podobnego.

Odpowiedź moim zdaniem nie w temacie ale jeżeli już porusza Pan ten temat to proponuję aby Pan przeczytał recenzje do zestawu, który Pan proponuje.

• #7 28 Gru 2016 07:57
    1On
    Poziom 8  

Od wczoraj dalej czytam i szukam.
    Pojawiło się nowe pytanie.
    Możecie mi powiedzieć ile powinno być przy tej mojej gwintownicy w komplecie noży do gwintowania na 1/2" ?

• #8 28 Gru 2016 09:00
    zimny8
    Poziom 33  

1On napisał:
    Założone są noże do gwintowania na 1/2" - 3/4"

Przecież masz, o ile mnie pamięć nie myli to przecież ten sam skok gwintu.

• #9 28 Gru 2016 09:39
    1On
    Poziom 8  

zimny8 napisał:
    Przecież masz, o ile mnie pamięć nie myli to przecież ten sam skok gwintu.

No właśnie dlatego pytam.
    Wydawało mi się (na zasadzie domysłów oczywiście), że gwintowanie polega na użyciu kilku kompletów narzynek dla jednego procesu gwintowania.
    Myślałem, że jak gwintuje na 1/2" to zakładam przykładowo: pierwszy komplet narzynek tj. cztery narzynki o symbolu 1 dla gwintu 1/2". Później cztery narzynki o symbolu 2 dla gwintu 1/2" i proces powtarzany jest aż do czwartego kompletu.
    Rozumiem, że byłem w błędzie i jest tylko jeden komplet numerowany 1. dla 1/2"-3/4"; 2. dla 1/2"-3/4"; 3. dla 1/2"-3/4"; 4. dla 1/2"-3/4" ?
    Czyli cztery narzynki w gwintownicy dla 1/2" - 3/4" rozwiązują problem gwintowania i nie potrzebuje już nic więcej?

• #10 28 Gru 2016 09:48
    wojtek1234321
    Poziom 28  

1On napisał:
    Myślałem, że jak gwintuje na 1/2" to zakładam przykładowo: pierwszy komplet narzynek tj. cztery narzynki o symbolu 1 dla gwintu 1/2". Później cztery narzynki o symbolu 2 dla gwintu 1/2" i proces powtarzany jest aż do czwartego kompletu.

W gwintownicach tego typu te rzeczy, czyli narzynka I, II, i III ostatnia chyba jest regulowane tą samą dźwignią co przestawianie średnicy rury. Zależy tylko na którą kreskę się ustawi.

• #11 28 Gru 2016 11:17
    zimny8
    Poziom 33  

1On napisał:

Całkowicie, ktoś już wyżej pisał, nie da się za pierwszym razem wykonać gwintu wymiarowego, robisz to na dwa albo trzy razy przy wymiarze 3/4. Tobie pewnie się skojarzyło z gwintowaniem wewnętrznym gdzie potrzebny komplet gwintowników.

• #12 28 Gru 2016 11:26
    wojtek1234321
    Poziom 28  

zimny8 napisał:
    Tobie pewnie się skojarzyło z gwintowaniem wewnętrznym gdzie potrzebny komplet gwintowników.

Mnie się nic nie kojarzyło.
    To pisał:
    1On napisał:

• #13 28 Gru 2016 11:30
    1On
    Poziom 8  

Tak to pisałem ja. Niestety nie widzę opcji "pomógł" a nacisnąłbym przy "zimny8".

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme